AC-4 od Dolby nie jest tajemniczym kodekiem w testach TVP dla DVB-T2

 • @Takumar polskiej dubbingowanej i oryginalnej?

  Technicznie oczywiście bez problemu, ale co wyjdzie w praktyce nigdy nie wiadomo, bo decyzja może zostać zawsze upolityczniona i wówczas zdrowa logika już nie będzie działała.
  11.10.2020 9:07

 • @Msti Strasznie cicha ścieżka w tym AC4 na TVP kultura

  Z mojej perspektywy to bardzo dobra wiadomość, bo wskazuje, że testy wykonują osoby, które rzeczywiście słuchają tego co robią. W świecie analogowym przesterowanie było złotym środkiem, który stał się teraz zmorą cyfry i tendencyjnie założyłem, że tak będzie także i tym razem.

  Dzięki za nieco praktycznej wiedzy. Sądziłem, że w nowszych TV będzie już obsługa "dvb-t2, hevc i ac-4". Muszę się zmobilizować, by to bardziej przetestować, bo jest ku temu wyjątkowa okazja na skalę europejską.

  Chyba tylko w USA można mieć lepszą szansę, gdzie jak powiedział Jeff Riedmiller: „Wola branży wsparła Dolby AC-4”, ... „Nadawcy mają długą historię związaną z Dolby i jest tam duże zaufanie. Mamy wiele do wniesienia do całej sieci, od Hollywood po dom. Wszystko, od tworzenia, publikowania, dystrybucji aż po odtwarzanie (telefon komórkowy, salon, laptop itp.) ”

  Jeffrey Riedmiller Vice President, Sound Group - Office of the CTO at Dolby Laboratories

  To zmienia moje zdanie na temat dalszych testów z telewizorem, które miałem w sierpniu br
  https://www.dobreprogramy.pl/AudiofilPC/Audio-z-telefonu-i-telewizora-nie-zachwy...
  11.10.2020 9:02

 • W temacie z innej perspektywy pojawił się artykuł pt "Obejrzysz więcej seriali zanim zabraknie prądu. Windows zyska pełne wsparcie kodeku AV1"
  https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/nauka-i-technika/obejrzysz-więcej-seriali-z...
  10.10.2020 19:00

 • @Anonim "się bawić kodekami"
  widocznie w działach rozwoju pracują zdziecinniali z dobrymi plecami
  10.10.2020 18:45

 • @Saha "Dobrze że to testują,"

  Testy TVP są bardziej po stronie transmisji, o czym nie wspomniałem w tekście, by w nim nie komplikować tematu. Zobaczymy co z tego wyniknie. Natomiast WiSA bardzo dużo zmieni po stronie odbiorcy, bo kabelki dla 7.1 są mało przyjazne w domu, ale to nie jest oczywiście jedyny trop w tym temacie.
  10.10.2020 18:26

 • @Anonim
  Nie mam jeszcze praktycznej wiedzy o AC-4. Przekazałem tylko część dostępnej informacji. TVP jest także jeszcze w fazie testów i jak zacytowałem: "rozpoczęła testy pierwszego w Europie całodobowego kanału naziemnego wykorzystującego technologię audio nowej generacji Dolby AC-4". DBV-T2 ma zatwierdzone 3 alternatywne kodeki - zobaczymy, który zaistnieje w Polsce
  10.10.2020 13:02

TVP testuje DVB-T2: uruchomiono kanał telewizji naziemnej wykorzystujący audio Dolby AC-4

 • @mirek190 dzisiaj robi sie standardem
  Już kilka lat temu "stawiałem" na niego i jestem przekonany, że prace ITEF sprawdzą się w jakimś nowszym rozdaniu. Na wszelki wypadek przypomnę: "Internet Engineering Task Force, IETF nieformalne, międzynarodowe stowarzyszenie osób zainteresowanych ustanawianiem standardów technicznych i organizacyjnych w Internecie oraz sieciami komputerowymi.

  Wiele wskazuje, że prace trwają teraz w szerszym gronie WiSA Association i np słownik hi-fi w j. pol. podaje:

  "WiSA (Wireless Speaker and Audio) to standard bezprzewodowej transmisji sygnału audio opracowany i rozpowszechniany przez WiSA Association. WiSA opracowano z myślą o podniesieniu jakości sygnału, poprawie niezawodności transmisji oraz zwiększeniu możliwości funkcjonalnych w porównaniu ze starszymi systemami bezprzewodowego audio. Głównym zastosowaniem przewidzianym dla WiSA są domowe systemy audio i kina domowego, ale możliwe są też inne podobne aplikacje."

  Temat poruszyłem szerzej w marcu 2020:
  https://www.dobreprogramy.pl/AudiofilPC/Audio-ze-standardem-WiSA-Association-zys...

  Natomiast o AC-4 można przeczytać m.in
  "Dolby AC-4 is an audio compression technology developed by Dolby Laboratories.[1] Dolby AC-4 bitstreams can contain audio channels and/or audio objects.[1] Dolby AC-4 has been adopted by the DVB project and standardized by the ETSI."
  a o tej organizacji, ze
  "Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (ang. European Telecommunications Standards Institute, ETSI) niezależny instytut standaryzacyjny. Podstawowym zadaniem ETSI jest opracowywanie norm niezbędnych do stworzenia europejskiego rynku telekomunikacyjnego."

  Widać tu jak wiele jest tropów, ale z tego wyłoni się coś nowego, gdzie audio będzie tylko jednym z elementów.
  07.10.2020 8:53

 • @MatX_
  Sądzę, że OPUS można już potraktować jako przejściową formę określającą prace w tym zakresie. Wykluje się coś nowego na bazie tego co robi wielu. Świadomie użyłem przez to tylko określenia AC-4 bez marki Dolby, a nie tak jak podane zostało w tekście.
  06.10.2020 20:09

 • @Anonim Bo dzisiaj chodzi wyłącznie o to, żeby zapakować i sprzedać

  Jest tu jeszcze inny wymiar i poruszyłem to w sierpniowym wpisie z m.in."nowości pojawiają się częściej w sprzęcie, który oferowany jest w największych ilościach, a nie jak kiedyś w tym najdroższy". Trzeba jak najszybciej trafić z nowościami do najliczniejszej grupy kupujących, by obniżyć wszelkie możliwe koszta.
  06.10.2020 19:59

 • Zaskakuje, jak mało jest informacji w j. pol. na temat AC-4, chociaż jak np podano na wstępie jednej:

  Aż trudno w to uwierzyć, ale stratny kodek audio Dolby AC-3 ma już blisko 30 lat i od tego czasu wiele się zmieniło. Algorytmy kompresji stały się znacznie bardziej zaawansowane a sposób dostarczania treści przechodzi z nośnika fizycznego do stremingu internetowego i pobierania treści.

  Źródło: https://hdtvpolska.com/ac-4-nowy-audio-kodek-od-dolby/

  Wiki w j. ang także nie rozpieszcza, a na stronie Dolby lab postawiono na informację handlową.
  06.10.2020 10:05

Aktywny subwoofer i nowoczesna wiedza dla niego oraz ta z elegancko ilustrowanego magazynu

 • Wyjaśnienie dla czytelników - sugestia w komentarzu, by użyć takiego samego elementu głośnikowego w konstrukcji z obudową zamkniętą i basrefleks świadczy o braku elementarnej wiedzy w tym zakresie.
  30.09.2020 7:40

 • Sztuczna inteligencja wykazała, że pojawiająca się z uporem maniaka dezinformacja pod wpisami jest dziełem próbującego zaistnieć tu w serwisie z podobnym tematem, ale do lektury tego całkowicie zniechęca zawartość tych nieudacznych komentarzy, gdzie zamieszczane są argumenty, które najpewniej gdzieś były słuszne, a nie zostają logicznie użyte.
  28.09.2020 13:36

 • @Anonim wykonaj subwoofer zamknięty o bass-reflex na tych samych głośnikach

  ????????????? !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  27.09.2020 20:24

 • @audiotex
  już rozumiem, że prawdziwa wiedza to: "Jak uzyskać jak najlepszy dźwięk w komputerze. Również dla słabych lub beznadziejnie słabych słuchawek i kolumn (i nie tylko)"
  25.09.2020 9:54

 • @audiotex polega na jego "zestrojeniu" z kolumnami // "zwrotnicy głośnikowej"

  Czemu w argumentach z 21 i 23 brakuje w tym zagadnieniu spójności ?
  24.09.2020 18:27

 • @audiotex z Warszawy do Gdańska

  pociągiem wygodniej i można przeczytać sobie ciekawą książkę
  24.09.2020 13:36

 • @audiotex jak wykonuje się pomiary można poczytać

  pomiary wykonywane są zawsze w konkretnym celu i należy do tego przygotować sobie "zaplecze"
  23.09.2020 14:29

 • @audiotex torów audio PC i amplitunerów

  a jak to się ma do wcześniejszego argumentu z ciężarówką?
  23.09.2020 14:36

 • @audiotex Pomiary ..... poprawić brzmienie

  tą technologię trzeba chyba opatentować, bo nikt jej jeszcze nie zna
  23.09.2020 20:40

 • @audiotex
  i to robi się, gdy: "Jako, że od czasu do czasu poświęcam czas wolny na budowę wzmacniaczy i kolumn głośnikowych, od czasu do czasu korzystam z usług pomiarów audio."

  Większość użytych tu przez komentatora argumentów wygląda bardziej na stworzone w oparciu o informacje wyczytane gdzieś w folderze jakiegoś producenta lub w czasopismach dla entuzjastów
  24.09.2020 11:42