Linux Mint 20 wydany. Koniec 32-bitowej binarki

 • @Anonim „I znowu do linuksiarskiej makówki nie dociera, że można Linuksa używać latami i przez to świetnie znać jego bolączki. To linuksiarstwo czerpie wiedzę o Windows głównie z newsów (do czego się zresztą przyznaje) i wylewa na niego pomyje, pisząc o systemie w stanie beta czy alfa. Prawda jest jednak zupełnie inna. Przy Linuksie, Windows 10 to szczyt dopracowania. ”
  Napisz mi, czym się zawodowo zajmujesz, że znasz oba systemy. Dlaczego odmawiasz tego innym? Ja w pracy korzystam z Windows 10 (pracuje jako programista i grafik), a w domu ze spokojem z OpenSUSE Tumbleweed. I widzę, jak do Windowsa ciągle dodawane są features, które ja widziałem jakieś np. dobre 10 lat temu w normalnych systemach. I co powiesz na temat dopracowania Windowsa i przyjazności dla przeciętnego zjadacza chleba? Windows nadaje się tylko do grania i odpalania dedykowanego dla niego programów, bo ludzie są przyzwyczajeni, przez co program musi być na Windows. Ale to się zmienia. Windows nie może stać w miejscu, przez co MS coraz więcej kopiuje. Jeżeli tak dalej będzie, to ludzie zerwą ze starymi nawykami i poszukają czegoś lepszego. Dodatkowo, ostatni bastion MS, czyli gry, też powoli staje się zagrożony.
  29.06.2020 19:06

 • @Anonim „ale i choćby poświęcił na to całe swoje życie, nie zrobi z Malucha Toyoty Prius. To jest po prostu praktycznie awykonalne. Do czegoś takiego potrzeba całego zespołu inżynierów pracującego latami i grubych pieniędzy”
  I szefowie tych inżynierów mają klapki na oczach, a sami inżynierowie są zafascynowani takim maluchem. Bo niby dlaczego tyle rozwiązań z tego badziewnego malucha znalazło się w Windows, a wciąż są dodawane następne. Ot, choćby semantyczny pulpit (KDE4), nieedytowalny pasek adresu (Nautilus), Edge (Chromium), wyszukiwanie w programów i plików menu start (OpenSUSE 10 lub 11), automatyczna instalacja i wyszukiwanie sterów (OpenSUSE 10.0/Yast i Ubuntu w którejś tam wersji), sklep z aplikacjami (Linspire/Lindows).
  29.06.2020 18:58

Ameryka rozpatruje ograniczenie szyfrowania. "Szyfrujesz, to masz coś do ukrycia"

 • @mat41997 A korzystają ze sprzętów z błędami, np. w mikrokodzie procesora.
  27.06.2020 21:43

Czy gigant zaimponuje sceptykom? Microsoft Defender trafia na Linuxa

 • @Anonim Możesz sam sobie skompilować, bo studiowanie kodu, bez odtwarzalnych kompilacji, to podobno za mało. Jak korzystasz z Debiana, to masz rację.
  25.06.2020 14:40

 • @Helga88 Facebook już jakiś czas temu zasugerował serię poprawek, co zmniejsza zużycie pamięci przez alokator pamięci. Dotyczy to GNU/Linux. Nie zdziwiłbym się, gdyby poprawki wprowadzone przez Microsoft były podobne. Po prostu, by jakaś nowość została wprowadzono do Linuksa, musi upłynąć więcej czasu niż do Windows, Patrz Grsecurity. Patrz Windows 10. Zanim pewne poprawki z Grsecurity zostały wprowadzone do Linuksa, to Microsoft naniósł część z nich do Windowsa. Kod Windowsa 10 wydaje się mniej przetestowany niż ten trafiający do Linuksa.
  25.06.2020 14:46

 • @Helga88 Raz MS coś zrobił, to dlaczego nie może nadal tego kontynuować? Wszyscy znają przypadek, że Windows Phone wysyłał położenie użytkownika, mimo zaznaczenia opcji, by tego nie robił. Fakt, że to samo zrobiło Google i Apple go nie usprawiedliwia.
  25.06.2020 14:39

Windows 10: aktualizacja spowodowała krytyczny błąd. Komputery się restartują

 • @Helga88 Na Windowsie też są problemy z grami, a we wszystkie gry na Windowsie na pewno nie można grać. Są przecież konsole.
  25.06.2020 20:37

 • @Anonim Jakie gry? Ja normalnie gram na GNU/Linuksie i sobie chwalę. Co do Photoshopa, to być może nigdy nie uruchomisz. Zbyt małe zainteresowanie. Gdyby z Photoshopa korzystało 15% populacji, to wtedy twórców płatnych odnóg WINE interesowałoby dodanie możliwości jego uruchomienia.
  24.06.2020 19:22

 • @Anonim_ Korzystałeś kiedyś z normalnego systemu? Pytam, bo od czasów Visty MS tylko kopiuje rozwiązania konkurencji i wmawia ludziom, że to jego. Właśnie dlatego podpisał umowę m.in z Novellem o wzajemnym udzielaniu licencji na patenty. Novell dzięki temu mógł umożliwić legalne odtwarzanie filmów/muzyki w swoim systemie na terenie stanów zjednoczonych, a MS zaczął kopiować rozwiązania z systemu Novella. Gdyby nie to, to MS już dawno byłby w ciemnej d* .
  24.06.2020 19:29

 • @Valtornia Bill już nie rządzi MS, chociaż do Windowsa nigdy nie czułem sentymentu. Teraz MS zarządza ktoś z Indii i kazał podobno zatrudnić Hindusów, bo mało chcą za pracę programisty.
  24.06.2020 19:32

Windows 10 i nie tylko: Edge zawitał na Siódemkę i Ósemkę

 • Nawet logiczne zagranie, skoro Edge ma być na GNU/Linux.
  22.06.2020 11:03

Windows 10: była wada i nie ma wady. Microsoft po cichu zmienił opis w dokumentacji

 • Świat się wali czy wszystko idzie starym torem? MS bardzo często był chwalony za jakość dokumentacji. Pytanie: czy to dokumentacja jest teraz zła czy mamy próbę usprawiedliwienia pomyłki/błędu/czegoś podobnego?
  16.06.2020 21:35

Wykryto nową lukę – CallStranger. Może dotyczyć nawet miliardów urządzeń

 • Gdyby korzystano z rozwiązań FOSS, a w dodatku na GPLv3, to problem mógłby być mniej dotkliwy. Czemu dodałem wzmiankę o GPLv3? Bo ta licencja miała chronić przed uniemożliwianiem wymiany oprogramowania sterującego urządzeniem, czyli obecnie ludzie mogliby sobie zainstalować nowszą wersję jakiegoś otwartego softu, pomijając całkowicie kanał dystrybucji producenta.
  16.06.2020 16:16

 • @Anonim Zawsze mogliby poprosić o pomoc fachowca. Fakt - mógłby im wrzucić trojana, ale instalując co popadnie, także można się go nabawić. Zawsze można oddać stary, niedziałający sprzęt do „recyclingu”, w którym to specjalista wymieni soft, naprawi lub wymieni podzespoły i sprzeda za grosze jakieś babci, co nie jest obyta z technologią i ma swoje przyzwyczajenia.
  16.06.2020 21:32

Windows 10 i problem z drukowaniem. To wina ostatnich aktualizacji zbiorczych

 • Wiele narzeka się na odmienne niż Windows systemy, ale co to za system, dla którego trzeba siedzieć w jakiś informacjach o aktualizacjach, sprawdzać która coś komplikuje i grzebać w systemie, by ją np. usunąć.
  15.06.2020 15:14

 • @Anonim Z Archa nie korzystałem za długo. Korzystam z jednej dystrybucji ciągłej i jestem zadowolony. Archa zainstalowałem jedynie na VirtualBox-ie, by coś przetestować.
  15.06.2020 16:42

 • @cmd.exe openSUSE Tumbleweed. Rzadko coś się psuje. Ostatnio, to akregator i kmail2 mają problem z wyświetlaniem grafik jako tło ekranu startowego/prezentacji pozycji (np. e-maila). Oba programy korzystają z jakiegoś frameworka, co pozawala na osadzanie kodu HTML w UI. Pewnie w nim coś się popsuło. Poza tym, to chyba dawno nic się nie popsuło.
  15.06.2020 20:16

Odkryto nową podatność na nadużycia w wierszu poleceń Windows. Aktualizacji nie będzie

 • @jkolonko Ja też jestem zdziwiony. Praktyka nauczyła mnie, że to, co najpierw, to nazwa/ścieżka do programu. Oczywiście, pomijam takie rzeczy, że być może dla niektórych parametrów tekst jest wprowadzany inaczej.
  12.06.2020 15:38

Zapis do pamięci jądra: niechlujstwo twórców Windows wychodzi na jaw

 • @FSOCIETY Akurat słowo plebs jest za bardzo obraźliwe. Ludzie się po prostu nie znają. Czy człowiek musi się znać na wszystkim? Trzeba edukować i tyle. A MS nie raz pokazał, jak podchodzi do kwestii bezpieczeństwa i jakości kodu. Przesuwanie zawartości okna zaimplementowanie w jądrze, renderowanie czcionek zaimplementowane w jądrze, kod przesyłany na listy mailingowe developerów Linuksa, który był niskiej jakości, czy w końcu fakt, że ich implementacja vfat jest gorsza od tej Samsunga.
  12.06.2020 11:54

 • @Anonim openSUSE, mimo iż jest np. powolny, to jest systemem łatwym w administracji. Jest m.in możliwość zrobienia obrazu systemu i instalacji na wielu kompach, itd. Windowsa ponoć admini wybierają, bo jest łatwy w administracji, więc dla byłych adminów Windows, jak znalazł. Jeżeli ktoś chce grać w gry, to najlepiej Ubuntu lub coś z nim powiązanego.
  12.06.2020 16:30