Test NZXT Kraken X52 v2: mały, a potrafi

 • @Anonim Nie miałem w ręku chłodzenia od noctua, więc trudno wkręcić ją do publikacji. Kraść wyników z innych stron nie będę, bo to trochę takie januszowanie i cebula :)
  10.11.2019 14:14

Test NZXT H510i - następca kultowej H500?

 • @warlock Różnica zasadniczo polega wyłącznie na dodaniu nowego "inteligentnego modułu" i portu USB C na froncie. Z przedniego panelu znika też osobny port na mikrofon. To tyle w temacie zasadniczo.
  10.11.2019 14:09

Dwie wieże. Test chłodzenia Deepcool Assassin III

 • @mielonka i5 pierwszej generacji to już archeologia komputerowa, ale fakt do zastosowań biurowych starczy w zupełności. Ja w swoim prywatnym PC używam NH-U12S od pięciu lat. Dziś chłodzi i7 4-tej gen. i w żaden sposób narzekać nie mogę. Tak na marginesie słodzenie współczesnych i3/i5 albo Ryzen 5 nie jest tak ciężkie, jak by się to mogło wydawać niektórym. Ludzi często narzekają na hałas, ale bywa tak, że płyty główne mają jakość dziwnie zafiksowany domyślny profil PWN. Trzeb wtedy ręcznie interweniować.
  30.10.2019 12:51

 • @zakius Dude, say what? 66 stopni pod pełnym obciążeniem to źle? Wynik jest rewelacyjny, biorąc pod uwagę, że AIO kosztujące po 700-800 zł miejscami potrafiły dobić do 80 stopni. I tak, ma sławetnego gluta, ale proc zachowuje się prawidłowo niezależnie od chłodzenia. Nie jest to wersja K, więc póki co nie widzę sensu skalpowania.
  30.10.2019 12:41

 • @Anonim Ja tam polecam korzystać zarówno z notebooka jak i desktopa, choć wszystko zależy od stylu pracy czy rozrywki. W twoim wypadku wystarczyłoby zainwestować w Ryzen 5 3600, aby uzyskać sprzęt ciut żwawszy w wielowątkowych aplikacjach.
  30.10.2019 9:36

 • @Kotletor Nach, nie trzeba. Płyta główna Gigabyte zniosła dzielnie ciężar tego kolosa. Zasadniczo jak mobo ATX przykręcisz prawilnie przy pomocy wszystkich śrub to nie ma co się stać. Również backplate chłodzenia ogarnia sprawę. Większy problemy natury logistycznej już powodują nadprogramowo rozrośnięte karty graficzne ;)
  29.10.2019 16:19

 • @Anonim Dziękuję, dokładnie dzieło Tolkiena miałem z tyłu czaszki, gdy pisałem tekst :)
  30.10.2019 9:23

 • @Anonim Do porównań używam jedynie sprzętu, który faktycznie miałem w rękach i dane było mi przetestować na tej konkretnej platformie. Póki co chłodzenie od Noctua jest poza moim zasięgiem. Jednocześnie staram się nieco ograniczać ilość produktów i danych na wykresach, aby zyskały na czytelności.
  30.10.2019 9:28

 • @zakius Sprzęt daleko poza moimi możliwościami finansowymi. Jednocześnie Intel ani AMD nie wypożyczą mi swoich topowych CPU do desktopów. Dla niech jestem zwyczajnie zbyt malutki w oceanie branży tech :P Jednym słowem trzeba sobie radzić tym, co jest :3
  30.10.2019 9:31

 • @Krzysztof. Podpowiadam: całkiem nieźle :D Dmucha solidnie nawet z odległości.
  30.10.2019 9:34

Do trzech razy sztuka. Test trzech wersji Inno3d GTX 1660

 • @Anonim Super. Fajnie, że komuś się przyda ten tekst.
  22.10.2019 11:31

 • @tadekm Spoko, ja się nie obrażam, że ktoś mnie myli z tuzami branży tech :D Co do karty sprawa niefajna. Popytam jak to wygląda z serwisem, ale cudów nie obiecuję. Teoretycznie jeśli karta jest na gwarancji tematem powinien się zająć sklep, gdzie była zakupiona, ale wtedy na minimum 3 tygodnie można się pożegnać z GPU.
  22.10.2019 16:14

 • @zakius Nie, no ja rozumiem bój o ekologię, ale tu to popłynąłeś. Jeszcze 10 lat temu komputer średniej klasy do domu pobierał energię na sztywno. Przykładowo wyświetlając sam pulpit, czyli nie robiąc nic, kradł do 100W energii! Nie wspomnę już o mocniejszych maszynach - GF 8800 Ultra wymagał wręcz stałego podłączenia do elektrowni atomowej o ile dobrze pamiętam :D A jak te kompy potrafiły się grzać! Podobnie było z konsolami. Pierwszy X360 z gniazdka pobierał 100W w głównym menu konsoli. Dziś komputery elastycznie zarządzają energią i przez większość czasu taki PC nie przekracza 60W. Podejrzewam, że i5 9400F + 1660 w spoczynku zejdą nawet poniżej 50W. Jeśli karta ma zdefiniowany max pobór np. na poziomie 300W to nie znaczy, że tyle cały czas pobiera. Większości chodzi ona na wolnym biegu a w starszych tytułach wykorzystuje niewielki procent swoich możliwości. Ile godzin gramy na PC a ile wykonujemy inne, mniej pochłaniające energii czynności? Odpowiedź jest raczej oczywista. Sprzęt poczynił ogromne postępy, szczególnie w proporcji pobierana energia-wydajność układów. Ogólnie z i9 popłynąłeś jeszcze bardziej. Dziś procesor i5 wystarczy praktycznie do wielu codziennych i półprofesjonalnych zastosowań. To jak działa PC nie zależy od tego ile prądu wcina a jak dobrałeś części oraz skonfigurowałeś sprzęt. Jizas, do przeglądania neta i oglądania YouTube + praca biurowa wystarczy nawet PC na współczesnym Pentiumie, gdzie całość sprzętu pobierze poniżej 35W. Generalnie wszystko zależy od potrzeb i zastosowań.

  Co do gier, mamy dziesiątki świetnie zoptymalizowanych tytułów dla PC, szczególnie jeśli bazują na API Vulkan lub DX12. Ja już nie mogę słuchać biadolenia konsolowców, jak to PS4 jest boskie, bo gry są idealnie optymalizowane na tym sprzęcie [samo PS4 silim od 2 lat radzi sobie coraz słabiej, co raczej pokazuje coś innego]. Na PC masz również świetną optymalizację, bo przykładowo komputer sprzed 5 lat wciąż radzi sobie dobrze nawet z najnowszymi pozycjami.
  27.10.2019 13:50

 • @zakius CPU nie wymaga dodatkowe zasilania? A taka wtyczka 4-pin lub 8-pin (czasem i 12-pin) nad gniazdem procesora to, co to jest? Zrobione tak dla picu? ;) CPU ma własne dodatkowe zasilanie. Tak jest już od lat. Z tym przeglądaniem stron nie przesadzaj. Jeśli oglądasz filmy na YouTube lub Netflix w 4K to komputer wrzuci wyższy bieg, ale w większości przeglądarka nie dusi tak komputera. To już stare CoreDuo albo CoreQuad, z racji baraku wielu współczesnych instrukcji a także wieku samej architektury układu, dostaną czkawki pobierając przy tym masę energii. Do pracy z internetem wystarczy współczesny Pentium / i3 albo odpowiednik po stronie AMD. Wiele zależy od tego z jakiego programu korzystasz i jego ogólnej optymalizacji.

  Co do hałasu wszystko zależy od producenta. 2 tygodnie temu przesiadłem się na RTX 2060 Super od KFA2, czyli tak naprawdę Galaxy. Karta jest chłodna w spoczynku i pod obciążeniem, plus jest baaaardzo cicha. Posiada dodatkowe zasilanie PCI 4+6 i w codziennych zastosowaniach komputer pobiera do 60W energii, a na pokładzie mam jeszcze i7, kilka dysków itd. Pod obciążeniem w grach? Póki co pobór rzadko skacze powyżej 200W, bo głównie pocinam w starsze Battlefieldy na multi oraz Titanfall. W stosunku do mojego starego GTX 760, gdzie normą było 265W w szczycie to znaczna różnica, a obie karty dzieli jakieś +- 6 lat. Masz masę cichych i chłodnych kart - seria GTX 10 od Inno3D, o której tak wiele pisałem, to mistrzowie w swojej klasie (1060 i 1070 Ti). Masz jeszcze przecież zapomnianego GTX 1650, gdzie jego wrogiem była niestety cena.

  Zawsze można pobawić się krzywą wykresu dla wiatraków, zrobić under-volt i spróbować innych zabiegów. Ludzie też zapominają, że jak mają bida-zasilacz o niskiej mocy to też pobór energii będzie wyglądać nieciekawie. Więc żadnej rewolucji nie trzeba, bo sprzęt wciąż się rozwija, co widać na przestrzeni ostatnich 10 lat.
  28.10.2019 11:47

 • @zakius Taaaak? Już widzę jak chcesz uruchomić tak PC z i7-9700 czy nawet i5-9600 na pokładzie bez podłączenia choćby zasilania 4-pin XD I mówię tu o zwyczajnych płytach głównych, choć nawet Dell'owikie wynalazki i im podobne z komputerów klasy OEM także wymagają dodatkowego podpięcia zasilania 4-pin dla procesora. To, że CPU nie ma na sobie jakieś wtyczki o niczym nie świadczy - jakież to by był zresztą niepraktyczne. Procesor ma swoją osobną linię zasilania, która jest konieczna do stabilnej pracy nawet w przypadku budżetowych jednostek. Bez tego nie uruchomisz PieCa, albo system zaskoczy, ale działać będzie niestabilnie. i7-9700K podczas renderowania sceny łącznie z całym komputerem pobiera nawet do 210W energii, a w tym czasie GPU sobie spokojnie odpoczywa. Jest to scenariusz bez OC. Ryzen 7 3700X pobiera ok. 180W, co biorąc pod uwagę że wykonuje swoje zadanie szybciej, prezentuje lepszy stosunek wydajność-pobór i to przy podobnej ilości fizycznych rdzeni.

  I tak, Pentium wystarczy do pracy z internetem. W rodzinnym biurze mam G4400 + 4GB DDR4 2133Mhz. Komputer korzysta z intelowskiego GPU. Windows 10 i przeglądarka Opera. Dokumenty Googla śmigają, YouTube w 1080p noł problemo, 15 zakładek otwartych w przeglądarce i ciąż jest ona responsywna. Word i programy księgowe działają bez mniejszych problemów. Aplikacja Netfilx śmiga. Podałeś przykład Chrome, który tak naprawdę pod względem zużycia RAM wypada słabo. Na laptopie, gdzie siedzi i3-7100 (2/4) dopóki nie zapcha się RAM sama przeglądarka Googla działa działa bez większych problemów (powyżej 13 zakładek widać już jej lekkie mulenie). A jeśli idzie o karty - tak jak powiedziałem masz gtx 1650 i gtx 1050 ti bez konieczności dodatkowe zasilania PCI. Mieszczą się poniżej 75W.

  Zasadniczo nie wiem co starasz się udowodnić, bo póki co siejesz dezinformację. Nie przejmowałbym się tym zbytnio, ale ktoś mniej obyty w temacie może przeczytać twoje komentarze i wyciągnąć potem błędne wnioski, które przełożą się na nietrafione decyzje zakupowe albo co gorsza nieprawidłowo złożony sprzęt.
  28.10.2019 13:01

 • @tadekm Łoooooł... dzięki, ale ja redakcją nie jestem tylko jednym samotnym łebkiem zamkniętym w piwnicy, testującym hardware... :D Dobra, ale żarty na bok. Pewnie wniosek taki, że to redakcja wynika z stylu pisania - zwroty wieloosobowe mają na myśli mnie i Was, jako wspólnotę pochylającą się nad pewnymi problemami. Jeśli idzie o karty: odzywam się do agencji obsługującej Inno na Polskę a oni jeśli mają sampel to użyczają. Jeśli idzie o serwis itd. mogę spróbować dopytać co i jak. Coś się stało? Karta uległa upaleniu czy inny problem?
  22.10.2019 11:30

Skromny ale bardzo uzdolniony. Test QNAP TS-231P

 • @Jamir_ Wszyscy tak wychwalają własnoręcznie złożone NAS-y może i sam przekonam się w końcu o zaletach i wadach tego rozwiązania. Ostatnimi czasy walają mi się starsze mobo LGA775 z CoreDuo i jedna AM2+, ale na tym coś robić to trochę śmiech na sali. Jeśli wpadnie mi w ręce coś na poziomie i3/i5 chociaż z drugiej gen. pewnie spróbuję pomajsterkować :)
  15.10.2019 20:37

 • @Anonim You had my curiosity, now you have my attention ;) Przy odrobinie szczęścia może będę mieć szansę porównać dzisiejszego bohatera z TS-328. Tak na marginesie, widzę że ceny 328-tki oscylują w okolicy okrągłego tysiaczka, gdzie 231P to często ciut poniżej 800 zł. Dla jednych 200 zł w kieszeni to majątek a dla innych nie. Wszystko zależy w sumie gdzie i jak będzie użytkowany. Ja chciałem przede wszystkim przekonać się, czy polubię się z QNAP. Polubiłem się.
  15.10.2019 20:44

 • @Rafel2703 To że warto testować to jasna sprawa. Podpisuję się obiema rękoma i nogami pod tym stwierdzeniem. Problem w tym, że jeśli jakiś sprzęt nie ma oficjalnej dystrybucji na Polskę to zagraniczny producent (lub obsługująca go agencja) niechętnie wysyłają cokolwiek. Zdarzają się wyjątki, ale przeważnie człowiek napotyka mur. No, chyba że miałbym kanał YouTube z powyżej 100tyś subów. To już zupełnie inna śpiewka.
  15.10.2019 20:48

 • @Rafel2703 U mnie z angielskim bez problemów ;) Problemem jest, tak jak powiedziałem wyżej, podejście marketingowców z zagranicy. Jeśli firma nie ma polskiego oddziału/dystrybucji itd. to oni nie widzą sensu wysyłania czegokolwiek recenzentom, szczególnie tym małym. Na tym polu Benchmark albo Chip pewnie ugrają znacznie więcej, ale mikro-bloger raczej nie ma szans. 8 lat w branży tech czegoś już mnie nauczyło, głównie żeby nie robić sobie nadziei zbytnio :D
  17.10.2019 10:56