Paski narzędzi w Operze

Uwaga: Tekst ten dotyczy Opery w wersji 12 i starszych.

Nie wiem jak wy, ale ja zawsze lubię sprawdzić możliwości programów, których używam. Kiedy po raz pierwszy używałem Opery, byłem zafascynowany tym, co można zrobić z jej paskami narzędzi.

Jeśli jeszcze się nimi nie bawiłeś, to najwyższa pora! Wciśnij Shift+F12 albo wybierz Menu > Wygląd i kartę Paski narzędzi, a potem Przyciski. Obejrzyj możliwości i wracaj tutaj. ;-)

Menu i menu kontekstowe w Operze

Uwaga: tekst ten dotyczy Opery w wersji 12 i starszych.

Przykłady edycji menu głównego i menu kontekstowego w Operze

Spróbuj kliknąć prawym przyciskiem myszy na tej stronie. Pierwszymi opcjami jakie pokażą się w Operze 12 są: Wstecz, Dalej, itp. Może i fajna funkcja, ale ile osób z tego faktycznie korzysta? Jeżeli ty tego nie używasz, to zapewne uznasz za stosowne usunięcie tych opcji. Dzięki temu szybciej odnajdziesz opcje, które cię interesują.

Modyfikacja menu będzie wymagała edycji pliku konfiguracyjnego będącego plikiem ini

Skróty klawiszowe w Operze

Uwaga: tekst ten dotyczy Opery w wersji 12 i starszych.

Rodzaje skrótów jakie możemy zdefiniować w Operze i konfiguracja skrótów klawiaturowych wykorzystująca skróty jednoklawiszowe

Wprowadzenie

Skróty klawiszowe to najpopularniejszy sposób na przyspieszenie działań wykonywanych na komputerze. Dzięki nim niejednokrotnie ułatwiamy sobie pracę i zamiast przekopywać się przez kilkupoziomowe menu po prostu używamy skrótu. Na przykład, aby na chwilę wyłączyć obsługę JavaScriptu, zamiast wybierać

Gesty myszy w Operze

Uwaga: tekst ten dotyczy Opery w wersji 12 i starszych.

Jakie gesty można wykonywać w Operze, jak je konfigurować oraz przykładowa konfiguracja.

Gesty myszy, to bardzo użyteczna funkcja, która potrafi znacznie przyspieszyć działania wykonywane przez użytkownika komputera. Jak to działa? Przytrzymujesz prawy przycisk myszy (PPM) i przesuwasz mysz w określonym kierunku, aby wykonać określoną akcję. Puszczenie PPM kończy gest.

Zaletą używania gestów myszy jest przede wszystkim to, że gest wykonuje się w miejscu w którym mysz znajduje się w danej chwili.

Polecenia Opery

Uwaga: tekst ten dotyczy Opery w wersji 12 i starszych i jest pierwszym z serii wpisów o starej Operze

Ogromna możliwość personalizacji programu była tym, co wyróżniało Operę na tle innych przeglądarek. Jedną z rzeczy niemal niepowtarzalnych były tzw. polecenia.

Co?

Prawie każda czynność, jaką możemy wykonać w Operze, posiada przypisaną tzw. akcję.