r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

40% użytkowników z lukami w przeglądarkach

Strona główna Aktualności

Pojawiły się wyniki ciekawego badania przeprowadzonego przez Google, Szwajcarski Instytut Technologiczny oraz firmę IBM. Pokazują one, jak wielu internautów przegląda strony WWW we względnie bezpiecznym środowisku.

Według raportu, 59% użytkowników korzysta z najbardziej aktualnych wersji przeglądarek, pozostawia to jednak ponad 40% tych, którzy pracują w środowisku podatnym na zdalne ataki. Jest to szczególnie niepokojące w zestawieniu z faktem, że niemal 90% luk w oprogramowaniu odkrytych w roku 2007 pozwalała właśnie na przeprowadzenie zdalnych ataków. Nie wszystkie podatności związane były z przeglądarkami, te są jednak obecnie głównym obiektem ataków i ich odpowiednie zabezpieczenie staje się coraz bardziej kluczowe.

Badanie pokazało, że użytkownikami którzy najczęściej i najszybciej aktualizują swoje przeglądarki są posiadacze Firefoxa. Najgorzej w zestawieniu wypadają użytkownicy Internet Explorera, z których niemal połowa nadal używa jego szóstej, zdecydowanie niezalecanej już wersji. Badanie oparto na próbce danych pochodzącej z zestawień Google za pierwszy tydzień czerwca tego roku.

Co interesujące, mimo że zarówno Firefox, jak i np. Opera wyposażone są w funkcje automatycznej aktualizacji, badacze zauważyli że funkcjonalność Firefoxa w tym zakresie jest zdecydowanie skuteczniejsza i dużo bardziej sprzyja zdecydowaniu się użytkownika na dokonanie aktualizacji. Autorzy raportu sugerują ponadto, że dobrze byłoby wyposażyć przeglądarki w etykiety znane z opakowań na produktach spożywczych określające datę przydatności do spożycia, które dodatkowo mogłyby informować użytkownika o liczbie ważnych aktualizacji bezpieczeństwa, których nie posiada jego środowisko.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.