O powstawaniu Windows. Jak tworzono najpopularniejszy system na świecie: OSR2

 • @Anonim To efekt fascynacji autora słownikiem wyrazów obcych idącej w parze ze skłonnościami do komplikowania prostego przekazu. Nie przekłada się to na wartość merytoryczną tekstu, ale robi wrażenie na mniej wykształconych parafianach. O, tu masz przykład: https://www.dobreprogramy.pl/O-powstawaniu-Windows.-Jak-tworzono-najpopularniejs... Osobnik, który rachunek z wieczorowego OHP (z którego został zresztą wydalony za słabe wyniki z matematyki) bierze za świadectwo maturalne. Dobra wiadomość jest taka, że fascynacja autora szybko minie, zapewne kiedy zorientuje się, że nie wygląda to pro, a zwyczajnie żałośnie.
  08.07.2020 7:58

Nowy kodek VVC (H.266) został ukończony. Pliki są 2 razy mniejsze niż w HEVC

 • Już za dekadę będziemy mieli sprzętowe dekodowanie pod Linuksem. To oczywiście optymistyczne założenie biorąc pod uwagę fakt, że często odtwarzanie wideo w Linuksowej przeglądarce potrafi zająć 70% CPU. Strach pomyśleć przez co przechodzą ci, którzy z różnych powodów muszą się męczyć na X.
  07.07.2020 22:08

Nieistniejący dziennikarze i eksperci w służbie prawicowych serwisów

 • @scribe Twój ból jest zrozumiały ale można spokojnie pisać o prawicowych zjebach nie wspominając ani słowem o lewicowych. Równie dobrze można pisać o lewych przygłupach nie wspominając o tych z drugiej strony.
  07.07.2020 19:21

Paweł Pilarczyk, założyciel PCLab.pl: "Apelowałem do czytelników, by nie blokowali reklam" (wywiad)

 • @Anonim "Jak udowodnią, że faktycznie są hakerami, to się odczepię"

  To mi przypomina, jak jeden z nich (chyba ten bez wyższego wykształcenia - Berion) twierdził, że w źródłach Linuksa nie ma "kodu modułów" bo w /lib/modules nie miał... modułów :-D
  30.06.2020 18:57

"Cykor Duda", czyli jak i dlaczego prezydent podpadł internautom

 • @wielkipiec Czekamy na serię artykułów poświęconych historii Domestosa https://twitter.com/domestosuk?lang=en
  30.06.2020 14:11

 • @wielkipiec Nie odnosiłem się do artykułu tylko do komentarza. Pierwsza połowa tego artykułu to relacja z przygód Dudy, druga to mydło i powidło zaprawione haszami.
  30.06.2020 16:16

Linux Mint 20 wydany. Koniec 32-bitowej binarki

 • @Stary_Admin To nie jest o tym co by było gdyby tylko o tym co się dzieje. RH wywalił Dockera nie tylko z RHEL i nie wszystkim klientom RH jest to na rękę.

  Ty nie widzisz różnicy pomiędzy ustawieniem skalowania po instalacji systemu, a prawidłowym wykryciem ekranu i dobraniu odpowiedniego skalowania przez instalator. Powinieneś prosić o elementarz, a nie argumenty. Na te jest w twoim przypadku za wcześnie.
  30.06.2020 22:05

 • @Stary_Admin "Instalator to tylko narzędzie ułatwiające zainstalowanie systemu."

  Nie, w XXI wieku instalator to narzędzie instalujące system, nikt poza kilkoma osobami nie będzie tego ręcznie rzeźbił.

  "Jeśli na tym etapie pozwala konfigurację w takich czy innych obszarów, stanowi ułatwienie dla raczkujących użytkowników. Właściwa konfiguracja systemu następuje po instalacji,"

  Nie, jeśli instalator nie potrafi poprawnie wykryć rozdzielczości wyświetlacza to ludzie z ekranami >= 4k będą mieli poważne problemy z przeczytaniem tego, co jest na ekranie. Dobre systemy to potrafią, fani tych innych udają, że nie wiedzą o co chodzi.

  "oczywiście jest wiele narzędzi, które mogą ułatwić lub całkowicie zautomatyzować cały proces, kiedy instalacja i konfiguracja sprowadza się do podpięcia komputera do sieci i włączenia PXE."

  Tak, ale to nie jest codzienność użytkowników domowych komputerów.
  01.07.2020 12:04

 • @pyotr_p Sądząc po liczbach ujawnianych od czasu do czasu przez Adobe, liczba użytkowników ich oprogramowania i oprogramowania tego typu pochodzącego od innych producentów prawdopodobnie przewyższa liczbę użytkowników wszystkich desktopowych dystrybucji Linuksa razem wziętych. A to nie jedyny soft, którego pod Linuksem próżno szukać. Rozumiem, że nie potrafisz udowodnić swoich racji, jesteś przecież użytkownikiem Linuksa, wystarczy jak będziesz okraszał swoje domysły słowami "wydaje mi się". Możesz również pokusić się o definiowanie słów typu "nieliczni".
  30.06.2020 13:27

 • @pyotr_p To, że coś twierdzisz, nie oznacza, że tak jest. Pomimo tego, że w twojej rzeczywistości ludzie potrzebują tylko kalkulatorów i przeglądarek, użytkowników Linuksa nie przybywa. Widocznie przeglądarki i kalkulatory w linuksowych wersjach nie spełniają oczekiwań nawet mało wymagających użytkowników. To, że przeglądarki lagują za wersjami dla Windows jest wiadome od dawna, ale to, że kalkulatory...
  30.06.2020 14:16

 • @pyotr_p "Dokładnie to samo jest z tobą: to że coś twierdzisz, nie znaczy, że tak jest."

  Sprawdźmy. Co konkretnie masz na myśli?
  30.06.2020 15:39

 • @pyotr_p Kłamiesz. Nigdzie tego nie napisałem i nie uważam żeby tak było.
  30.06.2020 17:30

 • @Stary_Admin Jaki argument zadowoli kogoś, kto nie wie o czym mówi? Chciałbyś żebym cię wyręczył i opowiedział o tym jak to RH robi pod górkę użytkownikom Dockera, czy o tym ile czasu czeka się w średniej wielkości organizacji na zatwierdzenie nowego repo? Idź młody trollu i doucz się najpierw. Jak zrozumiesz czy jest dystrybucja typu RH, gdzie się tego używa i w jakim reżimie, to... nie wracaj, bo nikogo nie interesuje nowy pryszczaty trollik.
  30.06.2020 20:58

 • @StaryAdmin "Nie mam pojęcia"

  To można w zasadzie odnieść do całego twojego śmieszko komcia.
  29.06.2020 21:17

 • @pyotr_p Różnica pomiędzy twoimi 80% a moimi 2-3% to tzw statystyka (sam znajdziesz). Ty prawisz o czymś co ci się wydaje, a ja mówię o szacowanej ilości użytkowników Linuksa. Oczywiście jak już będziesz miał dane na poparcie swoich tez to chętnie przyznam ci rację.
  29.06.2020 22:00

 • @pyotr_p Nic mi się nie wydaje, statystyki pokazują jasno, Linux na desktopie to plankton.
  29.06.2020 22:47

 • @pyotr_p "Natomiast nie jest prawdą, że większość użytkowników komputerów potrzebuje jakiegoś specjalistycznego oprogramowania."

  Więc pytam poraz kolejny o statystyki potwierdzające twoje słowa. Kto i czego potrzebuje. Orędownicy Linuksa ciągle to powtarzają, a jednak użytkowników Linuksa na desktopie znacząco nie przybywa.
  30.06.2020 7:35

 • @pyotr_p Nie przybędzie, ale nie o to pytam. Pytałem skąd masz dane o tym czego używa 80% użytkowników komputerów, ale widzę, że to tylko twoje dgybania nie poparte żadnymi statystykami w stylu:

  https://shorturl.at/dejtU

  lub

  https://shorturl.at/cnJQW
  30.06.2020 11:06

 • @pyotr_p "Ciągle piszesz o statystyce i badaniach, ale sam nie podajesz twardych danych potwierdzających, że ileś tam osób MUSI koniecznie mieć specjalistyczny soft."

  Bo to nie ja twierdzę, że musi, tylko ty, że nie musi. Ty jesteś tego taki pewny, więc chciałbym wiedzieć, czy prezentujesz swoje prywatne przeczucia i próbujesz budować na tym uniwersalną prawdę, czy może masz coś na poparcie. Po tych kilku postach można spokojnie założyć, że niczego nie masz. Mnie to nie przeszkadza, od początku zakładałem, że tak tylko bajasz i jak napisałem wcześniej, chciałem ci dać szansę na udowodnienie swoich racji. Nie udowodniłeś. To zawraca nas na tory klasycznej Linuksianej retoryki: "Kto panie potrzebuje czegoś spoza repo, panie".
  30.06.2020 12:48