PlayStation 5 będzie bardzo drogie? Sony ma problem z komponentami

 • @scheduler a wiesz że jest takie coś jak przystosowanie ceny do rynku zbytu... Dlatego np. Wiedźmin 3 na polskim GOGu kosztować będzie 149 zł, zaś cena na GOGu niemieckim będzie 49€. Dlatego Rosjanie mają wogóle tańsze gry.

  Poza tym chciałbym przypomnieć o takim czymś jak inflacja która powoduje że 380$ z 2012 jest kwotą zbliżoną do 470$ z roku 2020. A przypomnę że u nas PS4 z jednym padem w momencie premiery kosztowało w przedziale 1899 - 1999 zł zależnie od sklepu. Dlatego dalej stwierdzam że koszt konsoli przy premierze będzie oscylować w okolicy 2000 zł.
  19.02.2020 10:41

 • @silvver dokładnie
  19.02.2020 8:00

 • @scheduler to przyłóż się do matematyki
  19.02.2020 8:00

 • Zaraz. Ale o co cały problem. Przy dzisiejszym kursie dolara 499 USD to jest 1960 PLN czyli w Polsce konsola ta prawdopodobnie kosztować będzie 1999 zł. Xbox one z jednym padem jeżeli dobrze pamiętam kosztował na premierę 2199 zł, PS4 zaś kosztowało 1899 zł.

  Jeżeli chodzi o fakt czym PS4 wygrało tę generację to nie była to cena, a promocja konsoli i tytuły ekskluzywne co udowadnia fakt że xklocek w stanach na początku lepiej sprzedawał się niż PS4. Zauważcie że Microsoft olał sobie europę, skupiając się wyłącznie na USA. W Japonii zaś nigdy konsola M$ nie była popularna. Jeżeli więc cena nie przekroczy 2000 zł to nie ma o co się martwić.
  15.02.2020 7:26

PlayStation 4 z Linuksem Gentoo – odpala gry napisane na pecety (wideo)

 • @Berion i tu nie do końca się z tobą zgodzę. Owszem redukcja produkcji nośników fizycznych jest. Chmura natomiast jest na razie całkowicie nierealna. W sensie problemem dalej jest infrastruktura. Osobiście mieszkam na wsi i mam łącze 6MBps. Do sensownej zabawy z chmurą musisz mieć STABILNE 20MBps. Na ten moment jednak jest to awykonalne. Dlaczego? Otóż większość wsi położonych dalej niż 5km od miasta nie ma dostępu do stabilnego internetu o takich prędkościach. W zwykłym gospodarstwie domowym wyczynem jest uzyskać stabilne 10MBps. Nawet w takiej wsi gdzie znajduje się światłowód. To zaś dlatego że większość jego przepustowości zajmują instytucje. Chciałbym zaś podkreślić iż 25% mieszkańców naszego kontynentu mieszka na wsi. Tak że nie mówię że to nie nastąpi, bo nastąpi. Ale nie jest to kwestia którą powinniśmy się martwić przez najbliższe 10 lat.

  Co do systemów na konsolach. Cóż po części się z tobą zgadzam. Uważam jednak że to ma sens. Zauważ że już w czasach PS3 był udostępniany na konsoli mechanizm other OS. Gdyby takie coś udostępniono użytkownikom na PS5 to wcale połączenie konsoli i PROSTEGO komputera do celów biurowych nie jest czymś nierealnym.

  Tak czysto teoretycznie. Fakt przy premierze konsolę kosztują zazwyczaj ok. 2000 zł. Za tę kwotę można złożyć komputer na którym będzie można pograć przez najbliższe 2-3 lata. Na konsoli pogramy jednak ok. 7 lat. Konsola to już nie jest sprzęt na śmiesznej architekturze z wydajnym CPU, GPU i małą ilością ramu. Kto wie, gdyby odpowiednio zabezpieczono konsolę przed atakiem że strony other OS to czemu by takiego czegoś nie zrobić? Uwierz mi że szybko powstałby Linux który można by było sensownie używać na konsoli. Jeżeli dobrze pamiętam to na PS3 zanim te funkcję usunięto był nawet Yellow Dog Linux który jeżeli dobrze pamiętam to radził sobie bardzo dobrze. Fakt nie próbowałem z jego pomocą używać drukarki aczkolwiek dało się na tym pracować.
  15.02.2020 7:16

 • @Anonim za ułamek tej ceny nie znajdziesz sprzętu zdolnego odpalić wiedźmina 3 czy DMC V nawet na systemowych niskich ustawieniach.
  14.02.2020 13:07

 • @Berion zauważ jednak że na nowym komputerze za 800 zł nie pograsz w Wiedźmina 3 czy The Last of Us. Na PS4 już tak. Nawet jeżeli część tytułów będzie wykluczona. To w większość możesz zagrać. I oczywiście że nie jest to rozwiązanie idealne. Na ten moment dla zwykłego Kowalskiego się nie nada jeżeli chodzi o sterowniki. Jednak jeżeli weźmiemy pod uwagę jak wyglądała sytuacja z postawieniem systemu na PS2 i na co on pozwalał, a jak wygląda teraz powoduje że kto wie. Może jak wyjdzie PS6 i następna po XSX konsola M$ spowoduje iż komputer dla graczy w użytku codziennym staną się przeszłością. Ale tak daleko może lepiej nie wybiegać... Tak czy inaczej postęp jest. I to niesamowity.
  14.02.2020 13:05

 • Wiecie. Dla mnie na przykład to dosyć ciekawa rzecz. Tak czysto teoretycznie. Możemy zainstalować Linux, przeglądarkę i pakiet biurowy dzięki czemu zyskujemy sprzęt do codziennej pracy i grania za ok. 1000 zł. Wiecie. Nie mówię tu o zastosowaniach profesjonalnych czy e-sporcie. Dla niektórych jednak opłacenie rachunków i możliwość napisania dokumentu tekstowego wystarczyłoby, aby porzucić komputer. Także moim zdaniem spoko opcja. I nie tylko sztuka dla sztuki.
  12.02.2020 16:21

Ubuntu zamiast Windows 7. Canonical namawia do przesiadki i publikuje poradnik

 • W mojej opinii pomysł jest dobry ale wykonanie do d**y. W sensie Linux z powodzeniem może zastąpić Windows w "biurowym" użytkowaniu. Otworzyć i edytować dokumenty, przeglądać internet. To są zadania z którymi Linux daje sobie radę. Ale problem obecnie jest gdzie indziej. Poza użytkiem profesjonalnym większość PCtów kupowana jest w dwóch celach:
  - Do użytku domowego (tzw. biurowego),
  - Do gier.
  O ile dla pierwszej z grup Linux jest interesującą alternatywą, o tyle druga grupa nie będzie z niego zadowolona. Linux nie nadaje się do gier. W sensie tak, Linux mógłby mieć podstawy do tego aby pozwolić na granie w gry. Przeszkodą jest jednak fakt że developerzy nie chcą go wspierać.

  Poza tym. Polecać przesiadkę z systemu wspieranego 11 lat, na system wspierany lat 3-4. Przepraszam ale dla zwykłego Kowalskiego jest to nieśmieszny żart. Nie mówię tu o wszystkich linuxach, a o Ubuntu. Są dystrybucję ciągłe, takie które zwykły Kowalski jest w stanie obsłużyć i nie wymagają od niego znajomości trudnych pojęć, ale dalej. Ten system nie nadaje się do gier. Poza tym przyzwyczajenie do systemów Microsoftu jest zbyt duże żeby Linux był go w stanie wyprzeć. A już na pewno nie Ubuntu.
  07.02.2020 6:52

Allegro chce prowizję za koszt wysyłki. Sprzedawcy rozpętali burzę w sieci

 • Bo to jest moim drodzy państwo walka z allegro ze spadkiem zainteresowania ich platformą, która to zaś spowodowane jest popularyzacją zakupów na platformach zagranicznych (głównie chińskich). Oczywistym jest bowiem że gdy spada popularność naszej platformy to wówczas najlepiej uprzykrzyć życie sprzedawcom. I oczywiście że szlag mnie trafia na widok Januszy wystawiających oferty w bardzo dziwny sposób ale zwiększenie marży no raczej nie pomoże.

  Marketingowcy grupy Allegro zasługują według mnie na medal!
  21.01.2020 19:25

Świętujemy 17. urodziny dobrychprogramów, ale to wy dostaniecie prezenty! Dziesiątki prezentów!

 • @csrpl procesor to Sempron pierwszej generacji. Tyle pamiętam. Ale dokładnie modelu nie podam.
  08.12.2019 16:18

 • Mój pierwszy komputer był komputerem używanym i dostałem go w wieku 6 lat. Na pokładzie AMD Sempron (numerka nie pamiętam) :-) zawrotne 512 mb RAM i do tego NVIDIA FX5200 że 128mb pamięci. Monitor Hyundai (nie wiem czy tak się to pisze) rozdzielczości 800x600 do tego stacja dyskietek i nagrywarka DVD 16 krotnej prędkości z LightScribe (pamięta ktoś jeszcze?) Dysk HDD ATA 80GB. Do tego brzydka biała obudowa standardu WTX (potężna krowa). Komputer na tamte czasy był wystarczający. Choć GTA SA na najniższych chodziło w 10fps. No i internet. Jako że mieszkam na wsi to nigdy nie były to super transfery. Wówczas 128Kbps w szczycie. 2-minutowy film na YouTube w 240p ładował się przy średniej prędkości 10 minut. Limit transferu 1GB (na szczęście tylko na pobierane dane). Tak więc prezentował się mój pierwszy zestaw komputerowy.

  Obecnie pracuje zaś na konfiguracji że zdecydowanie innej półki cenowej. AMD Ryzen 5 2600X, 16GB ram, Radeon RX580 8GB, 1TB SSD M.2 Monitor to stary Acer rozdzielczości 1366 x 768, jak i monitorek towarzyszący Eyoyo EM08G - 7" chiński wyświetlać w pancernej blaszanej obuwie rozdzielczości 1280 x 720 (mały ale wariat). Klawiatura mechaniczna Genesis Thor 300 TLK na przełącznikach RED oraz mysz Cougar Minos X3. Internet to dalej bieda bo radiówka 3Mbps ale bez limitu transferu no i można sensownie go używać. Zaletą tego internetu są jednak piekielnie niskie opóźnienia. W overwatch np. ping utrzymuje się na poziomie średnim 15-20 ms. Co w mojej opinii nie jest jak na radiówkę złym wynikiem.

  Porównania więc nie ma. Ale czy jest sentyment? Też nie. Było fajnie ale teraz jest o niebo lepiej. Po samej konfiguracji obu komputerów widać że nawet porównując ten stary do ówczesnych standardów to stoi on ligę niżej od tego co mam obecnie.

  Co zaś do platform na których gram. Na PC używam wyłącznie GOG. Posiadam też PS3 i PSP. Ostatnio nabyłem również PS2.
  08.12.2019 7:48

Alternatywa dla OSSC i Framemeister

 • @deepone no właśnie licząc dotychczas wydane pieniądze to:
  Skaler - 80 zł
  Kontroler - 5 zł
  Lutowanie - 20 zł
  To są dotychczas wydane przeze mnie pieniądze. Aczkolwiek znalazłem jeszcze jedno bardzo ciekawe urządzenie droższe zdecydowanie niż GBS z przeróbkami, ale tańsze niż OSSC i bez potrzeby grzebania w ustawieniach. RetroTINK 2X. Ma on tylko jedną wadę w mojej ocenie. Jest to bowiem brak wejścia RGB. Jedyną opcją jest zrobienie własnego konwertera tego typu lub kupno takiego zrobionego przez twórców tego line doublera. Tyle że jego zakup nie jest opłacalny. Ale tak czy tak jest to ciekawa opcja gdyż nie trzeba grzebać się w tonie opcji... Wystarczy tylko podłączyć konsolę, telewizor i uruchomić sprzęt.
  01.12.2019 13:47

 • @deepone kwestia tego co chcesz poświęcić. Niski koszt i długi czas konfiguracji fizycznej (lutowanie, klejenie itp), średnia cena i multum rzeźbienia w ustawieniach albo wysoka cena i w zasadzie urządzenie które ma zaimplementowane większość poprawek które w pozostałych 2 sprzętach trzeba wykonać. Mnie nie stać na najdroższą opcje, a wolę poprosić kogoś o polutowanie paru rzeczy niż grzebać na oślep w ustawieniach sprzętu i robić z niego doktorat aby móc cokolwiek zobaczyć w sensownej jakości... Ale zgadzam się z tobą. Gdybym miał możliwość obcowania z pozostałymi urządzeniami to może bym zmienił zdanie. Na razie niestety nie mam.
  30.11.2019 21:36

 • @MCbx powiem tak. Możesz trochę dopłacić i zakupić tani konwerter na allegro. Może i przepłacisz ale masz pewność że zadziała. Poza tym nawet jeśli kupisz z Ali i nie działa to zakładasz spór i zwracają pieniądze. Osobiście korzystam z takiego konwertera i nie mam z nim żadnego problemu. Poza tym obecnie się to już poprawia. Jedynym mankamentem moim zdaniem jest dosyć różna opinia na temat jakości dźwięku. Jedni bowiem mają niemal idealnie odzwierciedlone audio drudzy mówią że słychać same pierdy i piski. Tak czy tak jednak moim zdaniem jest to fajne rozwiązanie. Choć stare karty telewizyjne też nie są złe. Zwłaszcza że niektóre z nich oferują lepszą jakość niż współczesne wyroby. Tak jak wspomniałeś jednak nierzadko trzeba się bawić z konfiguracją.
  29.11.2019 18:50

 • @Silny Ogór spoko. Widzisz ile to człowiek się dowie :-D
  29.11.2019 18:10

 • @Bulo82 zwłaszcza że gdy musisz się dokopać do jakiejś funkcji to musisz przekopać się przez inne zakładki... Co do wyglądu to rzecz gustu, gdyby jednak wszystkim się tak podobało to nie odezwałby się koordynator projektu z chęcią jego implementacji jako interfejsu bazowego.
  29.11.2019 17:43

 • @Anonim wyjścia HDMI to ja tam nie widziałem... Co zaś do wejść to nie ma component. Dlatego dalej uważam że GBS lepszy.
  29.11.2019 17:40

 • @Bulo82 ale dalej. Marie Callas to to nie są.
  29.11.2019 17:28

 • @Silny Ogór tzn. kabelek dołączony jedynie trzeba sobie końcówkę dorobić. Jest to dość logiczne gdyż docelowo możliwe jest zastosowanie np. wtyków BNC zamiast SCART. Co u hamburgerów ma znaczenie gdyż oni mają burdel w temacie standaryzacji RGB.
  29.11.2019 17:22