Twoje dziecko używa Linuksa? Strzeż się – prawdopodobnie jest cyberprzestępcą

 • @Quassar IDA - no teraz to już powoli Ghidra. ;)
  15.02.2020 12:38

 • Discord używany do komunikacji hak1erów? Niezła socjotechnika naprowadzająca na honey pot. Cytując klasyka: "nice try Guybrush but no banana".
  15.02.2020 12:36

Trwa licytacja Nintendo PlayStation. To może być najdroższa konsola w historii

 • @Broken Fang Kiedy i przez kogo?

  @Onmp__ Tam nie ma czego konwertować. Należy zrzucić dane ze wszystkich kości (włączając w to ten cartridge) i sporządzić dokumentację całej platformy, by w przyszłości możliwe było dodanie do emulatorów obsługi tego prototypu.
  15.02.2020 0:34

 • @Anonim To kawałek historii elektronicznej rozrywki. Bardzo ciekawy i dla kolekcjonera niezwykle wartościowy. To jest jeden z wielu prototypów przyszłej (a z dzisiejszej perspektywy czasowej: niedoszłej) konsoli Nintendo i Sony. Jedyny jaki wypłynął na szary rynek "dev-gratów". Do tego był to punkt zwrotny w historii gier, ponieważ rozwód z Nintendo na zawsze zmienił tę linię czasową - gdyby nie to wydarzenie, być może Sony nigdy nie weszło by na rynek konsol jako autonomiczny gracz (nie było by PlayStation), MS też nigdy by się na to nie odważył (nie było by Xbox'ów), a Sega do dziś byłaby konkurentem Nintendo (obecnie są wydawcą gier z kilkoma studio wewnętrznymi, cieniem swoich dawnych lat; dziś gralibyśmy pewnie na Sega Ceres czy jakby tam ją nazwali (bo Pluton też już był ;))).

  Jak dla mnie to jest bardzo ciekawy elektrośmieć. ;) Szkoda tylko, że odpisałem to komuś kogo i tak to nie interesuje, używającemu języka typu "branzluje"...
  15.02.2020 0:41

mBank oszalał? Zachęca do publikacji zdjęć kart płatniczych w sieci

 • Niebezpiecznik jak widzę w formie: "(...) podeślijcie trochę screenów z mentions w sprawie tej striski".

  Ktoś wie czy somłan im sendnął? Tak pytam tylko z kuriości...

  A tak poza tym to nie widzę żadnego uchybienia po stronie banku (którego swoją drogą to nie lubię), przy założeniu że poinformowali na infografice (czy czym tam) by zamazać wrażliwe dane. Jestem przeciwny wbijaniu komuś szpil tylko dlatego, że nie wziął pod uwagę niechlubnej reprezentacji z krzywej dzwonowej. Może jeszcze piszmy na kubkach, żeby uważać gdy kawa jest gorąca?
  15.02.2020 0:20

Windows 10, aktualizacja, katastrofa – ułóż zdanie z tymi wyrazami, bo znów jest niewesoło

 • @aak111 Ale ta legenda "co drugi Windows dobry" to tylko legenda. :)
  15.02.2020 12:11

 • @Cuba43 "Może za rok będzie już ciutkę lepiej na 10 aczkolwiek mam wątpliwości."

  Słyszę to od czasu Windows 8. A zamiast lepiej jest tylko gorzej. ;)
  13.02.2020 22:36

 • @Timotheos Taka z kilkoma kulami w komorach zamiast jednej.
  13.02.2020 22:37

Ubuntu 18.04.4 LTS wydane i dostępne do pobrania – wraz z odłamami

 • @gom1 Miałem tak samo na jednym komputerze z mobilnym C2D. Ale tam pomogła flaga w grubie (coś tam vesa, nie pamiętam dokładnie ;]).
  13.02.2020 22:30

 • @Anonim Nie wiem jak w Ubuntu, ale w Mint jest coś takiego jak "safe mode" w menu bootowania, ale też mi się wieszał bez tego parametru. Nie miałem czasu i ochoty się z tym bawić, więc nie wiem nawet co konkretnie było/jest problemem (bo wszędzie indziej mi "po prostu działa").
  14.02.2020 14:38

Huawei kontratakuje. I wystawia amerykańskiemu rządowi piękną "laurkę"

 • @Codec RODO dotyczy czego innego i kogo innego. Jeśli np. policja wystąpi z prośbą o takie dane to możesz się migać jako admin, ale ostatecznie i tak będziesz musiał udostępnić jak sąd przyklepie. Na tych co utrudniają są sposoby. To samo tyczy się np. szyfrowania pamięci masowych. Niby możesz nie podawać hasła, ale nie wiem czy długo wytrzymasz. ;) Przygnębiające, ale świat jest dość brutalnym i okrutnym miejscem.
  12.02.2020 22:03

 • @Anonim Oczywiście, ale chciałem uniknąć pleonazmu: "przez kilkadziesiąt skryptów java". Uważasz, że lepiej by brzmiało "skryptów java script"? Java script po polsku to właśnie skrypty java. ;)
  13.02.2020 22:23

 • @Codec WP i prywatność? Żaden portal nie odmówi. Dostaną wykaz wszystkich Twoich aktywności, włącznie ze "skasowanymi" komentarzami, wpisami na blog, czasami, adresami, fingerprintami i resztą śmiecia zbieranego przez kilkadziesiąt skryptów java, które tutaj grasują.

  Część możesz blokować, a na resztę musisz się zgodzić. Takie podłe czasy. ;)
  12.02.2020 21:58

PlayStation 4 z Linuksem Gentoo – odpala gry napisane na pecety (wideo)

 • @retroszperacz Nie jesteś klientem docelowym tylko planktonem - tak bezdusznie, z punktu widzenia wielkiej korporacji. A nawet nie jesteśmy, bo w ogóle w Polsce niewiele się sprzedaje gier na konsole (procentowo rzecz jasna w skali globu). Dlatego nie uważam, aby oglądano się na nas w tej kwestii. ;)

  Na chwilę obecną streaming jest już całkowicie realny, tyle że pozostają dwie kluczowe kwestie: jakości obrazu (i tutaj gra rolę łącze, do 720p z dużą tzw. kompresją nie potrzeba 20Mb/s) i opóźnień. Najgorsze jest to, że większości klientom takich usług, to w ogóle nie przeszkadza - z czego wnioskuję że takie usługi szybko się przyjmą. Przy założeniu, że gracz nie będzie grał na czymś co nie zapewni mu tej samej jakości co platforma u niego w domu, taka usługa chyba nigdy nie będzie mieć racji bytu. Tylko właśnie... to założenie okazuje się błędne.

  OtherOS był po to by uniknąć jakiegoś podatku, tak jak z czasów PS2. Kiedy instytucje zaczęły budować klastry z PS3 (wiemy, że do każdej konsoli Sony dopłacało), a IBM zaczął narzekać, to wymyślono względy bezpieczeństwa i OtherOS oficjalnie nie działa od fw 3.21 (obecny to 4.85 i nieoficjalnie czyli na CFW wszystko działa dalej). Poza tym przełączanie się pomiędzy "OOS", a "GOS" było bardzo niekomfortowe bo wymagało uruchomienia któregoś z nich, przełączenia opcji i restartu.

  YellowDog jak i pozostałe, wliczając w to RedRibbon chodził wolno - bo jak inaczej kiedy DE nie był zoptymalizowany pod te 256MiB RAM, 1GHz CPU i z mocno ograniczonym dostępem do RSX.

  7 lat przy założeniu, że konsola nie umrze wcześniej, a to dość optymistyczne założenie w obecnych czasach. ;)

  Nie da się tak zabezpieczyć, ponieważ nie istnieją skuteczne zabezpieczenia. Póki co PS3 jest/było najbardziej zaawansowaną kryptograficzną twierdzą jaką człowiek zaprojektował i paradoksalnie pierwszą, którą tak spektakularnie złamano przez niezwykle trywialny błąd człowieka (oczywiście nadal są niezbadane rejony, ostatnio np. udało się odszyfrować firmware SYSCONa, który otwiera nowe możliwości).
  15.02.2020 12:27

 • @retroszperacz Tak, ale nie możesz mieć urządzenia za tę cenę do obu rzeczy naraz, czyli do grania i do nazwijmy to spraw biurowo-internetowo-domowych. Hakowanie konsol, tak by służyły również za PC, od zawsze było obarczone wyrzeczeniami i to jest w gruncie rzeczy bardziej sztuka dla sztuki. Interesuję się tym tematem od wielu lat, więc możesz mi wierzyć. ;) Oczywiście te Linuksy na PS4 to jak dotąd najbardziej użyteczne dystrybucje jakie można znaleźć na jakiejkolwiek konsoli (zarówno z racji na moc platformy jak i sterowniki), ale nadal to nie jest ani za wygodne, ani za funkcjonalne nie wykrzekając się grania w natywne gry dla PS4.

  Ten postęp wynika w głównej mierze tylko z wydajności sprzętu. Wcześniej konsole były za słabe na niededykowany, desktopowy OS. A jeśli chodzi o przyszłość to nie robiłbym sobie nadziei z kilku powodów: po pierwsze dlatego, że próg wejścia w RE świata konsol stale się zwiększa (i cenowo i wiedzy); po drugie producenci oferują bug bunty, na które znajdują amatorów (przez co drastycznie maleje szansa na zhakowanie w miarę aktualnego firmware); po trzecie jest wyraźna tendencja producentów konsol do redukcji fizycznych nośników, i nawet dystrybucji cyfrowej na rzecz streamowania (być może w przyszłości konsole zostaną zredukowane do roli prostych terminali chmurowych usług).
  14.02.2020 14:49

 • @e X t 7 3 Otóż nie tym razem. To pokazuje jego elastyczność. ;)
  12.02.2020 21:43

 • @sudione Co do to jest "koncepcja Amigi"? Zamknięta architektura komputera osobistego? Kupuj więc jabłko. Konsola jest zamknięta i zorientowana na uruchamianie i sprzedaż gier. Wiesz ile osób korzystało z Other OS na PS3, Linux Kit na PS2 lub Linuksa i BIOS Cromwella na XS? Widocznie na tyle mało, że MS, Sony i Nintendo wolą dalej produkować konsole. ;)
  12.02.2020 21:47

 • @retroszperacz Tylko, że gry wymuszają aktualizacje firmware (możesz odmówić, ale nie zagrasz w te, które potrzebują nowszy niż zainstalowany i nie będzie dostępu do usług Sony), a na nowszych fw póki co niepohak1rujesz. Do tego ten Linux jest upośledzony bo jesteś skazany na sterowniki społeczności, a wszelkie niezgodności ze sprzętem (drukarki itd.) musisz rozwiązywać samemu jeśli masz kod źródłowy. To jest zabawka dla pasjonatów, a nie coś co może zastąpić PC nawet zwykłemu Kowalskiemu.

  Za ~800zł masz już całkiem wydajne (nie tak wydajne, ale otwarte) mini komputery i nie potrzebujesz niczyjej łaski by zainstalować to czy tamto, na Windows lub Linuksie.
  12.02.2020 21:51

 • @aak111 Jest PSitarch. Lepszy i user friendly. Do tego przy starcie dumpuje EAP Key (na wypadek gdybyś potrzebował dostępu do HDD).
  12.02.2020 21:53

Windows 10X będzie mieć dwa Eksploratory plików: bo trzeba pogodzić Win32 i UWP

 • @Rav-X Już był taki, Windows RT i #nikogo. Później eksperyment z trybem Windows S. Rezultat ten sam. I bardzo dobrze bo aplikacje XAP/UWP są ubogie, wolne, zasobożerne i Ty jako użytkownik nie masz nad nimi kontroli. "Niech ginie".
  12.02.2020 21:41