Zady i walety filtrów zewnętrznych SunSun 303B i 602B

Obiecałem wam test filtra Sera UVC-XTREME 1200 - a więc bardzo wydajnego i zaawansowanego filtra o pojemności 11 litrów. Filtr jest w trakcie testów - pierwsze wrażenia rzuciły mnie po prostu na kolana - krótko mówiąc taniego Sunsuna 303B rozłożył na łopatki już w przedbiegach.

Wróćmy jednak do tego 303B i przy okazji omówmy 602B - a więc oba marki SunSun - występują pod wieloma innymi indeksami (przywłaszczonymi przez domorosłych importerów - jak choćby HW 303B).

Jak na załączonym obrazku widać - filtr posiada już wszystkie akcesoria w komplecie.

Pierwsze akwarium dla opornych - od podstaw + smart przystawki.

Dużo osób zasypało mnie pytaniami odnośnie tego jak sobie założyć pierwsze akwarium. Nie jestem ekspertem, w ostatnim czasie założyłem ich zaledwie kilka (w tym krewetkaria).

Proszę, zupełnie niedawno robiłem coś takiego (na wariata to mało powiedziane - o tym we wpisie):

Zacznę więc od podstawy - jeśli chcemy porządnie, nie będzie najtaniej na świecie. Jeśli to pierwsze akwarium - liczymy się z tym, że będzie potrzebna nadmierna filtracja.

Porównanie lamp do wzrostu roślin - SUNSUN i AQUAEL

Test jak najbardziej subiektywny, oparty zarówno na parametrach podanych przez producenta (tu mała podpowiedź - piszemy "strumień świetlny" i wyrażamy go w "lumenach" - a nie "lumeny"), jak i na użytkowaniu lamp w akwariach w których dominują rośliny (4 akwaria, 3 osoby).

Na początek może suche dane techniczne, z których już można wyciągnąć jakieś wnioski:

Pokrywa akwariowa z nocnym oświetleniem LED i belką LED - krok po kroku

Witam wszystkich,

szczerze mówiąc nie spodziewałem się aż tak dużego odzewu w sprawie płyt i oświetlenia i kwestii technicznych - aczkolwiek żona zmusiła mnie do zrobienia płyty akwariowej do jej krewetkarium. W zasadzie to nie żona, tylko to co wyhodowała pieczołowicie - ważki (!!!) które zeżarły część krewetek i ślimaki liczone w setkach (wystarczyły 3 tygodnie kiedy to sama się zajmowała akwarium). Skorzystałem więc z okazji i zrobiłem poradnik krok po kroku dla każdego, kto chciałby taką płytę sobie zrobić.

Smart akwarium - c.d. - filtracja inaczej - Das eXperiment

Przyzwyczaiłem się już do "Januszy akwarystyki" podważających cokolwiek... nawet jeśli ma to sens, wiem, że wiedzą lepiej - palcem po wodzie w teorii. Tym razem odrobina praktyki, niecodziennej, innej i znowu... KONTROWERSYJNEJ.

Niektórzy zastanawiali się jak będzie wyglądać moje akwarium po 2-3 miesiącach i co z niego zostanie. No więc - proszę.

Pokrywa 2.0 i oświetlenie 3.0 - akwarium smart cd...

Jak ważna jest pokrywa akwariowa z oświetleniem dostosowana do własnych preferencji – doszło do mnie nie tak dawno temu, kiedy krew zalała mnie przez polską firmę na „A” produkującą między innymi oświetlenie akwariowe – ale o tym szerzej napiszę jak sprawa się wyjaśni, bo rozbija się w tej chwili o UKE a wstępne wyniki badań lampy zjeżyły mi włosy na głowie. Innymi słowy mówiąc - wkurzenie x3 bo przy okazji poczułem się nabity w butelkę (drogą w dodatku).

Mikro, Nano, Pico - lampka biurkowa z krewetkami. Oddam gratis ;)

Zostało mi trochę różnych dziwnych rzeczy po przebudowie mojego akwarium i budowie krewetkarium dla żony. Szkoda mi tego było wywalić na śmietnik, więc odgrzebałem malutkie akwarium dla malutkich rybek co to dopiero "wykiełkowały" i ruszyłem do pracy... 

Składowe to: deski do wzmocnienia komody (kantówki), resztki taśmy LED, stary zasilacz, resztki filtra pod żwir, resztki podkładu dla krewetek, resztki kamyków - ogólnie to co udało się pozbierać + odrobina inwencji i kawy.

Krewetkarium w wersji smart - jak żona zakochała się w krewetkach.

Przyznam szczerze, że krewetki lubię w tempurze. Żona jednak po opierdzielaniu mnie za akwarium... nie powiedziała oczywiście wprost, ale chodziła dumna jak paw, kiedy dostała krewetkarium.

Zacznę standardowo - koszty:

Pominę natomiast porównanie do sklepów sieciowych - bo tam to za same żyjątka chcieli więcej niż tutaj za całość (krewetka red cherry za 19 PLN to rekord! - na olx od złotówki).

Nadmienię natomiast o przewagach nad "gotowcem" za 200-300.

Kiedy nie ma żony... akwarium 2.0

Przyszedł taki moment, że prawie cały inwentarz żywy (żona, dziecko, beagle nr 1 i beagle nr 2) pojechały w cholerę ;> Ja z kolei z racji tej, że zostałe sam z rybami, postanowiła zafundować im nowy domek.

Tym razem nie będzie tanio i nie będzie z przymróżeniem oka.