21% użytkowników laptopów z Windowsem chce kupić MacBooka

21% użytkowników laptopów z Windowsem chce kupić MacBooka

21% użytkowników laptopów z Windowsem chce kupić MacBooka
Mariusz Błoński
29.06.2017 11:10

Firma Verto Analytics postanowiła zbadać, na ile użytkownicy komputerów z systemem Windows są przywiązani do swoich maszyn, i ilu z nich twierdzi, że w ciągu 6-24 miesięcy kupią sobie komputer Apple'a. Z kolei użytkowników urządzeń Apple zapytano, czy mają zamiar w przyszłości kupić komputer z systemem Windows.

Jak się okazuje, posiadacze marki Mac są bardzo do niej przywiązani. Co najmniej 98% z nich zapowiada, że jeśli w ciągu najbliższych dwóch lat zmienią komputer, będzie to kolejny produkt Apple'a. Jeśli zaś chodzi o użytkowników laptopów z systemem Windows to 21% z nich zapowiada, że w ciągu 6 miesięcy zmienią swoją maszynę na produkt Apple'a. Jeszcze więcej, bo 25%, użytkowników desktopów z systemem Microsoftu zapowiada podobną zmianę.

Gdy użytkowników podzielono na grupy dochodowe okazało się, że najwięcej deklaracji przejścia z komputera z Windows na komputer Apple'a zebrano w grupie zarabiającej ponad 150 000 USD rocznie. Tam zmienić komputer chce 20%. Kolejna pod względem liczebności była... grupa najuboższa, z dochodami poniżej 15 000 USD, gdzie zmianę zapowiadało 14% użytkowników. Wśród tych, którzy zarabiają średnią amerykańską pensję, 40-50 tysięcy USD, chęć porzucenia komputera z Windows na rzecz komputera Apple'a deklarowało 10% respondentów.

Do samych wyników takiej ankiety również należy podchodzić sceptycznie. Mamy tutaj bowiem zapowiedzi, o których z góry wiemy, że nie zostaną spełnione. Gdyby bowiem co 6-24 miesięcy aż 20-25 procent użytkowników komputerów z Windows przechodziło na komputery Apple'a, to już dawno komputery koncernu z Cupertino dominowałyby na amerykańskim rynku. Tymczasem od niemal roku wahają się w granicach 20%.

Faktem jest jednak, że od lat Windows powoli traci rynkowe udziały, a Apple zyskuje. Na przykład w styczniu 2012 roku do systemu OS X należało 14,79% amerykańskiego rynku desktopów, a udziały Windows wynosiły w tym czasie 80,64%. Obecnie Windows ma w posiadaniu 73,75% rynku desktopów, a OSX - 20,14%. Jak widać, zmiany zachodzą, jednak nie są one tak gwałtowne, jak wynikałoby z przytoczonej powyżej ankiety. Najwyraźniej jednak większość osób deklarujących porzucenie maszyn z Windows na rzecz komputerów Apple'a zmienia zdanie i pozostaje przy systemie z Redmond.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (194)