20 retro-lat temu – część 5: filmowa podróż po roku 1995

Strona główna Wideo Retro

O autorze

Działo się! Tak w skrócie opisać można rok 1995 w kontekście IT i komputerowej rozrywki. Producenci zarówno sprzętu jak i oprogramowania nawet na chwilę nie zwalniali tempa i trend ten utrzyma się już… przynajmniej do dnia pisania tych słów.

Windows 95 to nie jedyna rewolucja jaką zafundował nam „dziewięćdziesiąty piąty”. Równie ważnych premier było tak wiele, że nie udało się ich wszystkich zmieścić w i tak najdłuższym odcinku naszej serii, jaki do tej pory przygotowaliśmy.

Jeśli jeszcze nie widzieliście poprzednich części to zachęcamy do nadrobienia zaległości:

Część 1 Część 1.
Ogólny zarys roku 1994
Część 2 Część 2.
Kulisy powstania PlayStation
Część 3 Część 3.
Upadek Commodore
Część 4 Część 4.
W to graliśmy w 1994 roku

Jeśli natomiast interesują Was tylko gry jakie się wtedy ukazały, to możecie pominąć to wszystko i przejść do zagadnień stricte rozrywkowych.

Przed nami kolejny kluczowy rok dla świata IT. Rok kiedy konsole coraz częściej zaczną gościć w naszych domach (warto zaznaczyć, że w 1996 roku do peletonu dołączy Nintendo 64), Pentiumy staną się standardem, a gry jakie się wtedy ukażą… no właśnie:

Minikonkurs!

Mamy dla Was małą zabawę. Na końcu materiału, od chwili kiedy ukazują się napisy końcowe, wyświetlane są urywki z różnych gier, które pojawią się w 1996 roku – Waszym zadaniem jest odgadnąć tytuły tych gier. Dla pierwszej osoby (aby wziąć udział w zabawie trzeba posiadać konto w serwisie), której się to uda i która wymieni wszystkie tytuły w komentarzu pod tym wpisem, przygotowaliśmy zestaw upominków w skład którego wchodzą: firmowy kubek, nasza koszulka w stylu retro oraz pendrive Kingston 8 GB ze smyczą.

Aby nie było wątpliwości od którego tytułu macie zacząć: pierwszą grą jest Resident Evil. Jeszcze mała podpowiedź, jedna z gier ukazała się na automatach już w 1995 roku, a dopiero rok później na konsoli firmy Sony. Macie czas do pierwszego czwartku roku 2016 (7.01.2016) wtedy sami podamy prawidłową odpowiedź, ale zakładamy, że szybko sobie poradzicie z tym zadaniem.

Aktualizacja

Nie kazaliście nam długo czekać na poprawną odpowiedź, a pierwszy był TestamenT. Gratulujemy, skontaktujemy się z Tobą, a na koniec obiecujemy, że następnym razem będzie trudniej ;)

© dobreprogramy