Apple: nowe Macbooki z ARM nie obsłużą Windows 10. Pozostaje wirtualizacja

 • @Monokuma Sprawa jest dość prosta. Przejście z Motoroli ma PPC (też z udziałem Motoroli) wynikał z tego, że 68060 jakie obiecała Motorola nie dało upchnąć się w laptopach. Zresztą, sama Motorola nie kryła tego, że bardziej interesuje ją PPC.

  Kwestia przejścia z PPC na Intela to też nie kaprys, ale analogiczne problemy z G5. O ile na początku drogi PPC procesory te przy dużo niższym taktowaniu osiągały wydajność większą niż równorzędne Intele, z czasem sytuacja się zmieniła.

  Dlaczego teraz żegnamy bez żalu Intela ? Po pierwsze, cały cykl wydawania kolejnych modeli był uzależniony od kaprysów, pomyłek i obietnic Intela. A tu współpraca nie była zbyt wzorowa. Owszem, czasem Intel walnął jakiś procesor specjalnie dla Apple, ale to było raczej na otarcie łez. Montując własne CPU, Apple ma pełną kontrolę nad procesem projektowania komputerów od początku do końca i możliwość planowania ich rozwoju.

  Kwestia druga: Jak pokazują doświadczenia z procesorami Ax, Apple lubi coś do nich wsadzać od siebie. Elementy sprawiające, że pewne funkcje działają szybciej niż na teoretycznie szybszym Intelu. Mając w garści procesory, Apple może projektować je pod kątem określonych funkcji systemu, programów itd. Można w pewnie sposób kierunkować procesory na pewne zadania, a tego nie dało się robić z Intelem.

  No i rzecz trzecia... po co płacić komuś za CPU, skoro można mieć własny ?
  27.06.2020 20:38

Mac z procesorem ARM — to już pewne. Choć wciąż jest więcej pytań niż odpowiedzi

 • @PIKeR POS ? Nie bardzo wiem o co chodzi.
  24.06.2020 12:18

 • @Anonim a pierwszy rzut oka masz rację. Ale tylko na pierwszy. Przejście z PPC na Intela było koniecznością i bez wątpienia przyczyniło się do wzrostu popularności Apple, ale sytuacja Apple wówczas była diametralnie różna. Na rynku były komputery i.... iPody. Telefony nieśmiało pojawiły się rok później. Baza użytkowników była mniejsza. Obecnie owych użytkowników jest znacznie więcej i jeśli będą dostawać te narzędzia jakie obecnie mają, różnica dla nich będzie... żadna. Być może to zmiana globalna. Coraz więcej mówi się o zmianie procesorów w komputerach właśnie na ARM. Być może to nie jest przesiada z jednej łódki do drugiej w imię kaprysu Apple, ale przesiadka ze statek który tonie, do czegoś innego.
  23.06.2020 19:41

 • @cheshireCat Gdybym miał teraz kupować sprzęt, poczekałbym napewno do jesiennych premier. Zresztą od wczoraj się zastanawiam, czy sprzedać już MacBooka (puki coś jest wart) i poczekać do jesieni by kupić to coś na Apple Silicon.
  23.06.2020 19:49

 • @JohnyM Bzdura. Apple daje oprogramowanie. Developerzy zazwyczaj też ciągną aktualizacje niezależnie od platformy. Oczywiście są też tacy. ktrórzy wydają nowe, płatne wersje ale nie ma to znaczenia na jaki procesor. CHcesz Office 2022 to i tak musisz zapłacić niezależnie od tego czy będzie na Intela czy na Apple Silicon
  23.06.2020 19:52

 • @Anonim Ale przeczytałeś ze zrozumieniem czy tylko się nakręciłeś, żeby udowodnić światu że były inne urządzenia ? Pisałem o Apple, jaka była wówczas sytuacja Apple na rynku a nie, że było tylko Apple. Proszę, przeczytaj ze zrozumieniem, bo się naprodukowałeś i g.. z tego wynika
  24.06.2020 12:17

 • Dwie linie Ax i Intel będą kontynuowane przez jakiś czas. Już wcześniej Apple to praktykowało. Zarówno przy przejście z 6502 na 680x0 jak i przy późniejszych zmianach. Chodzi o to, że stara linie procesorów wygaszają jak baza oprogramowania na nowe jest już wystarczająco duża i developerom przestaje się chcieć tworzyć coś na stara linię. 3-4 lata i Intel OutSide
  22.06.2020 22:25

 • @Berion Rozwiązanie jest podobne i też się nazywa Rosetta. Dobrze, że "ważni" są już gotowi na zmiany (Adobe, Microsoft) bo pójdzie szybciej. Przy poprzedniej zmianie, Microsoft trochę zaspał. To raczej ukłon w stronę ich drobniejszych developerów. Ale przy obecnych narzędziach dostarczanych przez Apple, przesiadka powinna być prawie bezbolesna na wielu. Ciekawy jestem, jak zareagują twórcy gier.
  23.06.2020 7:15

 • @Jaki_Programista Apple już wyszło w w kierunku konsol. Apple TV i możliwość uruchamiania na nim gier jest tym pierwszym krokiem. Fakt, nie jest to ciągle Xbox czy PS ale niektóre gry pokazują, że to dopiero początek. Myślę, że jeśli pociągną ten temat rozsądnie, jest spora szansa na sukces.
  23.06.2020 19:35

Ogromny wyciek danych z aplikacji randkowych. Tak, wyciek

 • @wielkipiec Czyli jeśli wyciek jest ważniejszy dla jednej grupy a ma być mniej ważny dla drugiej... to już nie ma równości w tych grupach. To jeszcze powinna być uprzywilejowana grupa żonatych, spędzających czas na Tinderze, bo przecież jak ich dane wyciekną i żony się dowiedzą, to lipa straszna. Rudzi też powinni być uprzywilejowani, bo ile jest głupich docinek do rudych. A blondynki to już pod specjalną ochroną za te kawały.....
  18.06.2020 9:52

 • @N-bomb Myślę, że koledze chodziło o to, że grupa prześladowana w imię domagania się swoich rówości praw, po jakimś czasie sama zaczyna narzucać swoje... zasady. Być może to jest naturalna kolej rzeczy, ale wcale nie musimy się na to godzić. Jako równość tak, ale bez przesady. A teraz wszystko zmierza w tym gorszym kierunku. Im się należy, bo są mniejszością... niedługo pojawi się nakaz przyjmowania do pracy odmiennie seksualnych w imię jakiś nowych parytetów. I tak grupa prześladowana staje się grupą uprzywilejowaną.
  18.06.2020 10:15

 • @N-bomb Cieszę się... to zacznij już. Napisz na FB że zepsuł Ci się pedał w rowerze i masz szansę na wakacje od FB. Bo użyłeś słowa "pedał".... czy to już aby nie jest prześladowanie innych? Nie mogę używać pewnych słów, bo ktoś może coś źle pomyśleć. Oczywiście nie zgadzam się, by na osoby inne mowić per "pedał", ale czy to normalne? Masz klasę 30 osób w szkole i nagle okazuje się, że w tej klasie jest 5 rudych, z których każdy oczywiście robi sobie żarty. Więc trzeba to ograniczyć. Zakazujemy mówić rudy na nich i dobrze. Ale na wszelki wypadek, zakażemy mówić rudy na rdzę na klamce, bo się źle kojarzy.... zastąpmy go... o nie rdzawy też nie może być, bo ktoś powie, że rudzi są rdzawi itd. Później oni twierdzą, że statystycznie nie rudzi mają lepsze mejsca w klasie, więc oni chcą mieć też lepsze miejsca. Bo bo w ostatnim rzędzie siedzi 7 brunetów i 1 rudy, ale to nie równo, więc trzeba 3 brunetów wywalić, by mogło być równo.... itd. I tym sposobem nagle okazjuje się, że mniejsza ilość rudych może narzucać i domagać się lepszego traktowania, tylko dlatego, że mają rude włosy...
  18.06.2020 10:45

 • @N-bomb A słyszałeś o paradach matek karmiących ? Blondynek ? Rudych ? parada miłośników seksu oralnego... itd ? czy podczas tych parad, o ile je widziałeś, osoby biorące udział w nich demonstrują co mogą ? Nawet jeśli to jest tylko kwestia sugestii. temat jest rozdmuchany kompletnie przez owe mniejszości.
  18.06.2020 13:29

 • @N-bomb I serio uważasz, że parada matek karmiących - kobiet idących ulicą z balonikami jest tym samym co parada LGBT (facetow na szpilkach z garesywnym makijażem, facetów w strojach sado na łańcuchach itd itd). Uważasz, że to są równorzędne akcje? Bo ja jakoś nie bardzo to widzę.
  18.06.2020 15:11

 • Zastanawia mnie stwierdzenie, że jeśli poszkodowani mają odmienną orientację, preferencję itd to nagle są to dane tym bardziej wrażliwe. Jak rozumiem, jeśli osoba jest heteroseksualna, ma (załóżmy) normalną rodzinę i ma jakieś konto na portalu randkowy, to dane te są mniej wrażliwe bo ... jest "normalny"? Czy z tym LGBT to nie jest jakaś paranoja już? Okradną przeciętnego Kowalskiego: aj no szkoda. Musi Pan jakoś z tym żyć. Okradną LGBT: "O rety, tragedia. Skradziono dane najwyższej wagi. To niedopuszczalne". Nie chodzi tu o wyśmiewanie tego konkretnie artykułu, ale sytuację, gdy jakaś grupa społeczna nagle staje się centrum uwagi i trzeba obchodzić się z nią jak z grupa specjalnej troski. Afroamerykanin Cię opluje, oj... musiałeś na na niego źle spojrzeć. Przez przypadek za długo będę na niego patrzył - rasista. Ludzie idący w jakimś pochodzie i śpiewający - zakłócanie porządku, debile nie potrafiący się zachować itd. Parada LGBT - manifestacja wolności. Czy naprawdę o to w tym wszystkim chodzi?
  17.06.2020 21:34

 • @N-bomb Ale nie uważasz, że to jakaś pokręcona polityka? Czyjeś dane są bardziej cenne, wrażliwe niż moje, bo teoretycznie ktoś może coś mieć gorzej niż ja. Czyli co? To ja już jestem mniejszością i mam się godzić z tym, że jestem mniej ważny, mniej wartościowy? To prowadzi do absurdu. Skoro ktoś ma ochotę manifestować się ze swoimi odmiennymi poglądami to musi liczyć się z brakiem ich akceptacji.
  18.06.2020 9:19

OpenCore Computer, czyli producent komputerów z internetowego podziemia

 • No to biznes długo nie pociągnie. Intel Outside i tadam... hackintoshe wymrą jak karpie na Saharze...
  15.06.2020 17:54

 • @wanilja A jaki miałoby to sens ? czemu nie chcesz pracować za darmo, tylko za pieniądze ?
  15.06.2020 17:58

Apple wygrał w sądzie z prywatnym serwisantem iPhone'ów, czyli ekologia po korporacyjnemu

 • @maxxim Problem w tym, że na terenie UE dystrybucja towarów z podrobionymi znakami towarowymi też jest zabroniona. Nie wiedziałeś ?
  04.06.2020 11:04

 • @Rys Ale tu nie chodzi o to, że firma puszczała coś na lewo. Zresztą nie opłaca się to tej firmie. Chodzi o wyświetlacze refuby z bambusowje chatki, które nie trzymają parametrów za ch...., a rzemieślnicy na nich walą pieczątki i loga Apple, że niby to oryginał.
  04.06.2020 11:05