Linux Mint 20.1 "Ulyssa" oficjalnie. Oto najważniejsze nowości

 • @Tw_j_Nick ale przecież Cinnamon bazuje także na Gnome więc wszystkie motywy z Gnome będą działać też na Cinnamonie.
  10.01.2021 20:10

 • @marcin1510 openMandriva nie jest oparta na Rosa Linux. Na początku tak było teraz to dwie zupełnie różne dystrybucje. Podobnie jak w Rosie w openMandrivie istnieje sposób rozwoju systemu na bazie repozytoriów abf z tą różnicą że do kompilacji używany jest clanga zamiast gcc. Kolejną róznicą jest użycie do zarządzania pakietami zamiast urpmi dnf.
  08.01.2021 23:04

Samochody to komputery na kołach: mogą rejestrować więcej danych, niż się spodziewasz

 • Dzięki elektronice samochody są coraz bardziej jednorazowe. 5 lat gwarancji a później szrot, bo komputer wyrzuca błąd za błędem. Co gorsze znalezienie warsztatu dobrze obeznanego z elektroniką graniczy z cudem. Coraz częściej wymiana części związana jest z wymianą czujników i nawet proste naprawy takie jak wymiana świec wiążą się z późniejszą koniecznością wykasowania błędu.
  02.01.2021 5:38

Apple patentuje osobliwą klawiaturę. Pomysł na układ klawiszy to... brak pomysłu

 • @Glass2 niestety w USA nie liczy się kto coś wymyślił, ale to kto opatentował pomysł. Może któryś z pracowników Appla zobaczył linkowany przez ciebie film na YouTube, a dział prawny sprawdził, że ta technologia nie jest opatentowana. Idąc za ciosem możecie składać wniosek patentowy na klawiaturę z wyświetlaczami z epapieru zamiast oledów. Bo to już będzie inna technologia.
  01.01.2021 7:51

 • @Fhj Prawo patentowe w Stanach sprawia, że jednej strony jest problem z trollami patentowymi a z drugiej w wielu amerykańskich garażach grono domorosłych wynalazców tworzy wynalazki które mają im przynieść fortunę. Część z nich jest absurdalna a część staje się czymś naprawdę użytecznym.
  02.01.2021 0:33

 • @Fhj Większość dużych amerykańskich firm ma pokaźne portfolio patentów z których czerpie zyski i traktuje je albo jako formę ochrony przed atakami trolli patentowych, lub formę walki z konkurencją. Wielokrotnie przejęcie firmy nie ma na celu utrzymania jej, ale pozyskanie patentów.
  02.01.2021 0:37

Xfce żyje i właśnie wydano je w nowej wersji: 4.16

Pulpit, ale zupełnie inaczej. GNOME 40 kontynuuje prace nad ergonomią

 • @Anonim niestety nie ma wersji Lomiri dla nowszych systemów niż Ubuntu 18.04. Pojawiją się tylko nowe wersje Ubuntu Touch.
  21.12.2020 22:13

 • @tlentlen obsługa schowka jest jedną z podstawowych funkcji, które powinny być standardowo zaimplementowane. Deweloperom Gnome nawet ikonki na pulpicie przeszkadzają. Niedługo Gnome będzie wyświetalać pusty ekran a reszta będzie obsługiwana za pomocą rozaszerzeń. Dodatkowo w Gnome wystepuje tendencja do ciągłego wymyślania koła na nowo. Pomijając wspomniany kalendarz, ostanio zamiast poprawić wyświetlanie powiadomień ze stron w GNOME Web wyokrawali przeglądarkę tworząc aplikację Tangram.
  22.12.2020 17:06

 • @Anonim nie będzie skończony bo jest środowiskiem rozwijanym przez deweloperów Red Hata tak samo jak Wayland i parę innych projektów. Gnome jest podstawowym środowiskiem graficznym dla Fedory/Red Hata/CentOS, Ubuntu, Debiana także wróżenie śmierci projektu jest przedwczesne.
  23.12.2020 1:57

 • @golem14 znam motywacje deweloperów GNOME, niestety ich arogancja jest wręcz przysłowiowa. To ona doprowadziła do poprzucenia Gnome przez Cannonical i stworzenia Unity. Dochodzi do tego jeszcze brak woli poprawiania błedów. Gnome 3 stało się używalne po kilku latach, a prace przyspieszyły po tym dopiero jak właściciel Cannonical ogłosił decyzję przejścia z Unity na Gnome i deweloperzy Ubuntu naprawili część błędów, z którymi deweloperzy Gnome nie mogli sobie dać rady. Był moment kiedy to Cannonical jak w wypadku GNOME 2.x był głównym motorem rozwoju środowiska.

  Koncepcja rozwoju Gnome o której piszesz była błędna. Można to było zrobić prościej i lepiej co udowodnili deweloperzy KDE. W KDE 4.x stworzono osobny tryb dla urządzeń dotykowych, przełączany w ustawieniach.
  23.12.2020 2:27

 • @PolExit Gnome mapy to jest tylko wrapper do openstreetmaps. Równie dobrze można je otworzyć stronę w przeglądarce, a korzystając z Gnome Web dodać ikonkę na pulpit i uruchomić je jako web aplikację. Działa to bardzo dobrze. Kalendarz Gnome ma problemy z wyświetlaniem zdarzeń z kalendarzy online. Jakiś czas temu wywalał się na próbie dodania wydarzeń do kalendarza google.Rozdrobnienie nie działa na korzyść środowiska. Ale każdy używa takiego softu jak mu pasuje.
  23.12.2020 23:15

 • Ergonomia zafundowana przez deweloperów GNOME doprowadziła do tego że jest to najchętniej forkowane środowisko graficzne. Jest Panteon dołączany do Elementary, Cinnamon, Mate. Było jeszcze Unity. Ciekawe ile jeszcze forków powstanie.
  21.12.2020 17:06

 • @golem14 po drodze GNOME wzbogaciło się o całą stertę nikomu do niczego nie potrzebnych aplikacji. Jest aplikacja do map, kalendarz mimo tego że Evolution jest podstawowym programem do obsługi poczty, grup dyskusyjnych i kalendarzy, a podstawowych aplikacji takich jak narzędzie do zarządzania schowkiem systemowym brak.
  21.12.2020 22:09

YouTube i TikTok będą miały konkurencję? Gazprom ujawnia plany

 • @Anonim W Rosji jest. Rosjanie mają Yandexa. Ma w swoim portfolio przeglądarkę, wyszukiwarkę, mapy, dysk i wiele innych usług dublujących te googla
  15.12.2020 22:30

Windows 10 wkrótce odpali aplikacje z Androida. Wszystko dzięki Project Latte

 • @Anonim nie do końca współdzielą. Google do jądra Androida dokłada własne patche, których kodem niezbyt chętnie się dzieli. Dochodzi do tego jeszcze Davik i to jest główny problem. Istnieje coś takiego jak andbox, ale nie wiem jak on działa.
  27.11.2020 22:18

Microsoft Edge dostępny na Linuksa. Skorzystają m.in. testerzy z Ubuntu i openSUSE

 • @Anonim "Gdyby używał Linuksa, nazwałbyś go hipokrytą. Linuksiarstwo to stan umysłu i jako podlega falsyfikacji, nie można tego traktować poważnie z naukowego punktu widzenia."
  To są tylko i wyłącznie twoje domysły. Dystrybucja Linuxa potrafi dać w kość bardzo mocno, jednak są dystrybucje przewidziane do użytku desktopowego, których instalacja i obsługa jest bardzo prosta. Do takich można zaliczyć np. Deepina, ROSE Desktop czy Linuxa Mint. W wypadku Deepina instalacja systemu sprowadza się do paru kliknięć myszką. Instalacja większości aplikacji czy aktualizacja systemu polega także na paru kliknięciach.

  "No, fajnie, że obok demokracji był jeszcze stalinizm i maoizm, nie? Alternatywa zawsze spoko!"
  Wybór systemu operacyjnego ma niewiele wspólnego z jakąkolwiek ideologią czy doktryną polityczną. Twój sposób myślenia przypomina mi bardziej to co mówił Henry Ford o Fordzie T: każdy kupujący jego samochód mogł wybrać sobie każdy kolor nadwozia byle byłby to kolor czarny. Zmień samochód na komputer a kolor na system operacyjny. Działanie Forda miało zmniejszyć koszty a twoje?

  "Co ty pi3rd0lisz?! Przecież i tak wszystko zależy od silnika Chromium. Jak tam zjeą, to MS niewiele poradzi. I w drugą stronę - czerpie korzyści praktycznie za darmo."
  To nie jest tak jak ty mówisz. Deweloperzy Microsoftu będą decydować na jakich wersjach silnika będą opierać sié kolejne wersje mikrosoftowej przeglądarki. Wcale nie jest powiedziane, że każda nowa wersja Edga będzie oparta na najnowszej wersji Chromium. A dodatki usprawniającymi pracę z aplikacjami MS niekoniecznie muszą byc dołączone do kolejnych wersji Chromium. Silnik przeglądarki może być spatchowanyroznymi dodatkami od Microsoftu.
  27.10.2020 3:14