2 typy konfiguracji PC na potrzeby domowego odtwarzania muzyki i wyzwanie z TVP Kultura

 • @AnonimPDR w formacie jednobitowym

  No własnie, to jest strumień zapisany na płycie, a nagranie było w formacie studyjnym, czyli brak tu elemnetarnej wiedzy. Dalsza logika jak zwykle (z innymi nickami) i trzymając się tej w tym komentarzu - to muzykę odtwarza tylko przetwornik elektoakustyczny.
  23.10.2020 19:23

Rząd zakazał konferencji w strefach czerwonych. Przypadkiem także tych online

 • @Kotyczek wylegitymowania się

  Miałem taką sytuację. Policjant bredził coś o dokumentach i nie rozumiał, że niepotrzebuję ich idąc kilka metrów do sklepu, by kupić mleko do kawy
  22.10.2020 11:04

 • @Kotyczek
  Dzięki. Nieco się w tym gubię. Podobno było wiele mandatów za niestosowanie się do ... ???
  21.10.2020 11:31

 • O ile dobrze zrozumiałem treść tej informacji, to teraz resort Zbigniewa Ziobry może już wyciągać konsekwencje jeżeli na Nowogrodzkiej odbędzie się jakieś spotkanie online, ale nie nie wiem tylko, czy wobec organizatora, czy każdego uczestnika
  21.10.2020 8:59

Kolejny opis nielicznych nowości z kompilacji 20221, 20226 oraz 20231

 • @AntyHaker
  OK, dzięki za wyjaśnienie. Warto było zapytać , bo to mnie nieco zmobilizowało i już odrobiną bardziej wbiłem się w to zagadnienie :-)
  16.10.2020 7:31

 • Wspominałem już wcześniej, że wiernie śledzę te regularne wpisy o aktualizacjach. Jednak chyba nigdy nie zauważyłem czegoś o zmianach dot. audio, a wiem, że takie były. Przykładowo jest tak z systemowym sterownikiem głośnika. Daje w praktyce poprawę i to dla mnie wystarcza, ale brakuje mi czasu, by dokładniej zagłębić, co spowodowało tą "zmianę na lepsze". Czy w materiałach o aktualizacjach Windows 10 były jakieś wzmianki na ten temat?

  PS. Chodzi oczywiście o głośniki, a nie brzęczyk jeszcze z czasów 8086 :-)
  15.10.2020 9:10

Czy API podlega ochronie praw? Oracle chce tego dowieść przed Sądem Najwyższym

 • mam tu bezpośrednie skojarzenie z MS-DOS
  11.10.2020 16:56

Windows 10: aktualizacja w laptopach HP poprawi żywotność akumulatorów

 • Podobna łatka spowodowała, że właśnie bateria HP dostała "metkę"do wymiany, ale po zmianie dysku, gdzie nie było tej aktualizacji w systemie, działa nadal i to dłuższy już czas.
  11.10.2020 9:56

AC-4 od Dolby nie jest tajemniczym kodekiem w testach TVP dla DVB-T2

 • Wyjaśnienie dla czytelników - całkowicie błędnie skomentowane zostało: "Przesterowanie fonii jest rzeczywiście na niespotykanym w TV niskim poziomie". W przypadku, gdy pada pytanie można jasno coś odpowiedzieć, a skorygowanie dezinformacji jest zawsze mniej czytelne. Spróbuję jednak w miarę prosto to wyjaśnić.

  Przesterowanie w transmisji trudno jest precyzyjnie określić słuchając fonii z głośniczków telewizora, bo dodane zostaje to, które powstało w urządzeniu. Jeżeli słyszy się, że ogólny poziom stał się niższy dla danego kanału, to można założyć, że zadbał o to nadawca. To miałem właśnie na myśli w tekście pisząc " w pierwszej kolejności jest zasługą realizujących w Polsce ten test z DBV-T2 i AC-4"
  21.10.2020 11:27

 • @sudione za kilka lat

  W odpowiedzi na inny komentarz (od MiniMix) zwróciłem uwagę na możliwości wbudowanego w TV "komputera, by poprawić sprzęt RTV. Podałem linki do przykładów, że może to dotyczyć np HDMI 2.1, czy nawet zakresu obsługiwanych częstotliwości w tunerze. Podobnie może być z kodekami, chociaż nie w równym stopni, jak przy otwartej strukturze PC
  15.10.2020 8:47

 • Tu w serwisie pojawił się właśnie news, który pokazuje jak "komputer" w TV pozwala udoskonalić sprzęt Sony nawet z najwyższej półki
  https://www.dobreprogramy.pl/Sony-aktualizuje-firmware-HDMI-2.1-dla-telewizorow-...

  Można tam przeczytać:
  "ZH8 to bardzo drogi telewizor 8K (29 999 zł za 75-calową wersję, a 85-calowa jest o 10 000 zł droższa), ale nie obsługuje wszystkich funkcjonalności HDMI 2.1."

  "Wokół standardu HDMI 2.1 utworzył się spory bałagan, niekoniecznie z winy producentów, ale prawdopodobnie większość, jeśli nie wszystkie nowe telewizory Sony na 2021 rok będą w pełni go obsługiwać."
  15.10.2020 8:32

 • Trafiłem właśnie przypadkowo na info o aktualizacji telewizorów Sony. https://www.rtvmaniak.pl/9588517/sony-telewizory-aktualizacja-android-tv/

  Jest to dobry przykład, że podobnie będzie w temacie DVB-T2, gdy zostanie już ustalony standard dla Polski, a nie jak teraz tylko przy testach w tej sprawie. W konkretnym przypadku z Sony - stawią bardziej na MPEG-H Audio, które skupia azjatyckich producentów sprzętu RTV. Natomiast TVP może chcieć skorzystać z pomocy Dolby - po stronie produkcji telewizyjnych.
  14.10.2020 11:12

 • @MiniMix Sprawa odpowiedniego tunera w TV
  Widać tu wspomnianą w podsumowaniu ułomność ofert sprzętu z systemami wbudowanymi. Na szczęście producenci telewizorów instalują w nich teraz "komputer" i kodeki można "uzupełnić".

  Rok temu we wpisie pt "Audycje radiowe i transmisje TV z eteru i Internetu oraz muzyka z nich z zestawem hi-fi i PC" wspomniałem o scalaku RTL2832U, który pozwala przeprogramować tuner telewizyjny na stosowny zakres częstotliwości.
  https://www.dobreprogramy.pl/AudiofilPC/Audycje-radiowe-i-transmisje-TV-z-eteru-...
  14.10.2020 8:44

 • @Wonderdummy
  Trzymając się logiki tego komentarza przechodzący przez pasy nie wyszedł z domu na ulicę. W szkole wyrywanie się do odpowiedzi bez rozumienia zagadnienia kwitowano- siadaj dwója. Natomiast przy zadaniu nawet głupiego pytania można usłyszeć - dobre pytania.
  14.10.2020 8:29

 • @Anonim standardem DVB-T2

  Alaternatywą jest MPEG-H 3D Audio i dodałem info w PS 12 IX 2020
  13.10.2020 12:27

 • @tehmal
  a pani Genia nie lubi pomidorów - czy warto analizować jej preferencje z własnej perspektywy
  13.10.2020 11:51

 • Na wszelki wypadek dodam dla czytelników cytat z podtytułu notki Anity Kaźnierskiej

  Po kilku latach badań i prac standaryzacyjnych, oficjalnie przyjęty został nowy standard kompresji wideo H.266/VVC - Versatile Video Coding. W proces zaangażowani byli: niemiecki instytut Fraunhofer HHI, a także tacy giganci, jak Apple, Ericsson, Intel, Huawei, Microsoft, Qualcomm i Sony. H.266/VVC jest następcą H.265/HEVC, który tak naprawdę nie jest jeszcze powszechnie stosowany - nadal prym wiedzie H.264/AVC (MPEG-4).
  https://satkurier.pl/news/193540/h266vvc-nowy-standard-oficjalnie-przyjety.html

  a Wikipedia podaje na wstępie
  Versatile Video Coding (VVC), also known as H.266, MPEG-I Part 3 and Future Video Coding (FVC), is a video compression standard finalized on 6 July 2020, by the Joint Video Experts Team (JVET),[1] a united video expert team of the MPEG working group of ISO/IEC JTC 1 and the VCEG working group of ITU-T. It is the successor to High Efficiency Video Coding (HEVC, also known as ITU-T H.265 and MPEG-H Part 2).
  https://en.wikipedia.org/wiki/Versatile_Video_Coding
  12.10.2020 8:12

 • @Anonim dzisiaj 5.1 powinno być standardem

  Jeden komentator zwrócił już tu uwagą, że niewiele osób ma w domu podłączony do telewizora system wielokanałowy, co nie jest dziwne, bo zniechęca do tego ilość kabli przy instalacji i na dodatek właśnie stare materiały mogą zabrzmieć irytująco. To z tego powodu wspominam często we wpisach o kalibracji i pracach WiSA, ale nie wiem, na ile jest to brane pod uwagę w testach TVP, chociaż z wrażeń innego komentatora wynika, że robione są wyjątkowo rzetelnie.
  11.10.2020 9:11

 • @Anonim niestety coraz rzadziej

  Wychowałem się z TV, gdzie tłumaczenia są tekstowe, jak w kinie, więc lektor jest dla mnie zmorą. Przypuszczam, że nowe technologie spowodują, że będzie można samemu wybrać, która wersja lepiej komuś pasuje. W ustawieniach TV są już oczywiście możliwości wyboru, ale transmitowany materiał nie pozwala z tego skorzystać. To jest pewnie jeden z tematów dla testów TVP, ale jak wspomniałem już powyżej - pytanie jest, czy ostatecznie zadziała zdrowy rozsądek.
  11.10.2020 10:19

 • Tutaj w serwsie pojawił się właśnie news w tym temacie
  https://www.dobreprogramy.pl/Windows-10-i-kodek-AV1-z-akceleracja-sprzetowa.-Obs...
  i jest link do wcześniejszego wprowadzenia
  https://www.dobreprogramy.pl/YouTube-testuje-nowy-format-wideo-stworzony-do-inte...

  Moją uwagą zwrócił jednak bardziej wątek:
  "W istocie: Windows 10 dekoduje AV1 w trybie programowym (software mode), a więc nie wykorzystuje pełnej mocy obliczeniowej sprzętu użytkownika. W tym trybie za dekodowanie treści odpowiada wyłącznie procesor CPU urządzenia, bez angażowania karty graficznej."

  Ten trop obserujuę z audio, ale z grafiką nie jest już tak prosto i dlatego podano dalej:
  "Takie marnowanie niewykorzystanych zasobów sprawia, że procesor główny komputera musi wykonać dużo więcej obliczeń niż jest to potrzebne wszak część z nich mógłby przejąć procesor GPU, zazwyczaj dużo lepiej nadający się do tego celu. Jest to o tyle zabawne, że Microsoft jest jednym z współtwórców AV1 a mimo tego w Windowsie 10 nadal obsługa tego formatu pozostawia ciut do życzenia. Microsoft zapowiedział jednak, że to się zmienia."

  Natomiast domowy PC dla odtwarzania muzyki nie boryka się z takimi trudnościami, jak z grafiką w tańszym sprzęcie
  11.10.2020 16:41