5 kart graficznych do 500 zł, które poradzą sobie z nowymi grami w FullHD

Strona główna Aktualności

O autorze

Komputery do gier to nie tylko potężne maszyny dla pecetowej rasy panów, w których wysoką wydajność w grach odpalonych w 4K zapewniają im karty graficzne droższe niż nawet niezły komputer. Jak pokazał nasz materiał o komputerze za 1000 zł, a przede wszystkim ten o sprzęcie za 500 zł, zainteresowanie niedrogimi komputerami do grania jest ogromne. A gdyby ktoś komputer już miał – a chciał do niego po prostu niedrogą kartę graficzną?

Dlatego przygotowaliśmy zestawienie najlepszych kart graficznych do 500 zł. Budżet wielu graczy uzna za karkołomny, ale z naszych doświadczeń wynika, że jak najbardziej zapewni to dobry sprzęt do grania. Na odpalenie najnowszych produkcji w wysokich rozdzielczościach i przy maksymalnych ustawieniach nie możemy liczyć. Jednakże FullHD i przyzwoitą jakość obrazu jak najbardziej można osiągnąć.

MSI Radeon R7 250 2GB – niecałe 340 zł by móc zagrać w nowe gry

Nasze zestawienie zaczynamy od propozycji od MSI – już za 336 złotych kupicie Radeona R7 250 2GB. Zaznaczamy, że to podstawowa karta graficzna, która udźwignie nowe gry, ale nie spodziewajcie się rewelacji. Sięgając po Full HD będziemy musieli zrezygnować z wysokich detali, a czasami nawet zrezygnować z tej rozdzielczości na rzecz niższej. Jednak już w mniej wymagających produkcjach otrzymamy zadowalająco płynną animację, nawet przy monitorze w Full HD i nierezygnowaniu ze wszystkich dodatkowych opcji graficznych.

Trochę mocniejszy wariant opisywanej karty został zastosowany w naszym komputerze za 500 zł. Oczywiście wówczas wybraliśmy używkę, za niecałe 250 zł udało się nam nabyć Radeona R7 250X. Wróćmy jednak to podstawowego Radeona R7 250. Propozycja od MSI zapewnia 2 GB pamięci DDR3, 128-bitową szynę danych, taktowanie rdzenia 1050 MHz oraz efektywne taktowanie pamięci 4,5 GHz. Wspierana jest możliwość połączenia z drugą kartą – CrossFire. Dostępne złącza to D-Sub i DVI-D, a maksymalna rozdzielczość obrazu wynosi 2560×1600 pikseli, chociaż jej w grach nie uświadczymy.

Karta wspiera OpenGL 4.2 i DirectX 11.2. Powinna świetnie sprawdzić się w tanich komputerach do gier, a jeśli poszukacie używanego modelu, to także złożycie z nią cały zestaw za 500 zł. Karta cieszy się dobrymi opiniami, wśród najczęściej wymienianych zalet jest dobry stosunek wydajności do ceny, a także zadowalająco cicha praca układu chłodzenia. Jednakże trzeba zauważyć, że to najgłośniejsza karta z naszego zestawienia.

W wymagających grach odpalonych w Full HD karta jednak sobie nie poradziła. Uzyskane wyniki nie zapewniły płynnej animacji w takich tytułach jak Wiedźmin 3 czy Battlefield 4. Trzeba jednak zaznaczyć, że te tytuły potrzebują wydajnych komputerów i świetnych wyników po taniej karcie graficznej nie powinniśmy oczekiwać.

Sapphire Radeon R7 360 2GB – 450 zł wystarczy by doświadczyć FullHD

Zachęcamy do dołożenia 100 zł do pierwszej karty graficznej i zakupienie odczuwalnie mocniejszej propozycji Sapphire – Radeona R7 360 2 GB. W nowszych i bardziej wymagających tytułach, nie musimy już wyłączać większości wodotrysków. Produkt Sapphire powinien zapewnić akceptowalną liczbę klatek na sekundę, a więc nie spadającą poniżej poziomu 30. Taką wartość osiągniemy przy rozdzielczości FullHD i w większości gier ze średnimi ustawieniami detali.

Sapphire Radeon R7 360 2GB z dopiskiem Nitro OC został fabrycznie podkręcony przez producenta, co powinno przełożyć się na kilka dodatkowych klatek względem referencyjnych kart z tym samym czipsetem. Przejdźmy więc do cyferek – gry do dyspozycji otrzymują 2 GB pamięci GDDR5, 128-bitową szynę danych, taktowanie rdzenia wynosi 1060 MHz, a efektywne taktowanie pamięci to 6,5 GHz. Podobnie jak w pierwszej propozycji, wspierana jest technologia łączenia z drugą kartą – CrossFire. Ekrany i inne urządzenia do wyświetlania obrazu podłączymy za pomocą DVI-I, DisplayPort i HDMI.

Opisywana karta trafiła do złożonego przez nas komputera za 1500 złotych, który pokazuje, że Radeon R7 360 2GB naprawdę sprawdzi się w grach. W Wiedźminie 3 odpalonym w Full HD i przy średnich detalach, otrzymujemy około 30 klatek na sekundę, a więc standard dla konsol nowych generacji, umożliwiający komfortowe granie.

Względem najtańszej karty z tego zestawienia, dostajemy prawie dwukrotnie lepszy wynik w benchmarku Fire Strike. Ponadto nie tylko zagramy w Wiedźmina 3 w Full HD, ale także chociażby w GTA V. Problemy z wydajnością pojawiają się jednak przy Battlefield 4. Warto również zauważyć, że ten układ posiada najwyższe TDP z zestawienia, a także wymagane jest dodatkowe złącze zasilania.

GIGABYTE Radeon RX460 2 GB Windforce OC – 485 zł i półpasywne chłodzenie

Kolejne miejsce to propozycja dla tych szukających ciszy. Za 485 złotych zdobędziecie GIGABYTE Radeon RX460 z półpasywnym systemem chłodzenia. Do pewnej temperatury wentylatory pozostają wyłączone, a więc nie słyszymy pracy karty graficznej. Powinna ona idealnie sprawdzić się w zestawie, który będzie m.in. służył do oglądania filmów w salonie. Chociaż po włączeniu aktywnego chłodzenia, to już nie będzie najcichsza karta z naszego zestawienia.

GIGABYTE Radeon RX460 jak najbardziej zapewni płynną animację w nowych grach. W większości tytułów będziemy musieli zadowolić się Full HD i średnimi ustawieniami jakości obrazu, co w sumie najczęściej oznacza bardzo przyzwoity poziom – pod względem dodatkowych detali bardzo podobny (lub nawet wyższy) do tego oferowanego przez Xboksa One czy PlayStation 4.

GIGABYTE Radeon RX460 to 2 GB pamięci GDDR5, 128-bitowa szyna danych, taktowanie rdzenia 1102 MHz i efektywne taktowanie pamięci 7 GHz. Podobnie jak pozostałych produktach od AMD, wspierany jest CrossFire. Dostępne złącza to DVI-D, HDMI oraz DisplayPort.

Wybierając tę kartę uzyskamy kolejny skok wydajności, porównywalny do różnicy między dwoma pierwszymi układami. W czterech testowych grach otrzymaliśmy animację zapewniającą komfortową rozgrywkę. Tylko Wiedźmin 3 okazał się lekkim wyzwaniem, ale i tak nie udało mu się pokonać Radeona RX460 – zawsze mogliśmy liczyć na około 30 kl/s.

MSI GeForce GTX 750Ti 2GB – od około 490 zł zdobędziemy dobrą kartę zielonych

Czas na Nvidię. Kolejne miejsce na liście należy bowiem dla MSI GeForce GTX 750Ti, karty może już nie najnowszej, opartej na architekturze Maxwella pierwszej generacji. Jednak wciąż zapewniającej wydajność na zadowalającym poziomie i wciąż wysoko trzymającej się w rankingach, zwłaszcza w tych dotyczących bardziej budżetowych komputerów.

Nie powinniście się zrażać tym, że tę kartę graficzną mogliśmy już spotkać w komputerach testowanych w 2014 roku. To nadal godny polecenia układ, który umożliwi odpalenie nowych gier w FullHD i cieszenie się płynną animacją, chociaż bez rewelacji – podobnie jak w wyżej wymienionych układach, tutaj także nie oczekujmy możliwości włączenia wszystkich opcji graficznych – najlepiej będzie pozostać przy średnich detalach.

MSI GeForce GTX 750Ti oferuje swoim nabywcom 2 GB pamięci GDDR5, 128-bitową szynę danych, taktowanie rdzenia na poziomie 1020 MHz i efektywne taktowanie pamięci wynoszące 5,4 GHz. Wśród dostępnych wyjść znajdziemy HDMI, DVI, a także już coraz rzadziej spotykane D-Sub, które pozwoli bez przejściówek podłączyć starsze monitory.

Mimo iż karta jest oferowana w cenie zbliżonej do Radeona RX 460, to jednak w grach wypada gorzej. W związku z tym polecamy ją osobom, które mają uraz do układów AMD i mimo wszystko preferują ofertę Nvidii. MSI GeForce GTX 750Ti zapewnia najniższe TDP, a także jest najcichszy z zestawienia. W związku z tym, może sprawdzić się w komputerach mających służyć za centrum multimedialne w salonie. Przeszkodą mogą być tylko wymiary karty, nie jest to duży układ, ale i tak odstaje od tych skonstruowanych typowo dla małych komputerków.

Zotac GeForce GTX 1050 Mini 2GB – za 540 zł karta dla domowego centrum multimedialnego

Na samym koniec postanowiliśmy lekko nagiąć własne wytyczne. Wiemy, tak nie wolno, ale wybaczcie nam, zwłaszcza, że to bardzo interesująca karta graficzna, a maksymalna cena została przekroczona o zaledwie 40 złotych. Ponadto warto zauważyć, że Zotac GeForce GTX 1050 Mini to coś więcej niż niedroga karta dla niewymagających graczy.

Karta graficzna ze względu na swoje niewielkie wymiary, będzie czuła się komfortowo również w małych obudowach. W związku z tym, z jej wykorzystaniem zbudujemy dość tani komputer, który będziemy mogli postawić obok telewizora w salonie. Będzie on mógł służyć za konsolę i centrum multimedialne. Bardzo miłe zaskoczenie, więc z pewnością już nam wybaczyliście to nieznaczne przekroczenie zakładanych 500 zł. Szkoda, że w tym wszystkim zabrakło przynajmniej półpasywnego chłodzenia, które byłoby dostępne podczas oglądania filmów – nie jest to również najcichsza karta.

Ostatnie spotkanie z cyferkami, a więc opisywany układ został wyposażony w 2 GB pamięci RAM, 128-bitową szynę danych i oferuje taktowanie rdzenia na poziomie 1354 MHz, a efektywne taktowanie pamięci wynosi 7 GHz. Dostępne wyjścia to DVI-D, HDMI oraz Display Port, a więc bez problemów podłączymy telewizor.

Co ciekawe, ta mała karta graficzna jest najwydajniejszą z naszego zestawienia. Poradziła sobie z każdą grą, zapewniając wysoką liczbę klatek. W rozdzielczości Full HD w Battlefield 4 czy GTA V uzyskała pozytywnie zaskakujący rezultat – ponad 50 k/s w obu tytułach. Jeśli nie zależy wam na niesłyszalnej pracy komputera, który miałby stać w salonie, to polecamy produkt Zotaca. Z jego wykorzystaniem niedrogo zbudujcie całkiem wydajną konsolę.

© dobreprogramy