19-letnia luka w Windowsie pozwala wykraść dane logowania do Konta Microsoftu i VPN-ów

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Przeglądając dziś rosyjskojęzyczny Internet natrafiliśmy na bardzo ciekawe odkrycie, dotyczące kwestii bezpieczeństwa Windowsów. Tkwiąca od 19 lat w Windowsach umiarkowanie groźna luka w mechanizmie sieciowego uwierzytelniania zyskała dziś kły i szpony – pozwala ujawnić hasło do konta Microsoftu, a nawet przejąć dane logowania do VPN-ów.

Na łamach serwisu habrahabr.ru użytkownik ValdikSS przedstawia historię buga, który pamięta jeszcze czasy jednordzeniowych pecetów z 256 MB RAM i dotyczy mechanizmu pojedynczego logowania (Single Sign-On). Użytkownik loguje się po uruchomieniu komputera, a potem system operacyjny wykorzystuje te dane do uzyskania dostępu do wszelkich zasobów lokalnej sieci, po protokole NTLM. Przesyłane są w ten sposób nazwa domeny, nazwa konta i kryptograficzny skrót hasła. Jeśli dane są poprawne, dostęp zostaje przyznany. Jeśli nie, system wyświetla okno dialogowe z prośbą o nowe dane dostępowe.

I w zasadzie nie byłoby tu problemu, gdyby nie dostęp do zasobów spoza sieci lokalnej. Wystarczy spróbować otworzyć zasób SMB w Internet Explorerze, Edge lub jakiejkolwiek innej aplikacji korzystającej z Windows API – podczas zapytania zostaną wysłane aktualne dane konta, jeszcze przed wyświetleniem okna dialogowego z pytaniem o dane dostępowe. Przeprowadzenie ataku jest trywialne – wystarczy np. osadzić na stronie internetowej klikalny obrazek z linkiem do zasobu SMB, lub e-maila z takim obrazkiem wysłać użytkownikowi Outlooka. Jedno kliknięcie ofiary w obrazek i już dane logowania do sieci lokalnej są w rękach napastnika.

Uważano dotąd, że to nic strasznego, co z tego, że ktoś pozna dane logowania w lokalnej sieci, i to bez hasła. Gorzej jednak, jak zaatakowany komputer wykorzystywany jest w firmowej domenie – jak zauważa ValdikSS, z nazwy domeny nietrudno zrozumieć, o jaką organizację chodzi, a później wykorzystać te dane do uwierzytelniania się do korporacyjnych zasobów dostępnych z Internetu. Czasem nawet nie potrzeba tu hasła. Odpowiednio zestawiając przy ataku na uwierzytelnienie NTLM serwer proxy, można nawet uwierzytelnić się bez hasła – taki atak na Active Directory (LDAP) z wykorzystaniem sniffera Intercepter-NG zaprezentowano już dwa lata temu.

Sytuacja pogorszyła się wraz z nastaniem Windowsa 8, w którym Microsoft zaczął zachęcać użytkowników do logowania się do systemu nie poprzez lokalne konto, lecz poprzez konto Microsoftu. Oczywiście wciąż można było korzystać z systemu z kontem lokalnym, lecz wiele systemowych usług, na czele z Windows Store czy OneDrive było wówczas niedostępnych. Wspomniany wyżej atak, przeprowadzony przeciwko użytkownikom Windowsa 8, 8.1 czy 10, którzy korzystają z konta Microsoftu, da napastnikowi więc nie bezużyteczne w zasadzie dane lokalnego konta, lecz znacznie atrakcyjniejsze dane konta Microsoftu. To już jednak też było wiadome od jakiegoś czasu.

Wkładem ValdikaSS w tę metodę ataku jest odkrycie ciekawego zachowania Windowsa 10. Otóż jeśli nazwy NetBIOS i stacji roboczej są takie same, podczas próby dostępu do zasobu Windows używa danych aktualnego konta (czy to lokalnego, czy Konta Microsoftu). Jeśli nazwy się nie zgadzają, a użytkownik korzysta z VPN-u wykorzystującego standardowy protokół uwierzytelniania MSCHAPv2, to system operacyjny przesyła nazwę użytkownika i skrót kryptograficzny hasła do VPN-u. Co z tym można zrobić? ValdikSS pokazuje to na poniższym wideo, z atakiem przeciwko użytkownikom Internet Explorera, ale zauważa, że atak można spreparować tak, by zadziałał też na ofiary korzystające z Chrome (wykorzystując ścieżkę dostępu file://).

Podstawowym zastosowaniem jest oczywiście wykradanie dostępu do VPN-ów, jak autor odkrycia podkreśla, wielu dostawców stosuje te same loginy i hasła do kont co do uwierzytelnienia VPN. Wystarczy zlokalizować usługę po adresie IP. A w wypadku przejęcia hasha hasła do konta Microsoftu, to zawsze można spróbować sił z tęczowymi tablicami. W razie odtworzenia hasła, napastnik zyskuje pełen dostęp do wszystkiego, co ofiara umieściła w microsoftowych usługach.

Co robić, jak się ochronić?

Samo wyrzucenie Internet Explorera nie rozwiązuje problemu. Wiele innych aplikacji próbuje uzyskać dostęp do zasobów SMB poprzez API Windowsa. Najrozsądniej jest więc skorzystać z zapory sieciowej. ValdikSS radzi by domyślnie zablokować dostęp do portu 445 dla wszystkich klas adresów poza:

192.168.0.0/16
169.254.0.0/16
172.16.0.0/12
10.0.0.0/8
fd00 :: / 8
fe80 :: / 10

Z kolei inni użytkownicy wskazali, że mechanizm wyciekania danych można zablokować też w Rejestrze, wpisem:

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Lsa\MSV1_0]
"RestrictReceivingNTLMTraffic"=dword:00000002
"RestrictSendingNTLMTraffic"=dword:00000002

Jeśli chcecie sprawdzić, czy Wasze systemy są na atak podatne, wypróbujcie usługę Witch, która taki właśnie atak na protokół NTLM przeprowadza.

© dobreprogramy