Office Lens

Jedna z najlepszych aplikacji tego typu, choć nie bez pewnych potknięć. Podstawowa funkcjonalność programu stoi na bardzo dobrym poziomie. Office Lens bez najmniejszych problemów wybiera i zaznacza na podglądzie z kamery interesujące nas elementy (na przykład kartkę papieru, tablicę czy wizytówkę). Pozostaje nam jedynie kliknięcie spustu migawki w odpowiednim momencie. Niestety od przyciśnięcia potrafi minąć kilka sekund zanim Office Lens przejdzie do kolejnego kroku, czyli pokazania fotografii po obróbce. Może to jest jakiś sposób na neutralizowanie drgań ręki? Następnie możemy poprawić kadrowanie (zazwyczaj nie jest to konieczne) i zapisać zdjęcie w galerii, jako PDF (złożony tylko z jednej fotografii) lub w usługach Microsoftu. Niestety musimy wszystkie te kroki wykonywać za każdym razem. Program nie oferuje możliwości automatycznego zapisu zaraz po zrobieniu zdjęcia lub przynajmniej zapisu z pominięciem wyboru lokalizacji (ustawiając ją wcześniej menu). Jakość obrobionych fotografii jest zazwyczaj dobra, choć zdarza się, że zdjęcia wychodzą poruszone. Sama aplikacja stara się nieco poprawiać wygląd dociętych fragmentów, choć bywa, że i z odwrotnym skutkiem - niektóre zdjęcia w trybie tablicy są mocno zniekształcone. Szczególnie obrazy z projektora z jakimiś kontrastującymi elementami. Należy jednak oddać, że tekst na białej tablicy pisakowej wykonany tym trybem jest niezmiernie wyraźny (leżąca gąbka i krawędzie mniej). Oprócz tego aplikacja umożliwia również docięcie poprzednio wykonanych zdjęć. Tutaj też natrafimy jednak na pewne ograniczenia - możemy wybierać tylko po jednej fotografii do obróbki. Mimo pewnych niedociągnięć, Office Lens mogę polecić. W codziennych zastosowaniach sprawdza się co najmniej dobrze.

Easy Voice Recorder

To z pewnością jedna z najlepszych aplikacji tego typu na Androida. Program można z łatwością dostosować do swoich potrzeb dzięki rozbudowanym ustawieniom. Twórcy postarali się ponadto o proste profile dostosowane do różnych potrzeb (Notatki głosowe, Spotkania i wykłady, Muzyka i surowe nagranie), a także szybkie opcje wyboru jakości dźwięku. Dzięki temu nawet laik będzie mógł skonfigurować ten program do danej sytuacji i uzyskać jak najlepsze nagranie. Easy Voice Recorder integruje się z aplikacjami Tasker i Locale (aplikacje pozwalające na automatyzację). Dzięki temu możliwe jest w pełni automatyczne sterowanie procesem nagrywania (uruchomienie, pauzowanie, zakończenie, przełączenie stanu nagrywania) jeżeli tylko będą spełnione zdefiniowane przez nas warunki. Dla chętnych jest również opcja automatycznego przesyłania nagrań do Dropboxa lub Google Drive. Aplikacja w wersji bezpłatnej pozbawiona jest części wymienionych funkcjonalności, a także posiada wyświetlające się banery reklamowe.

FileZilla

FileZilla to w pełni darmowy, otwartoźródłowy program do obsługi FTP w różnych wariantach, a także SFTP. Działa na wielu platformach, dostępna jest również wersja przenośna. Posiada intuicyjny, przejrzysty interfejs, a w menu całkiem sporo dodatkowych opcji. Cechą charakterystyczną jest kolejka transferu wraz z możliwością nadania priorytetów oraz ustawienia ilości przesyłanych naraz plików. Pliki, których z jakiegoś powodu nie udało się pobrać lub wysłać, grupowane są natomiast w oddzielnej zakładce. Dzięki temu możemy je za pomocą jednego kliknięcia przenieść z powrotem do kolejki. Tak zaawansowanych możliwości nie miał, krótko używany przeze mnie do tego celu, Total Commander. Wyświetlał on jedynie informację o niepowodzeniu przesłania danego pliku na serwer. Nie było możliwości grupowania transferów zakończonych niepowodzeniem z opcją ich ponowienia. Jeżeli tylko używany przez ciebie menedżer plików nie zapewnia zadowalającej obsługi FTP, FileZilla może się z powodzeniem stać twoim ulubionym programem do tego celu.

CrystalDiskInfo

Program bez problemu wyświetla parametry S.M.A.R.T. ogromnej gamy dysków twardych. Pozwala to zorientować się, jaki jest obecny stan pacjenta i czy nadal możemy mu bez strachu powierzyć nasze dane. Warto także docenić tłumaczenie aplikacji na język polski oraz intuicyjny graficzny interfejs. Program możemy bez żadnych problemów umieścić na pamięciach flash (jest dostępna wersja przenośna).

7-Zip

Otwartoźródłowemu programowi 7-Zip funkcji nie brakuje, a przy tym jest niezwykle wygodny w użyciu. Bez problemu obsługuje najpopularniejsze formaty oraz własne archiwa 7z. Znajdziemy w nim także bardziej zaawansowane opcje takie jak szyfrowanie czy dokładniejsze ustawienia parametrów kompresji. Zgodnie z zapewnieniami twórców, potrafi zapakować pliki do archiwum zip lepiej niż inne znane programy. Patrząc na to wszystko, nie sposób dziwić się, że 7-Zip zdobył tak ogromną popularność. Zdobył ją w pełni zasłużenie.

TestDisk & PhotoRec

TestDisk & PhotoRec to niezastąpione narzędzia, gdy chcemy odzyskać dane z uszkodzonych partycji czy usunięte pliki. Często zdarza się, że inne środki zawodzą, a ten duet wykonuje powierzone zadania z łatwością. Mimo konsolowego interfejsu, te otwartoźródłowe programy są intuicyjne w obsłudze i nie wymagają przekopywania się przez dokumentację w celu znalezienia potrzebnej opcji. Warto docenić również prawdziwą multiplatformowość.

ExifTool

Cyfrowe pliki multimedialne to nie tylko obraz czy dźwięk. To także metadane, które pozwalają dostarczyć mnóstwo dodatkowych informacji, wliczając w to dokładny czas i datę, ustawienia aparatu podczas robienia zdjęcia czy geolokalizację. Jeżeli chcemy masowo nanieść zmiany metadanych w wielu plikach, ten program będzie niezastąpiony. Oprócz edytowania, możemy także usuwać dodatkowe dane (na przykład geolokalizację ze zdjęć) przed udostępnieniem plików innym osobom czy publicznym umieszczeniem na stronie internetowej.

PDFill PDF Tools Free

PDFill to dobry, bezpłatny program do przeprowadzania różnych operacji na plikach PDF na systemie Windows. Najbardziej godne uwagi są opcje związane z łączeniem wielu plików PDF do jednego oraz konwertowanie plików graficznych na format PDF. Co ważne, w przypadku scalania wielu dokumentów, program ujednolica rozmiary poszczególnych stron. Brakuje jedynie opcji łączenia zarówno plików PDF jak i plików graficznych w jednym oknie -
poszczególne operacje są od siebie oddzielone. Program ponadto nie zapamiętuje ostatnio wprowadzonych ustawień i przy każdej kolejnej operacji, musimy dostosowywać opcje do naszych potrzeb po raz kolejny. PDFill można jednak polecić ze względu na swą prostotę i dobre efekty jego działań. Nierozbudowany interfejs gwarantuje, że raczej każdy się w nim bez problemu odnajdzie.