Słów kilka o RWD... czyli od czego zacząć

 • Twierdzenie 'mobile first' robi się już powoli przeterminowane w tej branży, a o RWD mówi się już w znaczeniu 'ogólnym'. Tzn. jeśli budować appkę to nie ze względu na urządzenia a ze względu na rozdzielczość.

  Bardzo dobry artykuł na ten temat: https://blog.intercom.io/why-mobile-first-may-already-be-outdated/
  18.05.2015 23:39

TypeScript czyli typowana wersja JavaScript

 • @molexor: sprawdzanie typów, ciut inne podejście do klas i w sumie tyle. Gdy ECMA6 oficjalnie wyjdzie na produkcyjny kod to 'języki' pokroju TypeScripta, CoffieScripta, ClojureScripta etc. będą musiały przejść spore zmiany by utrzymać się na rynku.
  04.05.2015 7:44

Google żegna się ze swoim protokołem SPDY. Nadszedł czas na HTTP/2

 • @adam01 dla stron statycznych i właśnie małych blogów jest to bez sensu... Niestety patrząc na plany google (np. zmniejszenie widoczności w wynikach dla stron bez https, obniżenie ratingu, wyświetlanie właśnie komunikatu przed każdym wejściem na stronę) coś z tym SSLem musi się zmienić. Mozilla już od jakiegoś czasu kombinuje z https://letsencrypt.org/ i sądzę że za kilka miesięcy wypuści już sensowną betę. Natomiast CloudFlare daje za free certyfikat SSL, trzeba tylko przepuszczać przez nich ruch.
  10.02.2015 20:19

To już nie „hipster computing” – Raspberry Pi 2 wprowadza Malinę w nowe czasy

 • @bachus: mnie to też boli. W obecnej pracy tworzę oprogramowanie typu embedded na platformy ARM (głównie beagle bone black i radxa rock pro). Dolutowywanie kolejnych układów tylko po to żeby mieć RTC jest upierdliwe. Nie mówiąc już o tym że często dochodzi do sytuacji kiedy lut przy transporcie się uszkadza i trzeba to naprawiać. Od dawna szukam jakiejś sensownej płytki z nandem (2-3gb) + 1gb ram + 900Mhz cpu + wbudowanym rtc, niestety nie ma nic takiego na rynku. Cubieboard 2 nie nadaje się do długotrwałego użytku, radxa rock pro mimo że ma to rtc to w 90% go z nie zczytuje, cubieboard 3 łatwo ukostkowić.
  02.02.2015 12:45

 • @bachus: ja zawsze na tego typu komentarze odpowiadałem standardowym scenariuszem z pracy:

  Mamy sobie płytkę która pracuje jako kontroler przekaźnika moxy, dla ułatwienia pracy został na niej postawiony interfejs webowy który synchronicznie (o zadanych porach) załącza/wyłącza dane porty w moxie. Oczywiście mamy na niej dostęp do internetu, podstawowy ntp... Tylko jest mały problemik. Budynek średnio 2-3 razy dziennie 'resetuje' zasilanie, dostęp do internetu dostarcza firma dla której ping > 2k to 'normalka' i często synchronizacja via ntp po prostu nie działa. A płytka musi pracować niezależnie od tego czy sieć działa czy nie. UPS/bateryjki także odpadają bo w skrzynce mieszczącej urządzenie + moxę po prostu nie ma miejsca.

  Wiesz jaką odpowiedź dostawałem w większości wypadków?
  a) Standardowa odpowiedź nr1: 'Brak RTC nie jest problem płytki tylko twojego rozwiązania. Zmień płytkę / zleć budowę własnego rozwiązania'.
  b) Standardowa odpowiedź nr2: [wątek zamknięty/przeniesiony do śmietnika]
  02.02.2015 14:06

 • @stasinek: u mnie malina niestety odpada także z innego powodu. Brak w niej NANDa. Wiem że są różne dedykowane rozwiązania, jednak ja wolałbym mieć już od razu wbudowane, bez niepotrzebnej zabawy.

  Taki PS: płacić za samo rtc 30zł to szaleństwo. Szczególnie że samemu wyprodukowany zamiennik nie wyniesie cię więcej niż 8-9zł.
  02.02.2015 15:54

 • @Jarek Palikot: pod względem konstrukcji nic się nie zmieniło, więc jest to pewne że wszystko będzie pasować.

  Dodatkowo wydaje mi się że w artykule jest błąd. Na wszelkich ang stronach jest mowa o Raspberry Pi 2 B+, a nie o Raspberry Pi 2 B.
  02.02.2015 12:20

Rozstrzygamy konkurs, ale zabawa trwa dalej z nowymi odznakami i plusami w komentarzach

 • Gratulacje dla zwycięzców! Co do 'odznak' to świetny pomysł :)
  16.12.2014 2:35

Kraknij sobie obrazki – ile można zyskać zmniejszając grafiki Krakenem?

 • @Berion: o wiele lepszy jest pngquant (zresztą, z niego korzysta i tinypng i kraken). Bardzo szybko przerabia pliki i często różnica między optipng a quantem wynosi nawet 5% (z korzyścią dla quanta). Plus opti bez gauntleta jest dość mierny.
  19.09.2014 23:01

Intel NUC BOXD34010WYKH2 — test praktyczny

 • @dp_kaz: mógłbym wiedzieć gdzie kupowałeś NUC'a ?
  09.09.2014 22:41