r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

190 milionów aktywacji Androida — system Google w natarciu

Strona główna Aktualności

W ostatnich miesiącach Android przeżywa swój złoty czas. Przy okazji ogłaszania wyników finansowych za trzeci kwartał szef Google, Larry Page, poinformował, że liczba aktywacji urządzeń z systemem Android osiągnęła poziom 190 milionów i szybko zbliża się do wyniku Apple iOS.

Urządzenia z Androidem już od dłuższego czasu sprzedawały się lepiej niż smartfony, tablety i odtwarzacze Apple, ale niewątpliwie w ostatnich tygodniach mamy do czynienia ze znaczą przewagą systemu Google. Trzy miesiące temu firma informowała o 135 milionach aktywacji, dzisiaj o 190 milionach, co oznacza wzrost o 40%. Apple, dla porównania, tydzień temu informował o sprzedaniu 250 milionów urządzeń z systemem iOS, ale w analogicznym okresie zanotował wzrost jedynie na poziomie 10%. Szansą dla firmy z Cupertino jest dzisiejsza premiera iPhone'a 4S i fakt, że tylko pierwszego dnia przedsprzedaży na nowego smartfona Apple zapisało się milion osób. Sprzedaż iPhone'a 4S pobudza premiera nowego systemu operacyjnego iOS 5, a dodatkowo także niedawna śmierć założyciela Apple, Steve'a Jobsa.

Google też przygotowuje się do premiery nowej wersji systemu, ale w przeciwieństwie do Apple ma poważny problem natury organizacyjnej — mało kto będzie mógł z tego systemu skorzystać. Android bardzo, być może za bardzo, uzależniony jest od producentów sprzętu i operatorów telekomunikacyjnych sprzedających urządzenia. To oni przygotowują aktualizacje i decydują o tym, komu się one należą, a kto będzie musiał kupić nowego smartfona, by skorzystać z nowej wersji Androida. Konflikt interesów sprawia, że rzadko wydawane są aktualizacje, a jeśli już, to na ogół z dużym opóźnieniem. Apple trzyma z kolei operatorów na krótkiej smyczy. Gdy wydawany jest nowy system, to Apple decyduje, na jakich urządzeniach będzie on wspierany. Z drugiej strony oczywiście jest to łatwiejsze, bo system jest zamknięty i dostępny tylko na jeden typ urządzeń — produkowany również przez Apple. Użytkownicy Androida mają znacznie większy wybór na początku, później są już jednak zdani raczej tylko na siebie.

r   e   k   l   a   m   a

Na marginesie, Larry Page podzielił się też innymi statystykami. Chrome ma już 200 milionów użytkowników w 130 krajach na świecie. Z Google+ natomiast korzysta już 40 milionów (tutaj wzrost jednak znacznie wyhamował w stosunku do pierwszych tygodni od upublicznienia usługi).

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.