Co w tym esporcie jest? Po pierwsze emocje!

 • @lordjahu Byłbym wręcz zachwycony, jeśli w tekście znalazł się odnośnik do mojej niszowej strony. Oczywiście Pan Jacek może mieć inne zadanie, ale żadną miarą to nie jest plagiat.
  10.06.2020 15:32

 • @lordjahu Sprawdź co oznacza plagiat ;-) Masz podane źródło? Masz. Oczywiście zgodę autora na ewentualny "przedruk" trzeba byłoby mieć, bo pod prawo cytatu to nie podpada, ale po co od razu to "moralne oburzenie".
  10.06.2020 12:47

Ubuntu nad Win XP, a cały Linux z 3 proc. udziału, czyli miesiąc cudów na rynku OS-ów

 • @e X t 7 3 "heh czytam te brednie - m.in. twoje i tylko uśmiech politowania .. pieski szczekają, a jak widać karawana zap.. coraz szybciej hehe :DDD"

  Jak dla mnie to z Ciebie taki "Silny Ogór", jeno z drugiej strony barykady. On chociaż ma na tyle wstydu, że pisze jako zupełny anonim :( Naprawdę jako użytkownik Linuksa wolałbym nie być wrzucany z Tobą do jednego worka.

  Oczywiście rozumiem (choć nie podzielam) Twój entuzjazm tą wiadomością, ale takimi wpisami robisz wolnemu/otwartemu oprogramowaniu niedźwiedzią przysługę. Prawdopodobnie za miesiąc udział spadnie do 1,5 czy 2 procentów i co wówczas napiszesz? Że świat nagle oszalał?
  04.06.2020 12:49

Microsoft Edge wpadł do Windows Update. Ale będzie tam tylko raz

 • @czarteck "MS Edge na WebKitowym silniku"
  Piszesz o Iphone? Pod Okienkami to na Blinku chodzi.
  04.06.2020 8:46

O powstawaniu Windows. Jak tworzono najpopularniejszy system na świecie: skok na kasę

 • @Meszuge I tak i nie. A sumie to zupełnie nie ;-) IBM nie spodziewał się na pewno takiego sukcesu i wówczas faktycznie mainframami stali.

  Ale to nie tak, że nie było rynku komputerów osobistych, przecież MS w ten rynek celował od samego początku (i nie byli pierwszymi bynajmniej). Apple II był na rynku już 4 lata w momencie premiery IBM PC i cieszył się wielkim powodzeniem. Z resztą na sprzęcie Sadowników Billi i koledzy w tym czasie zarabiali najwięcej - współpraca z Jobsem wręcz uratowała ich firmę.

  Więc to nie tak, że potrzebna była jakaś przeogromna wizja, bo wówczas już było wiadomo, że ten rynek rozwija się dynamicznie i stanowi przyszłość, stąd właśnie pojawienie się IBM na scenie. Co więcej MS na początku wcale nie był zainteresowany we współpracy z IBM czymś więcej niż dostarczeniem własnego interpretera Basic. W systemy operacyjne weszli nieco z przypadku i nie koniecznie z błogosławieństwem Gatesa (wiele wskazuje, że był bardzo sceptyczny do tego pomysłu, co nie znaczy, że później dość szybko połknął bakcyla).
  01.06.2020 9:55

Microsoft Edge zmierza na Linuksa. Działająca wersja już istnieje

 • @zakius Zdaje się, że i tak nie korzystasz, wiec raczej nie ślęczysz ;-) A jakbyś korzystał, to pewnie byś wiedział, że obecnie to nie jest już jakaś wielka sztuka znaleźć koszerny sprzęt.
  20.05.2020 11:05

Microsoft przyznał, że mylił się co do open source. Opinia, że "Linux to rak" jest nieaktualna

 • @Deliryk Na Chromium chyba byłoby bardziej precyzyjnie, a i do tematu bardziej by pasowało ;-)
  19.05.2020 15:00

 • @HnauHnakrapunt No moim zdaniem to nie do końca "sedno sprawy". W przeciwnym razie od samego początku charakteryzowałaby ich obojętność w najlepszym razie. Ówczesne władze - mniejsza o to słusznie czy nie - dostrzegały w rodzącym się ruch faktyczne zagrożenie. Dzisiaj zmienił się model biznesowy w MS (tak samo jak dużej części rynku), gdzie oprogramowanie, to coraz częściej usługa a nie wyłącznie towar do jednorazowego spieniężenia, stąd i zmiana podejścia.
  19.05.2020 15:59

O powstawaniu Windows. Jak tworzono najpopularniejszy system na świecie: tryb chroniony

 • "Historia porzucenia OS/2 przez Microsoft, tak często powtarzana, nie jest prawdziwa. Jest kompilacją półprawd i niedopowiedzeń."

  Jak zawsze w takich przypadkach, ale czytając Twój wpis można odnieść wrażenie, że Okna to był rodzaj hobbistycznego projektu w MS (nie twierdzę, że taka była Twoja intencja, ale nie trzeba dużo złej woli, by tak odebrać Twój wpis). A prawdą jest, że to właściwie od początku był kluczowym projekt w MS. Przecież nie dla żartów Gates zaryzykował współpracę z Apple i procesy ciągnące się latami, wypuszczając Windows 1.0. Ponadto wbrew obiegowej opinii nawet pierwsze Okna osiągnęły umiarkowany sukces komercyjny. Co więcej w tamtych latach w MS zaczęło coraz bardziej rosnąć przeświadczenie, że IBM zaczyna powoli ciążyć współpraca z MS. Nie chodzi wyłącznie o proces antymonopolowe, ale rosnąc pozycja MS nie była im na rękę, dlatego chcieli dywersyfikować współpracę (ot choćby ogłoszenie wsparcia dla Dr DOS), co wyszło podczas procesu w 1996 roku przy ujawnieniu mail korporacyjnych. Mam wrażenie, że demistyfikując pewne mity, świadomie lub nie tworzysz czy powielasz inne. Natomiast Twój wpis i Twoje prawo opowiadać historię na swoją modłę.
  18.05.2020 8:36

 • @Anonim MS w pierwszej połowie lat 80-tych nie miał jeszcze takiej pozycji, by pozwolić sobie na takie "bizancjum", o którym piszesz. Zaś ten projekcik (powstający w tajemnicy przed światem, co już wiele mówi o jego charakterze, czyli że nie chodziło o niewinne "eksperymentowanie") doprowadził do do eskalacji konfliktu między MS oraz Apple. Temu ostatniemu akurat firma Gatesa sporo zawdzięczała i mimo, że Jobs ostatecznie musiał ulec i w efekcie - w pewnym sensie - odejść z firmy, to MS podjął ogromne ryzyko wypuszczając wówczas W 1.0. Zwłaszcza, że wówczas to firma Jobsa była prawdziwym gigantem, czego o MS jeszcze wówczas nie dało się powiedzieć i jedną firmę zdążyła (z produktem lepszym niż pierwsze Okna) zmusić do odpuszczenia sobie (poczytaj sobie o Graphics Environment Manager).

  Twój wpis to właśnie takiej półprawdy i mity, o których wspominał Kamil. To był bardzo ważny projekt MS od samego początku, natomiast MS przyjął najrozsądniejszą taktykę we współpracy z IBM, ponieważ przed sukcesem 3 odsłony Okienek nie mógł sobie pozwolić na otwartą konfrontację rynkową z IBM, ale już wówczas od kilku lat ich współpraca to była baaaardzo szorstka przyjaźń. Dlatego czekali na rozwój wypadków i jakby OS/2 się przyjął, to wielce prawdopodobne jest, że dzisiaj historia wyglądałaby inaczej.
  18.05.2020 9:25

Czy Windows nadaje się do "poważnej pracy"? Z pamiętnika linuksiarza.

 • Ale będzie gównoburza :O

  Osobiście nie lubię takich wpisów. Zdecydowanie bardziej wolę jednak czytać coś z happy endem, czyli jak ktoś sobie z czymś poradził, nawet w bólach, a nie tak naprawdę chciał wyłącznie wylać swoją frustrację. Szkoda, że jednak nie napisałeś o jakiś fajnych projektach przez siebie realizowanych na przykład z wykorzystaniem linuksowych narzędzi :(

  Natomiast Twój blog, Twoja przestrzeń i Twoja decyzja. Uciekam jednak stąd, bo boję się, że bagno, które zaraz się pojawi pod wpisem, mnie wciągnie.
  16.05.2020 20:08

 • @mkkot Nie chodzi o ujawnianie szczegółów, ale jaki z grubsza był problem i jak podszedłeś do rozwiązanie (technologie narzędzia). Jeśli to nie jest jakiś hiper mega nowy pomysł na biznes, to na pewnym poziomie ogólności (koniecznie jakiś starszy, a nie aktualny) projekt można omówić. Oczywiście jeśli uważasz, że było to coś wartego podzielenia się z innymi, a nie kolejne identyczne zlecenie jakich dostaję na pęczki ;-) Natomiast ostatecznie to kwestia tego, czy masz ochotę i czas, bo mi notorycznie brakuje jednego i zwłaszcza drugiego.
  17.05.2020 12:25

MINIX NEO U22-XJ — media hub do salonu i nie tylko

 • @Luki# Być może, ale pytanie było konkretnie do mnie (o moje potrzeby), więc odpowiedziałem z własnej perspektywy ;-)
  16.05.2020 10:40

Linuksy dla pospólstwa: odsłona druga. Becikowe, czyli dystrybucje na dobry start.

 • @grzegorz.w O tym pisałem w poprzednim wpisie, żeby najpierw sprawdzić sprzęt, na którym planuje się odpalić Linuxa, więc nie było sensu do tego tutaj wracać. Natomiast procesory to obecnie najmniejszy problem, bo zarówno Intel jak i AMD dość ochoczo dostarczają własny wkład do karnela.
  Ja na ten przykład pieszę właśnie z lapka HP wyposażonego w AMD Ryzen 7 3700U (jakoś na początku roku go zakupiłem). Jeszcze kilka miesięcy temu straszno rozwiazanimi AMD na Linuksie. U mnie obecnie stoi na nim Ubuntu 20.04 i Pop! OS z takim samym numerem. Ale próbowałem na początku również Fedorę, Minta, MX Linuksa, Zorina OS. Wszystko bez problemu się zainstalowało i działało.
  17.05.2020 12:38

 • @Rex____ Powiem szczerze, że ja sam chętnie, bym na ten temat sobie poczytał i może znajdzie się osoba chętna podjąć się takiego wpisu. Mnie się już zwyczajnie nie chce eksperymentować. Jeśli chodzi o tę rodzinę dystrybucji, to w gruncie rzeczy miałem okazję korzystać z dwóch Alt Linux oraz ROSA właśnie. Przy czym tak naprawdę to chwilkę dłużej wyłącznie z tej drugiej. Dlatego nie czuję się specjalnie na siłach do pisania szerzej na ten temat. Te kilka zdań poświęciłem im przy okazji przeglądu rosyjskich dystrybucji i na ten moment więcej nie jestem w stanie zaprponować:
  https://www.dobreprogramy.pl/rafal.borawski/Klikajac-z-wrogiem.-Przeglad-rosyjsk...
  17.05.2020 14:20

 • @bete Bo autor nigdy go nie używał ;-) Tak jak napisałem w tekście, ta lista to nie jest zestawienie tego, co w powszechnej opinii używa się za "przyjazne" dystrybucje, to lista tych rozwiązań, które ja bym polecił, bo ich dłuższy czas używałem i jednocześnie:
  a) byłem zadowolony,
  b) uważam, że nadają się bardzo dobrze na pierwsze spotkanie z Linuksem.

  Inna sprawa, że jak spojrzysz na listy bardziej "obiektywne" z dopiskiem "for beginners", to raczej na próżno szukać na nich KDE Neon (nawet na distrowatch tak się nie pozycjonują sami twórcy Neona). Niżej kilka przykładów, ale i tak w moim wypadku najważniejsze było obcowanie z daną dystrybucją.
  https://www.lifewire.com/best-linux-distributions-for-beginners-4174526
  https://fossbytes.com/best-linux-distro-beginners/
  https://itsfoss.com/best-linux-beginners/
  16.05.2020 8:46

 • @cyanoone No właśnie trzeba zainstalować, a chodzi o to, żeby tak nie było ;-) Dlatego z mojego zestawienia wyleciał Ubuntu czy Pop! OS (moje obecnie ulubione distro), a jest Zorin Os. Inna sprawa, że jak dla mnie Fedorę na pierwsze distro dyskwalifikuje właśnie cykl wydawniczy oraz ilość (oraz czas trwania, bo nie ma chyba drugiego pod tym względem upierdliwego distro, z tych które używam/używałem rzecz jasna) aktualizacji.
  16.05.2020 8:59

 • @P.x. O tym był w pewny sensie poprzedni wpis ;-)
  16.05.2020 9:00

 • @Anonim Matko jedyna, chodzi o pewną zasadę, że dla chcącego nic trudnego, ale nie każdemu się chce i lubi taki kombinowanie ;-) Jak mogę mieć coś od razu w repo, to dla mnie plus - oszczędność czasu i jest szansa, że "opiekun paczki" dba o to, by nie rozwaliło mi to systemu.
  16.05.2020 9:11

 • @zakius Oj, chłopie czyli już zacząłeś swój legendarny odlot, mimo że zadałem Ci bardzo konkretne pytanie. Dobra nie było tematu ;-)
  16.05.2020 10:36