Porównanie wydajności popularnych przeglądarek internetowych

GNOME 3.34 wydany. Nowości niewiele, za to więcej pytań

 • Za GNOME zawsze plus. Niechaj w końcu powstanie stack dopracowany pod każdym względem i niech zostanie standardem.
  Używam tam, gdzie nie ma problemów z zasobami i sprzęt jest dostatecznie dobry aby uciągnąć nowoczesne technologie (zdarzały się stare laptopy, na których nawet GDM nie dał rady się odpalić, tylko rzucał błędem).
  15.09.2019 1:31

Huawei sprzedaje laptopy z Linuxem. Wybrał śliczną dystrybucję Deepin

 • @G.Gn7Ex A to w takim razie zwracam honor, bo nie wiedziałem o tej kłótni i w 100% popieram twoje postępowanie. Tylko proszę żeby to też działało w moją stronę, bo to, że kiedyś jakiś szajbus stwierdził, że używanie np. alternatywnych komunikatorów do GG, co jest niezgodne z licencję, jako najwyższe zło, to nie znaczy, że też trzeba spekulować, co by było gdyby czyjeś prywatne komputery były kontrolowane przez służby. Pamiętam, że też kiedyś czytałem coś na ten temat, jak niektóre oszołomy twierdziły, że kopiowanie gier, które się zakupiło, żeby np. nie porysować płyt to piractwo i powinno być karane. Polecam nie zadawać się z takimi ludźmi, a przynajmniej ja nie zamierzam zarówno: być "uczciwym obywatelem, który nie ma nic do ukrycia", jak i lizać 4 litery wydawcom/autorom.

  "Ale z drugiej strony fakt jest taki, że gdyby takowy nadszedł, to wielu anty-Linuksowym trollom zmiękłaby pałka i przestaliby tu cwaniakować. "
  Może i tak.
  A może później "wielki brat" by stwierdził, że używanie wolnego oprogramowania to akt terroryzmu i powinno być karane więzieniem. Ciekawe, czy wtedy prawo by było ważniejsze dla niektórych niż ich honor. Bo ja sobie nie wyobrażam nie móc np. librebootować kompatybilnych z tym softem laptopów bez względu na to, co kto o tym myśli.  A co do cytatów niżej to tak szybciorem, bo już późno:
  - Nie ma czegoś takiego jak "jądro linuksa", co najwyżej moduł, jeśli o to chodziło.
  - Wina za np. brak Photoshopa na systemy oparte na Linuksie należy między innymi do Adobe, ale nie tylko. Może po prostu nie mają powodu żeby inwestować czas i siłę w odpowiednio dopracowany port, bo im się to finansowo nie zwróci? Może samo portowanie jest zbyt trudne, biorąc pod uwagę konieczność kompatybilności ze stackiem wykorzystywanym współcześnie? Przypominam, że systemy oparte na Linuksie mają zarówno zalety, ale i wady specyficzne dla siebie, np. gorsza kompatybilność wsteczna, brak odpowiednika WinSxS, itp.
  - Użytkownik może być równie dobrze hackerem i nadal mieć problemy z obsługą beznadziejnie zaprojektowanego programu:
  http://catb.org/~esr/writings/cups-horror.html
  http://catb.org/~esr/writings/luxury-part-deux.html
  Tak, starocie, ale nadal morał jest taki sam.
  - Sprzęt może być taki, że nawet niesamowicie niepopularne systemy, jak np. Haiku go dobrze obsługują, a te oparte o Linuksa nie: https://www.youtube.com/watch?v=0XECsYiAY3A
  Jakoś nie uwierzę, że się go nie da wspierać. Może po prostu ludzie za niego odpowiedzialni nie chcą go wspierać, bo wymaga sterownika, który przeczy ich "wolnościowej ideologii"? Nigdy nie wiadomo, to tylko przykład.
  - Przykłady tego szkalowania podałem w poprzednim komentarzu.
  25.09.2019 23:41

 • @Anonimo "Ty wybierasz odpowiedź głąba na zaczepkę innego głąba po to, aby zaatakować użytkowników Linuksa."
  Nie "użytkowników Linuksa" (bo atakowałbym siebie samego), tylko "linuksiarstwo". Tak samo nie hejtuję wszystkich kibiców, tylko kiboli wszczynających bójki na stadionach.

  "I na tym zakończyła się twoja powaga."
  W kwestii poważnej rozmowy miałeś szansę, pisałem o tym. Skoro wolałeś mnie olać, to sam sobie odpowiedz, co dalej...
  15.09.2019 1:43

 • @e X t 7 3 "wyrażaj się"
  Nie będziesz mi mówił, co mam robić.

  "i tak zostały zgłoszone wp"
  Mhm, powodzenia! Tutaj już jeden "pan dorosły" mi groził i skończyło się TYLKO na szczekaniu w Internecie:
  https://www.dobreprogramy.pl/kacpi2003zzz/Jak-zostac-uzytkownikiem-Linuksa,99445...
  15.09.2019 1:52

 • @Anonimo "A rozwaliło "linuksiarstwo" jakiś przystanek albo kogoś pobiło?"
  Za dużo żebym wymienił wszystko z pamięci, ale to, co mam z tyłu głowy:
  - Sugerowanie ludziom rozwiązań, które powodują m.in. zbrickowanie laptopa do najlepszych nie należy. (poprzez usunięcie /sys/firmware/efi/efivars/)
  - Szkalowanie każdego, kto myśli inaczej niż oni. Zwłaszcza jeśli ma "niepoprawne politycznie" myśli, czyli np. nie ma nic przeciwko systemd, rozwiązaniom korporacyjnym, a zwłaszcza tym od Canonical, czy Microsoftu.
  - Przeinaczanie rzeczywistości byle tylko uzyskać efekt potwierdzenia. Obwinianie o niepowodzenia oprogramowania w pierwszej kolejności użytkownika, jakoby był zbyt głupi na korzystanie z komputera, później jego sprzętu, bo na pewno jest niekompatybilny, a później "promieniowania kosmicznego" powodującego złe działanie programów - natomiast kernel zawsze jest bez wad.
  - Wchodzenie z buciorami w to, jak ktoś się umawia z prywatnym przedsiębiorcą i totalitarne poglądy względem kontrolowania, czy przypadkiem ktoś nie naruszył umowy między tym przedsiębiorcą - czyli np. tak jak pan @G.Gn7Ex robi - marzy mu się ustrój, w którym mój prywatny komputer jest na bieżąco kontrolowany przez policję w kwestii przestrzegania licencji oprogramowania, które na nim mam.
  24.09.2019 21:47

 • @e X t 7 3 Dobrze, możesz zgłosić do mojej szkoły, że obrażam czyjeś uczucia "religijne" na tym portalu. Powodzenia!
  24.09.2019 21:51

 • @_ukasz To, czy dobra, zależy, o kim mówimy.
  Linuksiarstwo będzie miało dylemat: cieszyć się z tego, że jest lepsze wsparcie dla sprzętu i więcej użytkowników, czy płakać, bo będzie więcej ludzi, którzy mogą poprostu pracować, a nie być zmuszanym do studiowania manuali oraz nie być członkiem "kasty wybrańców".
  A nie-linuksiarstwo, czyli normalni użytkownicy, będą szczęśliwi, że wszystko jest w najlepszym porzątku OOTB.
  14.09.2019 21:10

 • @pekaes https://i.imgur.com/TMuiJgS.jpg
  14.09.2019 21:22

 • @Silny Ogór Nie polecam wdawać się w dyskusję z kimś, kto twierdzi, że komputer powinien służyć każdemu normalnemu człowiekowi tylko do programowania i innych uber-nerdowskich czynności, "bo do grania jest konsola". No chyba, że mówimy o zbieraniu cennych materiałów do późniejszego ukazywania "prawdziwej twarzy linuksiarstwa", to wtedy tak - będzie można sobie poprawić humor w deszczowe, jesienne dni.
  14.09.2019 21:34

 • @Anonim "Widocznie masz zbyt niskie IQ na Linuksa"
  Ulubiony program użytkownika jest ekskluzywny tylko dla jednej platformy = użytkownik jest IDIOTĄ, bo nie umie sobie sam napisać linuksowego odpowiednika.
  #shitlinuksiarstwosays
  14.09.2019 21:39

 • @Szuri21 Spieszmy się archiwizować treści z Internetu, tak szybko znikają. ;-)

  Ale to nie żart. Dobre materiły lubią znikać niezapowiedziane i nawet archive.org nie zawsze pomoże, jeśli np. autor strony coś gdzieś jakoś do niech odpowiednio zagada. Lepsza jest lokalna kopia. A dopóki nadal gdzieś są na portalu, można śmiało wracać do starych, dobrych czasów. Ja tak nieraz robię jak czytam cudze komentarze.
  14.09.2019 21:47

Statystyki Steam za sierpień 2019: Windows 10 wyhamowuje, Linux z marginalnym wzrostem

 • @Anonim Bardzo ładna wypowiedź. Aż wstałem i zacząłem klaskać. Na pewno każdy, kto ją przeczyta, uzna że całe życie się mylił i teraz odwróci swoje życie o 180 stopni.
  10.09.2019 23:46

Apache OpenOffice jest zaskakująco aktywny jak na martwy projekt

 • Jak ostatnio sprawdzałem, to najnowszy OpenOffice nadal działał na Windows 2000 SP4 i Windows XP bez SP, więc jak dla mnie jednym z powodów mogła by być zgodność z softem legacy, przy założeniu, że ktoś go potrzebuje albo preferuje. Kwestie biznesowe, komercyjne, itp. pozostawiam bez komentarza, bo akurat w tym przypadku się nie znam, ale w innych zastosowaniach, jak np. retrocomputing - ciekawa sprawa, móc się pochwalić że soft z 2019 roku działa OOTB bez zająknięcia.

  Edit: Sprawdzone, działa: https://i.imgur.com/N1Kc3bU.png
  18.08.2019 16:26

LibreOffice podatny na atak. Łatka niby jest, ale niewiele naprawia

 • @AnonX Nie wywołuj wilka z lasu! Popatrz, co narobiłeś. Już się zlecieli "męczennicy wiary w Boga Pingwina" i się nawzajem plusują żeby pokazać, że skoro ich jest więcej, to mają rację.
  Ale OK, niech ignorują fakt, że to na ich systemach LO jest domyślnym pakietem biurowym i naraża ich na niebezpieczeństwo. Mogą sobie na to pozwolić, bo nie są urzędami, szkołami, czy innymi instytucjami wymienionymi tu: https://wiki.documentfoundation.org/LibreOffice_Migrations , tylko gówniarzerią na utrzymaniu rodziców i nie wykonują żadnej poważnej pracy na swoich komputerach. Oj, przepraszam, nie "swoich", tylko "kupionych za pieniądze rodziców" - bo do mówienia o wolności są pierwsi, ale jeśli trzeba za tę wolność zapłacić dużym hajsem (np. wolne laptopy od Purism), to wtedy ta wolność schodzi na dalszy plan. ;-)
  02.08.2019 21:11

 • @krzyszp "W odróżnieniu od ciebie, na wszystko co mam zarobiłem sam"
  Niesamowite! Może dlatego, że jest między nami tak duża różnica wieku, że jeszcze nie było mi dane zarobić np. na własne mieszkanie, a tylko na mniejsze dobra, jak np. obecny laptop?

  "Ja widzę męczennika MS... "
  O, już się zaczyna...
  Ciekawe dlaczego jakoś nigdy nie byłem szkalowany przez tych, co naprawdę wiedzą, co w trawie piszczy i mają doświadczenie np. w technologiach chmurowych, czy innych, gdzie wiedza administracyjna jest niezbędna. Ano właśnie: może dlatego, że znają i wady i zalety danego rozwiązania - zamiast trzymać się uparcie swojej racji jakby była prawdą objawioną.
  16.08.2019 23:40

Chrome 76 walczy z Adobe Flash i płatnymi witrynami

Windows 10 1903 z większą tendencją wzrostową - udziały poszczególnych wersji pod koniec lipca