reklama

25 lat GNU

Strona główna Aktualności

O autorze

Mija ćwierć wieku od przedstawienia publicznie idei GNU przez Richarda Stallmana.

GNU to system operacyjny składający się w całości z wolnego oprogramowania. Jego nazwa to rekurencyjne rozwinięcie akronimu GNU's Not Unix. Powstał, ponieważ Stallman chciał stworzyć system, który użytkownicy mogliby analizować, udostępniać sobie, modyfikować oraz publikować zmodyfikowane przez siebie wersje. 27 września 1983 roku Stallman opublikował swój pomysł na grupach dyskusyjnych net.unix-wizards i net.usoft. Pracę rozpoczął 5 stycznia 1984, gdy odszedł z pracy na MIT. W marcu 1985 roku powstał Manifest GNU. Stallman początkowo pracował sam nad aplikacjami, które miały wejść w skład jego systemu, lecz wkrótce zaczęli pomagać mu ochotnicy, którym spodobała się idea wolnego systemu.

Ponieważ do dziś oficjalne jądro, znane jako Hurd, nie jest kompletne, powszechnie używane jest jądro Linuksa, które opracował Linus Torvalds a które obecnie rozwijane jest z pomocą dużej społeczności. Dlatego też mówimy o systemie GNU/Linux. Takie połączenie stało się najpopularniejszą alternatywą dla zamkniętych, własnościowych systemów takich jak Microsoft Windows.

W ramach GNU powstało nie tylko samo oprogramowanie, ale także licencje dla niego: GNU General Public License (GPL), the GNU Lesser General Public License (LGPL) i GNU Free Documentation License (GFDL).

Z okazji rocznicy powstał film Happy Birthday to GNU przypominający historię GNU. Jest on dostępny w wolnym formacie OGV.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama