Informatyczne Panta Rhei

 • @bystryy I aż mnie zaskakuje, że firmy powierzają niekiedy chmurze wszystkie swoje dane wrażliwe albo ogólnie swoje dane - nie posiadając kopii na dyskach fizycznych w siedzibie firmy.
  Słyszałem o takiej firmie, co to spóźniła się z zapłatą abonamentu za chmurę i zablokowali im dostęp do ważnych plików i przez te parę dni firma prawie upadła, bo coś tam system ERP ciągnął z tego i wiele serii produkcyjnych wyszło z bublami.
  18.01.2019 11:57

Ogromny wyciek danych – 773 mln adresów e-mail. Oto, jak sprawdzić czy jesteśmy bezpieczni

 • @Anonim póki nie mamy chipów w oczach albo kamer w ścianach to rzeczywiście papier to może być najlepsza metoda :) szczególnie jak się stworzy długie hasło w stylu u8U*ü[]!@#$%qwerty12345ZXCV-8ôÚ
  18.01.2019 11:12

 • @gom1 Ja sprawdzałem przy pierwszym wycieku i teraz sprawdzając ponownie niby wyświetla że wszystko ok, więc maila nie złapało - niby nie, ale jeżeli ktoś miałby nie zmieniać hasła latami, bo nie pokazuje, że mail zhackowano to może popełniać spory błąd :) Ja tam wolę zmieniać hasło regularnie i używać wszystkich możliwych znaków, a jeżeli gdzieś się da znaki typu ö, ° używać to tym lepiej.
  18.01.2019 11:06

 • @bystryy wpisywałem swój adres dwa lata temu na tej stronce ze dwa razy i na zielono, rok temu jak znów była jakaś akcja to tylko raz wpisałem i na zielono, a teraz wpisałem 3x i na zielono, więc cały czas mi zielony wykazuje. Przypadek? Nie sądzę.
  18.01.2019 11:09

Dobra znajomość Excela, czyli największe kłamstwo w CV?

 • @KyRol Żadne oprogramowanie nie zabezpieczy przed błędem ludzkim, błędnie wprowadzonymi danymi, błędnie zarejestrowanym czynnikiem produkcji, błędnie zaksięgowaną fakturą - co przepuści system, potem powieli się przez kilka miesięcy, błąd będzie generował błąd i okaże się, że drogie oprogramowanie jest złe. Atesty tu nic nie pomogą, bo ludzie musieliby być atestowani, że błędów nie popełniają.
  Oczywiście - arkusze powinny być tylko delikatnym uzupełnieniem. Głównie w takim kontekście je rozpatruję, ale jeżeli ktoś mając jako narzędzie potężny system, generuje z niego raport, a potem musi uzupełnić to o kalkulację, tabelkę, wykres - którego w systemie nie stworzy, a nie zna nawet prostych formuł, formatowania warunkowego itd. to straci mnóstwo czasu.
  04.12.2018 22:47

 • @KyRol Ja się nie uparłem na arkusze kalkulacyjne i nikogo nie chcę do nich przekonywać. Jeżeli ktoś ma dedykowane oprogramowanie to jak najbardziej powinien z niego korzystać :)
  Mi zależy bardziej uświadomić o możliwościach excela ludzi, którzy z niego muszą korzystać, bo takowego dedykowanego oprogramowania nie mają. Okazuje się, że nawet jak ludzie oprogramowanie mają to potrafią w excelu jeszcze dodatkowo dodawać.
  Nie kieruję swojego bloga tylko do analityków. Piszę "tylko" bo znam analityków co excela znają na poziomie naprawdę podstawowym, a z dedykowanego oprogramowania niekorzystają, ale robienie bloga dla analityków nie ma sensu, bo jak zauważyłeś... mają raczej dedykowane oprogramowanie, ale często kierownicy różnych jednostek czy to w firmach produkcyjnych, czy to hurtowniach lub firmach usługowych mniejszych, gdzie system ERP się kończy na zarządzaniu magazynem i to w prostej wersji - a excel jest na każdym komputerze - to warto żeby ludzie wiedzieli co mogą zrobić - i nie chodzi tu o analizę, ale jak warto dane wprowadzać, żeby potem można sobie było - a raczej dla szefa (co to uważa że oprogramowanie to wyłącznie koszt) zrobić jego standardowe raporty.
  09.12.2018 21:28

 • @Anonim Narzędzia są porządniejsze, ale wymagają nieznacznie wyższych nakładów finansowych, a wielu polskich prezesów i dyrektorów dochodzi do wniosku, że nie warto inwestować w takie narzędzia skoro jest Excel. Dobry BI może kosztować 1mln złotych firmę. Excel na 100 komputerów jakieś 64 tys., czyli ponad 15x mniej niż BI. A przecież Prezes czy dyrektor potrzebuje małej, prostej tabelki. Nie ważne, że czasem idzie do przetworzenia wiele danych, aby taką małą tabelkę stworzyć. To sytuacja wielu firm. Te mniejsze, zatrudniające 10-50 pracowników, mające mniejsze przychody w te porządne narzędzia nie zainwestują, a w Excelu można i płace rozliczyć na upartego i nawet produkcję zaplanować, można nawet gospodarkę magazynową prowadzić. Trudniej już prowadzić księgowość ze względu na jpk.
  29.11.2018 22:14

 • @utimm Planowanie produkcji, zarządzanie magazynem, kadrami i płacami, zarządzanie laboratoriami, łańcuchami dostaw, procesami i wiele innych. Takie rzeczy można w Excelu ujrzeć i powiedzmy, że część z takowych miałem okazję doskonalić lub tworzyć od zera. Dlaczego Excel? Tego zdradzić nie mogę, ale fakt jak Anonim napisał. Excel to nie jest narzędzie do tego. Lepiej jest używać programów przeznaczonych do określonych funkcji. Excel nie jest narzędziem wydajnym i przy pewnych funkcjach na to zwrócę uwagę. Bluescreen w starszych windowsach, gdyby mógł się pojawić w excelu to by się pojawił. Excel po prostu wyrzuca okienko: Program przestał działać i trzeba odzyskiwać arkusze (jeżeli się da).
  29.11.2018 22:23

 • @Jakub_ Są i takie osoby, które kłamią w CV, bo wiedzą, że szybko opanują zagadnienie i jak tylko dostaną szansę, to dadzą z siebie jak najwięcej. Oczywiście jest to wciąż kłamstwo, jeżeli na rozmowie się wie tyle, ile się przeczytało dzień przed, ale jeżeli faktycznie ktoś opanuje do czasu podjęcia pracy większość tego co potencjalnie wykorzysta lub szybko się nauczy w trakcie - takim osobom życzę jak najlepiej.
  29.11.2018 22:27

 • @Anonim Z pewnością soft w większości firm wystarczy, ale często ten soft ma bardzo ubogie raporty, ale daje możliwość eksportu do excela albo pliku tekstowego, więc albo access, albo excel albo power bi - pod warunkiem, że danych nie trzeba obrobić. Może kombinować z Pythonem, ale to już programowanie - a w tym nie każdy się dobrze czuje, więc excel wydaje się pierwszym wyborem. Oczywiście jeżeli nie ma potrzeby raportowania, analizowania - to prosty soft jest wystarczający.
  30.11.2018 17:16

 • @arak____ Tu się zgodzę, że przy takiej ilości szkół, akademii i innych instytucji wydających certyfikaty każdy próbuje się wkręcić w jakiś temat. Ze szkolenia nic nie wyniesie, ale papier jest, ale to da się sprawdzić. Braku wiedzy nikt nie zatai, chyba że jest zdolną jednostką - a takie warto zatrudnić.
  30.11.2018 17:21

 • @Dimatheus Automatyzacja = oszczędność czasu = zrobienie formułami/makrami, zamiast ctrl+c, ctrl+v i tak w kółko co miesiąc przez 2 dni, jeżeli można to robić, jak zauważyłeś... w 5 minut.
  03.12.2018 18:31

 • @KyRol Sam powoli coraz częściej zaczynam Pythona używać, ale widzę, że nie każdy łapie programowanie, ale w miarę sobie radzi z excelem - a jeżeli pozna już choć trochę więcej excela, to będzie sobie radzić jeszcze lepiej.
  Lepsze to niż osoba, która Pythona nie załapie w ogóle, będzie na taką samą czynność co miesiąc tracić tyle samo czasu. Makra pozwalają automatyzować, a jeżeli jak wspomniałeś: "polscy prezesowie i dyrektorzy mają stanowić autorytet, to są wiecznie rozdarte mordy ciągle powtarzające, że mają do czynienia z bandą idiotów" i uważają, że ta banda idiotów nie potrafi zrobić prostego raportu na 1 stronę A4, a po prostu przyzwyczaili się do jednego szablonu, który chcą co miesiąc dostawać tak samo, wygodniej jest poznać choć trochę lepiej excela, zrobić sobie formuły/makra, żeby dane z systemu wrzucić w arkusz i mieć tabelę "od strzała" niż co miesiąc na nowo przerabiać.
  03.12.2018 18:36

 • @KyRol Gotowe oprogramowania ma też swoje minusy. Też często jest od wszystkiego w kontekście, że niby powinno spełnić wymagania każdego odbiorcy, ale niestety często czegoś brakuje. Co firma to inne potrzeby, co prezes to inna wizja.
  04.12.2018 22:42

 • @galaretka Faktycznie istotne jest żeby umieć też dane dobrze zaprezentować i to na pewno też w którymś wpisie będę chciał krótko zestawić, a może jak się pojawi większe zainteresowanie to pokażę kilka tricków jak ciężkiej pracy nie zniwelować źle przygotowaną tabelą lub żeby dane do wykresu można było szybko przerobić, aby stał się on czytelniejszy.
  29.11.2018 20:17

 • @Tomasz_Tomasz Wielkie dzięki za link. Psychologią się nie interesuję, aż tak bardzo, żebym o tym słyszał, ale widzę, że jest to ciekawe pojęcie i faktycznie jest w tym sporo racji.
  29.11.2018 20:21

 • @Domker Faktycznie, jeżeli ktoś zestawia z tym co dotychczas robił, to może mieć mylne wrażenie. Trudno się z tym nie zgodzić. Dziwi mnie tylko fakt, że ludzie się nie zastanawiają na przykład nad tym, po co na wstążce jest tyle tych przycisków i do czego one mogą służyć, ale pewnie w kolejnym miejscu pracy się dowie. Ważne by zyskiwać świadomość możliwości.
  29.11.2018 20:27

 • @gilmijar Poruszanie się po arkuszu bez użycia myszy może i oszczędza czas, ale nie powinno być wyznacznikiem zaawansowania. Chociaż na pewno zależy w jakim tempie przyjdzie komuś pracować nad danymi. Wtedy faktycznie taka umiejętność lub znajomość skrótów klawiszowych może mieć największy wyznacznik.
  29.11.2018 20:29

 • @Shaki81 Ja miałem okazję z irlandczykiem rozmawiać, a chyba nawet nie jednym i przyznam, że było to nie lada wyzwanie. O ile człowiek często rozumie słysząc angielski, to irlandczyka ciężko zrozumieć. Niemal podobny problem jak rodowitego niemca z zachodu mówiącego po angielsku z zaciąganiem po niemiecku.
  29.11.2018 20:35

 • @gaijin Najwięcej jest funkcji statystycznych, matematycznych i finansowych. Jeszcze dużo jest inżynierskich.
  Finansowe są dość wąską dziedziną, podobnie jak inżynierskie, jednak z grubsza osobiście używam praktycznie wszystkich tekstowych, logicznych przynajmniej raz w tygodniu, daty i godziny wszystkich przynajmniej raz w miesiącu, logicznych, wyszukiwania i adresu codziennie prawie wszystkich. Oczywiście szybko w excelu przeliczyłem, że korzystałem mniej więcej z połowy kiedykolwiek, a przynajmniej raz w miesiącu korzystam z 31%.
  1% funkcji zapewne wykorzystuje w ciągu 1 dnia. Gdybym więc miał ocenić swój poziom excela na podstawie po prostu używanych funkcji - nie biorąc pod uwagę zagnieżdżania ich w sobie, stwierdziłbym, że jest to poziom dostateczny - idąc skalą uczelnianą.
  29.11.2018 21:08