r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

35% mieszkańców Unii Europejskiej uważa, że piractwo jest okej

Strona główna AktualnościINTERNET

Nie możemy narzekać na brak dostępu do niezłej jakości płatnych usług, dzięki którym oglądać możemy filmy, seriale, czy słuchać muzyki. Także w Polsce cieszyć można się coraz większym wyborem, także w związku z niedawnym startem konkurencyjnej dla Netfliksa usługi Showmax. Strumieniowanie było swojego czasu przedstawiane jako ostateczny koniec piractwa. Czy jednak rzeczywiście cokolwiek się w tej kwestii zmieniło?

Odpowiedź na to pytanie może dać opublikowany właśnie przez raport. Podsumowuje on przeprowadzone wśród mieszkańców państw członkowskich Unii Europejskiej badania dotyczące ich wiedzy i poglądów na temat piractwa. Pod kątem postrzegania zagadnienia, świadomości i zachowań zostało przepytanych 26,5 tys. Europejczyków w wieku co najmniej 15 lat.

Piractwo jest najpopularniejsze właśnie wśród najmłodszych ankietowanych. 27% Europejczyków w wieku od 15 do 24 lat potwierdziło, że przynajmniej raz w ciągu ostatniego roku pobrało pirackie treści. W kolejnej grupie wiekowej – od 25 do 39 lat – odsetek ten wynosi 18%. Popularność piractwa w Europie jest tym niższa, im wyższe jest wykształcenie badanego oraz miejscowość, w której żyje.

r   e   k   l   a   m   a

Ciekawe są jednak wyniki pozostające bez związku z praktykami badanych, lecz z ich stosunkiem do piractwa. Otóż aż 35% z nich uważa, że akceptowalne jest pobieranie pirackich materiałów na własny użytek. Co ciekawe, 31% podtrzymuje tę opinię, jeśli niedostępne będzie nie za drogie legalne źródło.

4% – oto różnica, jaką wprowadziła dostępność usług takich Netflix, Spotify czy Showmax. Z drugiej strony 83% osób woli korzystać z rozsądnie wycenionych legalnych źródeł, zamiast pirackich, jeśli są dostępne. Czyżby zatem usługi na żądanie są po prostu za drogie? A może ich katalogi mają zbyt wiele braków? Z badań wynika wszak, że badani, którzy opłacają usługę, wcale z piractwa nie rezygnują.

Relatywnie niewielka jest w stosunku do tych danych liczba notorycznych, betonowych piratów. Jedynie 5% deklaruje, że korzysta w Sieci wyłącznie z pirackich źródeł, podobnie jak 5% jest przekonana, że nic nie jest w stanie zmienić tego stanu rzeczy, ani ich odstraszyć. Europejczycy są natomiast na ogół zgodni (97%), że twórcy powinni mieć możliwość ochrony swoich praw, łącznie z prawem do zarabiania na swojej twórczości.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   

Trwa konkurs "Ogól naczelnego", w którym codziennie możecie wygrać najnowsze maszynki systemowe Hydro Connect 5 marki Wilkinson Sword.

Więcej informacji

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłaś naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.