500 GB może nie wystarczyć: Playstation 4 i Xbox One a rozmiar gier

Strona główna Aktualności

O autorze

Konsole poprzedniej generacji – PS3 i Xbox 360 – pod względem udostępnianych graczom wielkości pamięci masowej znajdowały się w zasadzie w tej samej lidze. Przewagą Playstation była możliwość zastosowania przez gracza praktycznie dowolnych napędów 2,5”, z kolei Xbox 360 lepiej sobie radził z wykorzystaniem zewnętrznych dysków, podłączanych przez USB. Wygląda na to, że założenia te zostaną podtrzymane w konsolach nowej generacji, choć już na starcie widać, że oferowane 500 GB będzie niewystarczające jak na nasze czasy.

Oczywiście w ciągu pierwszych miesięcy od premiery sprzętu takimi sprawami niewielu się będzie przejmowało, ale wieści płynące od wydawców gier upewniają, że domyślne dyski szybko przestaną wystarczyć. Rozmiar gier dla PS4 może wynosić nawet 50 GB – Guerilla Games, producent słynnego Killzone, poinformowała, że deweloperska wersja Killzone Shadow Fall w pewnym momencie zajmowała 290 GB, przede wszystkim ze względu na ogromnych rozmiarów tekstury, przygotowywane wyłącznie dla nowego Playstation. Wielkość tę udało się kilkukrotnie zmniejszyć, ale i tak trzeba nastawić się na gry, które z trudem mieścić się będą na Blu-rayu i których pobranie ze sklepów Sony czy Microsoftu trwać będzie po kilkanaście godzin.

W tej sytuacji praktyka kasowania zakupionych gier (z możliwością ponownego darmowego ich pobrania ze sklepu) dla wielu użytkowników będzie nie do przyjęcia – przy malejących cenach pamięci masowych, w tym szybkich dysków SSD, spodziewać się można, że wielu pomyśli o wymianie dysku bądź podłączeniu dysku zewnętrznego. A jak to będzie wyglądało w rzeczywistości?

Jeszcze przed premierą PS4 Sony zapewniało, że posiadacze tej konsoli będą mieli fizyczny dostęp do umieszczonego w niej dysku 500 GB. W zeszłym tygodniu redaktorzy niemieckiego ComputerBilda, po przeprowadzeniu pierwszych testów konsoli, poinformowali, że tak jest faktycznie, a co więcej mieszczą się w środku napędy o wysokości 12,5 mm (w PS3 zastosować można jedynie napędy 9,5 mm). Choć do rozkręcenia całego PS4 potrzebny jest wkrętak Torx, to do wymiany dysku wystarczy mieć zwykły śrubokręt krzyżakowy Philips. Operacja ta nie narusza gwarancji.

Z zewnętrznym dyskiem dla Playstation nie będzie już tak dobrze. W odpowiedzi na pytania zadawane na Twitterze, Shuhei Yoshida, prezes Worldwide Studios w Sony Computer Entertainment dał do zrozumienia, że nie będzie można instalować gier na zewnętrznych napędach. Z drugiej strony, skupienie się na wewnętrznym dysku z interfejsem SATA oznacza realny wzrost wydajności całego systemu dla bardziej zamożnych fanów Playstation.

Niestety Microsoft nie jest tak przychylny dla użytkowników. Wymiana standardowego dysku 500 GB w Xboksie One oznaczać będzie utratę gwarancji. Co gorsza, początkowo Redmond zapewniało, że to nie problem, gdyż łatwo będzie można dodać do konsoli zewnętrzny dysk przez interfejs USB 3.0, ale już wiadomo, że w momencie listopadowej premiery nowa konsola nie będzie obsługiwała zewnętrznych dysków – funkcjonalność ta zostanie wprowadzona później, wraz z aktualizacją firmware'u. Co gorsze, zewnętrzny SSD, podłączony przez USB 3.0, nawet jeśli będzie mógł skorzystać z protokołu UAS (USB Attached SCSI), i tak nie będzie mógł dorównać wydajności SSD podłączanemu przez SATA.

Na pocieszenie dla fanów Xboksa trzeba powiedzieć, że nie tylko oni dostaną do rąk produkt nie do końca taki, jak obiecywano – już wiadomo, że i Playstation 4 trafi do rąk pierwszych nabywców bez atrakcji takich jak Remote Play czy Play-as-you-download, które wprowadzone zostaną dopiero z dostępną online aktualizacją do firmware'u 1.50. Sony nie zdążyło przygotować na czas wielu funkcjonalności, a że ich cykl produkcyjny pierwszych partii PS4 został ukończony, zmiana oprogramowania jest możliwa dopiero, gdy ich nabywcy po raz pierwszy podłączą nowe konsole do Sieci.

© dobreprogramy

Komentarze