Hashe z ziarna i szyfr cezara

Od pewnego czasu postanowiłem wymyślić coś, co utrudni kradzież hasła. Problem jest taki, że np. keyloger może wykraść hasło lub ktoś może je podpatrzeć/nagrać na dyktafon podczas wpisywania. By rozwiązać ten problem postanowiłem... pozbyć się haseł.

O problemie

Na rynku są już rozwiązania, ale wszystkie one zawodzą. Pamięć USB może ktoś wykraść, a są też metody przypominające moją, jak choćby wprowadzanie symboli otrzymanych ze strony i konieczność wpisania odpowiedzi, wygenerowanej przez specjalny chip, ale karta z chipem też może być skradziona.

Prosta aplikacja do „kolażu” zdjęć

Jako iż  leniwość matką wynalazku, to zamiast szukać programu, który pasowałby gustom mego znajomego, wolałem sam taki program napisać. Do pracy zaprzągłem OpenCV i gdyby nie to, że brakowało mi jednej rzeczy, to program do kolażu zdjęć napisałbym w miarę szybko. Zacząłem niestety chyba od podsumowania... Czas prześledzić od początku.

Kolaż zdjęć

Kolaż zdjęć, to umieszczenie zdjęć każdego z wybranych obok innego wybranego. Z tego powstaje duży obraz.

Właściwy wstęp

OpenCV dostarcza bardzo wiele możliwości.

Libgreattao: dynamiczne zmiany interfejsu w locie

W tym wpisie opiszę zmiany, jakie zaszły w standardowym trybie pracy libgreattao. Chodzi o priorytety i switches. Priorytety pozwalają na określenie uszczegółowienia sposobu przetwarzania pewnej ścieżki. Switches pozwalają na zmianę interfejsu w zależności od wewnętrznych stanów lub interakcji z użytkownikiem.

Dla zademonstrowania tego, co zaszło, posłużę się przykładami.

Dlaczego OpenSource, to nie Freeware

Uznaję, że ze względu na jakość, oprogramowanie można podzielić na trzy kategorie. Poniżej podaję listę w porządku ze względu na jakość:

  • Oprogramowanie OpenSource/Wolne
  • Komercyjne zamknięte
  • Freeware

Freeware jest na samym końcu, bo łączy w sobie wszystkie możliwe najgorsze cechy obu powyższych(punktu 2 i 1).

Dlaczego OpenSource, to nie Freeware

  • Freeware nie można modyfikować, tak, jak każdy zamknięty program
  • Freeware nie jest własnością użytkownika, jak każdy zamknięty program

Wykorzystanie koncepcji/elementów autonomicznych pojazdów

Google i wiele firm pracuje nad autonomicznymi pojazdami. Wydaje mi się, że ta praca mogłaby zostać wykorzystana do pomocy osobom ślepym.

O co chodzi

Chodzi o możliwość wykorzystania telefonu z androidem do nawigacji (telefon wskazywałby, jak blisko mamy do najbliższej drogi przed nami), a poza tym pozwalałby na zrobienie zdjęcia obiektowi przed nami. Jeżeli przy robieniu zdjęcia, zostałyby wykryte światła, to następowałoby rozpoznanie, jakie mamy światło i poinformowanie o tym użytkownika.

Tao-multishell

Jest to kolejny, raczej amatorski projekt, napisany w libgreattao. No cóż. Libgreattao jest przeznaczone po to, by uprościć pisanie prostych rzeczy i dać im kopa.

O czym mowa

Tao-multishell jest powłoką tekstowo/graficzną, napisaną w libgreattao. Powstało wiele powłok tekstowo-graficznych(nazw nie pamiętam), jednak żadna nie odniosła sukcesu. Tao-multishell ma to do siebie, że może pracować wyłącznie w trybie tekstowym(bez grafiki, a w postaci "kontrolek" w trybie tekstowym lub shellu). Ważne jest jednak przeznaczenie.

Ukrywanie plików binarnych w plikach .sh

W tym wpisie opiszę, jak ukryć plik binarny w skrypcie .sh. Może okazać się to konieczne z powodu chęci dostarczenia plików wykonywalnych dla wielu architektur. Wielu użytkowników nie korzysta z multiarcha, więc trzeba zatroszczyć się o dostarczenie elf-ów dla wielu architektur, a poza tym na x86 świat się nie kończy.

Wstęp

Jak już wspomniałem w poprzednich wpisach, do rozpoznania architektury, można posłużyć się `uname -a` . Stworzymy programy dla architektury x86 i x86_64, dlatego wystarczy sprawdzenie czy polecenie nie zwróciło x86_64.

Piszemy własny graficzny instalator

Dzięki Linuksowi dystrybucja i instalacja oprogramowania wydają się proste, a instalatory zbędne. Nawet Microsoft i Apple, a także Google poszły za ciosem i wprowadziły własne sklepy z aplikacjami. Nie mogę jednak pokryć wszystkich dystrybucji GNU/Linux przez paczki - ba nawet nie mogę wszystkich dystrybucji zainstalować, by przetestować czy paczki działają. W takim wypadku może się przydać instalator. Nie dotyczy to oczywiście bardziej popularnych składników, gdzie społeczność sama przygotowuje paczki.

Właściwy wstęp

Jakiś czas temu napisałem prosty instalator libgreattao.

Zatrzask na pamięć do karty graficznej

Mam właściwie pytanie. Obecne algorytmy generowania grafiki alokują pamięć potrzebną na narysowanie danego prymitywa, by następnie przekopiować potrzebny obszar na płótno docelowe.

Mój pomysł jest taki, by stosować pamięć z zatrzaskiem, by ten proces przyśpieszyć. Co udało by się uzyskać?

  • Nie trzeba by bez przerwy alokować pamięci karty graficznej
  • Nie trzeba by bez przerwy kopiować pamięci

Obecnie, gdy chcemy narysować np.

tao-makefile-ui: ujarzmiamy kompilowanie ze źródeł

Powoli zbliża się okres, w którym zamrożę libgreattao. Najwyższy czas zacząć pisać aplikacje, które będą mieć testerów. Chodzi o to, by wyłapać błędy, a w tym celu muszą powstać aplikacje, które przykują uwagę użytkowników.

Jedną z niezwykle przydatnych aplikacji, powstałych z użyciem libgreattao, jest tao-makefile-ui. Program ten pozwala na konfigurację sekwencji budowania aplikacji. Program ten wykrywa obecność Makefile, autogen.sh, a także configure, po czym podejmuje odpowiednie akcje.