Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Jak rodzina chciała mnie wykląć - czyli wprowadzenie linuxa na komputerach domowników.

Od razu śpieszę wyjaśnić, iż nie zamierzam tutaj przekonywać, że jeden system jest lepszy od drugiego; chcę jedynie pokazać, że można tanim kosztem mieć prawie( tutaj prawie nie robi aż tak wielkiej różnicy) taką samą funkcjonalność.

Przypadek pierwszy

Dla kogo?Dla siostry- licealistki słuchającej muzyki, oglądającej filmy, używających komunikatorów.

Na czym?

a)sprzęt:Na laptopie z dwurdzeniowym procesorem o taktowaniu 1,8GHz, 3GB pamięci ram ze zintegrowaną kartą graficzną Radeon

b)oprogramowanie używane:-Nielegalna kopia systemu Windows 7,-Gadu gadu,-Google chrome,-Winamp,-Foxit reader,-Bestplayer,-Skype.

Dlaczego?

Powód pierwszy: Nie toleruję piractwa, nawet wśród bliskich.Powód drugi: Wszystko jej jedno na jakim systemie pracuje byle działało, a że ja lubię wdrażać linuxa... :) Wybór dystrybucjiZdecydowałem się na Arch-linuxa( mój główny system, znam go dość dobrze) ze środowiskiem KDE( równie szklane jak Windows 7).

Szczupły listonosz

Problem

Co powinien zrobić człowiek jeśli ceni sobie minimalizm, nie lubi zasobożernych aplikacji, a chciałby zainstalować klienta poczty, działającego zarówno pod Windowsem, Linuxem, Mac OS Xem, czy BSD? Dodam, że jednocześnie osobnik ten niespecjalnie przepada za pewną skandynawską, przewspaniałą przeglądarką dostępną na wszystkie platformy, wczytującą strony szybciej niż światło, która takiego klienta poczty ma wbudowanego.

Wybór łatwy nie jest. Można zainteresować się Thunderbidem, jednak jest on dość ociężałym programem. Z kolei Claws Mail( istnieje także port pod windowsa i MacOS, ale z pierwsza z nich potrafi być kłopotliwa w użytkowaniu, a z drugą nie miałem styczności), czy The Bat! działają tylko na jednym systemie.

Wybawca

Na ratunek przybywa Sylpheed. Jest to klient pocztowy na licencji GPL o minimalistycznym trzyczęściowym międzymordziu, przyzwoitym filtrze antyspamowym, obsługujący standardowe protokoły(POP3, SMTP,IMAP4rev1, NNTP ). Z poważnych wad należałoby wspomnieć o braku funkcji sprawdzania pisowni( AKTUALIZACJA: sprawdzanie pisowni jest dostępne) i braku obsługi kanału RSS.