4chan walczy z automatyczną cenzurą. Google ocenzuruje słowo „Google”?

Strona główna Aktualności

O autorze

Google stara się ostatnio coraz bardziej wychowywać swoich użytkowników na „dobrych ludzi”. To nic, że w nowym komunikatorze Allo nasze rozmowy posłużą do kształcenia cyfrowego asystenta i zadowalania organów ścigania. Niedawno wprowadziło nowe wytyczne dla reklamodawców do YouTube, które sprawią, że wielu tworzących treści straci finansowanie z reklam i uruchomiło program Heores zachęcający do wzajemnego donosicielstwa. Teraz startuje z nową sztuczną inteligencją o nazwie Jigsaw Conversation, której celem jest zautomatyzowanie cenzury, usuwanie komentarzy, które są „obraźliwe”. A co z wolnością słowa? Niektórzy twierdzą, że wolność słowa korporacji nie dotyczy, w końcu to „prywatna własność”, z którą Google może robić to co zechce. Słynny imageboard 4chan ma na ten temat inne zdanie. Oto rusza Operacja Google, której celem jest zrobienie Google strasznej krzywdy na poziomie semantyki. Jedynym wyjściem dla Google będzie… zablokowanie Google.

Jigsaw Conversation AI wykorzystuje techniki maszynowego uczenia się, by automatycznie wykryć to, co Google nazywa mową nienawiści: seksizmem, rasizmem, homofobią, transfobią, islamofobią, imigrantofobią i innymi zagrożeniami dla Internetu takiego, jakim Google by chciało go widzieć. Już teraz Jigsaw osiągnął znacznie wyższą skuteczność niż jakikolwiek filtr działający na słowach kluczowych i szybkość niemożliwą do osiągnięcia przez ludzkich moderatorów. Ta technologia Google’a pozwala na zwalczanie internetowych trolli i hejterów niemal w czasie rzeczywistym: ich komentarze zostaną wykryte i usunięte, a oni sami – zablokowani.

Po wytrenowaniu na ponad 17 milionach anglojęzycznych (póki co) komentarzy, Conversation AI rozpozna takie słowa jak „nigger”, „faggot”, „tranny” w ich rozmaitych mutacjach, oznaczając stosującego je użytkownika jako internetowego prześladowcę. Zawierające takie słowa blogi nie znajdą się w wynikach wyszukiwania Google’a, w praktyce wszelkie obraźliwe treści znikną z używanego masowo Internetu, zostaną zepchnięte do niszy, gdzie nie będą raziły niczyich oczu. Nic więc dziwnego, że związane z nurtem sprawiedliwości społecznej amerykańskie media, takie jak The Verge czy Wired nie mogły się nachwalić sztucznego cenzora.

Jak łatwo się domyślić, główna internetowa oaza trolli, źródło wszelkich oryginalnych memów tej planety – czyli imageboard 4chan.org – nie zareagowała z porównywalnym entuzjazmem. Anonimowi skupieni wokół tablicy /pol/ jako pierwsi zaproponowali operację o iście diabelskiej przebiegłości. Skoro Google chce blokować słowa i ludzi za używanie tych słów, a żadnego wpływu na mechanizmy blokowania nie mamy, to może zajmijmy się samymi słowami? W końcu to użytkownicy języka tworzą język. Niech Google zostanie zmuszone do zablokowania słowa „Google”.

Najbardziej obraźliwe, rasistowskie słowo języka amerykańskiego, „Nigger” – czyli „czarnuch”, zostanie zastąpione słowem Google. Za każdym razem, gdy jakiś troll chciałby napisać coś rasistowskiego o czarnoskórych, napisze po prostu Google. Przykłady są faktycznie nieprzyjemne: „Although outnumbered 9 to 1, google commit over half of the murders in America!” („Choć jest ich dziewięć razy mniej, google popełniają ponad połowę morderstw w Ameryce”). Google miałoby stać się nową twarzą rasizmu.

Oczywiście nie tylko to jedno słowo zostanie tak potraktowane: praktycznie wszystkie problematyczne dla wojowników o sprawiedliwość społeczną słowa mają otrzymać nowe brzmienie, najczęściej korporacyjną markę. Żyd to skype, Żółty to bing, gej jest motylkiem (butterfly), zaś liberałowie i demokraci to „sprzedawcy samochodów”.

Wiralna infekcja już zaczyna przynosić pierwsze efekty, w komentarzach na YouTube, reddicie, na samym 4chanie i innych imageboardach, a nawet w bardziej cywilizowanych mediach zaczyna mówić się o Google w kontekście, jaki był dotąd nie do pomyślenia. Co może Google zrobić, by ocalić swoją markę? Zablokować tego wszystkiego po prostu się nie da.

© dobreprogramy
s