Linus Torvalds w praktyce nie jest już programistą: "Czytam e-maile, piszę e-maile..."

 • RMS także już przyznał, że raczej nie jest programistą.
  06.07.2020 16:30

Linux Mint 20 wydany. Koniec 32-bitowej binarki

 • @Anonim „> Czemu się ze mnie śmiejesz?
  Bo wypisujesz głupoty i nawet nie potrafisz czytać ze zrozumieniem. Bredzisz coś bez sensu, zupełnie nie na temat. Mówiłem ci, że kluczowe znaczenie ma implementacja i w Windows nie masz ani grama kodu z KDE4, przez co unika on jego niedoróbek, a ty nadal pieprzysz swoje. I jak tu z takim dyskutować?”
  W takim razie najlepszy był DOS. Nic nie zawierał - żadnych funkcjonalności. Nie wymagał wiedzy, bo nie oferował żadnych opcji. A to, że był do kitu, bo każda aplikacja mogła sporo namieszać, to in plus, bo to przecież było normą i system miał dawać apce najwięcej możliwości do popisu. Nie miał też błędów w implementacji, bo był prosty, jak budowa cepa.
  29.06.2020 21:53

 • @Anonim „A co ma YaST do tego, że zależności mogą zostać zjebane gdy zmienia się bibliotekę systemową a nie zadba o przebudowanie aplikacji od niej zależnych?! Wytłumacz mi jak YaST miałby rozwiązać ten problem!”
  Ostrzec? Na Windows APKI także instalowały biblioteki w katalogach systemowych, co oczywiście prowadziło do konfliktów. Dzięki Yast2 przynajmniej będziesz mieć ostrzeżenie.
  „Co cię w tym dziwi? Oprogramowanie pod Linuksa często nie dorasta komercyjnym odpowiednikom z lat 90-tych! Albo brakuje funkcji albo nie działają jak trzeba. ”
  Za to twój system czerpie z tego oprogramowania całymi garściami i udaje, że to są innowacyjne funkcje Microsoftu. Ale oczywiście - pierw piszesz, że oprogramowaniu pod GNU/Linux czegoś brakuje. Udowadniam, że jest inaczej, to piszesz, że liczy się implementacja. Piszę, że ja z Linuksową implementacją nie mam problemów, to udajesz, że nie dociera. I tak w kółko. Możesz podać przykłady tych braków? Ja udowodniłem, że Windows miał braki, ma i pewnie długo będzie mieć.
  „I znowu zaczyna się to pi*rd*lenie o tym, że Windows jest łatwy w obsłudze bo go uczą w szkole a Linux sprawia problemy tylko osobom, które nie chcą się go "uczyć". ”
  Ja to obaliłem. Normalny user nawet nie poradzi sobie z wyłączeniem tego nienormalnego systemu. Taka prawda. Dlaczego miałby wpaść na to, że ma szukać w Google, jak go wyłączyć, skoro system wmawia mu, że hibernacja to wyłącznie? Przecież user klika w zamknij, prawda? A konieczność wyłączenia może zaistnieć.
  30.06.2020 19:20

 • @Anonim Jednak na DOS-a były różne nakładki. Teoretycznie wszystko jest tam możliwe, bo system nie stawia żadnych restrykcji. Tyle pisałeś o wspaniałości różnych zduplikowanych interfejsów pod Windows (NT, WinAPI, przerwanie Windows, itd.), że nie nakładają praktycznie żadnych obostrzeń. Pod DOS-em programista może więcej. Były nakładki dodające wielozadaniowość. Były nakładki dodające GUI. Co z tego, że brak był standardów, bo każdy programista mógł iść w swoją stronę. Napisałeś, że to nie problem w dyskusji o D&D.
  30.06.2020 19:25

 • @bystryy Chodziło o pytanie, co zrobić w sytuacji konfliktu.
  30.06.2020 19:28

 • @Anonim „W którym miejscu w Windows masz KDE4,”
  Tagi, komentarze i oceny plików
  (Semantyczny pulpit)

  „Chromium”
  Nowe Edge.

  Implementacja nie jest najważniejsza, bo mówimy o wygodzie z korzystania z systemu i wyższości jednego oprogramowania nad drugim. Oprogramowanie nie sypie się na tyle, by było to irytujące. Natomiast w Windows zdarzały się przypadki sypania, które wymagały pewnych działań, na które normalny człowiek nigdy by nie wpadł - np. wyłączenie systemu (wyłączenie, a nie zahibernowanie). Np. Eksplorator Windows się sypał. Nie można było go ponownie uruchomić, bo ponownie się sypał. Dopiero restart całego systemu pomógł. Windows nawet może przegrywać pod względem sypania się. Natomiast, jeżeli program użytkowy (np. eksplorator plików lub czytnik kanałów newsów) wysypie się raz na rok, to można przeboleć. Ważna jest przyjemność z korzystania. I właśnie m.in przyjemność świadczy o jakości produktu. Oczywiście, to brak błędów typowych dla programistów C/assemblera też jest ważną cechą, ale i tak każdy program popełniony w podobnych językach pewnie ma od groma błędów.
  29.06.2020 19:49

 • @Anonim W Windows są błędy, których MS nie zamierza naprawiać, więc nie jest lepszy. Ostatnio na DB było o jednym, by wykorzystać polecenie ping do zaciemnienia kodu i uruchomienia innego programu.
  29.06.2020 20:09

 • Podlinkowałby mi ktoś komentarz, w którym istnieje stwierdzenie o braku możliwości rozwiązywania zależności w graficznych menadżerach paczek na Linuksach? Ja pamiętam, że istnieje to od OpenSUSE 10.0. Po prostu. trzeba wybierać system z głowom. Wiem, że OpenSUSE też ma wady, ale to nie powód, by uogólniać.
  Szukałem tego posta, ale znaleźć nie mogę, a tutaj posty się doczytują/są usuwane automatycznie podczas przewijania.
  29.06.2020 20:14

 • @Anonim
  1. Nie pisałem o Steam Machines. Steam Machines były nieudane podobno dlatego, że firmy źle dobierały sprzęt. Czytałem, że nie działał hibernacja, a nowoczesne konsole z niej korzystają, zamiast wyłączania/włączania.
  2. Android się przebił, bo marka Google była rozpoznawana. Tak to jest w biznesie, że silny jest ten, co się mocno rozpycha. Google miało pieniądze, więc mogło odpowiednio grać, np. oferując granty za reklamę
  3. Nie wiem czy Android początkowo nie był firmom produkującym telefony oferowany za darmo. Silny gracz, który np. zapłacić Nokii za oferowanie telefonów z Androidem mógł przykuć uwagę innych, zaczęły wychodzić aplikacje, bo Nokia korzystała z Androida i były apki, a Android był za darmo, więc wszystko się udało. Nie znam historii tego systemu za bardzo, podałem Nokię i zakulisowe praktyki jako przykład - moje dywagacje. Dodatkową motywacją było to, że Apple kochało ograniczać sprzedaż swojego softu tylko do swoich urządzeń.
  4. Nie sprawdziło się to w przypadku Windows Phone, bo mieliśmy już dużego gracza - Andorida. To samo dotyczy Windowsa i GNU/Linux-ów.
  5. Pytanie tylko, jak bardzo dodatkowe oprogramowanie może ingerować w system i co system dostarcza w sobie. Na większości komputerach, głównie w biurach korzysta się z Windows + MS Office. Windows jest bardzo biedny w możliwości. Dopiero niedawno dodano historię schowka - rzecz przydatną, choć także umożliwiającą niby kraść poufne dane. Windows to system bardzo biedny w funkcje zwiększające produktywność, choć MS powoli zaczyna je dodawać. Oczywiście, że system jest podstawą dla aplikacji. Ale są pewne reguły np. projektowania aplikacji GUI, które określają twórcy systemu/środowiska. Wyobraź sobie, że Windows nie obsługiwałby Drag&Drop. Myślisz, że twórcy programów dodaliby to sami? Przecież system ma tylko służyć do uruchamiania programów! Po co mu jakieś ułatwiacze dla użytkownika? Po co wyszukiwarka plików wywoływana z paska start?
  „Nie przestawiaj się jako programista bo to wręcz obraza dla osób które faktycznie trudnią się tym zawodem. Sądząc po twoich dokonaniach tutaj (komentarze, wpisy na blogu) nie masz bladego pojęcia o rzeczach którymi próbujesz się zajmować. Już studenci ślizgający się z semestru na semestr mają większe rozeznanie w temacie. ”
  Oświeć mnie swoją wiedzą - napisz, gdzie popełniłem błąd, zamiast mnie obrażać.
  29.06.2020 20:28

 • @Anonim „> Natomiast w Windows zdarzały się przypadki sypania, które wymagały pewnych działań, na które normalny człowiek nigdy by nie wpadł - np. wyłączenie systemu (wyłączenie, a nie zahibernowanie).
  Jeśli wg ciebie normalny użytkownik ma tak nikłą wiedzę, to przy Linuksie rozłoży ręce przy pierwszej lepszej okazji: gdy nowy kernel nie wstanie, gdy X'y nie wstaną czy gdy coś innego się sypnie. Ba, już nawet byle konflikt zależności rozłoży go na łopatki! ”

  To teraz mi napisz, jak wyłączyć Windows 10. I nie korzystaj z Google. Jak zwykły użytkownik ma to zrobić, i skąd czerpać wiedzę?
  29.06.2020 20:33

 • @Anonim „> Tagi, komentarze i oceny plików
  Buhaha! Nie wiem czy mam się śmiać czy płakać. Windows nie ma nawet odrobiny kodu z KDE czy choćby Qt, przez co jest wolny od tamtejszych bugów. Ponadto Qt pod Windows jest wolne o niedoróbek X11 i Waylanda, przez co paradoksalnie linuksiarskie programiki mogą lepiej działać pod Windows. ”
  Czemu się ze mnie śmiejesz? Jak tylko podałem przykład, jakie to genialne pomysły twórców Wolnego Oprogramowania, tak wspaniała firma, jak MS skopiowała. I dlaczego wiele Windowsowych programów, korzysta z Linuksowych bibliotek (Puzzle Quest: Challange of The Warloads, GG, itd.)?
  29.06.2020 20:36

 • @Anonim
  „> 2. Android się przebił, bo marka Google była rozpoznawana.
  A Windows Phone się nie przyjął, bo marka Microsoft nie była rozpoznawalna! Przestań bredzić. ”
  Czytaj całość, zanim odpiszesz. Podpowiem:
  „4. Nie sprawdziło się to w przypadku Windows Phone, bo mieliśmy już dużego gracza - Andorida. To samo dotyczy Windowsa i GNU/Linux-ów. ”

  „Typowe dla ciebie - nie znam się, ale się wypowiem. Powiedz mi jak taki linuksiarski fachowiec nie wiedział o romansie Nokii z MS? To HTC wypromował Androida, a zaraz po nim pałeczkę przejął Samsung. Niska cena czy bezpłatność to za mało, co dobitnie pokazuje udział Linuksa na desktopie. ”
  Żyjesz chyba w swoim świecie. Niska cena to mało, jeśli w świadomości zwykłego odbiorcy istnieje inny produkt. Patrz na relacje uczniów w szkole. Każdy chce mieć najbardziej rozpoznawalnego smartfona. Niekoniecznie najdroższego, ale najlepiej wypromowaną markę. Właśnie dlatego udziały MS są tak wielkie - bo udało się zawładnąć rynek dawno, więc teraz trudno innemu produktowi się przebić. Kojarz fakty, czytaj całe wypowiedzi. I jak to było z Androidem - był początkowo za darmo, czy nie?

  „> Dodatkową motywacją było to, że Apple kochało ograniczać sprzedaż swojego softu tylko do swoich urządzeń.
  Dodatkową motywacją było to, że inne firmy też chciały zarobić i były w stanie wyłożyć na to niezłą kasę. Apple nigdy nie miało szans na zgarnięcie całego rynku, tak samo jak nigdy nie będzie dominowało na rynku komputerów osobistych. ”
  Jakiś argument na poparcie tego, że Apple będzie mieć niskie udziały poza tym, co napisałem?

  „> 5. Pytanie tylko, jak bardzo dodatkowe oprogramowanie może ingerować w system i co system dostarcza w sobie.
  I znowu wróżenie z fusów i filozofowania na poziomie menela spod budki z piwem. ”
  A ty jesteś gorzej niż dziecko z podstawówki lub dziennikarz kiepskiej gazety, co przytacza urywek wypowiedzi w oderwaniu od prawdziwego zamysłu.

  „> Windows jest bardzo biedny w możliwości.
  Znowu dyrdymały nie mające żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości. ”
  To przedstaw mi możliwości Windows, zaraz po instalacji. Już pisałem o tym, co MS skopiował np. z KDE4, czyli miał mniejsze możliwości. Jakimi możliwościami wygrywa?

  „Po co mam sobie wyobrażać idiotyczne przykłady? Mnie interesuje rzeczywistość, a jest ona taka, że MS dostarcza wszystko czego twórcy aplikacji mogliby sobie życzyć. ”
  Zainstaluj sobie jakiś gadżet z Windows Vista w Windows 10. Będzie działać?

  „> Myślisz, że twórcy programów dodaliby to sami?
  To da się zrealizować na poziomie toolkitu, jeśli system okien nie jest kompletnie skopany. Mało to masz różnych toolkitów pod Windows, które oferują rzeczy których nie było w standardowych kontrolach? ”
  Również w domyślnym systemie kontrolek Windows? Jakbyś to chciał zrealizować, żeby nie ingerować w system? Przecież MS mógłby w pewnym momencie zmienić coś w systemie i twoja praca poszłaby na marne.
  29.06.2020 21:42

 • @Anonim „> I nie korzystaj z Google.
  Dlaczego miałbym nie korzystać z Google w razie potrzeby? Normalny użytkownik jest wg ciebie tak upośledzony, że nie potrafi nawet skorzystać z wyszukiwarki? W takim razie w Linuksie polegnie na samym starcie. ”
  Wydaje Ci się tylko, że Windows nie wymaga dokształcania. Jest to spowodowane tym, że MS wprowadził Windows do szkół i podatnicy płacą za edukację użytkowników Windows. Naturalnym jest, że jak kliknę na wyłącz, to system się wyłączy. Gdzie popełniam błąd?

  „> Jak zwykły użytkownik ma to zrobić, i skąd czerpać wiedzę?
  A teraz powiedz mi jak zwykły użytkownik w Linuksie ma rozwiązać problem zależności. A, i bez korzystania z wyszukiwarki internetowej, bo to fe! „

  Korzystając z Yast? Przecież instalatory Windows także się pytają czy np. zainstalować DX czy super pasek do przeglądarki.


  „Zresztą, główną bolączką Linuksa są ciągłe regresje, sypiące się oprogramowania i braki w funkcjonalności. ”
  Braki funkcjonalności? Pisałem, ile to technologii MS skopiował. Myślisz, że system ma być tylko bazą do uruchamiania programów (tak odpisał pewien Anonim na część listy skopiowanych funkcjonalności - nie chce mi się dociekać, czy jesteście tą samą osobą)? W takim razie, co Cię interesuje funkcjonalność systemu?
  29.06.2020 21:49

 • @Anonim „ale i choćby poświęcił na to całe swoje życie, nie zrobi z Malucha Toyoty Prius. To jest po prostu praktycznie awykonalne. Do czegoś takiego potrzeba całego zespołu inżynierów pracującego latami i grubych pieniędzy”
  I szefowie tych inżynierów mają klapki na oczach, a sami inżynierowie są zafascynowani takim maluchem. Bo niby dlaczego tyle rozwiązań z tego badziewnego malucha znalazło się w Windows, a wciąż są dodawane następne. Ot, choćby semantyczny pulpit (KDE4), nieedytowalny pasek adresu (Nautilus), Edge (Chromium), wyszukiwanie w programów i plików menu start (OpenSUSE 10 lub 11), automatyczna instalacja i wyszukiwanie sterów (OpenSUSE 10.0/Yast i Ubuntu w którejś tam wersji), sklep z aplikacjami (Linspire/Lindows).
  29.06.2020 18:58

 • @Anonim „I znowu do linuksiarskiej makówki nie dociera, że można Linuksa używać latami i przez to świetnie znać jego bolączki. To linuksiarstwo czerpie wiedzę o Windows głównie z newsów (do czego się zresztą przyznaje) i wylewa na niego pomyje, pisząc o systemie w stanie beta czy alfa. Prawda jest jednak zupełnie inna. Przy Linuksie, Windows 10 to szczyt dopracowania. ”
  Napisz mi, czym się zawodowo zajmujesz, że znasz oba systemy. Dlaczego odmawiasz tego innym? Ja w pracy korzystam z Windows 10 (pracuje jako programista i grafik), a w domu ze spokojem z OpenSUSE Tumbleweed. I widzę, jak do Windowsa ciągle dodawane są features, które ja widziałem jakieś np. dobre 10 lat temu w normalnych systemach. I co powiesz na temat dopracowania Windowsa i przyjazności dla przeciętnego zjadacza chleba? Windows nadaje się tylko do grania i odpalania dedykowanego dla niego programów, bo ludzie są przyzwyczajeni, przez co program musi być na Windows. Ale to się zmienia. Windows nie może stać w miejscu, przez co MS coraz więcej kopiuje. Jeżeli tak dalej będzie, to ludzie zerwą ze starymi nawykami i poszukają czegoś lepszego. Dodatkowo, ostatni bastion MS, czyli gry, też powoli staje się zagrożony.
  29.06.2020 19:06

 • @Anonim A Windows nie doświadcza regresji, przez co muszą powstawać łatki łatek łatek?
  29.06.2020 19:11

Ameryka rozpatruje ograniczenie szyfrowania. "Szyfrujesz, to masz coś do ukrycia"

 • @mat41997 A korzystają ze sprzętów z błędami, np. w mikrokodzie procesora.
  27.06.2020 21:43

Windows 10: aktualizacja spowodowała krytyczny błąd. Komputery się restartują

 • @Annonim Normalny, czyli nie Windows. Windows się wyróżnia. Wyróżnia na minus.
  01.07.2020 20:08

 • @Helga88 Na Windowsie też są problemy z grami, a we wszystkie gry na Windowsie na pewno nie można grać. Są przecież konsole.
  25.06.2020 20:37

Czy gigant zaimponuje sceptykom? Microsoft Defender trafia na Linuxa

 • @Helga88 Facebook już jakiś czas temu zasugerował serię poprawek, co zmniejsza zużycie pamięci przez alokator pamięci. Dotyczy to GNU/Linux. Nie zdziwiłbym się, gdyby poprawki wprowadzone przez Microsoft były podobne. Po prostu, by jakaś nowość została wprowadzono do Linuksa, musi upłynąć więcej czasu niż do Windows, Patrz Grsecurity. Patrz Windows 10. Zanim pewne poprawki z Grsecurity zostały wprowadzone do Linuksa, to Microsoft naniósł część z nich do Windowsa. Kod Windowsa 10 wydaje się mniej przetestowany niż ten trafiający do Linuksa.
  25.06.2020 14:46