r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

4chan bez moota: założyciel kultowego serwisu w wieku 26 lat odchodzi na emeryturę

Strona główna AktualnościINTERNET

4chan to prawdopodobnie najpopularniejsze forum obrazkowe na świecie. Internetowa społeczność zawdzięcza mu dziesiątki memów oraz innych przedsięwzięć, które niejednokrotnie wywoływały żywą dyskusję publiczną, a nawet zainteresowanie organów ścigania. Christopher Poole, znany powszechniej jako moot i założyciel strony 4chan.org, po ponad jedenastu latach pełnienia funkcji administratora, żegna się z serwisem.

moot uruchomił 4chan.org 1 października 2003 roku, mając zaledwie 15 lat. Dziś serwis może pochwalić się 1,2 mln użytkowników… dziennie oraz 63 forami tematycznymi. Największym powodzeniem cieszy się oczywiście kultowe /b/ – publikowane tam wpisy o losowej tematyce podlegają bowiem bardzo pobłażliwej moderacji. To właśnie na /b/ zrodziły się takie memy jak Pedobear, rickrolling czy lolcats. Strona nie żyje jednak samym /b/ – aktywne są także społeczności forów tematycznych, na przykład dla miłośników anime i kultury japońskiej w ogóle. Trudno przecenić ogromny wpływ 4chan.org na całą internetową kulturę: język, memy czy charakterystyczne poczucie humoru są dziś nagminnie wykorzystywane nawet przez nieświadomych istnienia 4chana internautów.

Strona przez wiele lat budziła także kontrowersje natury prawnej oraz moralnej. Wystarczy wspomnieć przeprowadzoną w sierpniu przez użytkowników forum akcje The Fappening, przez którą ogólnodostępne stały się prywatne zdjęcia hollywoodzkich gwiazd przechowywane w iCloud. Ciekawie charakter 4chana określił w 2008 roku Sean Michels z londyńskiego The Guardian: chore, niedojrzałe... genialne, niedorzeczne i niepokojące.

Christopher Poole opublikował wczoraj swoje oświadczenie pod tytułem Kolejny rozdział. Informuje w nim, że nie zostawia on serwisu bez opieki – stronie zostały zapewnione odpowiednie fundusze oraz opieka sztabu wolontariuszy. moot nie uzasadnia jednoznacznie swojej decyzji, jednak z jego tonu można wywnioskować, że ogrom pracy, jaką włożył w rozwijanie forum przez 11 lat uznał za wystarczający powód do przejścia na emeryturę. Trudno się z nim nie zgodzić widząc opublikowane w oświadczeniu statystyki:

r   e   k   l   a   m   a
42 176 061 890 wszystkich wyświetleń
1 771 091 423 wszystkich wpisów
1 071 189 182 wszystkich odwiedzających
620 125 147 miesięcznych wyświetleń
21 128 887 dziennych wyświetleń
20 360 487 odwiedzających miesięcznie
1 223 807 odwiedzających dziennie
2 838 terabajtów na miesiąc
105 wolontariuszy
63 fora
1 administrator

moot nie opublikował żadnych informacji na temat swoich planów na przyszłość. Tytuł oświadczenia może jednak sugerować, że zaangażuje się on w kolejne przedsięwzięcia. Jednocześnie dochód, jaki 4chan.org otrzymuje z reklam, z pewnością pozwoli mu na bardzo przyjemną emeryturę. Były administrator nie wyklucza, że w przyszłości sam będzie tworzyć wpisy na forum jako jeden z milionów anonimowych użytkowników 4chan.org.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.