Clipboard History: przydatne rozszerzenie do Chrome, jeśli korzystasz z kopiuj-wklej

 • Ditto clipboard manager też jest spoko. Zapamiętuje tekst oraz obrazy, potrafi niekiedy nawet zachować formatowanie. Na duży plus jest też wyszukiwarka w okienku ostatnio skopiowanych wpisów. Pozwala zarządzać skrótami, kopiuje bufory, pracuje też w sieci jeśli ktoś sobie skonfiguruje (schowek między komputerami). Potrafi używać plików z bazą skopiowanych z innego PC od innego Ditto. Interfejs również na plus - jest czarny motyw okienka z listą ostatnio skopiowanych rzeczy więc nie wypala oczków w nocy :)
  12.01.2021 18:02

Po co nam to całe GPT? Oraz parę słów o UEFI i Secure Boot

 • @wielkipiec "jak jesteśmy na etapie instalatora Windows, to Rufusa nie odpalimy. Partycji też nie prze-inicjalizujemy na oczekiwane z poziomu instalatora. Polecam sprawdzić damodzielnie :)"
  Z rufusem ok, nie odpalisz. Ale albo ja czegoś nie załapałem albo masz pirackiego Windowsa ;) Mam dysk zainicjalizowany jako MBR (z np. starą instalacją Windowsa). Podłączam go do komputera z EFI i SecureBoot. Podczas instalacji na ekranie partycjonowania Windows stwierdza "wybrany dysk to MBR, a ty mi dajesz EFI i ja tu potrzebuje GPT i nie będzie takiej instalacji, pobite gary". Wtem normalnie w okienku wyklikuje by skasować wszystkie obecne partycje, tworze nowe i kontynuuje instalacje. Po postawieniu systemu stwierdzam że dysk się "przerobił" na GPT i jest fajnie. Żadnego zerowania dysku, żadnego konsolowego DiskParta. Chyba że to okienko w wizardzie instalacji nazywasz diskpartem (co na siłę się jak najbardziej zgadzało), albo mowa o zmianie typu inizjalizacji dysku z zachowaniem danych... Nie wiem... Zaraz zobaczę w drugą stronę :V

  BTW z tym zerowaniem pendrive też bym uważał - nieraz można takimi zabawami ukatrupić kosteczki w patyku używając jeszcze bardziej podejrzanych programów których dzięki bogu nie polecacie. Nie daj boże trafi się jakąś tandetną sztukę ze swoimi własnymi partycjami i umilaczami producenta... Ale to już problem sam w sobie i kiepska wymówka. Ale chyba dużo bardziej prawdopodobna niż problemy z Rufusem ;)

  BTW2 przydała by się instrukcja jak usunąć z EFI wpisy o partycjach rozruchowych gdy je pokrętnie skasujemy, a te wciąż się świecą niepotrzebnie w bootmenu następcy BIOSu... BIOSa... Tego kolorowego tegesa no... ;) Ile ja sie nakombinowałem z tym na płytach Asusa po skasowaniu Ubuntu to moje :P Tak, lubię mieć porządek w EFI :3
  04.01.2021 16:02

Najbardziej nieoczywisty sposób na więcej FPS i płynniejsze działanie WINDOWSOWYCH gier - instalacja Linuksa

 • @ext73 akurat pabru dobrze prawi - po kiego grzyba żeś enkodował to czymś mocniejszym niż ultrafast z wyższym btrt? W ogóle to NVENC na linuksie nie działa czy ki czort? Można było to na kilka różnych sposobów zrobić, grabber to kiepska wymówka jak na ciebie ;)
  Co nie zmienia faktu że cud że działa i nawet fajnie że jest dosyć płynnie o ile to nie fejk :P
  30.11.2020 11:53

 • @ext73 Widziałem Crysisa na tablecie z Atomem w 60fps na prawie ultra i jakbyś nie wziął go w łapke i nie poklikał po tajemnych oknach/rejestrze to byś się nie dowiedział że to fejk ;)
  O kodowaniu pisaliśmy - transkodować, po wcześniejszym nagraniu tego w "niewiarygodnej wielkości". Co ty miejsca na dysku nie masz? :P Bitrate 50mbps by załatwił chyba sprawę.
  No i co z tym NVENC? Wtedy grabber byłby zwyczajnie niepotrzebny. OBS ma też możliwość zgrywania lokalnie a ma dużo więcej możliwych do (hehe) wykilkania konfiguracji. Są jeszcze serwery RTMP pod NGINXem i inne cuda. Opcji od groma.
  Tak sobie zarzuciłem o tym fejku... Wrzucałeś już przecież bardziej sensowne wideo gdzie jest więcej fajnych info na ekranie. Widzę bardzo delikatny jesteś jeśli chodzi o jajka :(
  30.11.2020 12:10

NVIDIA Reflex, Broadcast i nowe NVENC – sprawdzamy, co Zieloni oferują streamerom

 • @mirek190 nie ma serwisów streamingowych które umiały by broadcastowac H.265 więc... To że jest lepszy to wiadome. Sam robiłem porównania i nawet przy presecie domyślnym i profilu main potrafi wytrzeć podłogę starszym bratem mając tak samo niskie btrt :P H.264 też ostatniego słowa nie powiedziało (patrząc na możliwości programowe vs implementację sprzętowe), ale już od jakiegoś czasu stukamy w jego ogólne granice wydolności. Mam nadzieję że pojawia się niedlugo serwisy potrafiące w H.265.

  Btw. W OBS do H.265 mogę tylko zrzucać obraz na Radeonie. Gla GF jest jedynie H.264 (patrzę stream i nagrywanie lokalne). Przypadkiem do nowszego formatu nie wymaga się RTX 20/30? Ja mam kartę jeszcze klasy GF 10 i może to dlatemu?
  25.10.2020 13:58

 • @mirek190 Wyjaśnione... Mam teraz założonego 1650 więc tego kastrata jeśli chodzi o NVENC :P Ale stary Radeon w H.265 daje radę tak samo pewnie więc żadna strata ;) Tylko gdzie niby bym mógł 265 wysyłać oprócz prywatnego serwera RTMP...
  25.10.2020 16:59

 • Za porównywanie zrzutów ekranu przy zestawianiu materiałów wideo powinien być z miejsca sztum :) tym bardziej jeśli chodzi o wysoką kompresję. Co nie zmienia faktu że technologia jest bardzo spoko i jakościowo daje rade. Choć zabijanie zgodności z poprzednimi generacjami tylko wydłuża listę zarzutów zelonkowych trucicieli branży...
  23.10.2020 18:40

 • @nonim I tu właśnie kłania się trochę lepsza znajomość algorytmów kompresji stratnych ;) Porównywanie przykładowo I-frame (klatki kluczowe zawierające info o całym obrazie) jest nieco głupie - te klatki występują tylko w jakimś niewielkim procencie materiału wideo który oglądasz i służą do różnych innych rzeczy. Mogę ci pokazać kilka takich I-frame dla porównania jak w artykule, a podczas oglądania prawdziwego materiału będziesz widział w jednym z nich w większości jedynie wypełnioną zdeformowanymi blokami obrazu papkę z której kompletnie nic nie odczytasz. I żeby było zabawniej przy niskim bitrate to każda taka niesprawność algorytmu "w locie" strasznie razi w oczy.
  Różnice najlepiej pokazać na fizycznie dwóch różnych materiałach (fajnie jakby umiały się odtwarzać w tej samej chwili), albo na jednym z niską kompresją/wysokim bitrate - tak aby niedociągnięcia materiału głównego nie przyćmiewały wałków w przykładach. Wtedy jak sobie coś lata na ekranie możesz łatwo ocenić czy np. filtr niwelujący bloki rzeczywiście działa skuteczniej przy danych scenach, czy kolory są dobrze odwzorowane (warto patrzyć na to jak kolor zielony zachowuje się na ekranie bo jest najbardziej problematyczny dla algorytmów), jak działa wyostrzanie, algorytmy przesunięć i inne takie... Polecam ogarnąć całokształt, a nie tylko 1 na przykładowo 12413241 klatek w całym materiale ;)

  I nie neguje tego co zieloni zrobili bo akurat NVENC jest bardzo spoko. Ale może się okazać że w praktyce różnice są na tyle niewielkie i mizerne iż nie ma sensu czekać na wznowienie dostaw nowych RTX 30 :P
  24.10.2020 11:05

Do trzech razy sztuka: mały test NZXT N7 Z490

 • Montaż chłodzenia taki średni bym powiedział ;) A jak już jesteśmy przy tym: czy ta płyta podobnie jak inne smaży procki Intela i ładuje w nie napięciami i parametrami które są "poza kontrolo"? 10-ta generacja Intela i płyty pod nią potrafią iść daaaaleko poza "specyfikację" producenta - na domyślnych ustawieniach procek 125W potrafi działać grubo poza tą wartością i nie wyłączać Turbo jak Pan Niebieski przykazał, byle by wycisnąć nic nie znaczące często megaherce... Mnie ciekawi jak jest tutaj.
  11.10.2020 0:36

O powstawaniu Windows. Jak tworzono najpopularniejszy system na świecie: Memphis

 • @KOL_Mariusz Jak ktoś lubi konsolowy experience to jest jeszcze FAR Manager - taki współczesny Norton Commander z obsługa sieci i innych bajerów ;)
  05.08.2020 20:42

YouTube odbiera zarobki twórcy. Użył 7 sekund utworu, a całe pieniądze trafią do wytwórni

 • Gdyby użyli, specjalnie przygotowanej i wyuczonej na BigData, sztucznej inteligencji to nie było by problemu. A tak to korzystają z jakichś pradawnych oraz przestarzałych rozwiązań jak "algorytm" (w ogóle w jakiej gwarze to albo w jakim narzeczu bo z historii kiepski jestem) i taki oto jest efekt.
  A nie... Czekaj...
  :P
  30.06.2020 17:09

Recenzja UMIDIGI F2 — Najmocniejszy telefon w historii UMIDIGI

 • @Fhj
  >"masz co najmniej system, który wstanie"
  Wyglądasz jakbyś wiedział dlaczego wstaje, ale nie załapałeś chyba z tym Knoxem. Więcej podpowiedzi nie dostaniesz ;-)
  >"Mediatek wymyśla na nowo cały system budowania i kompilacji"
  Nigdzie nie twierdze że to jest jakieś super dobre. Ale czy się zastanawiałeś dlaczego tak zrobili/robią? Na złość całemu światu, żeby ludzie wewnątrz w firmie nawet mieli źle bo tak wszystkich nienawidzą? Może po prostu coś zrobili zanim powstał ten standard który jakby dziś startowali to pewnie by użyli? Najgorzej jakby chcieli jeszcze na tym zarabiać przecież...
  >"Twój problem jest taki, że nie wiesz... nie wykazujesz bynajmniej chęci poszerzenia wiedzy."
  Chyba ty :P Jakbym miał czas to bardzo chętnie poznałbym tajniki budowania komponentów Knox, obsługi slidera w MiMix3 czy choćby jak niektóre bezprzewodowe routery potrafią ogarnąć kilka kart SIM. Tylko nikt mi tego nie chce dać, a kod AOSP w najciekawszych miejscach jest zwyczajnie wykastrowany. Dzięki bogu nikt nie wpadł na pomysł modyfikowania framework.jar i robienia tam hocków-klocków by jakaś "nowość" działała. A nie... Chwila... :-|

  Napisałeś "Już od razu wiadomo, że nigdy nie dostanie wyższej wersji Androida" - ja i paru innych tłumaczą ci że to może być gówienko prawda i Jiayu oraz pare innych słuchawek nie potwierdza tej teorii. Teraz wyskakujesz z AOSP, LOS itp jakby to był wyznacznik wszystkiego, a to imho inna para kaloszy i można tam napluć na niejednego producenta za niejedne krzywe akcje i podyskutować. Tyle że gdzieś indziej. EOT.
  16.06.2020 0:10

 • @Fhj
  >"Jedyne, czego brauje to binarne bloby specyficzne dla producenta telefonu, które można wyciągnąć z działającego telefonu, albo firmware producenta."
  Co jeśli takim "blobem" jest coś bez czego telefon jest kompletnym warzywem bo jest to tak skomplikowane i kompleksowe? Bo np takie być musi, tak sobie wymyślili a google w tym czasie nic w tym stylu nie miałbo wolał się zajmować chwytliwą nazwą nowego robocika. Co jeżeli nowa wersja androida wymaga zupełnie nowej, niekompatybilnej wstecznie wersji takiego bloba bo to jest jakieś kluczowe miejsce w systemie, a w kodzie AOSP nie ma krzty kodu do obsługi czegoś takiego?

  >"Wszystkie nowości są uwzględnone w źródłach i nie ma potrzeby żadnych modyfikacji framework.jar"
  Nie masz racji. I to się tyczy każdego producenta. Chyba że pokażesz mi w kodzie AOSP ICS kompleksową obsługę kilku kart SIM na poziomie API, wraz z sensownym menu ustawień i tak żeby każdy SoC takie coś łykał. Czekam ;) A uprzedzam, jest to tylko jedna z wielu kwestii kluczowych by stwierdzenie "telefon" zamiast "cegła" miało zastosowanie.

  >"To nie jest kuchnia, której używałeś do składania na ślepu romu"
  Skąd wiesz że na ślepo? Może wiem więcej niż z wybrakowanych ZIPów porozrzucanych po internetach? ;) Wiesz może czemu source do kernela były często wybrakowane i takie dziwne? A no tak, zły i szatański mtk który nic nie potrafi zrobić i jest okrutnikiem zmuszającym ludzi do pracy w kopalniach...

  >"Producent dostaje bazę - AOSP, dołącza do niej rzeczy specyficzne dla swojego telefonu"
  Nie uwierzysz... Tak właśnie zrobili w mtk. Co prawda zrobili pewne rzeczy brzydko i mniej elastycznie niż sobie wyobrażasz, ale to nie była zmiana w stylu "dodamy nowy apk do obsługi asystenta głosu", tylko coś bardziej skomplikowanego i integrującego się z nowościami w SoC. Serio to jest więcej niż ci się wydaje i same zamknięte bloby albo kilka nieupublicznionych plików z kodem nie pozwala na zrobienie tego samego.
  16.06.2020 9:42

 • @Fhj
  >"To przykład akurat niezbyt szczęśliwy"
  Nie, to bardzo konkretny przykład i wiedziałem że nic nie znajdziesz. Pytanie tylko czy masz świadomość jak dużo trzeba było grzebać aby takie coś zaimplementować...

  >"dopisują funkcjonalności występujące np tylko w tym sprzęcie"
  Po pierwsze, nie sprzęcie tylko dla całej platformy. Tak, to ma bardzo duże znaczenie w tym przypadku. Po drugie, tak właśnie zrobili w mtk. Na swój częściowo patologiczny sposób i w bardzo czułych miejscach systemu gdyż tak potrzebowali ale zrobili. Zdecyduj się czy to jest dobrze czy źle ;-)

  > "wolisz bić pianę i pluć na Google'a i bronić syfu od Mediateka"
  Nie, dlaczego? Wole nawtykać komuś kto pisze przekolorowane bajki i wygląda jakby nie miał zielonego pojęcia jak to działa od środka, jak to powstawało i dlaczego tak jest. Mogę sobie ponarzekać tak na MTK oraz na Exynosa jak i na Google czy Windowsa. Aż mnie zmotywowałeś żeby skończyć wpis o lenovo gdzie nawtykam gdzie trzeba. W przeciwieństwie do ciebie jednak wiem lepiej jakie są tego przyczyny i skutki, a nie krzyczę jak dziecko i płaczę bo mi producenta nie dał, a okrojony z funkcjonalności AOSP nie komputeruje po wpisaniu paru linijek w telegazecie :P
  16.06.2020 11:49

 • @Fhj Jak dopiszesz parę modułów do standardowego kernela dla zachowania zgodności które nijak nie wiem jak działają, przekażesz kod źródłowy do zamkniętych blobów (albo dasz ich nowszą wersję) i wynajdziesz skrypt który zrobi repartycjonowanie telefonu podczas aktualizacji OTA i nie wywali w kosmos kluczowych danych by nie ceglić urządzenia to słuchaj... Parę miesięcy na chińskiej farmie programistów i by było, czyli tak jak w normalnym januszeksie na Exynosie i Snapdragonie :)
  Poza tym chyba pisałem aby nie przyrównywać do starszych mrocznych i anarchicznych sytuacji bo to po pewnym czasie jest zwyczajnie niesprawiedliwe. Nie wiem, wyliczać słuchawki motoroli czy innych na Exynosie co mogą również polizać przez szybkę jakiekolwiek aktualizacje choćby bezpieczeństwa? Nie o to w tym chodzi ;) Wyżej już napisali że się da nowe MTK aktualizować więc twoje przejaskrawienie sytuacji jest nieco chybione w obecnej chwili więc o co ta cała spina?
  15.06.2020 19:19

 • @Fhj "Pokaż mi..."
  Ehh... Z tych które miałem w ręce? Jiayu S3 - debiutował z androidem 4.4, po drodze miał aktualizację do 5.0 albo 5.1 (już nie pamiętam), Niemcy dawali później w nim "oficjalnego" androida 6.0 (który swoją drogą miał ućkanych dodatków jak jakiś CyganoMod, ale śmigał stabilnie). Ostatecznie można dostać do niego nieoficjalnie już Androida 7.1.2 ale z tego co wiem potrafi mieć problemy z WiFi. Domorośli moderzy psują skryprami partycje i ważne pliki (nie sprawdzają układu przez wbiciem aktualki) przez co uwalają IMEI, MAC, a czasem nawet preloader do eMMC (często się to kończy hardbrickiem że nawet szamańskie pląsy Mediateka i jego wbudowany sprzętowy loader nie pomaga). Swoją drogą za czasów Lenovo A820 to choćby modowany android nie miał nawet krzty obsługi wielu kart SIM i "niestandardowych" modemów, a tym bardziej wczesne wersje CM i LOS (i nie ma co ich ganić po prostu to było tak, a nie inaczej zaimplementowane oryginalnie ze nikomu nie chciało się tego adaptować samodzielnie). BTW LineageOS jest kiepskim wyznacznikiem tego co chcesz udowodnić gdy nie wiesz co się dzieje pod maską i za kulisami ;)
  15.06.2020 20:10

 • @luqass "Nie można uogólniać że brak aktualizacji to wina chipu"
  Hue hue... Tworze powolutku wpis o tym bo akurat w tych mrocznych czasach miało to niekiedy bardzo dużo wspólnego ;) W porównaniu do kiedyś to teraz mamy wręcz sielankę.
  15.06.2020 20:20

 • @Fhj A to nie mnie pytaj, ja teraz jestem mocno nie na czasie już. Parę wersji temu sprawdzałem co się dzieje w repo na Google i normalnie wpisy dedykowane dla nowych MTK się tam znajdowały w choćby kernelu więc i zapewne da się coś generycznego zbudować (coś pokroju tego czego oczekujesz wielce od A820 tylko dla świeższych SoC). Albo lepiej - zapytaj producentów ;)
  I czegoś się czepił tego LOS? To jakiś bożek jest? Na Exynosy oficjalnie on wychodzi? Tak rzuciłem okiem na ich stronę to wszystkie telefony z listy mają SD... Więc mam uważać że Samsung też pluje na ludzi tak jak ty? Niedoczekanie...
  E: oki pod los mają szajsungi na pojedynczych exynosach, normalnie ulga ze weź :)
  15.06.2020 20:36

 • @Fhj
  > "To się zdecyduj"
  Chwilka... Piszesz że nie ma aktualizacji, a ja ci piszę że brednie waćpan opowiadasz bo widziałem na oczy normalne aktualizacje (ota, jak i nawet instrukcje dla kabelkowej magii). To samo piszą wyżej. Ok skala duzo mniejsza, ale jest. Nagle wyskakujesz z LOS i płaczesz że ci gotowca nie dają :| Odróżniaj też generyka od docelowej platformy bo zapominasz że bez vendorowych danych nie ulepisz nic sensownego, tak się nie da i nigdy nie dało na żadnej platformie. O zamkniętych blobach nawet nie wspomnę.
  >"Mroczne czasy nie minęły."
  Widziałeś je? W kodzie? Jakieś projekty albo wycieki pod 89? Bo tu już szczerze wątpię ;)
  15.06.2020 20:57

 • @Fhj
  >"tylko dają gówno"
  Czasem dają tylko tyle ile mogą, tyle na ile pozwalają im umowy albo tyle żeby nie wyciekły wewnętrzne patenty. I nie mówię tutaj o garażowych ulepach tylko "poważnych" firmach typu Sony, Lenovo... Było milion razy to poruszane.
  > "Czy w ogóle widziałeś cokolwiek poza tym, co dał Mediatek"
  Nie, to jakoś mega ważne w tym momencie? A czy ty widziałeś kod Samsungowego One UI2 albo czegoś z HTC Sense czy innego systemu z ProducentUI?
  > "wymyślają koło na nowo"
  I tu byś się nieźle zdziwił ;) Jak google podbiera pomysły albo implementuje je z kilkuletnim opóźnieniem to jest już ok i gugle bohatyr? Czy AOSP ma obsługę Knoxa? Czy ma obsługe Bixby? Dlaczego szajsung kodu do tego nie dał żeby każdy mógł sobie to wkleić do swojego telefonu? Ano tak... Właśnie...

  Zrób wpis bo chętnie poczytam jak to łatwo na inne telefony się robi systemy na podstawie gotowców od google i czym się to różni od wersji systemu od producenta. Serio. My się tu obrzucimy błotem, a może ktoś by się czegoś dowiedział :) Na przykład ja :P
  15.06.2020 22:40