Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Qualcomm 205 – Nokia 3310 to dopiero początek sentymentu za telefonami

 • To chyba do jakiegoś najtańszego smartfona.
  LTE w klasycznym telefonie absolutnie nie jest potrzebny, bo na 1,5...2-calowym ekranie nie da się przeglądać internetu, te telefony nie do tego służą.
  Nawet 3G niespecjalnie tam się przydaje, rozmowy podobne jak w 2G, ale 2G nie zżera tak baterii (w 2G jest szczelina czasowa 1/8 sekundy, więc nadajnik podczas rozmowy pracuje przez 1/8 czasu, natomiast 3G to emisja stała z rozproszonym widmem CDMA). Swego czasu wprowadzano 3G w klasycznych telefonach, bo działają przez to wideorozmowy, z których zresztą i tak nikt nie korzystał, po rozpowszechnieniu się smartfonów zrezygnowano z tego w ramach cięcia kosztów. 3G ma też nieco wyższą pojemność sieci od 2G, ale wyraźnie mniejsze zasięgi.

  Klasyczny telefon komórkowy, podobnie jak suszarka do włosów i czajnik elektryczny, osiągnął formę doskonałą i niewiele można tam ulepszyć.

  W Nokii 130 chyba jest chip Mediateka. Jak podłączyłem do komputera z Windows 7 to chciało jakiś sterowników Mediateka i został częściowo niewykryty sprzęt, pod Windows 10 się samo zainstalowało. Ten telefon lubię za bardzo długi czas między ładowaniami i absolutny brak jakichkolwiek funkcji internetowych.
  20.03.2017 22:10

Ładowanie iPhone'a w wannie zabiło kandydata do nagrody Darwina

 • 5V też może zabić w wannie. I nie tylko w wannie, na przykład podczas rozmawiania przez aluminiowy telefon podłączony do ładowarki, jeśli drugą ręką dotknie się kaloryfera.
  Otóż w ładowarkach telefonów komórkowych jest przetwornica impulsowa, a nie transformator rozdzielający obwód pierwotny (230V) od wtórnego. Czyli nie zapewniają pełnej separacji galwanicznej. Może i zapewniają, jeśli są takie przepisy UE, mają transformatorek (ale mniejszy niż w tradycyjnych zasilaczach, ze względu na wyższe częstotliwości), jednak chiński producent ładowarki może mieć inne zdanie. Albo dojdzie do przebicia wskutek działania wilgoci.

  Dlatego ze względów bezpieczeństwa w zasilaczach komputerowych najczęściej stosuje się sieciowe kable zasilające z dodatkowym stykiem uziemiającym (to przy okazji trochę chroni też przed zakłóceniami). Sprzęt z metalową obudową też powinien mieć taki styk w kablu.
  Problem pojawia się w przypadku malutkiej ładowarki telefonu komórkowego bez styku uziemiającego i telefonu w metalowej obudowie, na wszelki wypadek lepiej nie rozmawiać podczas ładowania.
  20.03.2017 21:51

Nowe reklamy w Windows 10: aplikacje strumieniowane wewnątrz aplikacji

 • @LORDEK:
  Darmowa aktualizacja przez rok i pełna wersja to dokładnie te same wersje.
  Reklamy można wywalić z kafelków, "sugestie" na liście programów wyłączyć, ale jak chce się zainstalować ze Sklepu Windows choćby Sapera, to w nim w środku będą reklamy.
  No i ostatnio po instalacji dziesiątki samo sobie ściąga i instaluje demo Minecrafta, zachęcające do zakupu pełnej wersji.
  10.03.2017 14:00

 • @Anonim:
  Kosztuje, uszkodzeniem mózgu. Z neuronów robi się papka i człowiek przestaje myśleć samodzielnie, rzuca sloganami.
  10.03.2017 14:01

 • @Thadrion:
  W Saperze?
  No i czasem samo coś się zainstaluje, jak ostatnio po instalacji od nowa Windowsa 10 samo przyłazi na dysk demo Minecrafta. Albo ciągle wracająca u mnie na telefonie appka Ceneo.
  10.03.2017 14:03

 • @Kuragari91:
  1. Na liście zainstalowanych aplikacji oraz w kafelkach pojawiają się sugerowane do instalacji programy, choć można to wywalić.
  2. Ostatnio jak ktoś instalował dziesiątkę, to znalazł nawet samoinstalujące się demo Minecrafta, zachęcające do zakupu pełnej wersji. Natomiast w Windows na komórki wciska się apka Ceneo, po jej wywaleniu za jakiś czas znowu sama się instaluje.
  3. Wywalono gry, przeniesiono je do Sklepu Windows. Jak ktoś zainstaluje na przykład Kierki lub Sapera, to będzie miał nową ulepszoną wersję z reklamami, niektóre z tych klasycznych gierek mają też płatne dodatki.
  10.03.2017 13:55

Firefox 53 nie dla XP i Visty. Następne w kolejce 32-bitowe procesory?

 • A jest jakiś nowszy MacOS X w wersji 32-bitowej?
  09.03.2017 18:49

Kupicie Huawei P10 – pamiętajcie by nie usuwać folii chroniącej ekran

 • Przecież i tak użytkownicy po zakupie smartfonów naklejają folie, więc w tym przypadku od razu producent nakleił, przynajmniej jest równo i bez brudów oraz bąbli pod spodem (chyba).
  A jak się podniszczy, można odkleić i nakleić nową.
  09.03.2017 18:35

Audi connect: wystarczy smartfon by zdalnie zarządzać samochodem

 • Niepotrzebne komplikowanie rzeczy prostych.

  Do otwarcia i zamknięcia samochodu nie potrzebuję smartfona z numerem PIN, wystarczy mi przycisk w kluczyku, działa na kilkadziesiąt metrów. To instynktowne, wychodzę z samochodu i zamykam, jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się zostawić otwarty.
  Tylko podczas zamykania trzeba spojrzeć na kierunkowskaz czy mignie i nasłuchiwać zamka centralnego, bo raz zdarzyło mi się, że zdalnie nie chciał się zamknąć. Zamknąłem fizycznym kluczykiem, dopiero później doszedłem w czym rzecz - bagażnik był niedomknięty do końca.

  Podobnie z oknami, jak wychodzę to widzę czy zamknięte, właśnie podczas sprawdzania kierunkowskazu.

  Świateł nie mogę zostawić włączonych, bo po wyjęciu kluczyków lub otwarciu drzwi jakiś buczek piszczy i wiem o co chodzi.

  Do podłączenia smartfona mam wejście minijack, celowo wożę krótki kabelek. Ewentualnie USB też jest, może sczytywać z pendriva lub telefonu widzianego jako dysk (a przy okazji ładować telefon).
  Nie mam bluetooth, dlatego podłączyłem sobie w schowku stację dokującą z malutką słuchaweczką bluetooth, z krótkim kabelkiem USB wpiętym właśnie do tego gniazda. Słuchaweczka normalnie się ładuje, jak telefon dzwoni wystarczy żebym założył ją na ucho. Ewentualnie kabelek można wykorzystać do ładowania telefonu. To jakiś model Nokii, kiedyś kupiłem na wyprzedaży, charakterystyczny, bo po odłożeniu do stacji dokującej lub uchwytu do ubrania się wyłącza, włącza i łączy z telefonem po zdjęciu, więc może być kilka miesięcy bez zasilania.
  Ale większość nowych samochodów ma już radia z bluetooth.

  Co do nawigacji, to mam w telefonie, za darmo. Samochodowa wmontowana na stałe faktycznie jest wygodna, jednak nie aż tak niezbędna. U siebie w mieście do niczego mi się nie przyda, tylko jak jadę w jakieś miejsce po raz pierwszy, ale następnym razem już pamiętam gdzie jechać.
  Nie wiem jak kiedyś ludzie podróżowali bez GPSa, może nie było tak gęstej sieci dróg, bo nawet z GPSem można pomylić zjazd. Dawno temu, w pierwszym samochodzie, wmontowałem sobie kompas. Okazał się niesamowicie przydatny, bo było wiadomo, że jak z obcego miasta mam wyjechać południową stroną, to niezależnie od sieci dróg zmierzałem na południe, ani razu się nie zgubiłem.

  Co do poziomu paliwa. Cóż, jak się odstawia do garażu, to się pamięta ile jeszcze zostało, bez aplikacji. I należy zawsze pilnować, by nie spadło poniżej połowy baku, z kilku różnych powodów, nie tylko pompy paliwa. Nie ma nic gorszego jak utknięcie gdzieś na odludziu podczas śnieżycy w 10-godzinnym korku z pustym bakiem. Albo inne kataklizmy...

  Funkcja lokalizacji bywa przydatna. Można sobie zostawić w samochodzie tag bluetooth, by telefon pamiętał gdzie. Albo ustawić na pamiętanie lokalizacji radioodbiornika z bluetooth (w Windows coś takiego jest, zapamiętuje lokalizację akcesoriów).
  Ja przymierzam się do zamontowania w samochodzie miniaturowego lokalizatora GPS, tak na wszelki wypadek. Ale przynajmniej producent samochodu nie będzie wiedział gdzie jest.
  09.03.2017 12:54

Witaj telemetrio! KB2952664 i KB2976978 wracają przez Windows Update

 • @Rosward:
  Pogłaskał dziecko, a mógł zabić.
  09.03.2017 11:52

Laptopy w roku 2017: koniec stacji dokujących, w zamian USB Type-C

 • @WombaT: "wypinać N przewodów"

  Wszystko będzie wpięte tym jednym przewodem, włącznie z zasilaniem laptopa. Do zwykłego USB też można było dopiąć jednocześnie wiele urządzeń, bodajże 128 jednocześnie do jednego gniazda, bez wypinania.
  09.03.2017 11:34

 • @Anonim:
  Ale po co więcej? Jedno USB obsługuje jednocześnie wiele urządzeń.
  09.03.2017 11:35

 • @Azi:
  Przejściówka kosztuje na Allegro może 5 złotych, jest wielkości wtyczki.
  09.03.2017 11:36

 • @laston:
  Do jednego USB-C będzie dochodził pojedynczy kabelek, którym będzie komputer zasilany i przez który w drugą stronę będą podpięte monitory i cała reszta.
  09.03.2017 11:31

Dokumenty CIA z WikiLeaks – z dużej chmury spadnie raczej mały deszcz

 • @Geog@Geog:
  Monitorowaniem sieci, czy w ogóle komunikacji elektronicznej, zajmuje się NSA. CIA to głównie zbieranie informacji za granicą przy pomocy siatek wywiadowczych. Natomiast FBI to poza przestępstwami także kontrwywiad na terenie Stanów Zjednoczonych.
  Te agencje zajmują się różnymi aspektami, współpracując ze sobą.
  08.03.2017 12:53

Wikileaks „Vault-7”: masowy nadzór nad smartfonami i SmartTV to fakt

 • Klasycznego telefonu z klawiaturą tak łatwo nie zainfekują :)
  07.03.2017 20:33

Koniec Internetu Orange CDMA, korzystało z niego tylko 20 tys. osób

 • Ależ 3G to również CDMA, podobnie jak wi-fi to też CDMA, natomiast w 2G to TDMA. To są nazwy stosowanej modulacji.
  07.03.2017 15:42

Test Kiano Elegance 5.1 Pro – smartfonu za 500+ z tylko jedną wadą

 • Ja mam dużo lepsze zdjęcia w starym aparacie cyfrowym HP sprzed kilkunastu lat, o rozdzielczości 3MP. Najtańszy ówcześnie model, niemal zabawkowy.
  03.03.2017 15:59

 • I lepsze robi nawet moja Lumia 435 z aparatem 2MP fixed focus :)
  03.03.2017 16:04