5 powodów, dla których warto sięgnąć po Windows 10, póki jest jeszcze za darmo

Strona główna Aktualności
image

O autorze

3… 2… 1… i wreszcie koniec „darmowego Windowsa 10”, czyli prawa do uaktualnienia poprawnie licencjonowanych systemów Windows 7 i 8.1 do Windowsa 10. W ciągu ostatniego roku z tego prawa skorzystało według Microsoftu ponad 350 mln osób, a jeśli nie ma Was wśród nich, to możecie zrobić to jeszcze przez kilka dni, do końca 29 lipca 2016 roku. Wielu z Was ma jednak wątpliwości – skoro starsze Windowsy wciąż działają, to po co zmieniać je na nowsze? Oto pięć powodów, które mogą sprawić, że przestaniecie być konserwatystami i radośnie dołączycie do szczęśliwego grona użytkowników Windowsa-jako-Usługi.

W konserwatyzmie celują posiadacze „siódemki”, bo z naszych statystyk wynika, że ci z „ósemką” jakoś chętniej system uaktualniali. Z wydanego w 2009 roku Windowsa 7 korzysta wciąż ponad 32% naszych Czytelników, podczas gdy posiadacze licencji (przynajmniej wierzymy, że posiadacze licencji) na Windowsa 8.1 i Windows 8 to razem ok. 10,2%. Starsze Windowsy odchodzą w zapomnienie, Vista to niecałe 2%, zaś Windows XP nieco ponad 6%. Tymczasem z Windowsa 10 korzysta zaś już co czwarty z Was – dokładnie 24,48%. Linuksowi zostało 1,56%, a OS X ma cały 1%.

Rok temu, przed oficjalną premierą Windowsa 10, z „siódemki” korzystało tymczasem ponad 46% naszych Czytelników, 8 i 8.1 miały razem 23%, zaś Windows XP ponad 11%. Na Linuksa wtedy przypadało 1,7%, a na OS X – tylko 0,8%. Jak więc widać, Windows 10 z impetem weszło na rynek desktopowych systemów operacyjnych, i można powiedzieć, że gdyby nie ten okropny Android (którego używa do czytania dobrychprogramów już niemal 19% naszych Czytelników), to też na rynek systemów mobilnych w ogóle.

Dobrze więc, jak więc zachęcić pozostałych do zmiany systemu? Wymyśliliśmy sobie kilka powodów, które mogą Was do tej operacji zachęcić. Oto one:

1. Gry

Tu nie ma wątpliwości. Windows 10 jest najlepszym systemem do gier na PC, jaki powstał. Tylko na „dziesiątkę” dostępny jest DirectX 12, który będzie coraz częściej wybierany przez producentów gier, i który pozwala wyciągnąć znacznie większą moc z posiadanej karty graficznej.

To jednak nie wszystko – Windows 10 dobrze się paruje z nową konsolą Microsoftu. Dzięki usłudze Xbox Play Anywhere, nie ma znaczenia, na czy będziecie grać na pececie czy konsoli w takie tytuły jak Gears of War 4, Forza Horizon 3 czy Halo Wars 2. Zakupiona gra będzie działać i tu i tu, a postępy w grze będą przenoszone między urządzeniami.

2. Oszczędna przeglądarka Edge

Przesadą byłoby twierdzić, że Microsoft Edge zbudowano na nowo od podstaw, ale trzeba przyznać, że ta przeróbka Internet Explorera pod wieloma względami jest lepsza od poprzednika i świetnie się integruje z systemowymi funkcjami Windowsa 10. Oferuje wygodny tryb czytelności stron, ogromną szybkość działania i energooszczędność, której dorównać nie mogą przeglądarki firm trzecich.

Co więcej, już niebawem Microsoft Edge doczeka się oficjalnego wsparcia dla rozszerzeń. Pewnie nie będzie ich tyle co na Firefoksa czy Chrome, ale te podstawowe, z których użytkownicy korzystają najczęściej, już dostępne są.

3. Bezpieczeństwo

Wielu będzie chichotać, widząc napisane obok siebie słowa „Windows” i „bezpieczeństwo”, ale z opinii tak producentów oprogramowania antywirusowego jak i samego Microsoftu wynika, że „dziesiątka” faktycznie jest najbezpieczniejszym systemem operacyjnym. Może nie w ogóle najbezpieczniejszym, też nie najbezpieczniejszym spośród stworzonych przez Microsoft, ale na pewno najbezpieczniejszym spośród sprzedawanych przez Microsoft.

To bezpieczeństwo jest zasługą wbudowanego Windows Defendera, chroniącego w czasie rzeczywistym, na bazie danych z chmury, przed wszelkiego rodzaju szkodnikami. To też kwestia wymuszonych aktualizacji systemowych w domowych wersjach Windowsa 10 (koniec z tymi komputerami rodziców, które nie dostały żadnej aktualizacji od kupna sprzętu), a także wprowadzenie obsługi biometrii do mechanizmów uwierzytelniania, poprzez Windows Hello – zalogować się teraz można swoją twarzą czy odciskiem palca.

4. Regularne uaktualnienia

Biorąc Windows 10, bierzesz już nie system operacyjny, lecz usługę, która jest regularnie rozwijana. Microsoft będzie wydawał dla niej nie tylko poprawki bezpieczeństwa, ale też rozmaite systemowe ulepszenia. Już w sierpniu posiadacze licencjonowanych kopii Windowsa 10 dostaną dużą doroczną aktualizację, poprawiającą wydajność i stabilność systemu i dodającą liczne dodatkowe funkcje, takie jak obsługa piórka, ciemna skórka, lepsza integracja biometrii z usługami Microsoftu czy inteligentniejsza cyfrowa asystentka Cortana.

Te uaktualnienia dotyczyć będą oczywiście nie tylko systemu, ale też i aplikacji Microsoftu dostarczanych przez sklep Windows Store, automatycznie, tak że zawsze będziesz dysponować najnowszą wersją oprogramowania. Warto tu podkreślić, że oficjalne wsparcie dla Windowsa 7 już się skończyło, a wsparcie rozszerzone oferowane jest do 14 stycznia 2020 roku. Wsparcie dla Windowsa 8.1 zakończy się 9 stycznia 2018 (a rozszerzone 10 stycznia 2023 roku), tymczasem wsparcie Windowsa 10 gwarantowane jest do 13 października 2020 roku (rozszerzone do 14 października 2025 roku).

5. Pieniądze

Jak to mówią Anglosasi, last but not least, i faktycznie, roli pieniędzy pominąć nie sposób. Jeśli jesteście posiadaczami licencji na Windowsa 7/8.1, to za uaktualnienie do Windowsa 10 zapłacicie okrągłe zero złotych – o ile zrobicie to do 29 lipca. Później będziecie musieli płacić, i to nie tak mało. Pudełkowa wersja Windows 10 Home PL kosztuje w sklepach od 460 do 500 złotych, za wersję Pro zapłacicie około 1000 złotych (choć trzeba podkreślić, że wbrew temu, co mówią czasem sprzedawcy, można z wersji Home korzystać też w firmie – po prostu nie będziecie mieli dodatkowych funkcjonalności Pro).

Jakby jednak nie liczyć, 460 złotych to odczuwalnie więcej, niż 0 złotych, więc jest to jakaś okazja. A jeśli Windows 10 się jednak nie spodoba – to w ciągu miesiąca od instalacji łatwo będzie wrócić do poprzedniej wersji systemu.

O tym, jak uaktualnić swoje stare Windows, i co zrobić z Windows 10, jak już będziecie je mieli na komputerze, dowiecie się z naszej serii publikacji Windows 10: wszystko co wypada wiedzieć o systemie Microsoftu. Zapraszamy!

© dobreprogramy