Marzec był miesiącem błędów w Linuksie. Od początku roku opisano ponad 40 poważnych podatności!

Marzec był niezwykle obfity w błędy znajdowane w Linuksie. Tylko w tym miesiącu sklasyfikowano 31 podatności pozwalających na destabilizację lub przejęcie kontroli nad systemem, który przez lata przedstawiano jako bezpieczny i stabilny. Sześć podatności ciągle czeka na klasyfikację.

Zobaczmy jakie atrakcje w marcu 2021 zafundował nam Linux:

Historia pewnego błędu

Zapewne nie raz słyszeliście opowieści o tym, jak stabilnym systemem jest Linux. Używają go w NASA, CIA i MOPSie. Ostatnio poleciał nawet na Marsa! Chcecie dowiedzieć się jaką porywającą przygodą może być używanie Linuksa tu, na ziemi, na waszych komputerach? No to przeczytajcie historię o tym jak przez pięć miesięcy użytkownicy Linuksa posiadający kartę NVIDII nie mogli normalnie korzystać ze swoich komputerów. Komedia drogie Panie!

RedHat usuwa kolejną serię groźnych błędów: aktualizacje dla RHEL 7 i CentOS 7

Użytkownicy Linuksa nie mają łatwego życia. Niemalże każdego dnia odkrywane są nowe poważne podatności zagrażające systemom opartym na Linuksie. RedHat wydał właśnie aktualizacje dla RHEL 7 i CentOS 7 usuwające 11 usterek umożliwiających destabilizację systemu lub eskalację uprawnień.

Zanim aktualizacje trafią na testy i produkcję, zobaczmy jakie niespodzianki miał dla Was Linux:

Masowa dystrybucja podatności, czyli jak pada mit bezpiecznego Linuksa

Jest taki system operacyjny, w którym krytyczne błędy pojawiają się kilka razy na... dzień. Tak, w ciągu jednego dnia odkrywa się tam kilka krytycznych błędów pozwalających na przejęcie lub zdestabilizowanie systemu. Panie i Panowie, oto Fedora!

Fedora to dystrybucja tworzona pod egidą Fedora Project, finansowana między innymi przez RedHata. Tak jak reszta systemów opartych na Linuksie, cieszy się opinią bezpiecznego.

Odkryto kolejne groźne luki w Linuksie. Eksperci potrzebowali 15 lat żeby dostrzec je w otwartym kodzie!

Kilka dni temu Linus Torvalds usunął poważny błąd zagrażający danym użytkowników Linuksa, ale nieco wcześniej odkryto trzy inne, jeszcze bardziej niebezpieczne luki, które mogą być użyte do podwyższenia uprawnień lokalnych użytkowników.

Luki zostały odnalezione w module SCSI, będącym częścią Linuksa i pozwalają zwykłym użytkownikom na uzyskanie uprawnień roota.

Linux dziurawy jak ser szwajcarski. Liczba odnajdywanych błędów szokuje.

Kiedy oczy całego świata były skupione na 30 użytkownikach Windows (z czego 10 to prawdopodobnie użytkownicy Linuksa) dotkniętych problemami z poprawką KB5000802, Linus Torvalds pośpiesznie usuwał błąd, który usuwał dane z dysków użytkowników Linuksa. Torvalds usunął jeden błąd, ale każdego dnia tych błędów w Linuksie znajduje się więcej, niż można w sensownym czasie naprawić.

Użytkownicy testujący RC1 dla jądra 5.12 dostali w prezencie nieoczekiwaną funkcjonalność:

Skansen w wersji LTS

Kojarzycie ten rubaszny rechot, który wydają z siebie użytkownicy Linuksa na wiadomość o błędach odnalezionych w Windows? Zazwyczaj są to dziury załatane jeszcze przed ich ujawnieniem, ale nikomu to nie przeszkadza w pajacowaniu i pisaniu "używam Linuksa, jestem bezpieczny". Zazwyczaj piszą to z błędem ortograficznym, ale nie bądźmy złośliwi. Zamiast tego zobaczmy, jak ma się podejście do bezpieczeństwa we flagowej wersji Ubuntu.

Zainstalowałem ostatnią wersję LTS

Windows Subsystem For Linux (WSL2) - Test Wydajności

Premiera Windows 10 2004 już za kilka dni, a WSL2 to jedna z najbardziej wyczekiwanych nowości. Microsoft "wpuścił" jądro Linux do swojego systemu i przeniósł WSL na Hyper-V. Efekt? Ogromny wzrost wydajności i możliwość instalacji Dockera pod WSL! Na konferencji Build 2020 Microsoft zapowiedział również implementację wsparcia GPU i CUDA w WSL2. Jak sprawuje się Linux na Windowsie? Zobaczcie sami.

WSL2 - Test Wydajności

Testy przeprowadziłem za pomocą