"Steam zabijał granie na PC". Były pracownik Valve ostro krytykuje platformę

 • @AntyHaker Dostrzegam, ale wiem że długo ta wyłączność nie potrwa, a pozwoli zbudować Epicowi pozycje, która rozbije monopol Steam. Epic nie ma nieskończonej ilości kasy, żeby już na zawsze wykupywać tytuły. A Steam ma pozycje, która przez wiele lat, bez agresywnej polityki kogoś innego, zostanie niezachwiana. No bo by się musiało stać, żeby ludzie masowo opuszczali Steama?

  Nie sugerowałem tego, to jest twoja interpretacja. Logicznie się zastanów, czy twórca (czyli przedsiębiorca) zrezygnuje z wyższego przychodu? Nie. Skoro może ugrać więcej procentów dla siebie, to po co ma obniżać cenę?Jeśli mam wydać grę za 250 zł i dostać 70% albo wydać grę za X zł i dostać 87% to dlaczego miałbym sprzedawać za mniejszą cenę niż te 250zł? (oczywiście to nie jest takie proste, w gre wchodzą prognozy przy jakich cenach ile sztuk się rozejdzie itd. itd., ale dla indyka przykład jest dobry). Po prostu nie widze sensu, z punktu producentów, na nagłe obniżanie cen, bo Epic daje więcej procent.
  10.04.2019 14:42

 • @Anonim Ok, widze że zdania złożone są problemem, więc napisze bardzo prosto. Bez wsparcia dużego wydawcy (nie ważne jakiego, czy z własną platformą, czy bez) jedyny wybór to Steam. Inaczej nie zarobisz jako twórca. Nie zgadzasz się? Podaj drugą w połowie tak dużą platformę gdzie jako twórca bez wielkiego wydawcy sporo zarobisz.

  Gry EA sprzedają się bo, po pierwsze EA jest znane, po drugie mają pieniędzy na marketing jak lodu, po trzecie mają świetne studia deweloperskie (DICE, BioWare, swego czasu Viseral Games), a po czwarte na rynku są już w cholere czasu i każdy kojarzy tą firmę.

  Edit: "Steam nie ma monopolu, bo gry na Steam są dostepne wszędzie" nie wiem jak ty, ale ja Sekiro widziałem tylko na Steamie ;) No chyba, że miałeś na myśli torrenty :D Już pomijając mase innych indyków, które są TYLKO i wyłącznie na Steamie, to fakt, są dostępne wszędzie.
  09.04.2019 18:09

 • @AntyHaker A co ma Epic zrobić żeby przekonać ludzi do swojego sklepu? Dzisiaj Steam jest tak zakorzeniony w głowie graczy (zwłaszcza tych młodych), że nie ma innego sposobu.
  I dziwie się, jak można tak głośno krzyczeć, że się chce monopol, jednego gracza na rynku który odwala chore rzeczy.
  Poza tym Epic trochę jeszcze powykupuje a potem przestanie, bo nie będzie mogło wiecznie dokładać do interesu, na razie próbują zdobyć graczy. A czy to źle, że twórcy chcą więcej zyskać za swoją pracę?
  09.04.2019 17:24

 • @metiu Wiem, czytałem tą wypowiedź. I owszem będą kupować dalej, ale w pewnym momencie będą musieli przestać, bo tak jak napisałem, muszą coś zacząć zarabiać. A na razie sporo dokładają na darmowe weekendy + wykupywanie gier. Wszystko po to, żeby pokazać, że Steam to nie jest jedyny wybór.
  09.04.2019 17:38

 • @AntyHaker Steam jest monopolistą, a każdy kto temu zaprzecza jest idiotą.
  Bo gdzie gra bez duzego wydawcy pokroju EA, Ubi itd. ma się sprzedać w większym nakładzie, jak nie na Steamie? Nigdzie. Nie ma takiej platformy, co czyni Steama monopolistą. Mamy jakieś itch.io dla entuzjastów gier mocno indykowych.

  Skoro już tak rozmawiamy, to Epic "Fail" Store nie jest monopolistą bo gry możesz też kupić u wydawców/producentów (patrz np. na Ubi, możesz kupić grę na Uplay'u).

  I jeszcze jedno pytanie. W jaki sposób Epic ma zachęcić graczy do przesiadki na ich platforme? Ceny się nie zmienią, bo ustala je najcześciej wydawca, producent. Inna sprawa, że skoro Epic daje więcej % dla twórcy to ceny mogły by spaść, ale twórcy raczej nie podziękują większym zarobkom.
  09.04.2019 17:43

DiRT 4 otrzyma wersję dla Linuksa i macOS, po prawie dwóch latach od debiutu

 • @Anonimo To wiadomo, miałem na myśli zjawiska o większej skal, które spowodowały by większe migracje na Pingiwna
  27.03.2019 21:22

 • @Robert99zxcv jeśli Google Stadia się sprawdzi, a Linux nagle stanie się biurowym systemem dla przeciętnego Kowalskiego.
  Skoro będę mógł uruchomić gry na Stadi nie ważne czy na Linuxie czy na Windowsie, to po co mam przechodzić na Linuxa, skoro:
  1. Jest od X lat przyzwyczajony do Windowsa
  2. Mam pewność, że zdecydowana większość aplikacji będzie działać i będzie ona na okienka
  Przeciętny Kowalski nadal będzie wybierał Windowsa, legalnego lub pirata, ale nie wiem co musi się stać, aby nagle się to zmieniło. Na pewno nie upatruje w Google Stadia szansy na zmianę sił na rynku OS.
  27.03.2019 19:04

Google Stadia: spodziewana konsola do gier okazała się funkcją w przeglądarce Chrome

 • @Berion Chyba sprawdzali w jakich krajach są wstanie uzyskać zadowalające efekty, bo funkcja będzie dostępna w wybranych krajach (w Polsce jeszcze nie).
  Zresztą streaming to przyszłość, a typowe konsole i tak w tą stronę zmierzają (osobna konsola do streamingu od Microsoftu, oraz słowa gościa z Sony, że "Streaming to przyszłość).

  Ja z oceną poczekam do momentu uruchomienia usługi i testów
  19.03.2019 19:55

 • @aPoCoMiLogin Z tym brakiem kolejnego sklepu z grami to nie do końca. Jeśli wszyscy będą stawiać na swoje usługi streamingowe, to będizemy mieli to co teraz jest z Netflixem, HBO go, Showmaxem itd.
  19.03.2019 20:03

 • @aPoCoMiLogin np. taki, że żeby oglądać wszystkie interesujace mnie seriale muszę mieć jednocześnie wykupiony miesięczny (!) abonament na Netflixie, HBO go, Showmax'ie (zaraz dojdzie platforma od Amazona). W innym wypadku nie będę mógł oglądać, wiec muszę płacić trzem różnym firmom za dostęp(!) do filmów.

  Więc w przypadku gier musiałbym płacić co miesiąc Ubi, Ea, Valve i Epicowi, żeby móc raz na jakiś czas odpalić ich grę/dystrybuowaną na ich platformie. A jeśli ktoś nie zarabia, a spora część graczy to osoby poniżej 18 roku życia lub uczące się, to wtedy ma przerąbane.

  Oczywiście mówimy o legalnym korzystaniu z treści.
  20.03.2019 19:02

Kaspersky Password Manager – nowa wersja sprawdzi, czy twoje hasła wyciekły do sieci

 • @Krzysztof. Pytanie tylko czy jest sens korzystania z "zachodnich" tego typu produktów. W końcu już parokrotnie nam udowodniono, że producenci chętnie dzielą się danymi (pierwsza z brzegu afera ze Snowdenem).
  Trochę między młotem a kowadłem ;)
  11.03.2019 18:33

Głosowanie nad ACTA 2 może przyspieszyć, żebyśmy nie mieli przeciwko czemu protestować

 • @hins Buhahahaha :D Dobry żart, prawie oplułem ekran.
  PiS i PO są siebie warci, jedno nie jest dobrą alternatywą dla drugiego i odwrotnie.
  06.03.2019 20:10

Dziwne eksperymenty: RTX 2080 i procesor ze “średniej” półki w grach

 • 8 GB RAMu jeszcze wystarcza, ale już powoli czuć, że warto zainwestować 16GB.
  Myślę też, że będzie znaczny skok zżerania pamięci przez gry po wypuszczeniu konsol, które według plotek mają mieć 12-16GB Ramu (jeśli dobrze pamiętam). Zakładam też, że nowe konsole mogą mocno skomplikować życie ludzi z procesorami 4/4.
  04.03.2019 23:04

 • @Gun-tzki To jest taki poziom retoryki, że nawet mi słów brakuje. Czepiasz się słówek, jak będziesz miał coś mądrego do powiedzenia to odezwij się ;)
  12.03.2019 20:20

Cyberpunk 2077 trafi do wielu sklepów z grami – nie będzie dostępny na wyłączność

 • @hegemon__ Nie prawda, po prostu kalkujują co im sie bardziej opłaca.
  Próbowali sprzedawać Opowieści Wiedźmińskie tylko na GOGu, ale gra sprzedawała się słabo i musiała zawitać na Steama.
  Nie mają jeszcze takiej pozycji, żeby robić takie akcje jak Ubi z The Division 2
  27.02.2019 18:22

Metro Exodus: ataki ze strony fanatyków platformy Steam nie ustają

 • @daras28-82 "Tak, mam na Steamie tylko te dwie gry. " To po co tylko dla 2033 i Last light zakładałeś konto na Steamie? Rozumiem, jakbyś miał 300 gier, w tym 100 AAA, ale teraz to już jest nielogiczne. :D
  16.02.2019 14:15

YouTube szuka sposobu na ataki negatywnymi ocenami. Rozpatruje wyłączenie „łapki w dół”

 • @DonM$ Akurat Disqus chyba ma "łapki" w dół ( a raczej daszek w dół).
  02.02.2019 14:29

 • @Zas Nie wiedziałem, dzięki
  02.02.2019 22:52

7,6 mln kont wykradzionych z bazy popularnej gry sieciowej, w tym kiepsko zabezpieczone hasła

 • @Ano_nie_nim Jest warte tyle, za ile ktoś to kupi.
  Nawet wirtualne rzeczy potrafią słono kosztować i mieć realną wartość.
  05.01.2019 18:02