Modern UI na laptopie Dell XPS 15 Touch

Wiele osób narzeka na aplikacje Modern UI, które występują w systemach Windows 8 i Windows 8.1. Twierdzą, że są one niewygodne i nie przynoszą większych korzyści podczas korzystania z komputera. Mając do dyspozycji dotykowego laptopa Dell XPS 15 Touch postaram się sprawdzić, czy Modern UI jest rzeczywiście "nieznośny", a także przetestuję podstawowe dotykowe funkcje Windows 8.1.

Pogoda

Dotykowo obsługiwana aplikacja Pogoda w Windows 8.1 jest bardzo wygodna. Można przeglądać temperatury i opady przesuwając ekran między kierunkami prawo - lewo.

Dell XPS 15 Touch. Czas podsumowań cz. 2

W poprzednim wpisie opisałem główne zalety laptopa Dell XPS 15 Touch. Jednakże są jeszcze wady tego urządzenia. Teraz czas na wady.

Marzenia senne

Jest kilka takich cech, które są na pewno dość dużymi wadami urządzenia. Jest ich na pewno mniej niż zalet, ale jednak istnieją.

Brak stacji dysków może nie jest bardzo uciążliwy, jednakże w moim przypadku przeszkadza w codziennych zajęciach. Jeszcze dużo rzeczy jest przenoszone na płytach. Zapewne są osoby, którym nagrywarka nie będzie zupełnie potrzebna, ale mnie jest.

Dell XPS 15 Touch. Czas podsumowań cz. 1

Dzięki temu, że zostałem wybrany do testów Intela, mam okazję testować laptopa Dell XPS 15 Touch. Odsyłka sprzętu zbliża się wielkimi krokami. Tak więc, mimo że powstanie zapewne jeszcze jakiś wpis dotyczący możliwości laptopa, czas przejść do podsumowania. Zapraszam na lekturę pierwszej części cyklu podsumowującego moje testy.

Nowe technologie

W laptopie zastosowano czterordzeniowy (ośmiowątkowy) procesor Intel Core i7. Chciałbym w związku z tym poinformować.

O ekranach dotykowych. Dell XPS 15 Touch

Były już wpisy z porównaniem klawiatur w laptopach, czy o tym, czy warto Ultrabooki zaopatrywać w takie ekrany. Teraz będzie wpis, o wadach i zaletach ekranu dotykowego na przykładzie laptopa Dell XPS 15 Touch.

Zacznijmy od tego, czym jest takowy ekran. Cytując Wikipedię:

Ekran dotykowy (ang. Touchscreen) – wyświetlacz reagujący na dotyk, obsługiwany rysikiem lub palcem.

Tak więc nasz sprzęt spełnia wszystkie wymogi - reaguje na dotyk palcem. Trochę słabiej na dotyk rysikiem, ale to zapewne przez jakość wykonania samego rysika.

Samsung SSD SM841 (Dell XPS 15 Touch) - demon prędkości?

W ramach akcji testowania sprzętu z Intelem otrzymałem laptopa Dell XPS 15 Touch na 2 tygodnie. W jego środku drzemie dysk beztalerzowy Samsunga. Jakie są jego faktyczna osiągi?

Atto Disk Benchmark wskazuje, iż maksymalna szybkość zapisu tego sprzętu wynosi około 400 MB/s. Natomiast odczyt wynosi ok. 550 MB/s.

CrystalDiskMark podaje trochę niższe prędkości - odczyt o szybkości niecałych 500 MB/s, a zapis trochę powyżej 350 MB/s.

AS SSD Benchmark wskazuje wartości zbliżone bardziej do CrystalDiskMarka w przypadku odczytu. Zapis wynosi ok. 400 MB/s.

WiDi v2 - droga na szczyt czy na samo dno?

Wszystkie informacje zawarte w artykule dotyczą WiDi v2.

W testach Intela otrzymałem do przetestowania adapter WiDi. Nie będę opisywał jego wyglądu i podłączenia, ponieważ było to już opisywane przez innych blogerów. Skupię się na samej idei tej technologii i jej wadach oraz zaletach.

Na początku warto zastanowić się, czym jest WIDI. Jest to technologia pozwalająca na bezprzewodowe przekazywanie obrazu do telewizora/monitora.

Intel Core i7-4702HQ - zabawy z procesorem w laptopie Dell XPS 15 Touch

Mam możliwość przetestowania procesora Intel Core i7 (4 rdzenie/8 wątków). Nie mógłbym takiej okazji zmarnować. Zobaczę więc co potrafi taki mobilny procesor. :)

Testowany przeze mnie procesor ma zegar o częstotliwości 2,2 GHz, który może pracować w trybie Turbo Boost z częstotliwością 3,2 GHz. Posiada on także zintegrowaną grafikę Intel HD Graphics 4600.

Super PI

Dość popularnym testem (szczególnie na forum dobrychprogramów) jest Super PI.

O dużych rozdzielczościach słów kilka - Dell XPS 15 Touch

Dzięki testom Intela mam możliwość pobawić się laptopem Dell XPS 15 Touch. Początkowo wydawało mi się, iż dotykowy ekran o takiej rozdzielczości zapewni wspaniałą jakość multimedialnej rozrywki i zabawy, ale zobaczcie czy rzeczywiście takie duże zagęszczenie pikseli ma sens.

Wiele osób myśli, że można zagęszczać piksele w nieskończoność, a przez to jakość zabawy, oglądania filmów i ogólnie wszystkich zajęć na komputerze będzie lepsza. Niestety nie mogę się z tym zgodzić. Na otrzymanym przeze mnie laptopie na okres 2 tygodni domyślnie ustawiona jest rozdzielczość ekranu...

Dotyk, czyli wygoda? Porównanie klawiatur w laptopie Dell XPS 15 Touch

Mając do dyspozycji ekran dotykowy, możemy skorzystać z bezpieczniejszej klawiatury ekranowej. Dlaczego bezpieczniejszej? Ponieważ nie ma możliwości przechwytywania wpisywanego tekstu np. przez fizyczne keyloggery.

W testowanym przeze mnie laptopie Dell XPS 15 Touch mamy do wyboru dwie klawiatury:

  • ekranową;
  • fizyczną (podświetlaną).

Dotykowa klawiatura wyświetlana na ekranie laptopa ma jedną znaczącą wadę - nie można wygodnie oprzeć rąk podczas pisania.