4chan bez moota: założyciel kultowego serwisu w wieku 26 lat odchodzi na emeryturę

Strona główna Aktualności

O autorze

4chan to prawdopodobnie najpopularniejsze forum obrazkowe na świecie. Internetowa społeczność zawdzięcza mu dziesiątki memów oraz innych przedsięwzięć, które niejednokrotnie wywoływały żywą dyskusję publiczną, a nawet zainteresowanie organów ścigania. Christopher Poole, znany powszechniej jako moot i założyciel strony 4chan.org, po ponad jedenastu latach pełnienia funkcji administratora, żegna się z serwisem.

moot uruchomił 4chan.org 1 października 2003 roku, mając zaledwie 15 lat. Dziś serwis może pochwalić się 1,2 mln użytkowników… dziennie oraz 63 forami tematycznymi. Największym powodzeniem cieszy się oczywiście kultowe /b/ – publikowane tam wpisy o losowej tematyce podlegają bowiem bardzo pobłażliwej moderacji. To właśnie na /b/ zrodziły się takie memy jak Pedobear, rickrolling czy lolcats. Strona nie żyje jednak samym /b/ – aktywne są także społeczności forów tematycznych, na przykład dla miłośników anime i kultury japońskiej w ogóle. Trudno przecenić ogromny wpływ 4chan.org na całą internetową kulturę: język, memy czy charakterystyczne poczucie humoru są dziś nagminnie wykorzystywane nawet przez nieświadomych istnienia 4chana internautów.

Strona przez wiele lat budziła także kontrowersje natury prawnej oraz moralnej. Wystarczy wspomnieć przeprowadzoną w sierpniu przez użytkowników forum akcje The Fappening, przez którą ogólnodostępne stały się prywatne zdjęcia hollywoodzkich gwiazd przechowywane w iCloud. Ciekawie charakter 4chana określił w 2008 roku Sean Michels z londyńskiego The Guardian: chore, niedojrzałe... genialne, niedorzeczne i niepokojące.

Christopher Poole opublikował wczoraj swoje oświadczenie pod tytułem Kolejny rozdział. Informuje w nim, że nie zostawia on serwisu bez opieki – stronie zostały zapewnione odpowiednie fundusze oraz opieka sztabu wolontariuszy. moot nie uzasadnia jednoznacznie swojej decyzji, jednak z jego tonu można wywnioskować, że ogrom pracy, jaką włożył w rozwijanie forum przez 11 lat uznał za wystarczający powód do przejścia na emeryturę. Trudno się z nim nie zgodzić widząc opublikowane w oświadczeniu statystyki:

42 176 061 890 wszystkich wyświetleń
1 771 091 423 wszystkich wpisów
1 071 189 182 wszystkich odwiedzających
620 125 147 miesięcznych wyświetleń
21 128 887 dziennych wyświetleń
20 360 487 odwiedzających miesięcznie
1 223 807 odwiedzających dziennie
2 838 terabajtów na miesiąc
105 wolontariuszy
63 fora
1 administrator

moot nie opublikował żadnych informacji na temat swoich planów na przyszłość. Tytuł oświadczenia może jednak sugerować, że zaangażuje się on w kolejne przedsięwzięcia. Jednocześnie dochód, jaki 4chan.org otrzymuje z reklam, z pewnością pozwoli mu na bardzo przyjemną emeryturę. Były administrator nie wyklucza, że w przyszłości sam będzie tworzyć wpisy na forum jako jeden z milionów anonimowych użytkowników 4chan.org.

© dobreprogramy
s