O tworzeniu kopii bezpieczeństwa w sposób jak najmniej szkodliwy dla portfela

Witajcie. Jak zapewne każdy wie i widzi na swoich dyskach mamy nie dziesiątki, nie tysiące, lecz tysiące tysięcy :P plików. W miarę upływu czasu mamy ich coraz więcej. Owszem, nie wszystkie są ważne, nie wszystkie tratujemy, tagujemy na równi. Często jednak korzystamy z komputera w pracy, do pracy i wtedy już pliki jakie zapisujemy mają dla nasz ważna kategorie. Lecz niestety czyhają na nas także zagrożenia, które mogą z jednej chwili pozbawić nas dostępu do tychże plików. Możemy także przez nieuwagę usunąć jakiś ważny dla nas plik.

Rezystor, napięcie, prąd - z czym to sie jje? cz. II

W ostatnim wpisie jaki można znaleźć tutaj przedstawiłem sposób rozwiązania układu z wieloma rezystorami. Jeden z użytkowników poprosił mnie o przedstawienie sposobu rozwiązywania układu metoda superpozycji. Kiedy się ona przydaje? Ano przydaje się wtedy, gdy układ zasilamy dwoma źródłami.

Warto zaznaczyć, że nie muszą być to koniecznie źródła tego samego typu. Tj. nie muszą być to dwa źródła napięciowe czy prądowe, może być to mieszane np.

Rezystor, napięcie, prąd - z czym to sie jje?

Ostatnio jeden z moich znajomych poprosił mnie o rozwiązanie układu obwodu elektrycznego. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby owy układ nie składał się ze źródła i jednego rezystora. Spytany przeze mnie dlaczego tego nie rozwiązał, odpowiedział szczerze, że policzył, ale chce sprawdzić czy ma dobrze, bo o ile jest to prosty układ, wtedy liczenie idzie łatwo, lecz gdy są 2, czy 3 elementy, układ jest dla niego za trudny.

Więc dlaczego nie uprościć sprawy i nie robić z bardziej skomplikowanego układu, układu jak najmniej skomplikowanego? Przecież można.

Czy tylko narzekać...?

Na początku powiem, ze nie chcę i nie mam zamiaru nikogo obrażać, czy narzucać mu żadnych idei, stwierdzeń itd. Nie chodzi tez o to by ktoś si gniewał, nie to jest zamysłem tego wpisu. Komentarze zostały wymyślone i są fikcją, stanowią jedynie pokazanie przykładowego tony i sensu wypowiedzi.

Dlaczego, gdy nam coś się daje jest źle, bo

darmowe, jest do bani

Jak musimy za to zapłacić to wtedy

myślą, ze będę płacił za coś, powinno być darmowe

Nie inaczej jest z wszelkiego rodzaju konkursami, czy kampaniami promocyjnymi.

481 – mały a jednak wielki

Kolejne trzy cyfry 481. Hmm co to może być? Może mała podpowiedz. Oto pole bitwy:

Tak, kto zgadł temu należy się kawałek :) 481 to... mikser.

Że co?!?

No.. mikser, taki do miksowania. No, ale dość żartów. No bo jak przetestować mikser nic nie nie robiąc? No to trzeba się wziąć za kuchcikowanie. To lecimy. Cel – pyszne babeczki :). Zaczynamy od wyjęcia naszego sprzętu.

481 to mikser marki Zelmer. Dostępne są z tego co pamiętam 5 wersji kolorystycznych. Ale przecież nie o kolorach ma tutaj być. Mikser posiada moc 400W.

Jak się uczyć można ciągle...

Jak mówi jedne z przysłów „na naukę nigdy za późno”. Coś w tym jest. Nauczyć się czegoś nowego, poznać coś nowego możemy zawsze. Niekoniecznie z książek czy innych typowych źródeł wiedzy, lecz także z przekazu od innych osób.

Na blogu DP można spotkać wiele wpisów i z każdego się czegoś dowiedzieć. Jest to swego rodzaju można rzec biblioteka pisana prostym, zrozumiałym językiem, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie.

Zacznijmy od wpisu januszka

X44 – mały, a jednak wielki

Znów podobny tytuł, no prawie, początek jest inny :) Inny ponieważ dotyczy innego urządzenia. Jeden z moich znajomych, fotograf powiedział mi kiedyś ciekawą anegdotę:

Bardzo ładna dziewczyna zaprosiła swojego nowo poznanego przyjaciela, fotografa na kolacje. Bardzo się starała by wszystko wypadło jak najlepiej. Oczywiście kolacja była wyborna, czego jej przyjaciel nie omieszkał pochwalić.

GT500 - mały, a jednak wielki

Dosyć niedawno miałem okazję pobawić się telefonem LG GT500. O specyfikacji technicznej nie będę się za bardzo rozpisywał, gdyż zainteresowani znajda ją bez trudu. Nie przykładam zbytnio wagi do samych funkcji telefonu, stąd nie bardzo wczytuje się w instrukcje. Skąd taki tytuł? Otóż bardziej ze zdziwienia. Jak już mówiłem, nie zagłębiałem się w instrukcję ze względu na to, ze telefon służy mi głownie do dzwonienia i wysyłania wiadomości tekstowych. Nie jestem zwolennikiem surfowania w internecie (choć czasem mi się to zdarza), słuchania radia itp.. czynności.

PASCAL jako mały "pomocnik"

Witajcie. Nie jestem programistą, żadnych zawodowcem czy ekspertem, staram się czegoś nauczyć, bo kto wie kiedy mi się to może przydać. Ale o czym będzie wpis?

Mianowicie ostatnio napisał do mnie kolega, ze jego syn dostał dość prostą, lecz żmudną prace domową. Mianowicie w zadaniu dane było kilkanaście ciągów i należało:

  • policzyć sumę elementów ciągu i ich iloczyn
  • posortować ciąg rosnąco i malejąco
  • podać skrajne elementu ciągu
  • obliczyć średnią arytmetyczną elementów ciągu
  • podać ilość elementów ciągu

Ciekawe menu z pomocą CSS

Skąd wpis - właściwie z prośby. Ostatnio kolega poprosił mnie o rozwiązanie jego problemu. Chciał uzyskać takie menu:

Problemem było to, że na stronie nie mogło być żadnego skryptu JS, PHP, mógł być jedynie czysty HTML no i ostylowanie, no więc pozostało wykorzystać CSS.

Jak zrobić coś takiego? No wiadomym jest, że trzeba użyć :hover, lecz pytanie jakie mi zadał brzmiało po prostu: Jak? Zapewne metod rozwiązania tego „problemu” jest wiele, i nie zamierzam nikomu wmawiać jakie jest najlepsze, najwspanialsze itd.