5 minut ładowania, 5 godzin pracy: QuickCharge 4 najmocniejszym punktem nowego Snapdragona 835

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Pomimo tych wszystkich wieści o nowych technologiach akumulatorowych, niewiele z nich wyszło: wciąż na rynku królują ogniwa LiPo. Rosnące zużycie energii urządzeń mobilnych oznacza więc konieczność stosowania coraz większych pojemności akumulatorów. To zaś, obok rosnącego ryzyka groźnego w skutkach samozapłonu, przekłada się na wydłużający się czas ładowania. Ta ostatnia kwestia zmieni się jednak za sprawą zaprezentowanej przez Qualcomm czwartej generacji standardu ładowania Quick Charge 4, która już w przyszłym roku zadebiutuje w urządzeniach mobilnych z procesorami Snapdragon 835.

QuickCharge 4 wychodzi naprzeciw opracowanym przez Google wytycznym kompatybilności dla Androida, które odradzają producentom stosowania jakichkolwiek metod ładowania, które naruszałyby standardy USB. Tak właśnie było zaś z poprzednimi wersjami QuickCharge, które wykorzystywały niestandardowe napięcia na niestandardowych pinach, co nie tylko stwarzało problemy z uniwersalnością ładowarek, ale zdaniem ekspertów mogło zagrażać akumulatorom, ładowanym coraz to wyższym napięciem.

Nowa wersja standardu jest całkowicie zgodna z USB Power Delivery i ułożeniem pinów wtyczki USB Type-C. Szybkość ładowania znacznie wzrosła, jest ponad 250% wyższa od pierwszej wersji z 2014 roku i 20% wyższa od wersji 3.0, która zadebiutowała w tym roku, i to mimo zachowania takiego samego poboru mocy (18 W) jak wcześniej. Co więcej, nowa wersja technologii inteligentnej optymalizacji napięcia ma pozwolić na obniżenie temperatury ładowania o średnio 5 stopni Celsjusza – dzięki zarządzaniu woltażem z dokładnością do 20 mV.

Najbardziej interesujący w tym jest jednak ekstremalny tryb ładowania, aktywowany przy niemal całkowicie rozładowanym akumulatorze. Wówczas to 5 minut ładowania ma zapewnić dość energii na 5 godzin pracy urządzenia. Z kolei 15 minut ładowania ma pozwolić na naładowanie typowego smartfonu do 50%.

Jak wspomnieliśmy, wsparcie dla QuickCharge 4 zobaczymy po raz pierwszy w Snapdragonie 835. Qualcomm przedstawił już pierwsze informacje o swoim nowym procesorze dla flagowych smartfonów 2017 roku. Wyprodukowany on zostanie w procesie 10 nm FinFET przez Samsunga, zapewniając zmniejszenie zużycia energii o nawet 40%, wzrost wydajności o nawet 27% oraz większą efektywność upakowania powierzchni o 30%. Nowy Snapdragon będzie prawdziwie wielordzeniowym czipem: w środku znajdziemy osiem nowych rdzeni Kyro 200 oraz nową wersję zintegrowanej grafiki Adreno.

© dobreprogramy