Twoje dziecko używa Linuksa? Strzeż się – prawdopodobnie jest cyberprzestępcą

 • @golem14 Miało być logów nie loginów.... ;-)
  17.02.2020 17:08

 • Każde narzędzie, które ogranicza dostęp rządu i policji do danych użytkownika jest narzędziem "potencjalnie" przestępczym. To chyba oczywiste, przecież do tego dążymy krok po kroku, żeby państwo miało pełen wgląd w życie obywateli. Nawet jeśli się na to nie zgadzamy, to i tak pozwalamy politykom na wgląd w nasze operacje płatnicze, podsłuchiwanie telefonów, zbieranie loginów w centrach danych itp. itd. w imię walki z "czymśtam". To co dzieje się w UK to kolejna kropla, która drąży kamień obywatelskich swobód.
  16.02.2020 19:09

Audiowizualna perfekcja w Multikinie i lekko makabryczny wymiar nowinek

 • Czy te ciekawostki nie skończą się jak słynne 3D w kinie i TV po premierze Avatara??? Na pewno na początku wielu da się skusić ale z czasem...
  14.02.2020 19:33

 • @dr.iit Dlaczego ma mnie przerażać fakt, że większość ludzi lubi ziemniaki ze schabowym i surówką zamiast trufli, kawioru czy Foie Gras? Nie istnieje coś takiego jak jeden prawilny gust muzyczny. Jeśli istnieją jakieś dominanty w tej materii to nauczyciele są najgorszymi osobami do ich kształtowania, bo szkoła jest generalnie antyrozwojowa. Ludzie słuchają tego co lubią a, że większości z nas słoń na ucho nadepnął i operujemy urządzeniami, które najlepiej sprawdzają się w odtwarzaniu prostego "umpa-umpa", to wybierają prostą rytmiczną muzykę do "bansowania" a nie słuchania. Nie mylmy wysokiej kultury z sal koncertowych z plemiennymi rytmami towarzyszącymi obrzędom przejścia. O ironio, lubiana przez mnie "muzyka źródeł" - którą można uznać za Kulturę, tak naprawdę jest Disco-Polo naszych Pra i Dziadków.
  Mi też Pan Zenek nie pasuje ale co robić, sąsiadka za ścianą słucha. Posłucha i przestanie, nie idzie potem na ulice z siekierą i nie robi nikomu krzywdy, więc chyba nie ma w tym niczego złego.
  BTW. W tym wołaniu o Gusta Muzyczne nie zapominajmy, że istnieje jeszcze czysta muzyka konkretna. Może ją trzeba w szkołach wkładać do głowy uczniów jako muzyczny "wzorzec z Sevres"? Kto o tym ma decydować?
  15.02.2020 21:11

Amazon pomylił paczki. 79-latek dostał przesyłkę ważącą 29 kilogramów

 • @nemono Wysłaliśmy tam już ekipę z CNN i NBC oraz żółty helikopter RMF - relacji można spodziewać się wkrótce.
  02.02.2020 12:26

Koniec świata, porzucają Windowsa 7. Okazjonalny poradnik survivalowy

 • @JohnyM Jak komputer dożyje.... w końcu ma już 6 lat
  14.01.2020 21:47

 • A ja ciągle na aktualizowanym 8.1 - hurr durr i avada kedavra.
  12.01.2020 9:06

Uwolnij stłamszony potencjał MIUI z Magisk, EdXposed oraz CustoMIUIzer

 • Bardzo prosił bym o prostszy poradnik, np. jak z Miui wywalić zbędne programy Xiaomi bo mi się dublują z już zakupionymi i zajmują cenne miejsce (czy muszę do tego zrobić root'a?).
  Czy istnieje sposób, aby w Miui przenieść niektóre programy na kartę pamięci. W innych odmianach Androida jest taka opcja, a w Miui nie i niestety daje się to szybko odczuć, kiedy wolne miejsce spada do koło 1GB to system co chwile woła o czyszczenie. Są programy, które spokojnie mogły by być uruchamiane z karty SD.
  Próbowałem ten problem rozwiązać na Moim Redmi 4a instalując Bootlegera i ASOP Extanded ale mi tylko telefon wpadł w bootlopa przy instalacji i się zaczął grzać.
  10.12.2019 18:23

 • @AntyHaker Dzieki, wszystko działa bez problemu z punktu 1 i 2 - teraz pobanglam do weekendu na 10 i trzeba będzie zrobić downgrade do jakiegoś stabilnego 9 może w forku rodzimym...
  12.12.2019 18:18

Audio w komputerze osobistym melomana i inteligentnym domu konesera

 • @AudiofilPC Mi się pomyliło - grafika jest od Intela a karta dźwiękowa od Realteka - Realtek High Definition Audio - reszta się zgadza - późno to pisałem. W każdym razie teraz podglądałem to w Menadżerze Urządzeń i nawet po identyfikatorze sprzętu trudno znaleźć co to za chip jest i jakie ma możliwości. Swoją drogą jeśli laptop ma tylko 1 wyjście słuchawkowe to czy można podpiąć go pod zewnętrzny system dźwiękowy i uzyskać przestrzenny dźwięk - czy lepiej zainwestować w kartę audio na USB?
  07.12.2019 9:38

 • @AudiofilPC Najważniejsze, że zgadzacie się co do tego, iż sam laptop z tylko wyjściem jack na słuchawki to raczej kiepska sytuacja wyjściowa ;-) aczkolwiek ten temat interesuje mnie pobocznie (do zapamiętania na przyszłość). W laptopie czy PC istnieje więc jeszcze jakaś opcja na wyprowadzenie sygnału "raw?" ale gdyby zamiast pieca użyć starszego tabletu też tylko z wyjściem jack...
  Co do PC to właśnie bardziej interesuje mnie ten aspekt software'owo-sterownikowy, który parę razy opisałeś. Dyskutowaliśmy też tu o ty, jak dobre narzędzia dla "uprzestrzenniania" dźwięku były w starszych kartach Creativa nawet na XP. Trzy jacki do wyprowadzenia dźwięku, ładny panel z "pokoikiem" i już można był się bawić na "pierdzikach" 5+1 też od Creativa.
  07.12.2019 16:48

 • @AudiofilPC No ba, skoro integry oparte o single (lub multi) chipy wystarczają dla 99% użytkowników. Sam miałem kiedyś bazę nagrań we flacku w celu zachowania wysokiej jakości a dziś się przerzuciłem na Spotify Premium i dopiero niedawno odkryłem, że jakościowo to nie jest wiele więcej, niż dobry rip do mp3. Skoro moje ucho tego nie słyszy... Własnie AudiofilPC uświadamia nas tu do pewnych zawiłości sprzętowo - programowych przy budowaniu takiego miejsca do odsłuchu, w którym detale dało by się dosłyszeć. ZU pchełek za 5 PLN, słuchaweczek dousznych za 50 większej różnicy nie poczuje, choć ostatnio kupiłem bezprzewodowe budżetówki firmy Shure i się zdziwiłem - jest inaczej niż na dousznych od Panasonica - ale to może kwestia wygłuszania (za mało ma doświadczenia). Piszę tu o słuchawkach, bo te są tańsze i łatwiejsze do odsłuchu dla mnie. Jak czułbym się w systemach stacjonarnych opartych o głośniki nie wiem - czy lata przyzwyczajenia do badziwenych rozwiązań nie skończyły by się odczytywaniem dobrego dźwięku jako czegoś nienaturalnego? Były kiedyś opisywane gdzieś takie badania, że młodzież właśnie taki zepsuty dźwięk z komórki (typu 128kbps) odczytuje jako naturalny! Czym skorupka za młodu nasiąknie... Jeśli klient nie wymaga lepszego dźwięku, to dziś żaden producent nie będzie się bawił w dodawanie do PC kart dźwiękowych dla audiofili. Jeden obraz wart jest tysiąca słów - lepiej dwa sloty przeznaczyć na podwójną kartę graficzną a dźwięk puścić ze zintegrowanego układu.
  07.12.2019 17:11

 • @AudiofilPC Aaaa zadziałało, w tym panelu "nowoczesnym" nie tym starym z XP (ale bałagan).
  Informacje podają: ALC271X (a star AIDA64 - Realtek ALC269 ale to stary program z 2013).
  Teraz mogę sobie poszukać nowsze sterowniki ;-)
  08.12.2019 10:13

 • I gdyby nie ta polityka... marketingowo - sprzedażowo - licencyjna. Te niedomówienia i chowanie funkcji. Taki [edit] Realtek ze swoim HD, który parę lat temu do 8 dodawał bardzo konfigurowalne Dolby Home Theater v4 ze screena powyżej, a na tym samym układzie w 10 było już "tylko"(?) Dolby Advenced Audio v2, który nie miał żadnych poważnych ustawień dla zmiany parametrów dźwięku. Tak naprawdę nie chodziło o numerki, tylko o brak informacji, która z wersji jest lepsza. Być może DAA v2 jest nowszym rozwiązaniem, które pewne ustawienia ma w standardzie przez co nie trzeba tyle grzebać. To tak jak z manualną i automatyczną skrzynią biegów. Każda robi to samo, ale w automatycznej wystarczy tylko odpowiednio ustawić dźwignie wybieraka. Jak kieruje samochodem to wiem jakie czynności muszę wykonać na manualu, żeby pojechać w tył lub popylać 160 na autostradzie. W automacie muszę wykonać inne czynności ale osiągnę ten sam efekt.
  Na Windowsie z DHT v4 osiągam pewne efekty a z DAA v2 nie mogę - czemu? Bo nie wiem, czy DAA v2 to w ogóle jest "automatyczna skrzynia biegów" a nie pozbawienie ważnych funkcjonalności.
  Teraz nagle okazuje się, że w Windows 10 oferowane są jakieś nowe systemy dźwięku przestrzennego od Dolby (za odpłatnością), które nie są dostępne dla użytkowników starszych okienek. Zabrano więc konfigurowalne DHT v4, żeby parę lat później sprzedać Dolby Atmos? Czy za pomocą DHT 4 lub DAA v2 można uzyskać podobne efekty jak z Atmosem?
  Jako klienci jesteśmy epatowani nazwami "nowych" technologii i ich numerkami ale ZU ma utrudniony dostęp do rzetelnej wiedzy. Nie każdy ma możliwość postawienia sobie jakiejś uniwersalnej platformy sprzętowej i przetestowania jej z różnymi technologiami zarządzania dźwiękiem. Masz tu PC, dwa głośniki i teraz słuchaj - to jest DHT, to jest DAA a to coś tam innego i coś jeszcze innego. Jest to ważne, bo skoro mamy dopłacać do jakiejś funkcjonalności, to lepiej być pewnym jej skuteczności. Być może pozostanie przy najtańszej opcji, czyli tym co się ma, jest najlepszym rozwiązaniem.
  06.12.2019 20:20

Szef marketingu kart graficznych odchodzi z Intela. Nawet nie dotrwał do premiery

 • " Nuvia się aktualnie zbroi i nie szczędzi grosza na znanych specjalistów"
  Wielce to mówi o tym całym startupie skoro zaczynają od specjalistów od marketingu.
  Ojciec mawiał: "Skoro coś reklamują to jest G warte"
  28.11.2019 19:42

Procesorowa spychologia. Tak kosztem klienta bawią się Intel i producenci laptopów

 • @Silny Ogór Trudno nie przyznać ziarna racji. To samo mamy w Smartfonach. Kosztem dizajnu wycina się pojemne baterie, złącza, gniazda itp. Ma być lekko i smukło. IMO laptop to powinien być DRL, czyli powinien posiadać pewne wymiary, chłodzenie itp. a my już chcemy mieć tablety DR i ładujemy potężne procesory do "zeszytów". Mam 17" laptop skonstruowany w 2013 roku i do dziś śmiga super!
  16.11.2019 9:18

 • @Sidkwa @Anonim Pamiętam czasy gdy GeForce 4 był gorszy niż GeForce 2. Nie od dziś wiadomo, że marketingowcy Intela, AMD, Nvidi potrafią podawać swoje parametry jak w tym dowcipie "Podawanie pensji brutto jest jak mierzenie...". ZU może się na to nabrać ale nie konstruktor od Della, Acera, HP - to po ich stronie leży wina. Redakcja w końcu testowała laptopy a nie procesory. Gdyby redakcja chciała zrugać Intela za nadmuchane statystyki to warto by przetestować kilka procesorów Intela na idealnie takiej samej platformie testowej (blaszaku). To samo tyczy się przecież stosowania tych samych silników w różnych samochodach. Czy to wina silnika, że producent samochodu nie potrafi wycisnąć z niego maks mocy? Aerodynamika, masa, układy przenoszenia napędu a nawet sterowanie komputerowe (sic!) potrafią mocno wpływać na efekt końcowy.
  16.11.2019 9:37

 • @zakius Pewnie, że Intel ma brudno za uszami ale czy konstruktor laptopa powinien bazować tylko na danych producenta procesora? Mając dzieścia lat doświadczenia przy produkcji komputerów powinno się samemu testować kluczowe komponenty systemu - "z pewna taką dozą nieufności". Dlaczego - bo nie można ufać gościom, którzy od lat zmieniają definicje podawanych parametrów, po to żeby marketingowcom się podobało. Telewizory z odświeżaniem 400 MHz o "nieskończonym kontraście", procesory produkowane w technologii 10, 7 nm! Mówisz, że zaniżono TDP? Sprawdź czy drobnym drukiem Intel nie zmienił definicji TDP... ZU może się na to nabrać - producent laptopa nie powinien.
  16.11.2019 10:58

Manjaro Linux i Windows 10 – Dual Boot na Laptopie z UEFI

 • BTW. Teraz poproszę teraz instrukcję o tym jak wywalić Majaro z komputera bez uszkadzania rozruchu do Windowsa, bo jak widzę ta instalka gdzieś osadza Gruba... a nie zawsze jest tak, że chce się bawić linuksem w nieskończoność.
  08.11.2019 22:18