libgreattao: prosty edytor tekstu

Właśnie informuję, że wydałem nową wersję libgreattao(wciąż pre-alfa). Dodałem obsługę nowych tagów do plików opisu klas. Shell od teraz obsługuje zmienne.Jest więcej zmian.

Chciałbym się teraz zająć pisaniem prostej aplikacji - edytora tekstu. Ten edytor tekstu był dostępny jako program demonstracyjny w poprzednim wydaniu, teraz się rozwinął.

Zatem do dzieła!Tak będzie wyglądać ostateczny kod:

Wiele interfejsów dla jednej aplikacji, podobne interfejsy dla wielu aplikacji

Wprowadzenie

UWAGA: Przedstawiana biblioteka jest w fazie pre-alfa. Korzystasz na własne ryzyko

Libgreattao do biblioteka szablonów UI mojego autorstwa. Można ją uważać za połączenie wxWidgets, XUL i XSLT. Jednak w niej, to nie twórca aplikacji definiuje interfejs, a zamiast niego robią to twórcy systemu i użytkownicy. Programista jedynie publikuje zestaw dostępnych funkcjonalności i określa klasę okien. Po określeniu funkcjonalności biblioteka z użyciem szablonów dla danej klasy okna tworzy interfejs.

Gry i Linux - Przyszłość

Zainspirowany wpisem blogera Ave5 postanowiłem napisać parę słów o przyszłości grania pod Linuksem.

Obecnie nie muszę nikogo przekonywać, jak sprawy się mają - jest źle. Każdy użytkownik GNU w kwiecie wieku, co nie korzysta z Windows, rekompensuje sobie brak natywnych gier konsolą. Tak czynię przynajmniej ja. Długi brak nowości w sklepie Wupra wskazuje, że na ożywienie na terenie Polski nie ma co liczyć.

Ciemne motywy i strony www (Firefox).

Jestem osobą przekonaną do ciemnych, mniej męczących oczu motywów. Wolę mieć biały tekst na czarnym tle niż czarny tekst na białym. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie to, że korzystam z internetu.

W sieci jest mnóstwo stron internetowych, które nie zostały odpowiednio zaprojektowane. Jeżeli chodzi o dobór kolorów, to czasami odnoszę wrażenie, iż żyjemy w czasach, gdzie na stronkach można znaleźć napis: "Należy przeglądać w IE6 pod rozdzielczością 1024x768".

Problem jest prosty.

Linuksowcy nie płacą za licencje.

Są ludzie, którzy uważają, iż użytkownicy GNU/Linux nie kupują licencji. Jestem odmiennego zdania - przeciętny użytkownik GNU/Linux wydaje więcej na licencje niż przeciętny użytkownik systemu Windows.

Oto parę licencji, które udało mi się złowić(mam również licencje na GameCuba, ale nimi nie chciało mi się chwalić).

Zdjęcia pudełek z grą na 3DS-a:

Zdjęcia pudełek z grami na Wii:

Zdjęcia pudełek z grami na GNU/Linux:

3DS.

Efekty 3D bez potrzeby noszenia okularów, możliwość robienia zdjęć w 3D i rozszerzona rzeczywistość. To wszystko powinny nam zapewnić telefony komórkowe i inne zabawki przyszłych generacji.

Nie zrobisz tego w domyślnym menadżerze plików

Wpis może rozpocznie serię artykułów z cyklu w konsoli lepiej, jako iż jest to ostatnio dosyć modny temat, a nikt go nie wyczerpuje lub przykłady są nieco niepraktyczne. Oczywiście będę opisywać powłokę tekstową Bash, domyślnie instalowaną w wielu dystrybucjach Linuksa, mogącą pracować w trybie kompatybilności /bin/sh .

Zaczniemy od zakładania struktury katalogów, jako iż wszelkie operacje w menadżerze plików dokonujemy na katalogach lub otwieramy pliki w zewnętrznych programach.

Do założenia hierarchicznej struktury katalogów służy:

Podatek na budowę internetu.

W powszechnej świadomości jest, że Internet Explorer służy tylko do pobrania systemu operacyjnego, a w najgorszym przypadku tylko innej przeglądarki.

Z tego tytułu wnoszę o nałożenie podatku na licencję systemów operacyjnych Windows, by przyśpieszyć w Polsce budowę darmowego i szerokopasmowego dostępu do internetu. Za licencję Windows płacimy wszyscy bez wyjątku. Dlatego jest czymś idealnym do nałożenia podatku - każdy będzie musieć zapłacić.

Dostając instalację Windows i tak będziemy pobierać przeglądarkę internetową lub system operacyjny.

Spiskowe teorie dziejów.

Po primo: Przepraszam całą blogosferę, a także wszystkich użytkowników wortalu Dobre Programy za opublikowanie tego wpisu.Secundo: Jest to wesoła implementacja komentarzy sWeeT-Wioletka ;) . Po ostatnie: Może to ja mam coś nie tak z głową - dlatego proszę: wybacz mi sWeeT-Wioletka ;), jeżeli Cię opacznie zrozumiałem. Wiem, że nie miałaś złych intencji. Może mnie sprostujesz?

Wszystko zaczęło się o wieści podanych przez wortal Dobre Programy. Jak zawsze przy takich wieściach mogło dojść do nadinterpretacji.

Klipper - zastosowania praktyczne (część 2)

Z powodu rozszerzenia możliwości moich nożyczek w obszarze powiadamiania(choć niestety współcześnie, z powodu naprawdę wielu ikonek obszarem powiadamiania już to nie jest; w moim przypadku się z tym jakoś uporałem), czyli Klippera, piszę ten wpis.

Sprostowanie

Ponieważ poprzednio miałem trudności z dołączeniem grafik, to postaram się je wrzucić tym razem.

Sposób na uruchomienie narzędzia konfiguracji Klippera pokazany jest w grafice numer 1.