Na początek: solidna podstawa

 • @Anonim No, OpenMediaVault też fajny jest :-)
  19.12.2017 23:21

 • @Anonim Na Malince nie pójdzie, ale nigdy nie miało tego robić. Zresztą Malinka jako NAS sprawia się też całkiem nieźle, vide: https://www.dobreprogramy.pl/Raspberry-Pi-jako-domowy-serwer-plikow-nie-ma-sie-c... Ale może Malinka na tym pójdzie? Pasberry Pi 3 ma wbudowaną możliwość startowania z sieci, bez karty SD. https://www.raspberrypi.org/documentation/hardware/raspberrypi/bootmodes/net.md oraz https://www.raspberrypi.org/documentation/hardware/raspberrypi/bootmodes/net_tut... Może spróbujesz? Na marginesie - brawo za pierwszy komentarz, myślałem, że zdążyłem z własnym :-0

  @sdj @shadou102 @Anonim FreeNAS nigdy nie celował w minimalne zasoby. To raczej polityka racjonalnego gospodarowania tym, co da się temu systemowi. To, że mój kolega przez długie lata (chyba do dziś) działa na Atomie i 512/1024 RAMu aktualizując tylko system co roku pokazuje, że konfiguracje nie zalecane i nie wspierane mogą działać sprawnie i stabilnie. Ale w takich wypadkach nie chodzi o bicie rekordów prędkościA co do droższego RAMu EEC to dobrze jest go mieć, ale ja go nie stosuję i wiele poważniejszych osób też nie. Zerknijcie np. na: https://blog.brianmoses.net/2014/03/why-i-chose-non-ecc-ram-for-my-freenas.html Oczywiście jest też MNÓSTWO publikacji o tym, że EEC jest wymagany. Po prostu we wdrożeniach, które widziałem był zwykły RAM i przez kilka lat nic się nie stało. Zainwestowanie oszczędności w nadmiarowe dyski przynosi lepszy spadek ryzyka.

  @Anonim Nie zaskoczysz mnie "apetytem" na RAM. Jeszcze w wersji poprzedniej, 9, było mówione 1GB RAM na 1TB danych, ale to przy deduplikacji (której nie polecam). Teraz już piszą 5GB RAM na 1 TB deduplikowanych danych :-) Tylko pamiętajmy, że RAM jest do przyspieszenia obliczeń i serwowania danych. A czasem np. dołożenie szybkiego dysku SSD jako cache albo/i log jest lepsze niż dołożenie RAMu, są na to kalkulatory. WiFi oficjalnie nie jest przez FreeNAS wspierane jako interface i nie widać go. Kontrolery RAIDowe sprzętowe należy wyłączyć przed instalacją FreeNASa. Źle współpracują z mechanizmem detekcji (i naprawy) błędów wbudowanym w ZFS.
  19.12.2017 23:17

 • Wpis opublikowany z okazji wydania wersji 11.1 systemu
  http://www.freenas.org/blog/freenas-11-1-release/
  16.12.2017 12:40

 • @SpeX Ciekawe pytania, dzięki!
  Gorsza alternatywa to sprzętowe NASy. Nie dają one jednak takiej ochrony danych i możliwości. Dobra alternatywa to produkty korzystające z ZFS czyli np.
  * NAS4Free https://www.nas4free.org rozwijany FreeNAS 7 przez osoby, którym nie podobała się "opieka" ixSystems;
  * Nexenta OS bazująca na następcach OpenSolaris - oficjalna strona już nie istnieje;
  * NexentaStor bazująca na Nexenta OS, za darmo do 18TB na jednym serwerze https://community.nexenta.com/s/
  * Sprzętowy NETGEAR ReadyDATA - bazuje na Nexenta OS http://www.netgear.pl/business/products/storage/readydata/readydata-series.aspx#...
  * Różne BSD i Linuksy z obsługą ZFS.

  Na marginesie - popatrzcie jak NETGEAR reklamuje ReadyDATA i pomyślcie, że właśnie dla Was opisuje jak coś takiego mieć w domu/firmie za darmo. W firmach to potencjalnie kolosalne oszczędności.

  Co do chmury z użyciem FreeNASów to poruszę temat instalacji chmury na FreeNASie, ale także FreeNAS może być backendem dowolnego większego systemu chmurowego. Ostatnio nawet wprowadzili obsługę Amazon S3, Azure Blob Storage, Backblaze B2 i Google Cloud Storage. http://doc.freenas.org/11/tasks.html#cloud-sync W następnej części opiszę też jakie możliwości daje wbudowany mechanizm replikacji danych - to też pasuje do tematyki chmurowej, a jednocześnie bardzo się przydaje także w małych instalacjach.
  16.12.2017 22:21

 • @john.doe Dobry pomysł. Jeszcze niedawno FreeNAS był rekomendowany na procesory Atom, więc Core 2 Duo będzie OK. Ba, sam długo miałem FreeNASa na 2GB RAM i C2D.
  Zachęcam do testów PLEXa i chmur. We FreeNASie sprowadza się to do wyboru starego interfejsu, przycisk PLUGINY potem z listy PLEX i INSTALUJ. Ew. dla kolegi SpeX z listy Nextcloud i INSTALUJ. Prościej się nie da.
  17.12.2017 9:07

To nie jest sklep z aplikacjami: PA

 • Hej, bardzo dziękuję za komentarze.
  Chmura to po prostu inne podejście. Nie zawsze się sprawdza. Dobrym dowodem jest ciągła sprzedaż komputerów stacjonarnych do firm. Komputery typu "cienki klient", byle tylko odpalić przeglądarkę, nie są na razie zagrożeniem. Oczywiście takie sytuacje się zdarzają, ale zgodzimy się, że Polska nie jest w tym liderem.

  Jeszcze jeden scenariusz: Tworzysz grupę komputerów wirtualnych z Windows na jednym serwerze. Tworzysz w każdym z nich dodatkowy dysk za każdym razem podlinkowany do jednego pliku. Na tym dysku można trzymać różne archiwa, cały zestaw programów PA itp. Wszystkie te rzeczy, które przydają się na każdym z komputerów, a nie wymagają instalacji. To bardzo ułatwia pracę przy dużej rotacji maszyn wirtualnych.
  27.05.2012 11:01

Przyszłość zapisana jest w... chmurach! (część 1)

 • Ja cenię sobie chmurę Open Source, gdzie można znaleźć 5 GB za darmo, wsparcie dla synchronizacji Windows XP Visty,7, Linuks i Android, a także słuchanie on-line przesłanych mp3, galeria z przesłanych jpg itp. itd. Chodzi mi o OwnCloud hostowany na np. OwnCube lub na własnym serwerze. Zerknij: http://www.dobreprogramy.pl/ekomp/Wlasna-kostka-w-chmurze-czyli-nie-SkyDrive-ani... . Według mnie ciekawa alternatywa.
  16.05.2012 20:52

Własna kostka w chmurze, czyli nie SkyDrive ani Google Drive

 • Epilog dla wytrwałych:
  Niedługo po opublikowaniu tego artykułu dostałem dwukrotne zwiększenie przestrzeni w OwnCube, co dało całkiem znośną sumę po wcześniejszych bonusach od czytelników, ale po niecałym miesiącu mój dostęp do danych na dysku został odebrany, bo darmowe konta były likwidowane.Napisałem do nich, ale nie zrobili nic w mojej sprawie.
  Później społeczność OwnCloud rozpadła się, gdy powstał Nextcloud. Można powiedzieć, że teraz Nextcloud to nowy OwnCloud. Może kiedyś o tym napiszę.
  OwnCube działa do dziś, po wielu zmianach mają darmowe konta Nextcloud z 5GB przestrzeni, ale już nie korzystam z ich usług, więc nie mogę ich polecić.
  08.12.2017 22:58

 • @command-dos
  wpisz w pole "Invited by:" tak jak napisałem: ekomp
  Z góry dziękuję, choć nie wiem czy to zadziała. System zaproszeń wymaga wcześniej podania maila osoby, która będzie zakładać konto. Mam nadzieję, że tutaj będą elastyczni :-)

  @Airborn
  Hm.. z takiego punktu widzenia to rzeczywiście nie ma sensu. Zamiast OwnCloud na własnym drugim komputerze lepiej po prostu zrobić udostępnianie dysku itp. Nawet przy kilku komputerach dla samych plików prostszy jest NAS.
  OwnCloud to system, który zakłada, że masz kilka komputerów (np. stacjonarny i laptop) a do tego np. coś z Androidem (np. telefon, tablet). System to też coś więcej niż udostępnianie i synchronizacja plików. Stąd te usługi dodatkowe.
  Własny serwer, choćby wirtualny, czy "chmurowy", jest jak najbardziej możliwy i bywa darmowy. Przypominam, że OwnCloud jest OpenSource i można z niego korzystać też w firmach czy na uczelniach. Możliwa grupa odbiorców jest dużo szersza.
  16.05.2012 19:57

 • Aktualizacja: Hej, to działa. Mam więcej GB na koncie dzięki Wam! Dziękuję bardzo. I FEEL THE POWER :-) .
  Ale na poważnie, to jak już macie jedno konto, to następne GB nabijajcie już sobie :-D.
  16.05.2012 20:56

 • Hej, dzięki za komentarze!

  @souler
  Obecny stan książki adresowej i kontaktów oceniam jako "beta". Developerzy wiedzą o tym i będą wszystko dopracowywać. Na przykład tworzą teraz od nowa mechanizm galerii.

  @command-dos
  Hej, dzięki za info. Błąd już naprawiony

  @Slavius
  Pisałem o OwnCube. Zarejestrować się możesz ze strony głównej https://owncube.com
  />
  @zenek-saper
  Z ocDownloader jest inna sprawa. Wykryty został poważny błąd w kodzie i jeszcze nie jest załatany. W związku z tym dodatek ma być wyłączony dla wszystkich w OwnCube do czasu naprawienia. Ale hej, jeśli jesteś developerem i masz lepsze źródła to pisz, chętnie się dowiem.

  @OwnCube
  Welcome OwnCube Team! Thank you for comments.

  @(Cała sprawa o tym kto skąd jest)
  W serwisach najpierw zwracam uwagę na regulamin i dane na stronie. I tutaj sprawa jest jasna. Tak jak napisał @Kubatura, OwnCube - Austria, GetFreeCloud - USA, Hostingbase (Szwajcaria). Oczywiście można bawić się w detektywa. Tak naprawdę znaczenie ma tylko to czy firma jest z USA. Jeśli tak to podlegają m.in. Patriot Act (
  http://pl.wikipedia.org/wiki/USA_Patriot_Act) i dane osób z Unii Europejskiej mogą swobodnie być przekazane organom z USA. Ta sprawa to temat na artykuł dla prawnika, więc na tym skończę.
  Dla mnie OwnCube nie budzi wątpliwości, a już na pewno jest lepszym wyborem niż inne serwisy.

  Na koniec
  @Fisiu
  Wiesz, jeśli planują, by cała konfiguracja środowiska np. KDE czy GNOME była synchronizowana w chmurze to muszą sobie poradzić z dużą ilością małych plików :-)
  18.05.2012 6:16

 • @zenek-saper
  Z ocDownloaderem każdy z nas ma swoje źródła. Prawda leży pewnie pośrodku, ale łącząc to co wiem powiem, że błąd był i powodował możliwość przeciążenia serwerów. Głównie z błędu korzystali użytkownicy darmowych kont. Sprawa została zgłoszona do twórców OwnCube i ocDownloadera.
  Na czas naprawy wtyczka miała być wyłączona, a OwnCube zrobiło własną wtyczkę o podobnej funkcjonalności. Jest ona dostępna w systemie od wczoraj dla wszystkich użytkowników. W międzyczasie wydano nową wersję ocDownloader. Też jest już w systemie.
  To tylko wtyczka i OwnCube mógł coś napisać choćby na Twitterze, ale uważam, że zachowali się porządnie.

  @zenek-saper i PanMruk
  Nie ma co się nastawiać, że OwnCube będzie broniło Twoich mp3 czy filmów. W "OwnCube Terms" jest jasno napisane, że jak wrzucasz pirackie materiały i zostanie to potwierdzone to masz kilkanaście godzin na ich usunięcie, albo liczysz się z tym, że zniknie całe konto. Osobiście nie słyszałem, żeby do tego doszło, ale jasne jest, że OwnCube celuje w użytkowników, którzy grają czysto.
  Na rzeczy tajne i krytyczne są naprawdę lepsze miejsca :-) To kwestia decyzji i odpowiedzialności każdego użytkownika.

  @cyryllo
  Super, że w Polsce są takie inicjatywy. Życzę szybkiego rozwoju. Chętnie dowiem się więcej i napiszę przy okazji o tym tekst :-D
  19.05.2012 12:53

 • @zenek-saper i ocDownloader
  Hej, w końcu nowa wtyczka (HTTP/FTP downloader) zastąpiła na razie ocDownloader, bo tamten błąd jeszcze działał. Wyszło na to, że byłeś bliżej prawdy :-)

  @zenek-saper i regulamin.
  U mnie OwnCube Terms otwiera się za każdym razem, gdy kilkam na link "OwnCube Terms" na dole strony głównej. To nie jest oddzielny URL, a tylko wyskakujące okienko. Być może coś je blokuje.
  Treść możesz odczytać ze źródła strony głównej. Poszukaj w kodzie: OwnCube Terms i już.

  A word to our friends at OwnCube - some users are having problem in viewing OwnCube Terms. If there is any direct URL to the text, please publish it.

  Dla ułatwienia i dla innych osób z tym problemem przeklejam tutaj tekst skopiowany 20.05.2012.
  Być może jest on już nieaktualny. Zawsze sprawdź sam na https://owncube.com .

  OwnCube Terms
  1. Terms
  By accessing this web site, you are agreeing to be bound by these web site Terms and Conditions of Use, all applicable laws and regulations, and agree that you are responsible for compliance with any applicable local laws. If you do not agree with any of these terms, you are prohibited from using or accessing this site. The materials contained in this web site are protected by applicable copyright and trade mark law.
  2. Use License
  Permission is granted to temporarily download one copy of the materials (information or software) on Owncube's web site for personal, non-commercial transitory viewing only. This is the grant of a license, not a transfer of title, and under this license you may not:
  modify or copy the materials;
  use the materials for any commercial purpose, or for any public display (commercial or non-commercial);
  attempt to decompile or reverse engineer any software contained on Owncube's web site;
  remove any copyright or other proprietary notations from the materials; or
  transfer the materials to another person or "mirror" the materials on any other server.
  This license shall automatically terminate if you violate any of these restrictions and may be terminated by Owncube at any time. Upon terminating your viewing of these materials or upon the termination of this license, you must destroy any downloaded materials in your possession whether in electronic or printed format.
  3. Disclaimer
  The materials on Owncube's web site are provided "as is". Owncube makes no warranties, expressed or implied, and hereby disclaims and negates all other warranties, including without limitation, implied warranties or conditions of merchantability, fitness for a particular purpose, or non-infringement of intellectual property or other violation of rights. Further, Owncube does not warrant or make any representations concerning the accuracy, likely results, or reliability of the use of the materials on its Internet web site or otherwise relating to such materials or on any sites linked to this site.
  4. Limitations
  In no event shall Owncube or its suppliers be liable for any damages (including, without limitation, damages for loss of data or profit, or due to business interruption,) arising out of the use or inability to use the materials on Owncube's Internet site, even if Owncube or a Owncube authorized representative has been notified orally or in writing of the possibility of such damage. Because some jurisdictions do not allow limitations on implied warranties, or limitations of liability for consequential or incidental damages, these limitations may not apply to you.
  5. Revisions and Errata
  The materials appearing on Owncube's web site could include technical, typographical, or photographic errors. Owncube does not warrant that any of the materials on its web site are accurate, complete, or current. Owncube may make changes to the materials contained on its web site at any time without notice. Owncube does not, however, make any commitment to update the materials.
  6. Links
  Owncube has not reviewed all of the sites linked to its Internet web site and is not responsible for the contents of any such linked site. The inclusion of any link does not imply endorsement by Owncube of the site. Use of any such linked web site is at the user's own risk.
  7. Site Terms of Use Modifications
  Owncube may revise these terms of use for its web site at any time without notice. By using this web site you are agreeing to be bound by the then current version of these Terms and Conditions of Use.
  8. Governing Law
  Any claim relating to Owncube's web site shall be governed by the laws of the State of Vienna without regard to its conflict of law provisions. General Terms and Conditions applicable to Use of a Web Site.
  Privacy Policy
  Your privacy is very important to us. Accordingly, we have developed this Policy in order for you to understand how we collect, use, communicate and disclose and make use of personal information. The following outlines our privacy policy.
  Before or at the time of collecting personal information, we will identify the purposes for which information is being collected.
  We will collect and use of personal information solely with the objective of fulfilling those purposes specified by us and for other compatible purposes, unless we obtain the consent of the individual concerned or as required by law.
  We will only retain personal information as long as necessary for the fulfillment of those purposes.
  We will collect personal information by lawful and fair means and, where appropriate, with the knowledge or consent of the individual concerned.
  Personal data should be relevant to the purposes for which it is to be used, and, to the extent necessary for those purposes, should be accurate, complete, and up-to-date.
  We will protect personal information by reasonable security safeguards against loss or theft, as well as unauthorized access, disclosure, copying, use or modification.
  We will make readily available to customers information about our policies and practices relating to the management of personal information.
  9. Registration
  Registration is limited to register only ONE account. If you are doing mass signup/register we are allowed to take your account and ip on our blocklist.

  10. Illegal files and copyright files
  If we get abuse information concerning any files hosted on OwnCube, we will inform the corresponding user about it and give him/her the opportunity to remove the relevant data IMMEDIATELY. If the files are not removed within ONE day, we claim the right to remove the user's account. These rules apply to all of our accounts and services. In case of utilizing any of our services with costs and not following these rules (i.e. removing illegal files within one day), OwnCube has the right to remove the corresponding account, server, ... AND expenses by the user will NOT be refunded!!

  11. Refund for no reason
  OwnCube will not refund money from Premium/ownCloud admin,.... accounts if there is no possbile and clear reason. Whether there is a justification, decision is by OwnCube management. Data loss is no reason to refund because nobody can be 100% sure that technical things are working ALL the time.

  We are committed to conducting our business in accordance with these principles in order to ensure that the confidentiality of personal information is protected and maintained.

  OwnCube e.U.
  An der Liesing 2-34
  1230 Vienna
  Austria
  21.05.2012 9:11

 • HOT NEWS: Wersja OwnCloud 4 jest już zainstalowana i testowana na serwerach OwnCube. Jeśli nie będzie większych trudności to każdy dostanie nowe funkcje jeszcze dziś!
  21.05.2012 9:21

 • Witajcie! To mój pierwszy wpis, więc proszę o komentarze - pozytywne i negatywne. Wszystkie przyczynią się do tego, żeby następne teksty były lepsze.

  Mam nadzieję, że temat się podoba. Jeśli będziecie ciekawi innych technologii, które uważam za rozwojowe, chętnie stworzę jeszcze kilka tekstów.

  Zachęcam do testów OwnCube. Jeśli chcecie zaznaczyć, że zakładacie konto po przeczytaniu tego tekstu to zaznaczcie przy rejestracji Invited by: ekomp Nie wiem, czy to mi coś da, ale warto spróbować :-)
  16.05.2012 15:49