PlayStation 5 i cała prawda o dysku SSD

 • @Mk13 Mogłeś podłączyć SSD pod dwie generacje wstecz, a przez dodatkowe kontrolery nawet i trzy. Ten w next genach ma być dedykowany, m.in dlatego że wydajność HDD jest już niewystarczająca i dlatego, że można dodatkowo zarobić na serwisie, zaś ceny kości opadły na tyle by nie zwiększały o 100% ceny konsoli.
  28.03.2020 3:24

 • @ra-v Do PS3 i PS4 możesz włożyć dowolny HDD, SHDD lub SSD (2,5", SATA). Natomiast z PS3 jest taki feler, że pamięć masowa powyżej 1TiB może stwarzać problemy jeśli fizyczna wielkość sektora to 4KiB, z kolei powyżej 1,5TiB nie są obsługiwane i trzeba je ograniczać zakładając strefę HPA lub DCO.

  Zamiast jako dodatkową pamięć masową do PS4, można podłączyć również pod USB. Prędkość jest taka sama (wewnętrzny na SATA też przechodzi przez kontroler USB 3.0...), ale ludzie podłączają szmelc i narzekają że wolno. ;)

  Powyższe tyczy się metod oficjalnych.
  28.03.2020 3:19

Intel łączy siły z inżynierami Chromium. Przeglądarki w Windows 10 mają zużywać mniej energii

 • @Zeghar Jeśli ma w monitorze włączony HDR to wszystkie. ;)
  26.03.2020 10:54

 • @Amd_waly Dziwne narzecze. :)
  26.03.2020 10:55

Czy Siri jest rasistką? Naukowcy próbowali to udowodnić

 • @Bełkot Widzę, że znowu "jakiś śmieć śmiał śmieć" skasować mój komentarz. Aż dziwne, że Twój jeszcze wsi. :) Było w nim o pastowaniu, feminazistkach i chromosomach XY. Widocznie kasujący poczuł się dyskryminowany pominięciem jego trzeciego chromosomu. Bardzo przepraszam.
  25.03.2020 22:08

Xiao Tian — antyamerykańska i antyeuropejska hakerka... a sprawa chińska

 • @andrzej Tarnowski "Bardziej ogólne. Choć uważam, że chińscy hakerzy (czy jak kto woli crackerzy) są bardziej niebezpieczni od rosyjskich, amerykański czy izraelskich. Natomiast Polacy mają dużo wiecej etycznych hakerów niż blackhatowców. "

  Ten podział nie ma w dzisiejszych czasach żadnego sensu. Nie można być już hakerem nie będąc krakerem, sztywno trzymając się definicji z antyku, m.in dlatego że tamci syntaktyczni hakerzy to dziś tzw. power userzy, a żeby zamieszać w czymś w garach trzeba eksploitować. Także jak ktoś się przyczepia do Ciebie o tę terminologię to ignoruj, bo sami albo nie rozumieją tego świata, albo zatrzymali się w rozwoju w latach najdalej 90tych.

  Wszyscy są tak samo niebezpieczni. Wszystko zależy od środków i celu. Chiny mają zły PR, ale robią to samo co reszta. Nie wiemy też kto ilu ma. Nie wszyscy są tak atencyjni. ;)

  Uważam także że podział na czarne i białe kapelusze to kolejny nonsens. Ale jeśli już się tego trzymać, to nawet uważam "tych dobrych" za szkodniki psujące rynek.

  "Są różne głosy na ten temat."

  Owszem, są różne teorie. Przyjmując za również prawdopodobną, że "SARS2" został zaprojektowany w Chinach to jego wyciek jest wypadkiem bo kto testowałby broń biologiczną na sobie samym bez uprzedniego przygotowania (nie tylko szczepionki, ale i gospodarczego)?

  "Owszem, ale chińscy hakerzy przeważnie działają w zespołach a nie indywidualnie"

  A skąd to wiesz? Skąd wiesz, że zespoły są zespołami, a samotne wilki alienującymi się i skąd znasz pulę wszystkich ichnich hakerów by tak szacować? :) Tego nie wie nikt i nigdy nikt wiedzieć nie będzie.
  26.03.2020 11:09

 • @SpekulacjeTV Czy na pewno też pożyteczne?
  26.03.2020 14:30

 • @Andrzej Tarnowski Tak do końca nie wiadomo czy to Rutkowska. ;)
  26.03.2020 14:31

 • @Sisco Tym bardziej że celowa infekcja byłaby szalenie rozległa (im więcej ognisk tym lepiej).
  26.03.2020 14:35

 • " Ich znakiem rozpoznawczym jest poczucie nacjonalizmu i kolektywizmu, co jest jaskrawym przeciwieństwem zachodniego stereotypu samotnika pracującego na własne konto."

  Niekoniecznie. Po prostu inaczej nie mogliby/nie mogłyby funkcjonować. Chiny przykładają dużą wagę do szpiegostwa gospodarczego (a więc i ten front jest użyteczny) i swojego porządku. A to się właśnie tam zamyka w tych pojęciach.

  Poza tym gdzie ten zachodni samotnik? Od początku ludzie tworzyli różne grupy. Część się alienuje, część w taki czy inny sposób socjalizuje.

  "Chiny od lat zagrażają cyberbezpieczeństwu świata"

  To dość karkołomne stwierdzenie. Czy tylko Chiny mają swoje nawet rządowe komórki do siania fermentu i wykradania danych? A Rosja? A USA? A Izrael? A Polska? ;)

  "Zastanawiające jest też, dlaczego koronawirus wychodzi się właśnie z Chin"

  Wywodzi jeśli już.
  Dlatego, że jedzą różne dziwne rzeczy na surowo? ;) Jeśli jest tak jak sugerujesz i wirus został zaprojektowany to Chińczycy go sobie sami nie wypuścili w Wuhan tylko "ktoś" im go sprezentował.
  25.03.2020 13:07

Jesteś weganinem i grasz? PETA powie, czy postępujesz etycznie

 • @Timotheos Jeśli widzisz w grach ludzi i zwierzęta, a nie ich imitacje to nawet lepiej że ograniczasz się do sudoku, brydża i bierek. Zero złośliwości w tym zdaniu. Ja widzę w tym przedmiot, a nawet mniej bo tylko zera i jedynki. Gram w gry już 30 lat, różne, między innymi takie gdzie się morduje i sprawia mi to sporo frajdy, odstresowuje. Nie oznacza to, że po takiej sesji lecę na ulicę z siekierą, maltretuję koty i rozpędzam auto do 200km/h. Więc nie, nie mam wyrzutów sumienia że pozbawiłem "życia"... miliony (!) "istnień". Ale przyznam szczerze, że nigdy dla zabawy nie strzelam do zwierząt, jakiś dyskomfort odczuwam. Przyznam też że na prawdziwe zbrodnie i tragedie mocno się znieczuliłem (pytanie tylko czy przez gry czy powszechność takich zdarzeń w świecie którym żyjemy i częstotliwość informacji tego rodzaju jakie przez tyle lat do mnie docierały). W każdym razie, nie widzę niczego nieetycznego w zabijaniu nieżywego niesamoświadomego... Jest jeszcze jeden aspekt: twarze i w ogóle zachowanie ludzi jest nadal mocno sztuczne co też pewnie ma jakieś znaczenie bo obiekty trójwymiarowe postaci ledwo przypominają rzeczywiste. Co będzie kiedy będą nie do odróżnienia? Na pewno to nadal będzie kwestia podejścia i personifikacji polygonów lub jej braku. ;)
  25.03.2020 0:09

 • @bison616 Jak wszystkie głowy lewicowej hydry, i ta nosi znamiona organizacji terrorystycznej. Jakoś mnie to nie dziwi. Dziwi bardziej, że istnieją i "działają" już tyle lat.
  25.03.2020 0:16

 • @Timotheos Trudno zabić coś w czym nigdy nie było życia. :P
  25.03.2020 4:44

Magazyn osobisty w OneDrive – Microsoft tłumaczy, jak bezpiecznie przechowywać pliki

 • @Saha Jak wrzucasz już zaszyfrowane to od biedy można. Zawsze to jakaś forma kopii offsite.
  24.03.2020 12:28

PlayStation 5 i kompatybilność wsteczna. Sony wyjaśnia detale

 • @csrpl Nie ma nieoficjalnych emulatorów PS2 na PS3. I nie, nie radziło sobie na żadnym z nich. Chyba, że na oko 10% gier całej biblioteki wolne od glitchy jest dla Ciebie zadowające.

  @Anonim Jakim kodem źródłowym? Firmware i tak jest zawsze binarnie zgodny z prawdziwą konsolą (minus ewentualne usuwanie funkcji jak np. brak rom0:/OSDSYS czy OSD Update w fw emulatorów PS2 na PS3). Sony natomiast posiada pełną dokumentację sprzętu, który są z tego względu w stanie emulować znacznie lepiej. Niestety jednak, nigdy im się nie udało w tym względzie prześcignąć amatorskich emulatorów, więc nie pokładałbym w tym nadziei (nie dlatego, że brak im zdolnych programistów tylko woli zarządu na inwestowanie w emulację - i to się raczej nie zmieni).
  21.03.2020 14:29

 • @qbaz A ja kupiłem za 120zł i uważam to za kupę złomu. Cały ten soft jest kulawy. Scena zamiast zająć się napisaniem (przeportowaniem) emulatora na tzw. bare metal, walczy z hakami oryginalnego na 32bitowym Linuksie (który hula na 64bit SoC...). Aż się smutno patrzy. ;)

  A swoją drogą, skoro używasz AutoBleem to polecam skórę i okładki:
  https://www.psx-place.com/threads/szarak-theme.21769/page-2
  https://www.dropbox.com/sh/2c9x1i872akkmq0/AADhw157llUw1XJSo5-DkXiQa?dl=0 (w /resized)
  21.03.2020 14:32

 • @csrpl PlayStation Vita i PlayStation TV mają wbudowany wirtualizator/emulator PSP. ;) Ja na PSTV grałem w gry z PSP na 24" 1080i, również przez Adrenalinę i wyglądało bardzo dobrze (nie idealnie ze względu na inne proporcje, więc tak, PSV jest idealna jeśli chodzi o PSP bo nie dość, że niemal wszystko jest emulowane perfekcyjnie do na dodatek jej ekran ma dokładnie dwukrotnie większą rozdzielczość).
  21.03.2020 14:44

 • @Anonim Tak się składa, że ja gram od czasów podróbki A2600, C64 i Pegasusa MT-777DX i stale odkrywam różne nieznane mi jeszcze perełki z tamtych lat (poza tym, różni pasjonaci tworzą na 8bitów nowe, często świetne gry). Nie wspominając już o naprawdę genialnych tytułach z ery SNES i PSX, których "już dziś nie robią". I chcę wsteczną kompatybilność na zawsze i ze wszystkim wstecz, mogę za to dopłacać jeśli wymaga wirtualizacji (z racji za słabego sprzętu do "czystej emulacji").

  @Crashykk Polecam nasze tłumaczenie. ;]
  https://okami.ffgriever.pl/okami-faq.html
  https://okami.ffgriever.pl/okami-instrukcja.html
  22.03.2020 2:17

 • @Anonim Sony tego nie sprecyzowało. Równie dobrze mogą obsługiwać tylko wersje cyfrowe z PSS, ponieważ w ich interesie jest by porzucić rynek płyt (a więc małymi krokami, użytkownik będzie stale zniechęcany do nośników, tak jak się to dzieje od lat).
  22.03.2020 11:20

 • @sudione Gry z PS2 i PSP na PS4 są całkiem dobrze emulowane, choć do każdej deweloper przygotowuje specjalne patche, a sam emulator nie jest zaszyty w fw PS4 tylko dedykowany, dystrybuowany z grą. Teoretycznie więc, PS5 powinna sobie z nimi radzić. ;)
  22.03.2020 11:22