Szczwane lisy

 • @Berion Ale fajnie! Dziękuję! Będzie co testować i przygotowywać na "większe wdrożenia".
  13.05.2019 21:03

 • Przypominam sobie moment gdy instalowałem jednego z nowszych VirtualBoxów na Windows XP SP3 odciętym od internetu oraz bez żadnych aktualizacji. Niestety, niektórzy znają mój konkretny przypadek i konfigurację sprzętowo-programową lepiej niż ja sam i w celu zabezpieczenia mnie przed terrorystami, pedofilami, handlarzami narkotyków i resztą zła pochodzącego z tego świata, zabroniono mi uruchomić ten program dopóki nie podgrałem ręcznie jakiegoś aktualnego certyfikatu. Mam go gdzieś zachowanego, ale z perspektywy czasu stwierdzam, że już większy sens ma używanie starszej wersji, która nie uznawała mnie za bezmyślną owieczkę, którą trzeba chronić. Taką jest np. 3.1.0 - jeszcze sprzed przejęcia Sun przez Oracle - https://i.imgur.com/pZcNyQl.png
  Weźmy pod uwagę ten screen. Zależy mi tylko na uniksowych narzędziach do obróbki tekstu i innych, które dobrze się zachowują (bez portów na Win32, tylko wersje natywne). Może w dalekiej przyszłości będę pisał oprogramowanie i za cel wezmę stary ,,stack'' aby nie zmuszać ludzi do aktualizacji i porzucania np. starych komputerów. Po co w tym celu zmuszać mnie do instalacji nowych wersji hipernadzorcy i wirtualizowanego systemu? Bo ktoś wie lepiej, co jest mi aktualnie potrzebne i że bez aktualizacji zostanę w jakiś niewyobrażalny sposób zawirusowany i moje dane zostaną zaszyfrowane?

  Przypadek przeglądarki zapewne jest podobny i niezależnie od tego, czy mowa o jakimś zamordystycznym korpo, czy o wolnościowej społeczności, warto myśleć nad chronieniem siebie samego przed dziwnymi decyzjami autorów oprogramowania. Jak to powiadają, ,,Umiesz liczyć? Licz na siebie!''.
  Przyjdą czasy, że komputery osobiste dostępne dla przeciętnych Kowalskich będą takim więzieniem, jak np. Windows 10 S. Czuję to...
  A wtedy ja będę sobie bez żadnych smutków nadal grał na sprzętach z lat 1990-2010 w moim prywatnym małym świecie, w którym jedynym zagrożeniem bezpieczeństwa będzie uderzenie bomby atomowej w najbliższej okolicy, a nie zbuntowane oprogramowanie. :-)

  Znalazłem takie oto rozszerzenie: https://github.com/JustOff/ca-archive/releases/download/2.0.1/ca-archive-2.0.1.xpi
  Jest w nim m.in. baza danych zawierająca wpisy dotyczące starszych rozszerzeń. Nie widzę ,,surowych linków'', które wyglądają mniej/więcej tak: https://ca-archive.biz.tm/storage/5/5791/flagfox-5.2.3-fx+sm.xpi?origin=caa&...
  Szkoda. Pobrałbym sobie je masowo pobrał wgetem i zachował dla przyszłych pokoleń. Plan rzecz jasna miałem by wykonać zapytania na bazie i posklejać w bezpośrednie linki, ale nie jest to takie proste, jak mi się zdawało. Chyba trzeba będzie dokonać głębszej analizy, co tu się dzieje albo zautomatyzować pobieranie w inny sposób.
  Dodam, że testowałem na węźle odłączonym od internetu, co oznacza, że jakoś da się je posklejać, tylko jeszcze nie wiem, jak.
  Rzecz jasna zakładamy, że strona jest zaufana, a rozszerzenia odpowiadają prawdziwym.
  08.05.2019 23:12

Build 2019: Microsoft Word dostanie sztuczną inteligencję. Podpowie, jak pisać teksty

 • @pawo12 Mam mieszane odczucia co do tej wypowiedzi, ale zaryzykuję.
  Rozważałeś wypróbowanie Overleafa? Co prawda edycja w chmurze, ale czy warto im ufać? Jak ma się wygoda dostępności i dobrego IDE do LaTeX-a do obaw o analizę ich przez ludzi/automaty?
  Ja używam i polecam, ale odradzam bezmyślne ufanie mi w każdej życiowej kwestii. Warto dobrać narzędzia do osobistej sytuacji.
  06.05.2019 22:29

Ponad 4 godziny dziennie w internecie – oto styl życia polskich nastolatków

 • "Niepokojący trend powinien zwrócić uwagę rodziców, którzy narzędzia do kontroli mają na wyciągnięcie ręki, ale nie zawsze wiedzą, jak z nich korzystać."

  Powinien zwrócić uwagę... tak, już to widzę! Uwagę Januszy i Grażynek wychowanych w głębokim PRLu, którzy dzisiaj co najwyżej potrafią włączyć telewizję i oglądać tasiemcowe seriale oraz narzekać, jak to złodzieje z partii politycznej A plują jadem na złodziei z partii B (na których i tak zagłosują, bo w Polsce są przecież tylko dwie partie polityczne!). Wszystko podczas zagryzania kaszanki i popijania zimnego piwa po pracy u "tego przebrzydłego prywaciarza, co ciągle wyzyskuje".
  Narzędzia do kontroli? W mniemaniu takich ludzi, o których mówię, jedynymi są np. bicie dziecka paskiem albo donoszenie na mili... tzn. policję "że młody się podejrzanie zachowuje, jakby coś ćpał", bo nie potrafią sobie poradzić z kimś, kto ma o ponad 40 lat mniej doświadczenia życiowego. ;-)

  A co mogę powiedzieć z własnego doświadczenia?
  Mogą co najwyżej pogrozić palcem i próbować ukraść mi sprzęt, ale i z tym sobie poradzę.
  Dostęp do informacji jest w dzisiejszych czasach niezbędny jak np. znajomość języka angielskiego, jeśli chce się coś w życiu osiągnąć. No chyba, że moim życiowym celem by było kopanie rowów w jakimś mało znaczącym kraju, którego języka się nigdzie poza granicami nie używa. ;-)
  28.04.2019 22:04

 • @Helga88 "Niby nic, ale kultura Europejska jest w zasięgu oddziaływania silnej kultury muzułmańskiej i za ileś lat to ona przejmie dominującą tutaj rolę."
  Około za 30 lat.
  Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=bNs2pgFhaPw
  28.04.2019 21:45

Ubuntu MATE 19.04 z ważnymi usprawnieniami dla graczy i właścicieli laptopów z Optimusem

 • @Anonim "Zeby uzywac linuxa trzeba znac sie na komputerach troche ;-)"
  To bardzo źle. Z mojej strony chwalę sobie ekipę np. od dystrybucji Trisquel, dzięki którym można łatwo mieć pełny stack złożony tylko z wolnych programów i nadal mieć świadomość, że powstał z myślą bycia przyjaznym. Uniemożliwianie lub utrudnianie dostępu do takich dóbr innym, np. mniej technicznym ludziom, wygląda mi na czyste chamstwo.
  27.04.2019 0:06

Linux — co właściwie mi dał

 • @krzyszp Zgadzam się co do Windows Update i powiem więcej. To jest najgorszy wynalazek ludzkości jaki znam.

  A pozostałe? Ech, po prostu ręce opadają jak się to czyta. Powiedz mi lepiej (albo jak nie chcesz mi, to sobie samemu - np. przed lustrem) czy kiedykolwiek pracowałeś w firmie, w której używało się starego softu pod nowymi systemami?
  Albo nie, uznajmy że tego nie powiedziałem, Linux jest święty, wszystkie jego doświadczenia w stronę użytkownika są prawidłowe i dobre, a każdy kto nie umie na niego zmigrować, to idiota, który nie powinien mieć prawa do używania komputera. Nie chce mi się kłócić po kilku ciężkich dniach.
  26.04.2019 23:53

SuperTuxKart 1.0 pozwala grać online. To symboliczny krok dla grania na Linuxie

 • @Anonim Nie używam VS Code, ale wiem tyle, że to aplikacja wykorzystująca framework Electron - czyli innymi słowy, mogę zrobić dużo bez marnowania takich wielkich ilości pamięci.

  Przykłady pluginów: NppFTP (nie, nie chcę słyszeć bzdur w stylu: "ale przecież to się da zastąpić przez SSHFS, który co prawda będzie niesamowicie mulił podczas listowania zdalnych folderów, ale działa!!!!!11"), czy nawet taka ciekawostka: https://sourceforge.net/projects/nppmusicplayer
  22.04.2019 22:43

 • @Anonimo Kiedyś już pisałem na temat środowiska na tym portalu i uważałem temat za wyczerpany, ale dopiszę więcej:
  Ludzie o różnych poglądach się różnie zachowują. Nie mam problemu z kolegowaniem się z takimi, którzy mają poglądy przeciwne do moich, o ile są dobrzy, tj. nie są fanatykami. Dlatego m.in. udzielam się od czasu do czasu na forum dystrybucji Trisquel aby im pomagać, poprosić o pomoc, czy też kulturalnie porozmawiać na tematy, które nas łączą: https://trisquel.info/en/users/firstuser/track

  Tam (i na pewnych innych tematycznych forach) nie ma masowego kłamania i wywyższania złych rozwiązań oraz przedstawiania ich jako dobrych. Tutaj już naliczyłem tyle szyderstw i bzdur, że bardzo chętnie poczytam komentarze, gdzie ktoś bardzo uszczypliwie wypunktowuje ten fanatyzm.
  Przykłady? Niektóre wypowiedzi archiwizuję na wypadek kasacji. Oto jeden z nich: https://i.imgur.com/MMc4Igw.png (zdanie nr 3)

  "Nie ze wszystkimi twoimi tezami się zgadzam, ale szanuję Cię za poglądy. Nie chciałbym Cię kiedyś urazić jakąś wypowiedzią podczas okresowego tępienia durnoty, kłamstw i trollerki..."
  Dziękuję! W dzisiejszych czasach miło to usłyszeć.
  24.04.2019 22:32

Xubuntu 19.04 po raz pierwszy bez wsparcia systemów 32-bitowych

 • @dragon321 Dzięki za wyjaśnienie!
  W kwestii paczek dodam jeszcze, że momentami można się natknąć na tak bezczelne kłamstwa w dokumentacji, że mam ochotę zrobić coś, o czym lepiej głośno nie mówić. Przykładem jest wzmianka o paczce "qt5-qtwebengine-devel" w README.md do Notepadqq w kwestii budowania pod EL7.
  Nie jestem ani programistą ani ekspertem w kwestiach informatycznych, ale może np. warto wtedy budować w kontenerze z starszym systemem, ale posiadającym pakiety niezbędne do zbudowania programu, a później liczenie na to, że w nowszych wydaniach nie będzie aż tak dużej niezgodności bibliotek, że program się uruchomi i będzie dobrze działał? Nie wiem, ale skoro Oracle to potrafi w kwestii VirtualBoxa, to pewnie się da - dopiero niedawno porzucili wsparcie dla EL5, a pod Windows XP nadal będzie wspierany w wersji 5.2.
  30.04.2019 20:17

 • @dragon321 O, dobrze! Dzięki! W takim wypadku mogę mieć pewność, że będzie możliwość zbudowania sobie pełnej edycji 32-bitowej? Czyli cały system w najnowszym wydaniu, ale śmiało mogę instalować np. sterowniki, które w nazwie mają "i686".
  Jeśli tak, to bardzo dobrze, ale fajnie by było jakby ktoś z wiedzą ekspercką to potwierdził.
  24.04.2019 21:58

 • @dragon321 Właśnie o to chodziło, czy będzie jakaś niezbyt bolesna i szybka procedura aby samemu sobie zbudować system w pełni 32-bitowy, który nie będzie miał problemów m.in. z takimi sterownikami.
  Przerobiłem trochę instrukcji budowania programów i mam doświadczenie, że niektórzy piszą takie bzdury i kłamstwa w dokumentacji, że czytający ją tylko traci cenny czas. Dlatego też prosiłem o wypowiedź kogoś zaufanego! ;)
  Przykład takich doświadczeń: https://forum.dobreprogramy.pl/t/czym-zastapic-programy-windowsowe-na-linuksa/59...
  24.04.2019 22:35

 • @revcorey Tak. Tylko że nie chodzi o same aplikacje.
  22.04.2019 19:59

 • @Anonim "ta biedniejsza umysłowo społeczność internetowa, raczej się do nich zaliczasz"
  Nie. Obiecuję!
  22.04.2019 20:04

 • @Anonim Rozkazywać, to sobie możesz. To, czy cię wysłucham, to inna sprawa.
  22.04.2019 20:07

 • @Anonim "Myślę, że 32 bitowe drivery można uruchomić w 64 bitowym systemie pod VirtualBox."
  OK, to w takim razie proszę mi napisać instrukcję aby na stacjonarce z kartą GeForce 9600 GT 32-bitowe, stare (z płyty od producenta) sterowniki do tej karty działały pod wirtualizowanym, a jakże - pod VirtualBox - Windows XP SP3. Liczę na 100% zgodności i możliwość np. odpalania starych gier w tej maszynie. To jak, dasz radę?
  Jeśli tak, to *może* pomyślę nad migracją na jakiś nowy, 64-bitowy system. Chociaż nie wiem, czy to będzie miało sens, bo nie potrzebuję marnować zasobów, których tam i tak jest mało.
  22.04.2019 20:25

 • @overconscious1981 "Na Linuxie nie ma takich problemów architekturalnych jak na Windowsie. W szczególności nie masz mixu programów 16-bit, 32-bit i 64-bit.
  Jak masz system 64-bitowy, to masz wszystko 64-bitowe. A nie mix 64/32-bit Windows jak na Windowsie."

  Sorki, tutaj się nie zgodzę. Trochę się namęczyłem żeby na 64-bitowym EL7 mieć 32-bitowe Wine aby odpalać aplikacje, a jakże, 32-bitowe: https://i.imgur.com/EN6ARIg.png
  Może mowa o zastosowaniach bardziej typowych jak np. serwer, gdzie ma się pełen stack aplikacji aby uzyskać możliwie najlepszą wydajność, ale to nie ten use case. To nie są moje puste słowa, tylko doświadczenia poparte dowodami.
  Przykładowo, listing z aktualnie odpalonego EL7 (chociaż nie należy zwracać uwagi na godzinę, bo mam ustawioną inną strefę czasową):
  [root@localhost ~]# uname -a
  Linux localhost.localdomain 3.10.0-957.el7.x86_64 #1 SMP Thu Nov 8 23:39:32 UTC 2018 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux
  [root@localhost ~]# yum list | grep "i.86" | wc -l
  2258

  "Widzę, że masz poważne problemy z głową."
  To też, ale to dobrze. Cieszę się z życia, a nie narzekam na wszystko i wszystkich, jak niektórzy fanatycy. Wolę być "pozytywnie pojebany" niż szarym człowiekiem. ;-)
  22.04.2019 20:32

 • @overconscious1981 Co w przypadku programów od mniejszych zespołów, którzy nie mają zasobów na portowanie aplikacji 32-bitowych na architekturę 64-bitową, jak np. PCSX2? Dobrze, można śmiało uznać, że to zastosowania niszowe i mało kto używa komputera z systemem opartym na Linuksie do gier, no ale jednak takie się znajdą jakby dobrze poszukać.
  Chociaż sprawdziłem jeszcze listę zainstalowanych pakietów OOTB na tym EL7 i przyznaję, że nie ma nic, co regex "i.86" by zmatchował. Zwracam honor!
  22.04.2019 20:51