Czy Google indeksuje zdjęcia z lazy-load? - Test

Lazy-load to technika umieszczania między innymi zdjęć, która blokuje ich ładowanie do momentu pełnego załadowania strony lub dopiero kiedy będą one widoczne. 18 maja opublikowałem na swoim blogu prosty tutorial, który umieszczał w src placeholder, w data-src przechowywał ścieżkę do właściwego zdjęcia i kiedy użytkownik przewinął do tego zdjęcia, JavaScript podmieniało atrybuty. Prościej się tego zrobić nie da

Najnowsze trendy w tworzeniu stron internetowych

W tym wpisie postaram się krótko zsyntetyzować najnowsze trendy w tworzeniu stron www. Dlaczego warto znać nowe techniki tworzenia stron? Nowoczesność i wzorce, z którymi stykamy się na co dzień są przez nas pozytywnie kojarzone.

Oczywiście nie należy "ślepo" za nimi podążać i na siłę stosować wymienionych rozwiązań. Nadrzędnym celem jest przede wszystkim zapewnienie użytkownikowi ogólnie rozumianej wygody. W ostatnich latach w centrum uwagi są użytkownicy technologi mobilnych a przede wszystkim osoby korzystające z przeglądarki w telefonie.

WebP czyli format zdjęć internetowych prosto od Google

O co chodzi z tym WebP? Otóż jest to format zapisu zdjęć, który jest obecnie rozwijany przez Google.

Po co kolejny format?

Pewnie zapytasz, po co nam kolejny format, skoro mamy PNG, JPEG, które zdawałoby się rozwiązują wszystkie problemy z kompresją zdjęć? Otóż WebP łączy zalety PNG i JPG. Nie wierzysz? No to jeszcze dodam że obsługuje animację podobnie jak GIF!

Zaletą WebP jest np. to, że obsługuje przezroczystość podobnie jak PNG - z kanałem alfa. Generuje pliki ważące mniej w porównaniu do stratnej kompresji JPEG:

Zdjęcie JPEG ważące

Przekierowanie Strict SSL: HTTP na HTTPS

Chciałbym się podzielić poradnikiem jak idealnie przekierować cała stronę z protokołu HTTP na HTTPS na serwerach Apache. Poradnik jest dla osób, które już mają włączony SSL. Czyli można wejść na stronę przez adres https ale strona nie przekierowuje z automatu na ten protokół.

Krok 1: Przekierowanie z bez www na www:

RewriteEngine On RewriteBase / RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www.nazwa-domeny.pl RewriteRule ^(.*)$ //www.nazwa-domeny.pl%{REQUEST_URI}

Krok 2: Przekierowanie na HTTPS