reklama

25% Holendrów to piraci

Strona główna Aktualności

O autorze

Niezależne, pozarządowe badania przeprowadzone w Holandii na tamtejszej populacji pokazały, że niemal pięć milionów holenderskich użytkowników Internetu w wieku powyżej 15 lat ściągnęło w ciągu ostatnich 12 miesięcy nielegalne płyty DVD, gry lub muzykę - to 25% populacji tego niewielkiego kraju, w którym według danych za 2008 rok mieszka 16,5 mln obywateli.

Z drugiej jednak strony badania Institute for Information Law pokazały, że przeciętny holenderski "ściągacz" także... kupuje. Co więcej, źródło tej informacji podaje, że legalnie kupuje on więcej płyt DVD, muzyki i gier w sposób legalny niż użytkownicy, którzy nie ściągają. Wydaje się to nieco przesadzone, badania wskazują bowiem na liczbę 45% jako na część konsumentów legalnie nabywających treści, którzy jednocześnie ściągają je także nielegalnie.

Inna interesująca obserwacja to fakt, że wiele z badanych osób nie jest pewnych, czy posiadane treści multimedialne są legalne, czy nie - panuje wiele błędnych przekonań, jak choćby to że ściąganie treści wyłącznie na prywatne potrzeby jest zupełnie legalne. Ciekawe, jak podobne badania wypadłyby w Polsce?

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić