Bill Gates uruchamia projekt SCAN. Miliarder finansuje kluczowe badania nad COVID-19

 • @Derton Gdzie można znaleźć takie fajne statystyki?
  15.05.2020 19:52

 • @Silny Ogór I już pierwszy anonim odpowiedział na pytanie: Gates "zarobi na walce" z koronawirusem, wykładając na nią pieniądze. Wygląda na to, że czytanie ze zrozumieniem, to umiejętność dyskwalifikująca z bycia foliarzem.
  Swoją drogą, ciekawe czy każdy anonim to foliarz i czy każdy foliarz to anonim?
  14.05.2020 17:58

Kontrolery Phison obsłużą chińskie kości NAND flash: był problem, nie ma problemu

 • @czajson Oj drożeje elektronika... Kolega kupił se pierwszego SSD w zeszłym roku coś z tego przedziału cenowego o którym piszesz i też nie może wyjść z podziwu jak szybko drożeje. Na twoim przykładzie to jest ponad 60%, więc niech anonimy nie porównują tego do makaronu czy papieru toaletowego.
  Ja dla przykładu rozważam nowy monitor i po krótkiej analizie wyszło że ten który spełniałby moje wymagania, przed wirusem kosztował 1400 zł, a teraz ponad 2800 zł - ponad 100% drożej!
  Swoją drogą zastanawia mnie co spowodowało ten wzrost cen? Wiadomo wirus, ale czy to jest zwiększony popyt z powodu wyposażania domowych biur, czy obniżona podaż wywołana problemami logistycznymi (zamknięte granice itp.)?
  11.05.2020 15:45

14, 10, 7 nm i litograficzny bałagan. Ktoś w końcu to zauważył i chce sprzątać

 • @CezarJuliusz Pojedynczy tranzystor MOSFET nie jest elementem logicznym. W procesorach używana jest technologia CMOS, czyli pary komplementarnych tranzystorów NMOS (otwarty jak ma wysoki stan na bramce) i PMOS (zamknięty jak ma wysoki stan na bramce). Najprostszy element logiczny bramka NOT składa się z jednej takiej pary połączonych szeregowo tranzystorów. Na górze PMOS na dole NMOS, góra do zasilania podłączona, a dół do masy. Bramki połączone razem są wejściem, a wyjście jest punktem pomiędzy tranzystorami (https://pl.wikipedia.org/wiki/CMOS#/media/Plik:CMOS_Inverter.svg). Jak na wejściu jest wysokie napięcie "1" to ten na górze jest zatkany, a ten na dole otwarty, czyli zwiera wyjście do masy i na wyjściu masz niski stan "0". Jak na wejściu jest stan niski "0", to ten na dole jest zatkany, a ten na górze otwarty i zwiera wyjście do zasilania i jest na nim stan wysoki "1". W obydwu tych stanach zawsze jeden z tranzystorów jest zatkany, więc prąd pomiędzy zasilaniem a masą nie płynie. Dla działania logiki to są dwa jedyne potrzebne stany tranzystorów.
  Problemem pojawia się w momencie zmiany stanu na wejściu, bo wtedy zawsze oba tranzystory są częściowo otwarte zanim ich stan się ustali i wtedy płynie prąd między zasilaniem i masą. Im częstsze te zmiany tym częściej taki jałowy prąd płynie i większe zużycie energii, dlatego zużycie energii procesorów skaluje się liniowo z częstotliwością pracy. Ogólnie taki przejściowy stan jest niepożądany.
  Ciekawostka: Moc wyraża się wzorem P = U*I, a rezystancja U = R*I. Jak se z drugiego wyznaczymy I i podstawimy do pierwszego to wyjdzie P = U^2/R.
  Wniosek taki, że moc wydzielana przez procki, zależy od kwadratu napięcia zasilania.
  Dlatego najpierw się kręci procki, a potem w razie problemów podnosi napięcie, żeby je ustabilizować ;)
  29.04.2020 16:33

 • @CezarJuliusz Ty zacząłeś mówić o tranzystorze per se, ja od początku mówiłem o układach logicznych vel procesorach złożonych z wielu tranzystorów i to komplementarnych. Podkreślam, że pojedynczy tranzystor MOSFET nie jest elementem logicznym.
  W logice boolowskiej liczą się tylko dwa stany. Stany przejściowe tylko przeszkadzają i najlepiej żeby ich nie było, ale tak się nie da. Projektując układy logiczne oraz opracowując technologię ich produkcji dąży się do tego, aby stany przejściowe były jak najkrótsze - małe pojemności bramek itp. Dlatego napisałem, że "Przez tranzystory tworzące logikę procesorów z założenia nie powinien płynąć prąd." Tranzystory służące do sterowania przepływu prądu, to zupełnie inna klasa elementów, często tworzona na bazie innych materiałów np. arsenek galu, węgliki itp.
  08.05.2020 13:18

 • @CezarJuliusz Chopie, odpływasz. W mojej pierwszej wypowiedzi odniosłem się do komentarza jakiegoś anonima, który stwierdził, że tranzystory są różne do różnych zastosowań. Artykuł traktuje o konkretnym zastosowaniu. Stan nieustalony nie jest synonimem stanu przejściowego. Zapewniam cię, że stany przejściowe między otwartym i zamkniętym tranzystorów mają mnóstwo zastosowań, choćby we wzmacniaczach analogowych. Sam pisałeś o sterowaniu przepływem prądu.
  EOT
  08.05.2020 19:53

 • @gtxxor Wydaje mi się, że źle zinterpretowałeś jednostki zaproponowane przez IEEE. Cale na mm^2 nie mają sensu. "in" przy jednostkach w publikacji to "w" a nie cal. Jak IEEE pisze, że dany parametr jest podany: "in #/mm2", to znaczy że jest w ilości, liczbie, sztukach (wielkość bezwymiarowa) na jednostkę powierzchni - mm^2.
  Także powinno być:
  DL - gęstość upakowania tranzystorów wyrażona w ilości tranzystorów na mm^2
  DM - gęstość ilości bitów pamięci wyrażona w ilości bitów na mm^2
  DC - gęstość połączeń między pamięcią a logiką wyrażona w ilości połączeń na mm^2

  Tak zdefiniowane jednostki faktycznie pozwalają obiektywnie porównywać wielkość procesów.
  28.04.2020 22:42

 • @Anonim Przez tranzystory tworzące logikę procesorów z założenia nie powinien płynąć prąd. Niestety płynie w trakcie przełączania. Także w procesorach dąży się do tego, aby tranzystory nie musiały przewodzić dużych prądów. Te odpowiadające np. za sterowanie zasilaniem w procesorze, pewnie są większe, ale to faktycznie domena inżynierów i z marketingowego punktu wiedzenia nie ma się czym chwalić. W publikacji IEEE rozwodzą się o tych, które są małe i odpowiadają za logikę.
  28.04.2020 22:56

TSMC chwali się możliwościami technologii 3 nm: Pentium 4 zamknięty w główce szpilki

 • Siedzą całymi dniami w kombinezonach i maseczkach w cleanroomach to nic dziwnego, że wirusy się ich nie imają ;)
  20.04.2020 8:40

YouTube będzie blokować teorie spiskowe o wpływie 5G na koronawirusa

 • @koneton Kiedyś to nawet na astmę lekarze przepisywali papieroski, ale to było chyba najpóźniej w latach 50. Z papierosami to raczej było tak, że palenie było pewnego rodzaju normą społeczną, było zakorzenione kulturowo, a dopiero później zaczęto interesować się jego wpływem na zdrowie. Jako że wyniki badań nie przystawały do obyczajów dopatrywano się w nich teorii spiskowych.
  Ogólnie w nauce chodzi o to, żeby podważać tezy. Teza o nieszkodliwości palenia została skutecznie podwżaona. Wpływ różnych czynników na zdrowie jest bardzo złożony, dlatego tego typu badania wywołują tyle kontrowersji.
  Czy 5G jest nieszkodliwe? Na razie chyba nikt w jednoznaczny sposób tego nie poważył. Czas pokaże, ale to nie powód, żeby brać sprawy w swoje ręce i niszczyć cudzą własność.
  Póki co ja jestem przekonany, że jakbym włożył nakiś nadajnik 5G do komory do badań pola elektromagnetycznego, to niezależnie czy byłby w tej czapeczce z tweeta, czy nie, widmo odbieranego promieniowania byłoby takie same ;-)
  07.04.2020 10:13

Facebook i Twitter bez respektu dla prezydenta Brazylii. Wpisy o koronawirusie wyleciały

 • Biorąc pod uwagę polityczny balast tych wypowiedzi, w tym polityków na tak wysokich stanowiskach, to faktycznie nie powinni usuwać nawet najgłupszych wpisów. Moderacja w obecnej sytuacji jest jednak jak najbardziej na miejscu, ale być może powinna się ograniczyć do wyraźnego oznaczenia takich wpisów, że mogą być szkodliwe i są niezgodne z prawdą itp. - taka wielka moderatorska łapka w dół.
  01.04.2020 12:21

Gotuj z AMD, czyli kurczak katsu curry smażony na Phenomie II. Smacznego!

 • Skąd pomysł, że to "kurczak katsu curry"?
  W opisie filmu nie ma żadnego info co to za potrawa, mięso mi wygląda na japońską wołowinę.
  10.03.2020 17:53

Tesla oszukana. Banalnie prosty trik pozwala obejść ograniczenia prędkości

 • @Anonim Wg wikipedii to na koniec 2019 roku od początku działalności mieli nieco ponad 900 tys. samochodów sprzedanych.
  Reszta pewnie stoi na placu koło fabryki, więc nie ma powodów do zmartwień ;)
  21.02.2020 8:51

Druzgocący raport o Opera Software. Firma ponoć żyje z chwilówek

 • @eranet ale on ma rację. Ja czytając tytuł pomyślałem, że sytuacja Opery jest tak ciężka, że musi zaciągać mało korzystne pożyczki w celu zachowania płynności finansowej, a z treści wynika, że to sama Opera uprawia lichwę.
  19.01.2020 18:58

 • @gtxxor Formalnie i logicznie masz rację, ale patrząc po lajkach, to sporo osób interpretuje to tak jak ja w pierwszej chwili. Mi "życie z chwilówek" kojarzy się jednak bardziej z jakimś marginesem społecznym i patologią polegająca na zaciąganiu kolejnych kredytów, żeby spłacić poprzednie i mieć na chleb tudzież alkohol ;p
  20.01.2020 8:28

Paradoks rynku notebooków: walczą o to, który ma mniejszego

 • Taki klient, który kupuje oczami, kupi sobie później dużego i grubego powerbanka. Coraz więcej z nich obsługuje ładowanie przez usb-c z protokołem power delivery i mają moc wystarczającą do podtrzymania pracy lub ładowania energooszczędnego notebooka.
  13.01.2020 19:43

Samsung wyprodukował pierwszy tranzystor w technologii 3 nm GAAFET. Dlaczego to ważne?

 • @Anonim To inny typ tranzystora. Ty mówisz o bipolarnym, a te wspomniane w tekście to tranzystory polowe (Field Effect Transistor).
  06.01.2020 16:24

Apple będzie się sądzić ze swym byłym asem. Twierdzi, że zdemaskowało spisek

 • @macminik Apple robi w ogóle serwery?
  Gościu ma ambicję zaprojektować procesor do serwerów, a z tego co wiem Apple najwyżej jakieś Xeony w Mac Pro używa.
  11.12.2019 15:53