Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

MateCat — kot najlepszym przyjacielem nie tylko tłumacza

Witajcie w moim pierwszym wpisie. Zamierzam poruszyć w nim temat oprogramowania, o którym chyba niewiele mówiono na ramach tej strony lub blogów na niej obecnych (a przynajmniej nie w ciągu ostatnich kilku miesięcy, od kiedy ją śledzę). Nie dziwota, wszak usługa, którą chcę opisać należy raczej do narzędzi specjalistycznych, wykorzystywanych jedynie przez osoby nią zainteresowane. Ja jednak uważam, iż może się ona przydać także laikom.

Matecat (bo to on jest bohaterem tego wpisu) to open-source'owe narzędzie typu CAT (ang. computer-assisted translation, pol. tłumaczenie przy użyciu komputera). Skierowane jest ono przede wszystkim do osób zajmujących się zawodowo tłumaczeniem tekstu z jednego języka na inny. Ot działająca w przeglądarce aplikacja, która korzystając z pamięci tłumaczeniowych (ang. translation memory) pozwala w miarę szybko i wygodnie uporać się z tłumaczeniem. Pamięć tłumaczeniowa, to nic innego jak baza danych, zawierająca fragmenty tekstów w co najmniej dwóch różnych językach. Po załadowaniu tekstu do programu, zdania w nim zawarte porównywane są z pamięcią tłumaczeniową i na ich podstawie powstaje propozycja tłumaczenia.