Tęczowe flagi w świecie nielegalnych liczb, czyli dziś będzie o kryptografii

LibreOffice bezpieczne jak nigdy dotąd dzięki automatycznym fuzzerom Google

 • Panie Golański,
  zechciałby Pan kiedyś wejść w techniczną stronę zagadnienia i opisał n.p. to jak działają fuzzery? (to przykład z tego akurat artykułu). Mnie przykładowo ciekawiły by takie wstawki. Czytać by było przyjemniej, ale też wartość treści była by większa. To jest tylko propozycja.
  Pozdrawiam
  24.05.2017 17:05

Dziesięć lat z Linuksem... a porzuciłem go dla Maka

 • Panie Jusko -
  jako linuksiarz, kupiłem sobie MacBooka dwa lata temu. I owszem, czuło się początkowo magię systemu, jak wszystko po prostu działa, itp. Ale zawsze przychodziły w końcu problemy - instalujesz Sierrę i dyski NTFS się nie montują w trybie do odczytu. Coś skopiesz w uprawnieniach folderów i Atom pobiera aktualizacje bez przerwy zapychając dysk. Możnaby wymieniać. Ja podjąłem decyzję, zainstalowałem na tym laptopiku Fedorę, i muszę powiedzieć, najlepsza decyzja. Na macOSie, jeśli pojawia się problem, to masz pewność, że go nie rozwiążesz. Na Linuksie owszem, problemy są, ale z każdym można sobie raczej łatwo poradzić. Piszę to nie używając chyba żadnego własnościowego oprogramowania może poza Steamem, więc może stąd jest taka perspektywa, ale mimo wszystko, czuję się dużo swobodniej mając Linuksa przed sobą.
  23.05.2017 13:24

Szkoły żegnają Pascala. Już niebawem na maturze zastąpi go Python

 • @eimi: Pozwolisz, że będę się po imieniu zwracał?
  Adasiu, mam wrażenie, że w pewnym stopniu ta zmiana wynika z moich działań - marudziłem o tym mojej nauczycielce informatyki, która przypadkiem przewodniczyła komisji tworzącej podstawę programową. Mnie to już dotyczyć nie będzie, gdyż w tym roku zdaję maturę, ale serce się raduje, że dzieci będą mogły się uczyć czegoś ładnego.
  15.03.2017 1:02

Dwa gwoździe do trumny SHA-1 wbite w SVN. Linus mówi jednak – bez paniki!

 • @eimi: Panie Golański, wszystko, ale nie sprzeczność z naukowymi faktami. Szacuje się, że atomów we wszechświecie jest pomiędzy 10^78 a 10^83, co jest znacząco większą liczbą, niż 2^80.
  26.02.2017 12:40

Nowy ransomware atakuje macOS i gubi klucz do zaszyfrowanych plików. Programować trzeba umieć

 • @p3#ytp: "@Rosward: Wszędzie ludzie piracą, nawet na Linuksie próbują uruchamiać pirackie gry, a na Androidzie crackowane aplikacje. Taka mentalność. Od kiedy pamiętam ludzie używali nielegalnych kopii różnych systemów i programów, wielu z nich nie widziało w tym niczego złego. Zanim zadomowił się u nas (w Polsce) internet w obiegu chodziły płytki z "bazarku", później torrenty i p2p. Niektórzy mają już takie nawyki, że wszystko próbują tak zdobyć - po najmniejszej linii oporu i byle za darmo."

  ehkhm, linii najmniejszego oporu, nie najmniejszej linii oporu
  26.02.2017 12:33

Laptopy Lenovo z naklejką Windows Signature Editon są odporne na Linuksa. Spisek czy oszczędność?

 • @mikolaj_s:
   There's a story going round that Lenovo have signed an agreement with Microsoft that prevents installing free operating systems. This is sensationalist, untrue and distracts from a genuine problem.

  The background is straightforward. Intel platforms allow the storage to be configured in two different ways - "standard" (normal AHCI on SATA systems, normal NVMe on NVMe systems) or "RAID". "RAID" mode is typically just changing the PCI IDs so that the normal drivers won't bind, ensuring that drivers that support the software RAID mode are used. Intel have not submitted any patches to Linux to support the "RAID" mode.

  In this specific case, Lenovo's firmware defaults to "RAID" mode and doesn't allow you to change that. Since Linux has no support for the hardware when configured this way, you can't install Linux (distribution installers will boot, but won't find any storage device to install the OS to).

  Why would Lenovo do this? I don't know for sure, but it's potentially related to something I've written about before - recent Intel hardware needs special setup for good power management. The storage driver that Microsoft ship doesn't do that setup. The Intel-provided driver does. "RAID" mode prevents the Microsoft driver from binding and forces the user to use the Intel driver, which means they get the correct power management configuration, battery life is better and the machine doesn't melt.

  (Why not offer the option to disable it? A user who does would end up with a machine that doesn't boot, and if they managed to figure that out they'd have worse power management. That increases support costs. For a consumer device, why would you want to? The number of people buying these laptops to run anything other than Windows is miniscule)

  Things are somewhat obfuscated due to a statement from a Lenovo rep:"This system has a Signature Edition of Windows 10 Home installed. It is locked per our agreement with Microsoft." It's unclear what this is meant to mean. Microsoft could be insisting that Signature Edition systems ship in "RAID" mode in order to ensure that users get a good power management experience. Or it could be a misunderstanding regarding UEFI Secure Boot - Microsoft do require that Secure Boot be enabled on all Windows 10 systems, but (a) the user must be able to manage the key database and (b) there are several free operating systems that support UEFI Secure Boot and have appropriate signatures. Neither interpretation indicates that there's a deliberate attempt to prevent users from installing their choice of operating system.

  The real problem here is that Intel do very little to ensure that free operating systems work well on their consumer hardware - we still have no information from Intel on how to configure systems to ensure good power management, we have no support for storage devices in "RAID" mode and we have no indication that this is going to get better in future. If Intel had provided that support, this issue would never have occurred. Rather than be angry at Lenovo, let's put pressure on Intel to provide support for their hardware.

  cytat z https://mjg59.dreamwidth.org/44694.html
  24.09.2016 13:07

Facebook wprowadza znikające wiadomości w Messengerze

 • @etam: Ale kasowanie jest po to, by adresat nie miał więcej dostępu, a nie z obawy przed facebookiem.
  15.11.2015 14:17

Dla NSA to był kryptograficzny przełom, który pozwolił odszyfrować większość połączeń VPN

 • Podasz link do pracy naukowej o tym?
  Pewnie wylądowała na http://arxiv.org , ale nie wiem jak jej szukać.
  16.10.2015 22:15

Apple wydał iOS 9, a my opisujemy, co w nim nowego

 • No cóż, ja miałem iOS9 od trzech miesięcy, więc problemów z pobraniem nie miałem.
  W kwestiach zmian w interfejsie - nareszcie klawiatura zawiera małe litery, gdy są one wpisywane.
  16.09.2015 20:00

Najbardziej dziurawą przeglądarką nie jest ani Chrome, ani Firefox

 • @rysic: Ale to jest głupie.
  Jest więcej błędów w Chrome, bo więcej osób ich szuka. Oczywiście, za błędy płacą też u Mozilli, ale ta daje koło dwóch razy mniej. To tak w skrócie.

  Implikacja (ekhkm) redaktora, jakoby dziurawe znaczyło takie z odkrytymi dziurami jest zaskakująco błędna, przekrzywiająca i okłamująca.
  09.09.2015 18:24

 • @alert(abc); (niezalogowany): XSS tutaj nie działa.
  09.09.2015 18:26

Polacy nie gęsi… i swoje wyrafinowane ataki typu spear phishing mają

 • @TrustNoOne: Mylisz się.
  Zaatakowano bardzo wiele kancelarii, ale tylko jedna była na tyle rozgarnięta, żeby skontaktować się z kimś, kto na bezpieczeństwie się zna. No, i oczywiście, ta kancelaria z a d z w o n i ł a do autora Z3S, który to w jednym z komentarzy wspomina, że jego numer albo się ma, albo nie ma. Czyli ten prawnik znał osobiście autora Z3S.
  28.08.2015 11:41

 • @eimi: Nie mową gęsi, a mową pisaną gęsimi piórami.
  28.08.2015 11:42

Plasma 5.4 – KDE stawia na ładniejszy, bardziej dopracowany pulpit

 • @dr.boczek: Kto pierwszy?
  Czy myślisz o tym samym?
  O kimś początkowym, wciąż w powijakach?
  O kimś s t a r t o w y m?
  27.08.2015 0:26

Przenosimy Ubuntu na dysk SSD

 • Czy nie starczyłoby
  su -
  dd if=/dev/sd{OLD} of=/dev/sd{NEW} bs=4M && sync
  ?
  Zakładając, że dane na partycjach się zmieszczą na nowym dysku.
  25.08.2015 23:23

Atak na lodówkę Samsunga – napastnicy zdobyli dane logowania do Gmaila

Linux – mentalność Kowalskich, powodem niskich udziałów

 • @kaisuj: oj, w swoim czasie, jeszcze w gimnazjum tworzyliśmy prezentację o systemie.
  "A gdzie screen z edytora rejestru?"
  "Mój system nie używa rejestru."
  Problemu nie było.
  24.08.2015 21:28