Windows 10: łatkowy wtorek w Microsofcie. Co tym razem? Niestety, dość sporo

 • @Helga88 „w którym brak podstawowych funkcji ” - przykłady. Wiem, że pewnie napiszesz o skalowaniu interfejsu, ale coś innego? Jak obserwuję, to raczej MS dodaje funkcje do Windows, które od lat, jeśli nie ponad dekady, są dostępne w normalnych systemach,
  11.06.2020 12:48

 • @Helga88 Jakie statystyki? Niby MS nie utrzymuje informacji o lukach w tajemnicy, przez co Windowsiarze korzystają z Windows, a Linuksiarzą się wydaje, że MS ich bije ilością dziur w swoim systemie? Zejdź na ziemię.
  11.06.2020 12:39

 • @Anonim Zauważyłem jedną rzecz. Raz pisze, że MS nie zataja informacji o lukach, a innym razem, że są spoko, bo mają zamknięte źródła.
  11.06.2020 12:42

 • @bogast Wydaje mi się, że w sytuacji programu o otwartych źródłach znacznie łatwiej znaleźć błędy.
  11.06.2020 12:44

Odkryto nową podatność na nadużycia w wierszu poleceń Windows. Aktualizacji nie będzie

 • @Anonim Jednak w nazwie plików w Linuksie można stosować każdy znak, prócz znaku o kodzie 0, jak i / . Można użyć nawet przejścia do nowej linii. Konqueror kiedyś kodował znaki, które mogły powodować problemy i pokazywał w sobie, jakby ich nie kodował.
  11.06.2020 19:27

 • @ambient Jak dodawana jest nowa opcja do systemu, to można do niej wypuścić łatkę. Jednak łatka do łatki łatki, to już przegięcie.
  11.06.2020 18:56

 • @dzonasek Może to dziwne, ale Linux miał kiedyś taki błąd, że po włożeniu płytki Seven Kingdoms 2: The Frythan Wars, sądził iż to płytka z muzyką. I tak to, o czym napisałeś wskazuje, że Windows ma poważniejsze problemy z odtwarzaniem CD-Romów, ale to nie zmienia faktu, że błędy ma każdy system. Do tego dochodzą zabezpieczenia płyt, które mogą powodować różne problemy. Płyty DVD korzystały z szyfrowania, a klucze co jakiś czas się zmieniały. Na płytce mogły pojawiać się wybrzuszenia, itd.
  11.06.2020 18:52

 • @Anonim Nawet admin specjalnie czasem dodaje pliczek z wirusem Windowsowym.
  11.06.2020 18:53

 • @Anonim Linux jest wykorzystywany do wielu zastosowań. Wszędzie, gdzie trwają poszukiwania czegoś nowego, jak np. leków, nowych cząstek elementarnych, wykorzystywany do różnych obliczeń, w tym generowaniu filmów, itd.
  11.06.2020 18:55

 • @Merlin____ Pierwszym problemem jest to, że użytkownik nietechniczny może myśleć, że polecenie uruchamia coś innego, a w praktyce uruchamiane jest coś innego. Na Windowsach się nie znam za wiele, dlatego bardziej się nie wypowiem.
  11.06.2020 9:58

 • @szymon.nowak Chodzi właśnie o zaciemnienie skryptu. Dla mnie, to powinno być uruchomione polecenie ping. Nie wiem, o co chodzi z całym tym wywodem niestety. Oczywiście, podanie ścieżki po adresie IP powinno się rzucić w oczy bardziej doświadczonym, ale mniej techniczny użytkownik może myśleć, że to całkiem nieszkodliwe. Brzytwa Okhmana mówi, że program powinien robić jedną rzecz, a dobrze, więc czemu polecenie ping miałoby służyć do uruchomienia innego polecenia? Przeczytałem, oczywiście, że ping nie jest nawet uruchamiany, jednak normalnemu userowi może te polecenie wydawać się nieszkodliwe. Co do lepszych sposób, to bym musiał poszukać lub pomyśleć.
  11.06.2020 12:11

Windows 10 grozi "wieczna ciemność". Użytkownicy nadal narażeni na krytyczny błąd

 • @Anonim Ja się kontaktowałem z serwisem komputerowym i warunkami serwisu/naprawy było to, że mam sobie zrobić kopie zapasowe. No cóż... Zawsze się przyda dysk przenośny lub drugi napęd optyczny, np. pod USB i jakaś dystrybucja Live GNU/Linuksa. Zamiast drugiego napędu, to możesz sobie przygotować Live USB. Niestety, to trzeba jeszcze wyłączyć fast boot. Jak nie lubisz GNU/Linuksów, to możesz pokusić się o jakiś Live Windows, ale nie wiem, co z legalnością takiego rozwiązania.
  10.06.2020 19:26

Komputery Lenovo ThinkStation i laptopy ThinkPad w 100 proc. gotowe na Linuksa

 • @Anonim Jak napisałem - Windows i MacOS także są popsute, bo nie odtwarzają programów ze wszystkich platform. Tak trudno zrozumieć? Ja nie żongluję dystrybucjami. Siedzę na openSuse i jestem zadowolony. Wiem, że to oddzielny system od innych GNU/Linux. Zmienić to mogą Flatpak, Snap lub GNU/Guix.
  10.06.2020 22:03

 • @Anonim Nie przeglądałem wszystkich komentarzy. Myślałem, że wzmianka o instalacji Lazarusa i innych problemach, to oddzielny temat. A KDevelop posiada wtyczkę do korzystania z flatpak-builder. Jak dla mnie, to takie możliwości wystarczają.
  10.06.2020 22:07

 • @Anonim Co do „Windows 10 obsługuje każdą aplikację stworzoną dla desktopowego Windows z ostatnich 5 lat.” mogę prawie się zgodzić. Co do: „Nie, nie mogą. Skończ powtarzać te brednie. ” (chodzi m.in o Flatpak, itd.) nie podałeś żadnych argumentów, oprócz ograniczenia w stosunku do normalnych apek. Portale Flatopaka się rozwijają i pewnie będzie ich więcej.
  11.06.2020 10:02

 • @Szowinista2 „Biorąc pod uwagę, że prawie żaden Linux nigdy nie chodzi poprawnie” - może takie są twoje odczucia, ale to właśnie chce zmienić Lenovo. Na moich HP chodzi bez problemu openSUSE Tumbleweed. Proste - instalujesz Linuksa na losowym urządzeniu, to może nie działać. Windows ma spory udział w rynku, więc jest oczkiem w głowie producentów, a poza tym, to większość kompów przychodzi z preinstalacją Windowsa.
  „ (o ile się uda w ogóle) połowa programów albo się nie instaluje, albo instaluje, cicho ukrywa błędy... a potem tych programów po prostu nie uruchamia.„
  To ty ostatnio napisałeś tekst, że na jednej dystrybucji zainstalujesz program A, ale nie zainstalujesz go na innej? Płacą Ci za to? Pytam, bo już tłumaczyłem nie raz, że argumentacja, iż Windows i Mac są w porządku, a Linux nie, bo nie zainstalujesz na jednym systemie programu A, jest pozbawiona sensu. Na Mac także nie zainstalujesz Windowsowych programów, a na Windows gier z PS4.
  10.06.2020 12:50

 • @Szowinista2 Nie dodałeś repo do systemu, tylko ręcznie instalujesz. Do tego jest np. zypper i możliwość założenia dodatkowego katalogu, który będzie np. jak katalog root. Potem tylko opcja --download=only i wszystko.
  10.06.2020 12:54

 • @Szowinista2 „Wszyscy chcą z tego na siłę zrobić Windows, to wyszło jak zawsze...” Raczej jest na odwrót, tylko nie wszyscy, a zakompleksione szefostwo pewnej korporacji i to od czasu wydania Visty.
  10.06.2020 12:57

 • @Szowinista2 Czemu nie tworzysz dla paczek Flatpak? W pewnym komencie napisałeś, że chcesz coś przeprotować na GNU/Linux :-) .
  10.06.2020 13:00

 • @Anonim Więc chyba jestem durniem. Wpisałem FPC w Google i nic nie znalazłem :-( . Nie chodzi chyba o Flatpak Packaging Conduct? Repo każdy może sobie sam utworzyć. Co do IDE, to korzystam z KDevelop.
  10.06.2020 21:17