Nie tylko Raspberry Pi, czyli o klonach słów kilka

 • Przedpotopowy kernel? Miałeś chyba na myśli 2.6, bo 3.4 aż taki stary nie jest.
  01.10.2016 15:51

 • @Czarny Romek: Szczerze mówiąc to kulawe wsparcie oficjalne nie jest aż tak kulawe jak myślisz - Raspberry Pi też by upadło bez społeczności, w Linuxie i całym GNU chodzi przecież o współpracę użytkowników
  01.10.2016 11:47

 • @Perceptron: Ciesze się, że wpis Ci się podobał :) Jeżeli chodzi o wsparcie systemów operacyjnych - wszystkie opisane płytki mają procesor w architekturze ARM, więc teoretycznie(i w większości przypadków praktycznie) system uruchamiany na takim Raspberry Pi uruchomi się też na Orange oraz Banana Pi.
  @KyRol: Musze się z tobą zgodzić, że dotknąłem tylko czubka góry lodowej - płytek jest dużo więcej, a te trzy które opisałem są popularne(Banana Pi), nietypowe(HumbleBoard), lub tanie(Orange Pi). Co do wysokiej temperatury w przypadku plytek HumbleBoard - nie słyszałem, postawam się poszukać i dopisać parę takich faktów, oczywiście po uprzednim researchu w sieci :)
  01.10.2016 7:36

 • Czarny Romek: System z jak to okresliles "Rasobery Pi" uruchomi sie nie tylko na raspberry, ale takze na banana Pi, widzialem go tez kiedys odpalonego na Orange Pi ale pamiec moze mnie mylic.
  wefhy: Czooo? Juz to poprawiam i zaraz biegne rzucac kasa w monitor ;D
  takijeden.ninja: Mialem ten sam problem, jak na razie zdecydowalem sie na kupno mITX, który bardzo dobrze spelnia swoje zadanie.
  01.10.2016 11:27

Według Microsoftu klawiatura QWERTY to przeżytek. A według Was?

 • Obsługa gestami nie będzie doskonała na przykład w ciemności, kiedy to kamera wbudowana w urządzenie będzie miała za mało światła żeby w ogóle coś zobaczyć. Głosem - w głośnych miejscach oraz w przypadkach gdzie po prostu nie wypada nic mówić na głos. Wciąż, klawiatura pozostanie głównym urządzeniem używanym do wprowadzania danych.. Ale czy na pewno QWERTY? Większość populacji na pewno zostanie przy tym układzie.. W mojej subiektywnej opinii - bardziej intuicyjny jest chociażby układ DVORAK, którego się ostatnimi czasy uczę.
  28.09.2016 20:46

 • @mgcompany: Masz tu trochę racji, ale szczerze mówiąc, nie pisałbym kinectem.. no, i używanie tego ustrojstwa kosztuje cię dużo wysiłku fizycznego..
  28.09.2016 21:04

Nocna C.E.G.Ł.A smartfonem idealnym

 • No ale nic nie napisałeś o wytrzymałości baterii.. Ile trzyma? Udało ci się ją normalnie naładować, czy wystawiałeś ją na słońce?
  21.09.2016 15:53

Samsung zdalnie ograniczy pojemność baterii, by pogonić klientów do wymiany Galaxy Note 7

 • @autumnlover: Ograniczy zdalnie przez update - smartfony z wbudowaną baterią nie mierzą jej pojemności, tylko wiedzą że ma tyle i tyle - dlatego też można to ograniczyć ;)
  16.09.2016 15:43

Nie, nie naprawię Twojej zmywarki

 • Kiedy ktokolwiek chce coś odemnie a mi na tym osobniku nie zależy - przypominam o istnieniu googli, tłumacząc mu jakie to fajne narzędzie i ile rzeczy można tam znaleźć, nawet rozwiązanie jego problemu.

  Na początku tego roku szkolnego była całkiem śmieszna sytuacja - szanowna pani bibliotekarka, której przez poprzedni rok zawsze pomagałem przy PCtach i nie było że nie przyjde, zamówiła sobie technika, bo jej się dwa komputery nie uruchamiały. Gość był niezłym bucem, a jedyne co zrobił to przez godzinę odpalał safe mode, przeczyścił system CCleanerem i tyle.. i pewnie skasował za to niezłą kasę.. Za coś, za co ja nie dostałbym złamanego grosze.. I nie, nie użalam się teraz - mam silne postanowienie, że kiedy tylko ta osoba mnie o coś poprosi - przypomne jej tą sytuacje ;)
  16.09.2016 0:09

Excel jako biznesowy komunikator – po co wymyślać proch na nowo?

 • >(...)najlepszy na świecie arkusz kalkulacyjny(...)
  ehm..
  polemizowałbym?
  09.09.2016 23:42

USB Kill 2.0 w sprzedaży. Ten pendrive usmaży 95% urządzeń z USB

 • Pff.. Żarty jakieś.. mam szybki tutorial, jak wykonać taki dongiel, nie trzeba mieć nawet lutownicy, jedynie kawałek kabelka USB.. zdjąć izolacje z kabli, 'zakręcić' je razem, skleić taśmą, włożyć do swojego głównego PC w celu testów. Done.
  09.09.2016 23:37

 • Może istotnie racja - jak patrzę na to co teraz napisałem, prędzej by to uwaliło szynę 5V.. i może kontroler USB, ale raczej dalej by to nie poszło. Jednak dolutowanie jednego czy dwóch konensatorów(ja bym to robił na dwóch, w końcu są dwa piny data) nie jest aż takim kosmicznym wydatkiem(całe 50gr or less!)
  11.09.2016 22:21

Linkowanie może być przestępstwem: wyrok Trybunału Sprawiedliwości to cios w cyberschowki

 • Szczerze? Treści powinny być zabezpieczone, jeśli właściciel nie chce ich oddać "z linkiem".. A linkowanie to nie piractwo, to tak jak bym poszedł ze znajomą do lodziarni i polecił jej lody czekoladowe - ukradłem lody? No właśnie nie..

  BTW, co ma jakaśtam europejska komisja.. VPN, polecam, nawet do środka USA, tam nie ma aż tak absurdalnych wyroków..
  09.09.2016 23:34

Nie chcesz peceta z preinstalowanym Windowsem? Po tym wyroku nie masz wyboru #sonda

 • Osobiście nigdy nie patrzę, czy laptoki kupuje z systemem czy bez - obojętne mi to, i tak zainstaluje tam jakiegoś Linuxa. Windows na dysku jest u mnie mile widziany głównie przez niekompatybilność paru gier z linuxem oraz niektórego softu(przykładowo Odin).
  Popieram postawę gościa, a wszystkie zabezpieczenia które mają uniemożliwić instalacje innego systemu niż TenPoprawny(TM) to cyrk na kółkach, bo dopóki win$hit nie wejdzie ze swoim brudnym kodem do UEFI/BIOS, to nic nam nie grozi (a nawet jeśli, to exploity posypią się jak deszcze w ostatnie lato); Zawsze można przecież wyjąć dysk i zainstalować system na starszym sprzęcie, a potem przełożyć go z powrotem.
  09.09.2016 23:29

X.Org a Wayland — czyli stary król i młody następca tronu

 • Wpis fajny, ale osobiście nigdzie nie odchodzę od X11. Te tearingi, lagi i wszystkie mankamenty są dla mnie po prostu słodkie, a jestem do nich od dawna przyzwyczajony - po prostu nie mam potrzeby oraz chęci zmiany.
  05.09.2016 22:53

Idealny Linux, czyli jak korzystać z tych samych zasobów pod dwoma systemami

 • @kop524: @pyotr_p reasumując - Antegros (tu było nie równa się, ale nie widać pod linuxem, więc zastąpie to ascii artem..) =/= Manjaro, ale są to systemy o podobnej filozofii(Arch ale z łatwą instalacją).
  Oby dwa systemy są tak pododne do Archa jak Ubuntu do Debiana, albo Mint do Ubuntu. Niby to samo, ale jednek się lekko różni - tu configiem, tu instalką.. takimi małymi pierdółkami..
  02.09.2016 16:45

 • @WassiliaPL: Linux i Windows korzystają z tych samych gier - przy pierwszym uruchomieniu Linux po prostu pobrał sobie binarki potrzebne do uruchomienia, a zostawił assety.
  @Anonim #49 - Pisz na maila(redspl@redspl.ct8.pl), tak będzie najłatwiej :) No, chyba że koniecznie chcesz pomocy w sekcji komentarzy - wtedy zalecałbym zarejestrowanie się na dobreprogramy :)
  @dragon321: Nie mów sid, bo sid zawsze będzie wersją niestabilną(zupełnie jak w tym filmie :P) - Osobiście używam teraz wersji stretch, czyli 9.0, mówiąc o obecnym sidzie masz na myśli przyszłą wersję która prawdopodobnie będzie miała numerek 10.0
  05.09.2016 22:41

 • @dragon321: Mówiąc "sid jest niestabilny" mam na myśli dwie rzeczy.. po pierwsze, jest to zawsze branch unstable, a po drugie, to dziecko po prostu było niestabilne psychicznie..
  07.09.2016 22:27

 • @dragon321: tak było ;P
  09.09.2016 23:30