reklama

24% Europejczyków nigdy nie korzystało z Internetu

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

Informowaliśmy niedawno, że regularnie z Internetu korzysta już ponad połowa Polaków. Wydawało by się, że to mało, i że zostajemy daleko w tyle za resztą Europy… są jednak kraje, w których Internet jest mniej popularny.

Na portalu Europa.eu opublikowane zostały statystyki dotyczące użytkowania Internetu w 27 krajach członkowskich. Najbardziej zaskakuje fakt, że 24% wszystkich obywateli Unii Europejskiej nigdy nie korzystało z Internetu. Unia ma obecnie nieco ponad 500 milionów obywateli, więc z globalnej sieci nie skorzystało aż 120 milionów osób!

Liczby pokazują również spore różnice w dostępie do Internetu w domach między rozwiniętą północno-zachodnią częścią Unii, a uboższym wschodem i południem. Przykładowo blisko połowa obywateli Rumunii, Bułgarii, Grecji, Cypru, oraz Portugalii, według danych agencji Eurostat, nie ma dostępu do Internetu w domu. Z kolei w Szwecji, Holandii, Danii, Luksemburgu, Norwegii i na Islandii odciętych od Internetu jest mniej niż 10% gospodarstw domowych. Islandia jest zresztą liderem w dziedzinie łącz szerokopasmowych w domu (93%).

Widać jednak, że liczba gospodarstw z dostępem do Internetu rośnie niezależnie od kraju, oraz że Europejczycy coraz chętniej z tego dobrodziejstwa korzystają. W 2006 roku Internetu nigdy nie używało aż 42% obywateli UE między 16 a 74 rokiem życia, czyli prawie dwa razy więcej, niż obecnie. Widać również, że obywatele Wielkiej Brytanii, Niemiec, Danii, Holandii, Szwecji i Norwegii pokochali zakupy przez Internet — w tych krajach towary z e-sklepów zamawia ponad 70% obywateli objętych badaniem. Zbadano również jak często obywatele wykorzystują Internet do komunikacji z władzami i instytucjami publicznymi — na tym polu przodują Dania, Norwegia i Islandia.

Polska na tle reszty Unii wypada znośnie, choć mogło być lepiej. Internetowy kontakt z instytucjami mamy kiepski (13% obywateli korzystających z Internetu wysłało formularz lub wniosek przez sieć), co zresztą nie powinno nikogo dziwić. Zakupy w e-sklepach zrobiła za to prawie połowa polskich internautów. Reszta statystyk podanych przez Eurostat jest bliska liczbom przytoczonym przez nas wcześniej.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić