I stała się jasność USB

 • Czy idea za tym stojąca jest taka żeby te ledy tam na stałe jadły z USB? A to nie lepiej ćwiczyć kręgosłup z latarką w ręku? ;p
  02.07.2020 0:09

 • @Andrzej Tarnowski Tego akurat nie wiemy. W tych czasach takie tezy uchodzą za śmiałe. ;p
  02.07.2020 0:07

Zabezpieczenie danych na nośnikach przed sprzedażą i migracja na nową jednostkę PC

 • To jest reklama? Więc polecam wam zmienić grafika. Zaprezentowane GUI uważam za koszmarne stylistycznie. Wymieszane różne style, tandetne niepasujące do siebie wzajemnie efekty, całość jest nieczytelna i nie budzi zaufania. Naprawdę.

  Jak aplikacja się sprawdza i jakie ma możliwości to nie wiem. Być może jest zupełnie ok. Ale jako esteta nie mogę zdzierżyć tego chaosu w GUI.
  02.07.2020 0:02

 • @AnonimowyAnonimator W przypadku SSD stosuje się tryb Secure Erase, który przynajmniej teoretycznie (bo nigdy nie wiemy jaka jest implementacja w danym modelu nośnika), maluje na wszystkich blokach jedynki. Pytanie tylko czy na pewno na wszystkich (co z overprovisioningiem? co z blokami zapasowymi pod relokacje? Nawet jeden osierocony to dziś 4KiB, a pechowo może się w tym zmieścić całkiem sporo wrażliwych danych).

  A z HDD to standardowo, są różne szamańskie metody wykorzystujące różne algorytmy lub wzorce. W domowych warunkach kompletny bezsens, ale w szpiegostwie gospodarczym to kto wie, być może ma to sens. Na mój niewielki rozum, żadnego (zbyt gęste ścieżki aby dało się wydłubać coś z pomiędzy). Swego czasu używałem DBAN, z tego co pamiętam najcięższe jego działo to był dod-7.
  01.07.2020 23:55

YouTube nie pozwala głosić wyższości rasy białej. Banuje znane kanały

 • Od kiedy nazizm to skrajna pawica? Pewien jegomość z wąsem z dumą nazywał swój ukochany system "narodowym socjalizmem", a towarzyszy podkomendnych innego jegomościa też z wąsem, po drugiej stronie "tortu", towarzyszami. Kiedyś śmieszył mnie taki film pt. Konopielka, a od jakiegoś czasu zaczął niepokoić, bo jak recytował Franciszek Pieczka, wszystko na odwrót. ;)
  01.07.2020 21:07

Windows File Recovery. Straciłeś plik? Nowe narzędzie Microsoftu pomoże

 • @Anonim Nie wiem, musisz spytać tych mitycznych linuksiarzy, ale wcześniej ich jeszcze zebrać wszystkich do kupy i uzgodnić czy w ogóle warto implementować ZFS czy może dopracować BTRFS. ;)

  GRUB2 uważam za rak (jego składnia jest ekstremalnie nieprzemyślana), ale jako jedyny ma np. sensowną obsługę obrazów płyt. Obsługa dodatkowych systemów plików to nie jest nic dużego tylko kolejny moduł, którego możesz w ogóle nie wgrywać. Mylisz także bootloader z boot managerem. ;) Wolę rEFInd, a nawet stare LILO.

  Zaś tzw. partycja EFS jest obligatoryjna przy UEFI, a niektóre managery dysków nawet domyślnie zakładają że jakaś być musi. Więc to nie jest widzimisię GRUBa, zaś samo GPT ma zdefiniowany rozmiar - chyba (nie chce mi się sprawdzać) 2MiB (i chyba także musi mieć kopię na końcu nośnika, więc kolejne zawrotne 2).

  RedHat forsuje systemd z innych powodów. ;)
  02.07.2020 22:26

 • Może się okazać przydatny tylko w przypadku ReFS (bo jeszcze mało co go obsługuje). A tak to mamy znacznie wszechstronniejszy testdisk razem z photorec.

  "Narzędzie jest pomocne wyłącznie dla plików, które przechowywaliśmy lokalnie (nie w chmurze)."
  Dobrze, że o tym wspomniałeś bo to z pewnością jest takie nieoczywiste... Trawa jest zielona, a niebo niebieskie... W jakiego użytkownika nowe DP celują?
  30.06.2020 17:36

 • @wielkipiec Mylisz pojęcia. CMD to program i można go usunąć fizycznie... (nie potrzebujesz cmd.exe do pracy w CLI). Oczywiście z systemu nie zniknie dopóki MS nie odważy się zerwać z kompatybilnością wsteczną (mnóstwo ludzi ma w tym skrypty i nie bardzo chcą je przepisywać na nieczytelny rakotwórczy PowerShell).
  30.06.2020 17:41

 • @min_onA Oj nie, niebo to niebo (lepsze słowo: atmosfera), a kosmos to kosmos i wyraźnej granicy nawet nie ma. Zresztą, na tej samej zasadzie można rozmawiać o kolorze różowym, którego przecież nie ma, czy w ogóle nawet o kolorach, które nie istnieją. ;)

  @Mekotron Nie znam, ale MS nie skończył ReFS o czym świadczy niemożność bootowania stamtąd systemu (de facto to nie zaimplementował obsługi ReFS w bootloaderze, ale skoro tego nie zrobili to nie mają zaufania do własnego wynalazku ;) - tak wnioskuję). Poza tym jak mówisz, odważni narzekają, ale na ile w tym przypadku a na ile "niestabilnej obsługi" to diabli wiedzą. Ja tam i tak wolałbym pozostać przy antyku, który prędkością nie grzeszy ale przynajmniej działa.
  01.07.2020 20:49

 • @dripix PS to w składni prawdziwy dramat i szczerze go nienawidzę. Zresztą tak samo jak samego obiektowego podejścia MS do wiersza poleceń. Oczywiście, że można w nim zrobić, nawet bez porównania, więcej niż dźgać się w cmd, ale jest to tak skrajnie niewygodne, że aż frustrujące. :P Przynajmniej dla mnie.
  01.07.2020 20:59

 • @spider.pl Nie jeden, i to od zawsze. :P
  01.07.2020 21:01

Twitch zawiesił konto Donalda Trumpa za nienawistne działania

 • Ciekawe jaki wynik będzie tego starcia. "Korpowszechlewica" czy może rząd? Widzę że w końcu i niestety odkryto broń w postaci internetu bo zdaje się, zę telewizor już rzadko służy masom wchłanianiu preparowanej papki. Ciekawe to czasy.
  30.06.2020 15:55

Ameryka rozpatruje ograniczenie szyfrowania. "Szyfrujesz, to masz coś do ukrycia"

 • @xmas78 Wyobraź sobie taki scenariusz: "zwykła osoba" jak ją nazywasz, gubi telefon lub ktoś kradnie jej laptopa. Bez szyfrowania znalazca/złodziej mają dostęp do wszystkich danych (logowania, historia przeglądania, zdjęcia, filmy, dokumenty). Co jest podejrzanego w tym by uniemożliwić komuś dostęp do tego? Wyobraź sobie także inny scenariusz: chcesz sprzedać dysk twardy, powiedzmy że jest duży taki na kilka TiB. Formatowanie tego to cały dzień. Ale jeśli był szyfrowany, a klucz sensowny to nie musisz nic robić ponad tzw. szybki format, który trwa kilkanaście sekund i dane są nie do odczytania dla innych. Albo jeszcze inny przykład: obywatele A i B nagrywają ze sobą filmy X, przyrodnicze, tak je nazwijmy. I co będzie jak zostaną okradzeni? Trafią na strony agregatory z takimi filmami.

  A to że przestępcy i zboczeńcy mogą szyfrować to niczego to nie zmienia bo część tak robi dziś, i będzie robić nawet wtedy jak nie będzie to legalne... I tak jak dziś, mogą zapomnieć hasła, ale wpi*l na komendzie im cofnie amnezję (oczywiście że tak nie powinno być ale życie życiem, a ideały ideałami i na całym świecie prawo jest łamane w ten sposób). Albo i nie, jeśli są twardzi psychicznie. Zakaz szyfrowania w tej kwestii niczego nie zmienia, natomiast odziera Ciebie z całej prywatności... Między innym dlatego jest debilne.
  30.06.2020 15:43

"Cykor Duda", czyli jak i dlaczego prezydent podpadł internautom

 • Tak tak, same oddolone inicjatywy. :D Trwa walka gdzie wszystkie chwyty są dozwolone, nawet najpodlejsza inżynieria społeczna, jak choćby ten artykuł, który z IT nie ma nic wspólnego ale ktoś z WP zlecił "warunkowanie wizerunkowe", więc trzeba było coś napisać, prawda?
  30.06.2020 15:07

Paweł Pilarczyk, założyciel PCLab.pl: "Apelowałem do czytelników, by nie blokowali reklam" (wywiad)

 • @Anonim Aha! To teraz już wiem kim jesteś. Co u Ciebie słychać m0th0r? Straciłeś hasło do konta czy tak po prostu jest Ci wygodniej próbować dyskredytować na partyzanta? Czy często kompensujesz w ten sposób swoje porażki?

  @Silny Ogór: Kiedy cytujesz, to cytuj dokładnie bo jak nietrudno się domyślić, ja nic takiego nie napisałem... Przejrzyj jeszcze raz komentarze i miej odwagę wkleić mój cytat i ten swój do którego się odniosłem.
  02.07.2020 22:40

 • @Anonim Wybór jest taki: brak cenzury i każdy pisze co chce, ile chce i jak chce lub z cenzurą, ale bez syntaktycznego szamba. Niby ok, ale okazuje się że kilkadziesiąt procent komentarzy generują boty, oszołomy i trolle. Spróbuj się codziennie przebijać przez taką ścianę to szybko odechce ci się czytać. Tak zresztą jest na DP. Pod każdym newsem czy blogiem, który porusza tematy "religijne" (np. Windows, Linux) pojawiają się setki komentarzy, z czego tylko kilkanaście procent dotyczy poruszanych treści. Reszta to spam. Więc wybacz, ale sprawnej moderacji, czyli de facto cenzurę bym płacił (tego kiedyś w polskim internecie po prostu nie było), oczywiście wespół z sensownym materiałem (czyli żaden przedruk z zagranicy, ciekawe unikalne treści, z oddzieloną opinią od informacji), bez reklam i szpiegowskich skryptów, bez podprogowej promocji szkodliwych ideologii itd.
  30.06.2020 15:33

 • @ptyskju Tam nie zaglądam, szczególnie jak któryś bałwan śnieżny przyrównał używane gry do piractwa i jak przeczytałem o strachu jednego z redaktorów, który rozwiązanie swojego problemu dostał do wklepania w terminalu swojego sojowego Apple; a już wisienką na torcie była "jakość studyjna" zdjęć z iPhone'a 5. Być może tam mają podobne standardy, tego nie wiem.

  Czy jakoś tak. ;)
  29.06.2020 23:48

 • @Anonim Mnie niestety tylko @bystryy raz napisał, że redakcja powinna mi za te blogi płacić. :D
  29.06.2020 23:51

 • @Krzysztof. W polskich realiach sądzę, że to niemożliwe. U nas nie ma kultury płacenia (bo i nie za bardzo jest z czego), jest kultura kombinowania, która co prawda pozwoliła nam przetrwać bużliwe dzieje, ale jednocześnie podcina skrzydła w nowym korpoświecie. Sama idea dotowania też kiepsko się sprawdza. No chyba, że mowa o patostreamach, ale tutaj chyba wygrywa efekt skali (ilość głąbów, którzy to finansują jest zatrważająco większa niż głodnych wiedzy IT pryszczatych okularników w kraciastej koszuli ;p)...
  29.06.2020 23:56

 • @Anonim Miałbyś odwagę się w końcu ujawnić, a nie próbować mi dogryźć "na partyzanta". :) Więc jak już tak podskakujesz jak wesz na kołnierzu to Waści odpowiem tak: zapoznaj się z definicją tego mitycznego hakiera, od tego warto zacząć. A potem możesz ze mną dyskutować jeśli w ogóle masz jakieś argumenty bo jak dotąd było z tym kiepsko. A czy moje ego jest przerośnięte to bym polemizował, uważam że wręcz przeciwnie, ale to jeszcze trzeba umieć korzystać z metacrawlerów i tracić czas na czyjś stalking... Ale ostatecznie to co ja tam mogę wiedzieć, jako ten, cytuję, "osiedlowy specjalista, z małej gminy wiejskiej"? Nic! Ale życzę takiemu specjaliście z dużej gminy, niechybnie światowego formatu, samych sukcesów zawodowych, szczególnie doceniania byś nie musiał się dowartościowywać szczekaniem na innych. Pozdrawiam i błogosławię. :)
  30.06.2020 15:20